Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
14. sep 2012

@luly13 U ná se kontroluje jen to srdíčko. Teď zrovna říkali kamarádce, že až budou miminku 3 týdny, musí se objednat na kontrolu...

luly13
14. sep 2012

Baby,este mam otazku.ked uz jem normalne, aj nejake tie sladkosti, musli, ovocne jogurty a pod, ako zistim, ze mi lieta cukor,ked nemam glukomer? Su nejake sprievodne znaky, ze nieco nie je ok? Ci to nemam riesit?

petka035
14. sep 2012

No a dnes mám za sebou sono- som 29+5tt a zatial sa gigantické dieťa nekoná-máme 1316g 😅 ja som od začiatku v tom,že nebudem mať nejak velké dieťa-aj dcerka mala pri porode len 2380g ale v 35tt sa narodila. ale teda po zistení cukrovky som sa začala obávať.No a znaky cukrovky na drobcovi nie su žiadne, že by sa to aj na srdiečku nejak prejavilo,kebyže ju mám dlhšie alebo nejakú vážnejšiu. Tak som zvedavá čo mi bude kázať diabetolog

mm_mm
14. sep 2012

@luly13 Myslím, že to nezjistíš. Jen dlouhodobě nekompenzovaná cukrovka se projevuje svěděním, žízní a tak, ale to se tě asi týkat nebude. Oni ti budou dělat kontrolní test, ne?

luly13
14. sep 2012

@mm_mm ano, ale az o pol roka. Ja sice stale glukomer mam, ale nemam gule napichnut si znova prst 😅 . A keby som nabrala odvahu, tak sa to meria po tych dvoch hodkach po jedle,ze?

mm_mm
15. sep 2012

@luly13 Měřej to po hodině nebo po dvou, ale povolený hodnoty si nepamatuju...

mm_mm
16. sep 2012

Tak dneska se ukázalo, že můj glukoměr je pošahanej. Dala jsem si stejnou snídani jako včera (7,0) a ukázal 3,6. Tak jsem to změřila znova a ukázal 7,7. Takže jakýkoliv měření je úplně na prd...Zítra se na to zeptám v diaporadně, to jsem zvědavá, co mi na to řeknou...

barakaa
16. sep 2012

Ahoj všem, jdu si pro podporu a radu. Jsem podruhé těhotná, v prvním těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhu cukrovku od 16tt (to jsem tu byla často), nyní v druhém těhotenství již od 6tt. Mám od dětství poruchu glukózové tolerance, tak jsem to na sobě vždy poznala. Je mi 36 let, jsem dnes 34+0. Profily mám v pořádku, dle diabetoložky v Podolí kompenzovanou velmi dobře, i dlouhodobý cukr v normě, dietu mám 200 - 230g sacharidů za den, nejvíce mne to zlobilo ráno, ale dietou se to vše srovnalo, jím pravidelně po 2 a půl hodinách a šlape to, jak má. Jsem tedy bez inzulínu. A nyní k mým otázkám - v prvním těhu jsem musela měřit při velkém profilu i hodnoty před jídlem, když jsem to dělala nyní zpočátku, tak hodnoty před jídlem v normě nebyly, ale hodinu po jídle pak ano. Nicméně mně doktorka řekla, že hodnoty před jídlem už se nesledují, jen hodnoty po jídle - tzn. že za den měřím na lačno, hodinu po snídani, hodinu po obědě a hodinu po večeři, v minulém těhu jsem ještě měřila i těsně před spaním. Jak sledujete hodnoty vy ostatní? Jen hodinu po jídle nebo i před jídlem? A pak další a to hlavní, co mne trápí - prý má miminko větší bříško cca o 3 týdny a celkově je větší (to z prvního těhu také neznám), dnes cca 2250g - nicméně jsem našla, že v tomto období by mimi mělo mít tak cca 2 180 - 2380, tak mi přijde, že je v normě, ale děsí mne ta velikost bříška, prý z nekompenzované cukrovky, ale hergot - musím si ulevit, jak to? Vždyť ji mám dle lékařky kompenzovanou, tak co je špatně.....nebo, že by přeci jen mohly lítat hodnoty před jídlem - byť to už podle pokynů doktorky nesleduji a mohlo to být z toho? Nebo ten dřívější nástup cukrovky? Zkrátka, co dělám špatně.....na kontrolu celkovou jdu zase v úterý, ale po dnešní akci v porodnici, o tom dumám. Jinak jsme tam ale vyráželi kvůli dosti bolestivým a náhlým pohybům miminka plus včera mi dcerka spadla na bříško, takže monitory, průtoky, UZ a sledování na x-krát.......ale snad je vše OK. Nemáte někdo podobnou zkušenost - větší bříško miminka? Budu ráda za jakoukoli reakci, díky, B.

mm_mm
17. sep 2012

Ahoj, mám cukrovku do 16.tt a dnes jsem taky 34+0. V pátek jdu na ultrazvuk a počítám, že miminko bude mít minimálně 2400g, možná 2500g. Na každým ultrazvuku se ukáže o nějaký to deko navíc a já kvůli tomu vždycky plaším a doktor mě uklidňuje, že je to všechno v normě a že navíc ultrazvuk má nějakou toleranci, že se to může trošku mýlit. A to podotýkám, že má hodně moderní ultrazvuk. O tom, že by nějaká část těla rostla rychleji, než má, mi nic neříkal. Na jednom z prvních ultrazvuků jsem tyhle rozměry zahlídla a jednotlivýc části těla tam lítaly o 10 dnů (a to bylo miminko hodně malý, takže mi to přišlo dost), ale i na to říkal, že je to v tolereanci. Myslím, že záleží na doktorovi, jak se k tomuhle postaví. Někdo plaší zbytečně moc, někdo to neřeší vůbec. Já si myslím, že není úplně ideální snažit se zaškatulkovat všechny miminka do tabulek. O kolik se liší ten obvod bříška? Ty tři týdny nemůžou být víc jak 1-2cm a to se přeci vůbec nepozná. Mě posílají pravidelně na kontrolu srdíčka miminka, protože miminka dětí s cukrovkou mají nějakou přepážku v srdíčku větší, než ji mají mít. Měřej to tam a podle toho taky usuzujou, jak je cukrovka kompenzovaná. Jinak u nás v Ústí se měří po hodině a půl a musíme se vejít do 7,6. Oproti ostatním centrům v republice je to dost tolerantní. Vejdu se do toho, ale s vypětím všech sil. Před jídlem měřit nemám, ale občas to dělám, abych věděla, jestli už ta hodnota spadla. Obzvlášť, když mám hlad dřív. Snažím se jíst, až když to spadne pod 5,5, ale někdy to nedodržím. Přijde mi divný, že máš hodnoty před jídlem vysoký a po jídle v pohodě. Vždyť to nějak nedává logiku. Řekl ti někdo, čím je to způsobený? Nemůže to být tím, že už má tělo hlad a vyrábí si svůj cukr? A kolik máš ten glykovaný hemoglobin? Jestli ti řekli, že je v pořádku, tak to je přeci ten nejlepší ukazatel toho, že je cukrovka pod kontrolou....Napsala bych ti, ať jsi v klidu a snažíš se to neřešit, ale sama tyhle rady nenávidím, tak si je radši odpustím....Měj se co nejlíp to půjde.

tanicka1976
17. sep 2012

BOOOOOOže baby,

ja som si supla dve sladke susienky 😠 😠 😠

ach jo.......

a rano biely chlieb s pastekou...a citim sa konecne najedena....a este mam aj orechy v sebe....

a nebudem merat ani za svet........

mm_mm
17. sep 2012

@tanicka1976 🙂 No a, tak hlavně, že sis to užila. Vždyť se držíš poctivě celou dobu, takže se to jednou nepo...Jen je problém, že když člověk povolí jednou, tak se mu těžko odolává, když to pokušení přijde znova....

kate013
17. sep 2012

Ahoj holky, zítra jdu na kontrolu a dozvim se jestli nemam těhu cukrovku..měla ji moje mamka i segra...bojim se toho, že když ji fakt budu mít, tak nedokážu dodržet dietu ☹ jsem šílenej žrout a hlavně na sladký...jak to zvládáte vy?? co všechno se smí a nesmí při cukrovce?? 'Moc děkuji za odpovědi

tanicka1976
17. sep 2012

@kate013 ak mas cukrovku, nie je to tragedia, musis len dodrziavat dietu...aj ja som na sladke a straaaaaaaaaaaasne a vidis, musim sa s tym pasovat...co uz narobim.....

co sa smie a nesmie pri cukrovke sa dočitac na tehotenskacukrovka.cz..
vyborna web stranka, skus si to nastudovat...

bohuzial mozes len 1 ks ovocia denne, vylucit musis sladkosti, sladene napoje, biele pecivo, cestoviny, ryzu..
nahradit tmavym, jest zeleninu, chude maso, syry a jogurty davaj poobede..jogurt radsej biely bez vsetkeho...
doporucujem kysle ovocie, zelenu zeleninu typu brokolica, cuketa, kapusta, mne pomahaju rajčiny, paprika,šalaty, uhorky..
a vyborne su knackerbroty/ nedvihaju cukor/

tanicka1976
17. sep 2012

@mm_mm uzila 😎 😎 😎

a dala by som si zas...

vcera som robila dcere palacinky s bananom nutelou....

ja sa taaak tesim ked porodim.....

dam si do tela konecne....

a snad mi neostane cukrovka...

ja tomu verim..po prvej dcere po porode som mala OGTT test cca 6tyzdnov po porode a po vypiti 75g glukozy za 2hod som mala 5.6g/mol wooow, som sla rovno na zmrzlinu 😀 😀 😀 od diabetologicky 😀

kate013
17. sep 2012

@tanicka1976 moc děkuji za odpovběď 🙂 taky se s tím budu muset poprat...a ty stránky si teda nastuduju děkuji🙂....ale jídelníček..no to budu mít asi pořád hlad..v těhu jím víc jak můj přítel...😀 ale jestli se mi fakt potvrdí, tak to těch pár týdnů vydržím, co bych pro tu malinkou neudělala🙂

a copak je toto? knackerbroty?? 😅

janikchelsee
18. sep 2012

@tanicka1976 tak máš to úplně jinak než já 🙂 mě třeba zrovna knakebroty hodně zvedají cukr, ovoce jím 3x denně na svačinky a druhou večeři a bylo to vždy v pohodě. jsem teda na inzulinu a celkově mi některý věci pořád zvedaj glykemku....ale třeba rýži a těstoviny zakázaný nemám , těst. teda nejím, těch je malinko a nenajím se, ale rýže je v pohodě

xsuzzi
18. sep 2012

ahoj holky 🙂
můžu se zeptat a co pijete,když nesmíme nic sladkýho? Já jsem zvyklá celej život na sladké nápoje, asi jsem is tak kompenzovala sladký,který normálně nejim, ale teď mi to dělá potíž nepít sladký, tak piju málo 😒

petka035
18. sep 2012

@xsuzzi ja teda len čistú vodu

xsuzzi
18. sep 2012

když mě je po ní od jakživa blbě, nechutná mi, mám po ní vyschlo a nruhasí mi žízeň ☹

xsuzzi
18. sep 2012

@petka035 neuhasí

werumka
18. sep 2012

@xsuzzi Kup si v lékárně stévii (tabletky) - vymačkej si do vody trochu citronu, oslaď stévií a budeš to mít dobrý. Nebo stejným způsobem ledový čaj například.

xsuzzi
18. sep 2012

@werumka a co to je? sladidlo taky nemůžeme, jestli je to sladidlo

xsuzzi
18. sep 2012

neke už to čtu, sem si to dala do googlu, to myslíš, že můžu? Píší, že to nemá cukr, ale sladidlo to je, to by bylo fajn něco takovýho moct 😵

werumka
18. sep 2012

@xsuzzi To je přírodní sladidlo - ale kupovat výhradně v lékárně - prodávají ho už i v supermarketech, ale to je nastavované kdejakýma hnusama. V zahraničí se normálně používá a doporučuje i těhotným - jen u nás jsme trochu zpožděný 🙂

xsuzzi
18. sep 2012

@werumka tak to je supr, moc děkuju 😵

mm_mm
19. sep 2012

@xsuzzi Jen to asi neříkat diabetoložce. Mně to ta naše zakázala...

werumka
19. sep 2012

@mm_mm Klidně bych řekla, pokud to zakáže, tak aspoň vím, že o stévii nic neví 🙂

werumka
19. sep 2012

Ale jinak kdo se i přesto stévie bojí, tak může zkusit něco chemického pro těhotné 🙂 http://www.lekarna.cz/candys-10ml-sladidlo-se-s...

nativanativa
19. sep 2012

ahojte , tak ja som bola v piatok na kontrole , cukor ze 7 a to som mala na ranajky nesladeny ovocny caj , sezamovy rohlik tmavy s maslom a sunkou a paprikou , doktorka ma uuplne dodrbala , ze som tvrdohlava , ze ci si uvedomujem ze ublizujem svojmu dietatku , ze vyslovene nemam jest pecivo iba razny chlieb , a ze mam jest kazde dve hodky v malych mnozstvach , strasne ma zvozila , ze nabuduce mi bude musiet dat inzulin ked to takto dalej pojde , som sa rozplakala jak male decko 😢 😢

werumka
19. sep 2012

@nativanativa Neboj se, ve Tvém týdnu těhotenství už se inzulín nedává. Nevidím nic špatného na glykémii 7 po jídle. I kdybys měla osm, tak do konce těhotenství už se to nepo... 🙂 Ať přestane řešit desetiny a dělá svou práci.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre