Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kici96
21. mar 2010

Ahojte baby ;)
Tiez mam cukrovku, ale ani ja nic nevazim a neratam...mam obmedzene cukry ked uz neviem vydrzat dam si okienko-dve varovej cokolady a pohoda...
Vysledky na lacno mam okolo 3,5 a po jedle 4,5 priemer...
Jem ovocie aj banany, zeleninu, pecivo chlieb radsej biele ako tmave-karamelove a pohoda....Obcas ked citim ze som zjedla niecoho viac trosku upracem alebo nejaky pohyb aby som rychlejsie spalila cukor a hotovo...

kici96
21. mar 2010

A inak pred dvomi dnami sa mi stale tocila hlava, som vypila pol litra vody najedla sa a nic nepomahalo....musela som si dat kusok bananu v cokolade a vsetko bolo v pohode....tak neviem ci je zase uplne dobre vyradit cukor....od vtedy nosim pri sebe bud cukrik alebo nieco co obsahuje cukro...radsej si kusocek dat ako odpadnut....

evkaa25
22. mar 2010

Ahojky holky. 🙂
Nestíhám vás dočíst,tak píšu jen o sobě.
17.3. ve 4:15 mi odtekla plodová voda a ve 22:20 hodin jsem porodila holčičku Janičku s mírama 3050g a 48 cm.Dala mi pěkně zabrat,ale jsme obě v pořádku. Porod byl náročný a dlouhý,ale neni nic nádhernějšího,než chovat naši Janičku v náručí!!
Domů jsme přijeli včera,ale nějak nic nestíhám.Tak všechny zdravím.

lena27
23. mar 2010

gratuluji k Janičce

smarti
23. mar 2010

Ahojte dievčence, tak ako Evka i ja vás nestihnem spätne dočítať. Evke pravdaže blahoželám. Minulú stredu sa nám narodila Lenka s mierami 3130 g a 50 cm. Takže žiadne obrovské dieťa tehu cukr. mamy. Obe sme v poriadku. Akurát ma zaskočilo, že malej ani nerobili po narodení žiadne vyšetrenia cukru - údajne ich u nás robia len deťom, ktoré majú prejavy cukrovky (ani neviem aké) a ani u mňa v nemocnici cukor nesledovali - mám sa hlásiť po šestonedelí u dia dr. Tak sa všetky držte a nech sa vám tiež narodia zdravé a krásne detičky. Možno občas ešte nazriem. Majte sa.

lena27
23. mar 2010

smarti taky moc gratuluji a závidím, že to máte za sebou. to čekání je vážně děsný

kjucukovna
23. mar 2010

jé holky gratuluju mooooc !!! a tiše závidím 🙂

gilmorka
23. mar 2010

blahozelam dievcata, babatkam zelam vela zdravicka 😵

marketa137
24. mar 2010

Ahoj holky, tak Tomíkovi už je 7tt, strašně to letí. Máme skoro 5kg a 57cm 🙂 . Mam na Vás jednu otázku. nevíte kdy by měli hodnoty cukru klesnout? mam docela strach že už mě asi cukrovka zůstane ☹ . Abych trošku připoměla můj stav. V 1 těhu mě jí zjistili kolem 12tt a od 16tt jsem byla na inzulínu. po porodu byli hodnoty ok. V 2 těhu byla náhodně zjištěna už v 7tt a doktoři měli strach aby mě nezůstala už na pořád, inzulín jsem píchala od 12tt a stejně na malýho působila že se narodil v 35+3tt a měl 4140gr a 50cm 😒 , teď mam doma ještě glukometr a když se někdy ráno změřim tak na lačno mam pořád hodnoty přes 7 což vim že neni dobře. myslíte že mě to ještě klesne nebo se mam začít smiřovat s celoživotní dietou ☹ ☹ ☹

mamina
24. mar 2010

Markyt,asi Tě nepotěším:těhu cukrovka se pozná podle toho,že cukr je na lačno v pořádku a vyletí po jídle.Je fakt,že 7 tt po porodu jsou ještě hormony rozbouřený,prolaktin,kterej může za tvorbu mlíčka brání tvorbě inzulínu(proto bývá často cukr během kojení ještě trochu vyšší),ale tohle je opravdu moc-zvlášť na lačno... ☹ Bojím se,že Ti to už zůstane. 😕 Ale nejsem doktor-třeba se pletu a ještě se to srovná. 😉

marketa137
24. mar 2010

No tak to je asi víceméně jasný. Bohužel nekojim a tak uvidim až ůpo tom kontrolnim testu. Jenže minule hned druhý den po porodu už to kleslo abylo ok a teď furt ne. Prostě se s tim budu muset smířit, zase se mě třeba díky dietě podaří zhubnout ale stejně ta představa neni nic moc. je fakt že tentokrát jsem píchala skoro 30 jednotek na dávku ☹ . Pokud jí fakt mam tak se to už asi nikdy úplně nevyléčí co 😒

Ostatnim přeju lepší těhu než jsem měla já a hlavně klidný porod narozdíl ode mě. Po velikonocích jsem stejně chtěla začít cvičit a změnit jídelníček tak teď mam k tomu ještě větší důvod. zatim se teda na cvičení moc necítim, jizva po sekci je ok ale celkově podbřišek nějak bolí při dotyku, možná tim jak jsem měla obr břich 😀

mamina
26. mar 2010

Markyt,já mám jen 7 jenotek po ránu.Novorapid.A cukr na lačno 4,3,po snídani 5,9 po obědě 6,9 a po večeři jen 6,5.A to jsem těhule.A protože mi tvrdne břicho a otvírám se,v podstatě nevylézám z postele,jen na WC a ke stolu. A ten novorapid prej pokryje jen tu potřebu při snídani,jinak už neučinkuje. Takže já doufám,že se to po porodu zase srovná.30 na dávku???To si vůbec neumím představit! 😲 😝

Jinak,jestli se můžu zeptat-proč nekojíš?(Ale nemusíš odpovídat,jestli nechceš.A když budeš chtít,písni radši do IP,ať Tě nikdo neřeší,ju?)

marketa137
26. mar 2010

Ohledně kojení to klidně napíšu neni důvod to psátdo IP. u mě je problém v hormonech, otěhotnim jen po vysokých dávkách hormonůa spíš fakt zázrakem a prostě kojení jak u Vikína tak i teď končí nezdarem. 3 den po císaři se prsa zvětší a trošku mlíka mam a možná i tim že Tomáška mě přiložili až 8 den po porodu tak jsem odstříkávala max 30ml na dávku a během týdne se to snižovalo až nebylo už nic 😒 . U Vikína to bylo úpně stejný, prostě trvá než se vůbec mlíko zpustí a během týdne se prsa zmenší a mlíko prostě neni 😒 . Co se dádělat, jsou důležitější věci, Tomíka jsem zachránila za 5 min 12 takže kojení je až na druhém místě, hlavně že vůbec přežil a bez následků.

inzulín jsem píchale různě, ale v rozmezí 24-30 jednotek a ještě jsem píchala ten inzulín na noc. Do 32tt bylo na UTZ vše ok a pak v 34tt už byli vidět změny díky cukrovce a za týden byl malej venku. Fakt už s ní počítam, prostě je divný že ty hodnoty na lačno jsou takhle vysoký a to nejim ani nic sladkýho takže neni co by to zvedalo 😒 . naštěstí mě dali ty inzulínová pera těma to bylo ok. prostě už i díky těmhle dávkám říkali že je to spíš pregestační diabetes a asi ěmli pravdu a nezbývá než se s tim smířit a je otázka jestli pokud budeme chtít ještě někdy 3 mimčo jestli to vůbec půjde. Díky neplodnosti jsem samozřejmě štastná že mam 2 zdravé děti ale na druhou stranu si říkam že docela vysoká dań ale jeslti se mě třeba povede zhubnout 10-15kg tak alespoň nějaký výhody to bude mít 😉

mamina
26. mar 2010

Markyt,já mám taky nízkou hladinu hormonů.Taky jsem měla problémy otěhotnět.Dokonce mi v 19 říkali,že jsem neplodná!
😀
A kvůli hormonům mám i pozdější nástup laktace.Co mi pomohlo,bylo,prostě tu třetí noc,kdy mimčo brečí,protože už má hlad,dát malý k sestrám,aby se mamina vyspala a ráno si dát horkou sprchu prsou s malou masáží.Zabírá to spolehlivě!
V kombinaci s císařem je to ještě složitější,jasně!
Ale stejně je to od sester nehoráznost,že Ti mimčo daly na kojení až osmej den!Normálně bych si stěžovala!Vím,že i maminy po císaři,když se jim mimčo dalo brzo a pravidelně aspoň na to kojení,tak odcházely z porodky kojící! ☹ Navíc je to fajn i pro Tebe-jsou menší krevní ztráty,líp se zatahuje děloha...
Jsem moc ráda,že děti jsou zdravé,to Ti přeju.A co se týče kojení-zkus zavolat na laktační ligu.Myslím,že její návštěvu možná hradí i zravotní pojišťovna,ale nejsem si jistá,jestli to nezměnily....Vím,že pomocí prsního kloboučku,kterej se spojí hadičkou s lahví je možný se rozkojit i takhle dlouho po porodu,i když to bude složitější a bude to trvat dýl.A jsou i jiný způsoby-třeba by to ještě šlo..Tělo je ještě pořád plný hormonů.A vím,že jsou i případy,kdy se rozkojila žena,která sama nikdy nerodila a adoptovala si miminko.Prostě vůle hory přenáší! 😀 Tak když to budeš chtít aspoň zkusit...¨
V každým případě Ti přeju(ať už to budeš zkoušet nebo ne),ať kluci dobře rostou,jsou zdraví a dělaj Ti jen radost a aby se ta cukrovka aspoň trochu snížila. 😉

marketa137
27. mar 2010

Víš to že ěm ho dali až 8 den k prsu nebyla jejich chyba. už i Viki musel být po porodu na JIRP právě kvůli cukrovce, navíc tenkrát ho vezli do jiný nemocnice takže to bylo ještě horší. teď máme novou porodku a tak je JIp v jedný budově. jak se narodil brzo a byl fakt na svůj věk velikej tak měl problémy s dýcháním a musel být na kyslíku právě 7 dní 😒 . Viděla jsem ho poprvé až 3 den po císaři, jak mě vyndali dreny tak jsem za nim šla ale z důvodu že byl na kyslíku jsem si ho ani nemohla pochovat a mylsim že to jsou momenty které kojení moc nepodpoří 😒 . Viki by ani kojení nezvlád, prostě by neměl tolik síly takže jsme byla ráda že se naučil na lahev a k Tomíkovi jsem šla v pondělí a hned si vydupala lahev a v úterý jsme byli už spolu na roomingu a v pátek jsme šli domů, i primářka říkala jak to rychle zvládnul. ze stříkačky nedokázal vytáhnout ani 10ml a to pil dávku 70ml mlíka a jen přes sondu 😒 . tentokrát jsem pro to chtěla udělat maximum ale v nejlepšim období jsem odsála 30ml na dávku a teď malej pije na dávku 100-120ml. Říkam si že v začátku něco ze mě dostal a naštěstí UM toleruje dobře. O tom že by mě dítě přiložili k prsu po porodu nebo pár hodin po si můžu nechat jen zdát, ale když to vezmu že mam v lékařský kartě že jsem sterilní tak to jde. Manžel se mě smál aby jsme jednou neměli fotbalový družstvo 🙂

Koukam kolik máš dětí 🙂 , obdivuji tě, tolik dětí bych asi nezvládla a to mam hodný kluky. Viki a i Tomík v noci spí hezky takže se i vyspim. Sice Tomík nemůže večer usnout tak to je takový náročnější ale je to vždy jen večer 🙂

sophie29
27. mar 2010

ahojte 🙂 chcem sa opýtať...som v 14 tt a mám príznaky na cukrovku( som staršne smädná-za deň vypijem aj 4 l, stále musím cikať a som hrozne unavená), možno to nebude diabetes(v to dúfam 😝 ), ale ak áno, v čom spočíva diéta? Je to naozaj také veľké riziko pre dieťa? Poradňu mám až o tri týždne a som z toho dosť nervozna, poradte mi prosím 🙂

mamina
27. mar 2010

Sophi,je klidně možný,že to jsou jen negativní příznaky počátku těhotenství (1.trimestru),ale i počínající cukrovky.Opravdu nevím.
Dieta je hlavně o tom dodržovat pravidelný intervaly mezi jídly-po hlavním jídle 3 hod.,po svačině 2,5 hod,pak jako druhou večeři kolem 22 hod.třeba ještě 40 g pečiva,aby cukr moc nelítal nahoru dolů.Vynechat vyditelnej cukr-nesladit čaj,kafe,vody pít neslazený,vyhnout se dia výrobkům(nejsou moc dobrý ani pro normální diabetiky a můžou ublížit plodu).Masa na porci cca 70g a zeleniny můžeš,kolik chceš.Jen pozor na chery rajčátka a červený kapie,ty maj cukru víc.Vynechat sterilovanou zeleninu(do láku se přidává cukr.)Přílohy:200g brambor nebo 270 g bramborové kaše nebo 160 g rýže nebo 140 g brambor.knedlíků.Houskový raděj úplně vynech.Ovoce max.1 kousek dopoledne,1 odpoledne.Mlíko je lepší pít až po obědě,protože dopoledne ho tělo hůř zpracovává.Pečivo bílý raděj ne,když,tak jen plátek chleba.Raděj celozrnný.Ale ne úplně tmavý-to je často dobarvovaný karamelem...
Když budeš chtít trochu zahřešit,třeba jednou za delší dobu si můžeš dát i míň sladkej,třeba ovocnej zákusek,třeba k odpolední svačině.Ale už k tomu nic jinýho! A nebo,když budeš chtít třeba v restauraci sníst celou porci masa,dej si ho jen se zeleninovou oblohou,ale bez přílohy,aby se vyrovnalo množství sacharidů...
Uf!Snad je to všechno. 😉

monline
31. mar 2010

mamina- ďakujem i ja za podrobný opis diéty, keď vidím tabuľky s hodnotami, hnevám sa, lebo sa mi nechce prepočítavať hodnoty sacharidov ...dnes som bola na glukózovom teste, nalačno som mala hodnotu dobrú (neviem akú, ale povedala sestrička, že v poriadku), po dvoch hodinách som mala hodnotu 9..na poradňu idem až o týždeň, tak očakávam, že ma pošle lekárka na diabetologické oddelenie a budem si musieť pravidelne merať hodnoty cukru...sladké sa mi teraz počas tehotenstva dosť žiadalo, tak uvidíme ako budem znášať obmedzenia..snáď sa to stravou upraví..

mamina
31. mar 2010

Určitě!!! Já měla Bětušku taky s dietou.Narodila se na hodinu přesně,krásná,zdravá holčička,snadnej,rychlej porod,bez šití.A měla o 720 g míň,než bráška! 😀

monline
1. apr 2010

dík..o týždeň budem vedieť viac..otec má glukomer, tak si cukor budem kontrolovať

jaruska8
1. apr 2010

Ahojte, no ja som na tom podobne, absolútne nepatrím do skupiny ,,rizikový" pacientiek, malá, chudá, ani som v tehotenstve veľa nepribrala, ani nemám nad 35 rokov. Bol to pre mňa šok. V prvom teste nalačno cukor 4,65, potom 7,85. No a dnes mi robili ďalší test a to som ráno mala 6,2 a potom 10,3. A ten dnešný test bol vlastne môj omyl. Mne ho už nemali robiť, ale ja som si omylom kúpila glukózu tak ho už urobili. Teraz tu surfujem a hľadám, čo môžem a čo nie. Sladké mi ani nechutí, tak ja nechápem. Vraj do 7 je to u tehotných dobré, poobede som už mala 6,9. Dúfam, že inzulínu sa vyhnem. Ja len neviem, koľko tých sacharidových jednotiek mám denne prijať, tiež neviem koľko vlastne g sacharidov, lekárka mi nič poriadne nepovedala len to, čo som aj sama vedela. 😠 😠 😠 😠

mamina
1. apr 2010

Jaruska,koukni o pár odkazů na týhle stránce výš.Psala jsem tak kolik čeho a kdy můžeš při diabetické stravě pro těhotné. 😉
A přeju,ať se to brzo srovná.

jaruska8
1. apr 2010

ďakujem!! 🙂

monline
1. apr 2010

jaruska pozri si tento článok, našla som ho tu na tejto téme na prvej strane
http://www.rodina.cz/clanek4171.htm
a tiež toto je dosť dobre napísané
http://www.zdravie.sk/sz/content/521-27758/Gest...
Neboj, zvládneme to! 🙂

jaruska8
1. apr 2010

Monline, díkes za články, už som si ich vytlačila, zvládneme to, musíme. Mne ani tak nebude robiť problém si chystať jesť, počítať tie sacharidy, ale naučiť sa jesť menej a častejšie. Teda ja si to predstavujem tak, že tri hlavné jedlá a medzitým desiata ako jablko, nejaké oriešky. No, treba vyskúšať. Inak, ja neviem, mne doktorka povedala, že vajcia nie a pritom sú vraj dobré, ja už sa v tom nevyznám, tí doktori mi niekedy pripadajú, že ani nevedia, čo hovoria. 😒 😠

mamina
4. apr 2010

Tohle je tabulka od diabetologa pro gestační diabetes-těhule:
275 g sacharidů, 80 g tuků, 75 g bílkovin, 9000 kj - 2150 kcal

Snídaně - 45g S
1/4 l bílé kávy nebo čaj s mlékem,
70 g chleba nebo pečiva,
15g másla rostl.,
50g sýra nebo tvarohu, masa, uzeniny.

Přesnídávka - 45g S
150g ovoce /1ks/ jablka, citrusy, kompot /100g/
50g chleba nebo pečiva
10g másla rostl., sýr, tvaroh, šunka

Oběd - 65g S
20g tuku rostl.
15g mouky
150g zeleniny nebo 100g ovoce
70g masa
200g brambor /4 středně velké brambory/ nebo
160g vař. těstovin /vařit 7 minut/ - 9 a 1/2 pol. lžic
140g dušené rýže /parboiled/ - 7 pol. lžic
140g brambor. knedlíku - 3 1/2 plátku
110g housk. knedlíku 3 1/2 plátku
190g vař. luštěnin - 9 pol. lžic
270g brambor. kaše - 7 pol. lžic
80g chleba nebo pečiva

Svačina - 40g S
2dl mléka nebo kefiru nebo 1ks jogurt
60g chleba nebo pečiva, 1-2 plátky Bebe sušenky,
ovocný tvaroh, pudink, kostka tvarohové buchty

Večeře - 60g S
20g tuku rostl.
10g mouky
150g zeleniny nebo 100g ovoce
70g masa
200g brambor výměna viz oběd

2.večeře - 20g S
150g ovoce /1ks/ nebo 40g chleba /pečiva/

3.večeře - ovoce, pečivo, 2dl mléka, jogurt

monline
4. apr 2010

mamina- díky..celkom dosť jedla 🙂

ellysa
5. apr 2010

monline, ahoj, mne zistili tehu cukrovku v 24 tt, som na diéte a v poho sa to dá, hlavné je jesť pravidelne a v malých dávkach, nebyť nikdy prejedená, ale ani necítiť vlčí hlad, veľa zeleninky, niekedy aj zhreším, napríklad vysokopoercentnou čokoládkou, minule som mala ku káve ak cookies, sem tam nejaký pribináčik a hodnoty sú v poriadku. Všetci sa mi smejú, že odkedy držím diétu mám energie na rozdávanie, asi je to tým, že už veľmi nepriberieš, ja som za tie dva mesiace pribrala asi pol kila. Hovor si, že to nie je diéta, vlastne sa budeš stravovať zdravo. 😀

mamina
5. apr 2010

To teda! 😉 Já ani tak nemám problém s tím,že bych měla hlad.Spíš mi přijde,že furt jen žeru a musím se do toho jídla nutit! 😀

jaruska8
5. apr 2010

Ahojte, tak teda diétujem, zajtra idem na kontrolu. Moje hodnoty sú nalačno: max. 4,9, po raňajkách max. 5,7, po obede max. 7,2 (to len raz, mala som cestoviny a vôbec som sa nehýbala)a po večeri max. 6,9. Mne sa zdá, že jem úplne v pohode, včera som mala trošku krízu, som nevedela, čím sa okolo desiatej nasýtiť. Sladkému som odolala. Jem veľa zeleniny, ale ja nemám pocit, že by som nejak extra zmenila jedálniček, teda množstvo jedla ako pred tým. Len tie sladkosti. Už si na to pomaly zvykám. 😉 Dúfam, že to po pôrode zmizne, ale tá glukóza ma straší, ja si nemôžem pomôcť, to naozaj človek musí spáliť toľko??? Za taký krátky čas??? Nemala by sa pri tom brať do úvahy aj váha dotyčnej osoby???? Alebo niečo podobné??? Napr. som prekvapená, že niekde povalia si dať aj citrón, to neskreslí výsledky???? Niekde jedia rožky a syr a niekde pijú ten hnus. 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre