Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

budoucimatka
20. dec 2010

Ahoj holky, bohužel patřím do tohoto fóra ☹ . Prosím, nemáte některá náhodou vzorový jídelníček (třeba na týden-na hodnoty tech 275 denně)? Moc by mi to pomohlo. Díky a opatrujte se.

editah222
20. dec 2010

@leheckova většina těhu cukrovkářek má lačnou hodnotu (tu první) v normě, tu druhou máš opravdu hodně vysokou. Takže bych řekla, že na 100% máš těhu cukrovku. To jestli jsi se cpala nebo necpala sladkostma nemá na výsledek OGTT žádný vliv, bohužel.

editah222
20. dec 2010

@budoucimatka nevim jestli ti tímhle pomůžu, ale já se podle toho řídím:
7-7,30hod SNÍDANĚ 45g sacharidů
70g pečiva
15g másla
50g sýru nebo libové uzeniny

10hod SVAČINA 45g sacharidů
1ks ovoce (je dovoleno jen jablko, citrusový plod, kiwi)

13hod. OBĚD 65g sacharidů
20g rostlitnného tuku
15g mouky
150g zeleniny
70g masa
200g brambor ( 160g vařených těstovin, 140g vař.rýže, 140g br.knedlíků, 110g housk,knedlíků, 190g vařených luštěnin, 270g br.kaše, 80g pečiva)

16hod SVAČINA 40g sacharidů
2dcl mléka
60g pečiva
(nebo jogurt + musli nebo 1ks ovoce a troška jogurtu)

19hod. VEČEŘE 60g sacharidů
20g rostlinného tuku
10g mouky
150g zeleniny
70g masa
200g brambor nebo přílohy viz. oběd.

21-22hod 20g sacharidů
40g pečiva, ale vhodnější je mléko nebo bílý jogurt.

Je to dieta nastavená na 275g sacharidů, 80g tuku, 75g bílkovin a 9000KJ.
Já mám dietu přísnější si jen cca 225g sacharidů a i ta se dá vydržet 🙂

editah222
20. dec 2010

@leheckova jinak tvůj gynekolog tě na OGTT poslal dost pozdě, chodí se mezi 24 a 28tt. To rozmezí je větší právě aby se tam vešly i maminy s rozdílným termínem porodu podle MS a UTZ (já to mám taky tak 🙂 )

budoucimatka
20. dec 2010

editah222 Moc děkuji, jsi hodná. Jak to tak čtu výše, tak jsem na tom asi nic moc. ☹ Druhou hodnotu při OGTT mám nad 10 (po hodině) a třetí (po dvou hodinách) nad 9. 😖 Ach jo.

werunka21
20. dec 2010

@budoucimatka @editah222 ahoj holky, ten jídelníček je celkem na prd! Např. to maso se nemusí vůbec vážit, nemá žádné sacharidy, zeleninu taky neřešte pokud to nebude např.baby karotka, kukuřice atd.Určitě navštivte www.tehotenskacukrovka.cz . Tam se dočtete, že kromě cukru můžete jíst vše pokud si to správně spočítáte a zvážíte. A najdete tam i "sladké" 😉. Tady z toho výše uvedeného jídelníčku by jeden pošel hlady 😀 😝. Hned vám bude líp na dušičce 😉 .

suzi8
20. dec 2010

Kocky je nejaky rozdiel medzi glykovanym hemoglobinom a glukozou ???? Su to dve ine veci? Dakujem 🙂

editah222
20. dec 2010

@werunka21 ten jídelníček není naprd, protože hodně těhu cukrovkářek se cpe masem a sýrem jak urvala a zatěžuje si strašně ledviny bílkovinama. Ona ta dieta nemá být jen o sacharidech, ale o vyváženém stravování. Co se týče zeleniny tak se může všechna, jen se ty sladké druhy musí započítat do sacharidů.
Já ten jídelníček dodržuju a jsem naprosto v pohodě a to jím jen 225g sacharidů za den.
V minulém těhu (kdy jsem nedostala inzulin, protože to moji diabetoložce nepřišlo důležité) jsem byla jen na 150g S.

Jinak souhlasím s tím, že www.tehotenskacukrovka.cz je boží 🙂 🙂

editah222
20. dec 2010

@suzi8 glukoza je cukr (třeba ten úžasný sladký nápoj při OGTT), glykovaný hemoglobin je hodnota cukru v krvi za delší období.

editah222
20. dec 2010

Ze sladkostí je super štrůdl bez cukru a hořké kakao 🙂 Bohužel oboje můžu jen velmi omezeně ☹ ☹

suzi8
20. dec 2010

@editah222 lebo co som pozerala krvne testy od obvodnej tak aj tam je glukoza, ale to je asi konkretny druh cukru testovany alebo co ....

editah222
20. dec 2010

@suzi8 tak to netuším, je možné, že se tomu tak v testech říká. Obvodák mi dělá glyk.hemoglobin a mám to tam i tak napsané 🙂

suzi8
20. dec 2010

@editah222 no ja som nasla na vysledkoch len tuto glukozu preto sa pytam...mne glykovany robi diabetologicka...

editah222
20. dec 2010

@suzi8 mě ho taky ted dělá diabetoložka, praktický mi ho dělá na každoroční prohlídce 🙂 Vždy mám okolo 3%.

monika0001
21. dec 2010

😵 😵 😵

leheckova
21. dec 2010

ahoj holky tak dnes kontrola na lačno 4,2 dlouhodoba hladina cukru jsem mela 3,3 a to prý je velmi dobré do hodnoty 4 dostala jsem glukometr a prouzky a budu se měřit začnu od zitra jeden den musim hodnotit cely...budou me zvát zhruba po 14 dnech až do porodu pak by to mělo zmizet

leheckova
21. dec 2010

jo a na utz mam miminko 31+2 a vázíme 1640g coz je prý průměr. váha ani moc ani málo

monika0001
21. dec 2010

kočky chcela by som sa vás spýtať na dia sladkosti. mne ich poradila jedna zdravotná sestra vraj ich môžem. curok je po nich v pohode. čo si o tom myslíte vy?
ja ešte stále neviem poriadne čo môžem a čo nie tak sa len učím..

werunka21
21. dec 2010

@monika0001 Dia výrobky jsou slazeny uměle, to se těhulkám nedoporučuje, je to chemie do těla, může to uškodit miminku.

monika0001
21. dec 2010

@werunka21 - aha. pekne. ďakujem.. ☹
a zasa som bez sladkého....

editah222
21. dec 2010

@monika0001 upeč si štrůdl, ten je opravdu moc chutný i bez cukru 🙂 Já ho ted dělám celkem často, protože tahle bezcukrová alternativa zachutnala celé rodině.
Já si ještě užívám kokosu, má malo sacharidů a je dobroučkej. 🙂

@leheckova super, gratuluju k pěknému glykovanému. Zítra nám dej vědět hodnoty. Přeju ti, aby to byla taky pohodička!!

monika0001
21. dec 2010

@editah222 - štrudlu bez cukru? Ked ja cesto vždy kupujem. ja nie som moc dobrá kuchárka 😅

editah222
21. dec 2010

@monika0001 neboj, listové těsto, i kupované, je bez cukru!!! Pak jen stačí nastrouhat jablička, zamotat to a dát si dobrou sladkou svačinku.

monika0001
21. dec 2010

@editah222 - heej? super. to si ma potešilaaa.... 😵 😵 😵
ďakujem 🙂

leheckova
21. dec 2010

@editah222 no jo jsem na to taky zvědavá dnes jsem si dovolila vodu se štávou a trochu jsem si osladila i caj ta glykemie je dobrá že?rikal mi to že 3,3 je super

editah222
21. dec 2010

@leheckova je super, ale je to hodnota za dobu delší než 3 měsice, takže pravděpodobně z doby kdy jsi byla ještě naprosto bez cukrovky.
Já si vodu ochucuju citronovou štávou 🙂
Nesladím čaj ani kafe, ale to nedělám ani když nejsem těhotná 😀 Ted mám problém s tím pečením, furt bych ochutnávala. Je to opravdu test moji pevné vůle.

leheckova
21. dec 2010

@editah222 nechapu kde vzali tu hypoglykemii starší nez 3mes. on mi rikal za dobu 6 nedel ale na cukrovce jsem byla pred 14 dny???

editah222
21. dec 2010

@leheckova douhodobý cukr je za dobu cca 3-5 měsíců (aspon tak mi to potvrdila diabetoložka i praktický lékař), bere se ze žíly. On ten glykáč je takový bič na cukrovkáře, protože většina z nich je schopna držet pár dní dietu, ale pár týdnů nebo měsíců to nevydrží 😀 Vidím to na mém otci 🙂

leheckova
21. dec 2010

no jo rikal mi to taky
že kolikrat to jiny cukrovkari maji i 10-12 ale do 6 že je to dobré

editah222
21. dec 2010

@leheckova do 6 je dobrý,ale pro diabetiky, pro zdravého člověka a v těhu extra jen do 4 🙂 Moje tchýně je diabetička už 30let a otec 5let, no a já opět těhu diabetička takže jsem pročetla kde co 😉 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre