Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

czica
28. aug 2010

@labell tak to by človek ani nepovedal že si mala cukrovku 🙂

lalial
28. aug 2010

Zdravím ve spolek. Chci se zeptat, má tu někdo zkušenost s podivnými výsledky OGTT? Respektive ukázal někomu tento test zvýšenou jednu z hodnot ač o diabetes velmi pravděpodobně nešlo? Díky. 🙂

tea1909
28. aug 2010

ahoj holky, tak já už jsem od pondělka zase v nemocnici ☹. Pobyla jsem doma jen 2 dny, v pondělí odpo zakrvácela a hurá znova do nemocnice s obrovským zhoršením na hrdle (ze špičku prstu na prst a hrdlo ze 30 mm na 16 mm) ☹ . Takže dietu moc neovlivnim, mám tu sice jakoby diabetickou, ale není to ono. Jídla je poměrně málo, a ve špatnou dobu (ale to si tu ten obed a večeři prostě nechám a sním ve vhodný čas) ale hlavně ty svačiny!! - dokupuju si pečivo, protože ke svačině dostanu třeba 1 pomeranč... nebo-1 rajče...atd ☹.

lucinecka222
28. aug 2010

@mmorgana ahojky jojo test mi dělaly,a podle doktora jsem ho mněla na hraně ale nemněla cukrovku,sestra mi říkala žjen že mám omezit sladké a pokud možno nejíst hop vubec ale na dia poradnu mně neposlala a vubec sem nebyla pod dohledem i když sem mněla cukr i v moči ☹ potraviny už vážím,dneska sem si pujčila digitální váhu a tak si to hlídám 🙂 😉
@czica ja sem jídelníček dostala a i se surovinama ale nevěděla sem si rady s tím vážením víš ☹ ja mam mlíko taky ale 2,5dl za den třeba na svačinu z houskou a máslem,pomalu do doho spadám,no uvidíme jak to bude vypadat v uterý na stacinaři pro rizikové gravidyty a zda malí přibírá nebo ne ja teda hubnu teda hubla sem ve špitálu a ted nevím každá váha váži jinak no ☹ uvidíme ja pak napíšu 😉
@makinecka byla sem tady párkrát,z diktorem sem mluvyla a ten mi říkal že cukrovku nemám a tak sem to pak nějak už neřešila mněla sem hodnoty necelích 8 ted nevím přesně,byla sem tak v pasti že sem si to nedokazala připustit že ji mám ,a to jídlo ja jsem prostě nechapal a co a jak dělat vážit atd.prostě sem věřila doktorovy který mně takhle přefik ☹

ducky
28. aug 2010

@tea1909 Teo to je mi moc líto, tak držím palce, ať se dáš do kupy. A dopuj se, manžel ať ti přinese ty správné věci. Já taky v porodnici posouvala jídla na správné časy a měla zásobu ovoce, abych si mohla dát ten příslušný správný počet svačin 😉 Dokonce mi jednou sestřičky schovávaly večeři a ohřívaly, kdy jsem jí potřebovala, ptž jí nosily asi v 16.30 hod. Večeři v takovouhle dobu 😝 🙄

mmorgana
28. aug 2010

@tea1909 Ahoj, jsem tady nová, ale držím palce, ať to Ty i maličké dobře zvládnete 😎

werunka21
29. aug 2010

@ducky @tea1909 ta strava fakt hrozná. Neni dia dieta jako dia dieta. Mi povídejte...Mě snižovali dávky inzulínu. Snížili mi před večeří o polovinu. Za hodinu cukr 14, tak volali na dia co jako se mnou. Tak prý si mám píchnout ještě jednou to co před večeří a v deset mi musela sestra schánět rohlík, protože už mi zase prozměnu cukr klesl a bylo mi zle. A svačiny? Ty vypadali asi tak, že jsme si ze snídaně museli ušetřit jablko 😠 . Takže fakt mazec.

@tea1909 držím pěsti, ať je brzy zase dobře 😉

ducky
29. aug 2010

@werunka21 Weru my jsme taky svačiny neměli. Snídaně, oběd, večeře a druhá večeře. K snídani třeba Dia jogurt. Fakt vtipný. A jenom chleba 😝 Jako jak ho mám ráda, tak po týdnu v porodnici jsem ho nechtěla ani vidět 😀
A ty časy vtipný, oběd už někdy v 10.30 hod. , večeře v 16.30 😀 Jsem se fakt bavila 😝 😀

ducky
29. aug 2010

@lalial Jakmile je jakákoliv hodnota zvýšená, už jde o těhotenskou cukrovku. Nějak nerozumím tvému dotazu. 😕
A nedovedu si představit, jak by mohl být test špatně provedený 😅 😕

ratatooy
29. aug 2010

@lalial taky si myslím že špatně ten test udělat nejde jen že by byl třeba jako rozbitý glukometr?mě třeba u testu ukázal dost což se mi pak už nikdy nestalo abych měla tolik ale cukrovku prostě mám.ale ne tak silnou abych musela inzulin.

lalial
29. aug 2010

@ducky OGTT samozřejmě může ukázat falešně pozitivní/negativní výsledek. O tom žádná, potvrdili mi to dva lékaři. Jen hledám někoho, kdo to měl také tak. 😉

lalial
29. aug 2010

@ratatooy Jde o něco jiného, hodnota hodinu po provedení testu zvednutá.... ale.... Dieta silně nevhodná, velmi rychle váhový úbytek, motání hlavy, třes. Jedla jsem tedy všechno, klidně 4 tatranky denně plus obden zákusek, téměř denně čokoládový nápoj z automatu. Manžel mi do nemocnice tajně nosil buchty, pečivo, bonbony. Hodnoty zůstávaly vždy dole, bylo zcela jedno, co jsem snědla.

ducky
29. aug 2010

@lalial Já nepsala, že to není možné, jen že si to neumím představit. Dostaneš vypít glukózu a pak ti odebírají krev. Nedovedu si představit, v jaké fázi může být test falešně pozitivní. Budu ráda, když mě zasvětíš 😉

lalial
29. aug 2010

@ducky Tam je více variant, chyba laboratoře- tam není co vysvětlovat, stres, léky- obojí může mít dočasný vliv na metabolismus cukrů... Tohle všechno může být problémem. Já nevím, je běžné aby těhotná s nekompenzovaným gestačním diabetem měla hodnoty na lačno do 4 a po jídle do 5,5?
Prosím, neberte to jako útok na vás, jen skutečně hledám někoho, kdo zažil takovéto nesrovnalosti. 🙂 😉

ducky
29. aug 2010

@lalial Tak to je zajímavé teda. Tady bylo kolik holek vystreslých z těch testů, tak třeba si to "zařídily" vlastně samy 😅
Každopádně z holek, co jsem poslední dobou chodí teda nikdo, nevím, jestli nakoukne někdo, kdo to zažil. 😕

lalial
29. aug 2010

@ducky Jo, bohužel to tak je, no... Mně bylo řečeno, že test nemusí být vždy spolehlivý, ale nic lepšího nemají. 😒

rozpravocka
30. aug 2010

@lalial tiez mi povedali, ze test nemusi byt uplne spolahlivy, hlavne, ked ti to beru len tym malym glukomerom a neposlu to do labaku. Takisto to zrejme moze byt ovplyvnene aj inymi vecami. Napr. mne pri test nalacno vysla hodnota 4,6 a v iny den po ranajkach 3,9. Ale to uz nikto neriesi a v podstate to je mozno aj lepsie - aspon sa zdravsie stravujem.

Inak baby, co som citala, ketony sa tvoria, ked telo spaluje tuky. Akurat vcera, maj brat mal narodky, tak som si dala maly kusocek torty (uzsi ako 1cm) - hned po obede (rezen+pecene zemiaky) - takze zrejme som prekrocila dávku sacharidov a po dvoch hodkach som mala ketony v moci. Cukor som mala v pohode. Neviete cim to mohlo byt sposobene? Vraj ketony sa objavuju aj ked mas cukor vyssi ako 17mmol - ale to pochybujem, ze som mala, a hladovanim to tiez nebolo. Co si o tom myslite?

werunka21
30. aug 2010

@rozpravocka ketony v moči jsou z hladovění a nebo z dietní chyby -po něčem hodně tučném. Jinak po sladkém ne. Já třeba když jsem si dala víc sacharidů, nebo jsem sťapala pizzu, nebo mírně bojkotovala dietu (při oslavách a tak) tak jsem většinou ketony neměla. Tak nevím. Jo a já je teda vždycky hledala jen ráno. Já s ketonama taky bojovala. Někdy prostě byly jindy zase ne a nějak to nešlo ovlivnit ať jsem jedla cokoliv.

rozpravocka
30. aug 2010

@werunka21 no ja som ich mavala rano, ale potom som si posunula druhu veceru o hodinu neskor a pridala som k nej viac sacharidov a bolo to v pohode. Akurat vcera som chcela vediet, co so mnou spravila ta torta, ze ci nebudem mat cukor - a ono buch - a mam ketony - tak mi to neslo do hlavy. Proste urcite som sa nedostala nad tu hladinu 17mmol a hladna som tiez nebola. A aj ked som mala rezen, tak nebol velmi velky, takze si nemyslim, ze to bolo z prilis tucnej stavy. Ale zase az tak vela si z toho nerobim, lebo aj tie ketony mi vyslli iba na tom prvom stupni, tak to hadam az take vazne nebude.

ponyxx
30. aug 2010

@rozpravocka akym sposobom mas znacit tie ketony a glukozu pre dokiho?

rozpravocka
30. aug 2010

@werunka21 Inak este som citala, ze to moze byt aj nedostatkom tekutj aj vtedy vznikaju ketony. Neviem, co je na tom pravdy, ale vcera som pila fakt malo. Ja inak stale pijem velmi malo, sa k tomu nemozem nejak donutit. Ako to riesite vy? Lebo viem, ze cukrovkari by mali vypit este viac ako normalne. ja ale vobec nie som smadna. 😒

rozpravocka
30. aug 2010

@ponyxx mam si to znacit 3 dni pred navstevou lekárky a pouzit to na lacno, po ranajkach, obede a veceri - vzdy 1,5 hodku po nich. Mam si zaznacit, co som presne jedla v ten den a ake som mala vysledky - na tom obale od tych pruzkov je taka stupnica a podla toho si to mam zapisat. Skusala som si tie pruzky nechat, ze jej ich potom zoberiem, ale ked vyschli, tak to uz na nich nebolo 😀, takze si to musim iba zapisat.

ponyxx
30. aug 2010

@rozpravocka no ja sa priznam ja len co som vysla z abulancie, tak mi cele vysvetlovanie niekde uslo a uz sa nevratilo... ☹ mne rozpravala o nejakych krizikoch ci co a vooobec netusim kedy naco preco a zaco 😒

luckaa
30. aug 2010

@lalial No,možná jsem já ten případ....dneska teda budu volat na druhý profil,ale po testu OGTT hodnoty po hodině i po dvou nad 10 a profil úplně ukázkový,po obědě jsem neměla ani 5...a glykovanej hemoglobin 2,1,což je ještě míň,než mívají zdraví jedinci 😅 .No a váha mi šla dolů,ne teda rapidně,ale za 3 týdny skoro o kilo...tak nevím,jsem mooooc zvědavá dneska na ty výsledky,schválně jsem si dala plnou nálož sacharidů

lalial
30. aug 2010

@rozpravocka U mě posílali všechno do laborky. Za tu dobu, co jsem byla v nemocnici (9 týdnů) udělala laboratoř asi tři pěkné seky... kdy mi na lačno vyšlo třeba 5 a po snídani 4,2... přičemž chybné bylo to první číslo. 😀 Nám tam celkem běžně dávali k obědu misku polévky + rajskou se čtyřmi knedlíky. Já jsem právě celou dobu měla glykemky OK, zato holkám, které měly fakt problém, to po takovémto obědě pěkně skákalo.

luckaa
30. aug 2010

@rozpravocka Já mám s pitím taky problémy ☹ ze začátku těhu jsem byla dost žíznivá,ale teď nemusím pít skoro vůbec,většinou se musím nutit,štve mě to,ale já zas strašně lítám na záchod a když chodím s dcerou ven,tak předtím nepiju skoro vůbec,jen trochu po obědě,jinak bych se venku asi po....

lalial
30. aug 2010

@luckaa Jo, možné to fakt je. Já měla při OGTT po hodině 9,4 a po dvou 6,4... 😀 Potom mi dělali tzv dlouhý profil, což je asi 10 píchanců v tom dni a vše bylo OK. Potom ty krátké profily (před snídaní, po snídani, po obědě, po večeři) se dělaly 2x týdně a nikdy nic, ačkoli jsem se cpala naprosto vším. Jo a mladší syn se narodil dva týdny před termínem s váhou 2850g, čili žádný nekompenzovaný obřík. 🙂

luckaa
30. aug 2010

@lalial No hezký,já teda v prvním těhu měla něco jako ty po hodině 9,32 a po dvou taky něco kolem šesti,tak mi to vyhodnotili jako hraniční výsledek,ale dietu jsem držet nemusela prostě nic a malá teda měla 4kg....tak mě poslali tentokrát ve 20.týdnu a tam se ukázaly ty hodnoty nad 10....tak jsem z toho blázen.

lalial
30. aug 2010

@luckaa Blázinec, fakt jo. Jako navíc moje děti mají problém s nitroděložním růstem, mám krevní mutaci a ta zlobí. Takže kdybych tu dietu dodržovala plně, mohl mít kluk taky třeba necelá dvě kila. On se celou dobu i přes moje žraní držel dolní hranice váhové normy.

luckaa
30. aug 2010

@lalial No,tak já měla váhový odhad ve 22 týdnu normální kolem 450g,uvidíme co bude kolem toho 30 týdne,teď jsem si volala pro výsledky a mám volat až 6.9. 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre