Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vvia
11. sep 2012

baba ked sa mi pravidelne kriti hlava hlavne poobed s dnes uz aj pred obedom co s tym? dala som si pre istotu teraz pomaranc

saricek83
11. sep 2012

@vvia mě když je divně, tak si dám kostičku 85% hořký čokolády

werumka
11. sep 2012

@maxkatka U nás měl syn po porodu glykémii 2,7. Asi mu taky dali trochu Nutrilonu - glukózu určitě ne. Pak už to bylo ok.

mm_mm
11. sep 2012

@tanicka1976 Jde mi o to, že večeřím furt stejně - podobný jídla v podobnou dobu a někdy mám po ránu 6 a někdy 4. Tak jsem si myslela, že musím dřív vstát, abych měla včas snídani, ale dneska se zase ukázalo, že nemusím nic, že tělo si stejně rozhodne samo co a jak...

werumka
11. sep 2012

@mm_mm A jakou glykémii jsi měla před spaním? Taky už jsi v tom přelomovém týdnu, kdy se začne cukrovka lepšit.

petka035
11. sep 2012

kočky a ako je to s dieťaťom po porode? 😕 ja ešte toho moc naštudované ohladom tehu cukrovky nemám, kedže k dr.idem až 25teho.To sa nesmie kojiť?, ked tu tak zbežne čítam o dokrmovaní,hm? 😖
A na ranajky som zvykla mávať ovsenné vločky , plus pár hrozienok,nejaké orechy tam,trochu lanových semiačok a sezamových,aj kokosu trochu a pár.kukuričných lupienkov a zaliate ryžovým mliekom-ale teda musli by sa na ranajky nemalo-tak teraz neviem či to zrušiť,lebo je to vec,ktorá mi pomáha na upravu stolice a nerada by som ju vyškrtla z jedálnička.Inak mi to príde že jesť stále to isté dookola-kúsok pečiva s niečim 😅

llluckaaa
11. sep 2012

@petka035 Jasně že se smí (a mělo by) kojit. Asi jsi četla, jak holky psaly o těch dokrmech v porodnici. Ty bylo kvůli nižším hladinám glykémie u mimča.
Já si ke snídani ovesné vločky dávala, v tom nějaké oříšky nebo mandle a jogurt. Snad dostaneš glukometr, sama bys zjistila, co to s tebou dělá. Jen si tam ale asi nedávej sušené ovoce, banán a kokos. Neznám přesné složení rýžového mléka, ale asi tam nebude moc bílkovin a spíš víc sacharidů, ne? To by bylo asi lepší mléko sójové.

petka035
11. sep 2012

@llluckaaa ano o tých dokrmoch som myslela,som nevedela prečo sa to robí 😅 to sušené ovocie teda odtial vyradím a pozerala som to rýžové mlieko a má na 100ml 9,9g sacharidov-čo je asi aj dosť 😅 len mi to vyhovovalo,že je také sladkasté a tým pádom som si nemusela dávať ani kvapku medu či javorového sirupu-ale to by som teda kludne mohla zmeniť

mm_mm
11. sep 2012

@werumka Obvykle mívám před spaním něco mezi 6 a 7. Včera jsem to neměřila. Ale dneska po jednom blbým krajíci chleba k svačině 8,2. Mě švihne. Navíc mám hlad jak blázen, takže chroupu okurku, protože těch 8,2 bude asi klesat pěkně dlouho. No, kéž bys měla pravdu a cukrovka se začla už zlepšovat, zatím mi to moc nepřijde, spíš je čím dál tím víc nevypočítavější... ☹

petka035
11. sep 2012

@llluckaaa no a uvidím či mi dá dr.glukometer-ale teda bola by som rada,aby som sa teda mohla sledovať. Som nervozna z toho,že na kontrolu idem až toho 25ho a vlastne dovtedy mi povedal,že bez obmedzení 😖 pričom tá hodnota glykemie po OGTT bola dosť vysoká, po jednej hodine 9,2 a po dvoch dokonca 9,3.Ale to v podstate doktor ani nevidel ten výsledok,lebo to mi robila sestrička a u neho v ambulancii som bola ešte pred vypitím glukozy a povedal,že uvidíme podla výsledkov z krvi zo žily. Inak som už v 30tom tt čo mi príde dosť vela, na to,že doteraz som bola bez liečby

llluckaaa
11. sep 2012

@petka035 Tak tam je fakt moc sacharidů. Já mám teď doma sójové mléko od Alnatury z DM (konkrétně Soja Drink Calcium), a to má ve 100 ml 3,1 g B, 4 g S (z toho 3 g cukrů) a 1,9 g T. To by bylo asi lepší, ale stejně bys měla ke snídani přidat něco bílkovinného. No uvidíš sama. Ještě se prodávají sójové vločky, já je přidávám někdy k ovesným.

petka035
11. sep 2012

@llluckaaa ja mám to isté mlieko ako ty len teda rýžové,ale kludne to svoje oželiem 😅 a skúsim si tam pridať nejaké bielkoviny-aj ked neviemč o by sa hodilo 😕 Som ešte zmätená z toho jedálnička a hlavne sa mi nechce do prepočtu tých sacharidov-ja by som radšej menej zjedla,len aby som to rátať nemusela,ale tak prijať ich menej ako sa má tiež nie je dobré 😝

llluckaaa
11. sep 2012

@petka035 Snad ti glykometr dá, to by pak bylo jednodušší. Hm, taky mě nenapadá, co si kromě mléčných výrobků přidat do ovesných vloček 😒 Ve tvarohu je hodně bílkovin, ale zas je to mléčný výrobek a mohl by po ránu zlobit...
To budeš mít brzy v ruce, např. jedna polévková lžíce je 15 g ovesných vloček (alespoň u nás doma to tak vychází) a já si dávala ke snídani 3 lžíce. Podobně si můžeš chystat rýži, těstoviny, brambory,... Já jedla v podstatě pořád to podobné a za chvíli jsem si to pamatovala. Navíc jsem v dia poradně dostala rozpis diety, kde jsem měla rozepsané, kolik g jaké přílohy můžu.
Méně jíst není ideální řešení - glykémce to často nepomáhá a můžou se ti objevit ketony v moči (ketony procházejí placentou a mohly by ubližovat miminku).

petka035
11. sep 2012

@llluckaaa no snád dá aj mne dr nejaké materiály 🙂 a ved to,že čítala som,že mliečne výrobky by sa ráno nemali,tak jedine si k tým vločkám pridať zo dva plátky šunky 😀 😝

llluckaaa
11. sep 2012

@petka035 Nebo nakrájet vajíčko 😀

petka035
11. sep 2012

@llluckaaa alebo 😉 no musím si to nejak odsledovať, lebo teda zatial vobec neviem čo mi môže zvyšovať hladinu a čo nie, ja aj ked som vypila tých 75gramov glukozy tak som sa cítila v pohode, ani hnusné mi to neprišlo 😅

werumka
11. sep 2012

@mm_mm To záleží, proč to vylítlo na těch 8. Ale osobně bych řekla, že v reálu máš třeba 7,5 - výsledky ze žilní krve jsou stejně obvykle o něco nižší. Nevzrušovala bych se tím - taková čísla mohou být opravdu odchylkami glukometru. Pokud máš stále hlad, tak na to tělo taky bude reagovat výrobou cukru. Nezkoušelas upéct si kuře a přes den ho uzobávat? Ta bílkovina by Tě mohla dobře zasytit.

mm_mm
11. sep 2012

@werumka Skoro tři hodiny se držela hodnota kolem 7,7 - poslední dobou mi tohle dělá Šumava, jen se to vždycky předtím jakžtakž vecpalo do 7. Pak jsem snědla tu salátkovku a hned potom 2 vajíčka, ale stejně jsem měla pocit, že leknu hlady, a pak jsem měla najednou během pár minut 5,6. Takže jsem se šla konečně normálně najist, snědla 3 knäckebroty s mazacím sýrem, kus salátový okurky a kus grapu a navečer si udělám kuřecí maso s něčím. Už jsem o tom přemýšlela, že si nakrájím kuřecí maso, osmahnu ho, do toho si nakrájím salátovku a sýr a dám to do lednice a až budu zase umírat hlady, tak budu chodit zobat...A ty máš zkušenost, že se kolem 34.tt cukrovka začíná lepšit?

werumka
11. sep 2012

@mm_mm No já mám zkušenost, že do toho 34. týdne jsem musela pořád přidávat inzulín a pak se to najednou zastavilo a dokonce jsem pak už na jídlo dávala menší dávky. Od 35. týdne začíná stárnout placenta a ty hormony, které působí na metabolismus, už nejsou přítomné v takové míře. S tím kuřetem to fakt zkus - takovej salát s kuřetem, sýrem, okurkou, ledovým salátem, vajíčkem... to by mohlo být dobré. Můžeš zkusit i zakápnout citronem. Ketony teď nemáš?

mm_mm
11. sep 2012

@werumka Ketony jsem měřila před pár dny a nebyly. Jestli jsou teď, to nevím. Dneska je to celý nějaký pitomý. Teď jsem 3 hodiny od jídla a zase mám furt 6,3. Vedle mě je talíř s kuřecím masem, bramborem a salátovou okurkou, ale to do sebe teď těžko budu cpát, když startuju na 6,3....Už mě to fakt nebaví. Celý měsíce se ta dieta dala jakžtakž ukočírovat, ale teď to nějak nejde. A přitom právě ty poslední týdny jsou pro miminko nejdůležitější. SAKRA!!!

gianni
11. sep 2012

@mari88
ahoj, hej ostala mi mrcha jedna,som si myslela že možno ostanem len na tabletkách ,ale s týmto som nerátala a ešte k tomu aj štítna žlaza,fajne som popriberala ,neviem sa stým stále zmieriť,že inzulín a tabletky do konca života a ešte sa ani najesť poriadne nemôžem,ja čo milujem jedlo,ale nechcem ťa strašiť a nemysli na najhoršie,je len malé percento komu cukrovka ostane
pichala som si 8-5-4,pravdaže na začiatku to bolo menej, ty si kolko picháš?

gianni
11. sep 2012
lumari
11. sep 2012

ahojte, chcem sa spytat, ake mate skusenosti s chlebom Bevit??? V zlozenie nie je uvedene, ze obsahuje cukor a je pisane ze obsahuje 85% celozrnej raznej muky. Totiz dala som si ho 3 krajce, plus k tomu doma urobenu rybaciu natierku (ryby v oleji Calvo - obsah cukru 0,0g, kusok syrokremu, kusok obycajneho masla, sol, korenie, pol malej cibule) a por k tomu na posypanie a po 2 hod. ze glycka 8.....jedine pricina moze byt v chlebe......uz neviem ake pecivo si mam kupovat, hlavne ktore nie je prisladzovane....ako to mam vediet, ked na obale to nie je uvedene.
Aky chlieb si kupujete??? Este ma napadlo, ze chyba moze byt v tom, ze mam alergicku nadchu a na to ma doki upozornila, ze pri nadche sa glycka zvysuje ☹ .....hladam pricinu, lebo ma to trapi.....
Dik za rady 🙂

tanicka1976
11. sep 2012

@mm_mm mmmm pri tehu cukrovke si telu robi čo chce aj so mnou.... 😒

nikdy nemam rovnake hodnoty po rovnakom jedle. 😒

jaaa to už kašlem......je to trápenie... 😠

bru noc ..

tanicka1976
11. sep 2012

@lumari 3 krajce je asi vela...a on moze byt farbeny karamelom aby vyzeral tmavo..ja im neverim a preto jedavam vlakninove knackarbroty, nedvihaju cukor, su sice zlé, ale co uz...ak mas chut na chleba tak si daj len jeden krajček.....a rardsej viac zeleniny, vajce, sunka...

lumari
11. sep 2012

@tanicka1976 Dakujem 🙂 .....aj mna to napadlo, ze tam je asi pricina ☹

mari88
12. sep 2012

@gianni ja si picham 3krat denne pred jedlom po tri jednotky.nechcela som inzulin ale ked vraj neskodi iba pomoze malemu tak ok.s pociatku to bolo ok no teraz ked si picham tak boli to jak hrom,modriny mam po bruchu.Boze chran zeby mi ostala no keby sa stalo tak nebudem drzet ziadnu dietu ani inzulin celi zivot.zomrem o tom to je raz to na kazdeho dojde.

werumka
12. sep 2012

@mm_mm Já vím, že to bude znít divně, ale zkus se třeba jeden den neohlížet na startovní glykémie a jíst, jako by ses neměřila. Jen s tím rozdílem, že se měřit budeš. Neodsouvej jídlo kvůli glykémii. To je apriori špatné. 6,3 je běžná hodnota. Vyšiluj, až budeš mít před jídlem devět, jasný? 🙂 Zkus to ten jeden den a uvidíš 🙂

mm_mm
12. sep 2012

@werumka
Ještě by mě zajímala jedna věc: Je možný, aby byla hodnota 8,2 a za 15 minut 5,1? Vím, že to může být chyba glukoměru, ale jde mi o to, jestli to MUSÍ být chyba glukoměru, nebo jestli je prostě reálný, že by ta hodnota mohla takhle rychle spadnout....
Dneska mi to zase po snídani vyběhlo na 8,2 a pak to takhle rychle spadlo...

werumka
12. sep 2012

@mm_mm Ano, reálné to je. Protože těch 8 mohl být vrchol před tím, než zaúčinkuje inzulín.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre