Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ratatooy
13. sep 2010

@barche to že nepřibíráš není nic špatného já začala něco nabírat až kolem 7měsíce,taky jsem baculatá i tak až dost,myslím že mi nepřibereme už tolik jak třeba holky co jsou hubené,a vůbec když musíme držet dietu,já přibrala zatím dohromady 8kg,to se mi zdá dobré,to by mělo být po porodu fuč,jinak ale taky moje tělo nechce nic shodit ikdyž jsem pravidelně sportovala. 😀

rozpravocka
13. sep 2010

@barchee to je pravda, ja som tiez do 5 mesiaca nic nepribrala a potom v siestom som nabrala hadam 6 kil 🙂 a aj teraz pri diete pomalicky priberam, takze spolu mam +8, ale niektore baby nepribrali skoro vobec a aj to je v pohode. kamoska za cele tehu pribrala iba 1kg (a to pocas prvych mesiacov vobec neschudla🙂) a maly sa narodil vyse 4 kilovy. Neboj sa - dieťa je vraj parazit a ten si zoberie aj na ukor nositela, takze neboj, babu sa nic nestane, ked nepriberies - akurat ty potom nebudes musiet zhadzovat 🙂 Moje lekar sa dokonca aj potesil, ked som prestala tak priberat 🙂

fim
13. sep 2010

Ahoj holky, hlásím se po delší odmlce. Tak se mi glykemka zase rozhejbala a dneska jsem nafasovala inzulín i na den. 😢 Jsem z toho otrávená a hlavně trochu vyplašená. Na minulé poradně byl prcek ještě velký podle termínu, teď se hrozím, aby nějak enormně nenarostl a nakonec ještě neměl nějaké potíže.....
Teď mám navrch cca 9 kg, tak snad to taky nějak víc nevyletí. S Toníkem jsem touhle dobou měla už takových 12 jistě z celkových 16, ale to jsem se taky válela celý dny doma.

kata79
14. sep 2010

ahoj holciny, tak jsem po 4denni pauze zacala zase merit a zas me malem omejvali...achjo jo...chtela bych se zeptat, jestli hodnotu glykemie merite 60 min po jidle nebo 90? Nasla jsem na internetu, ze nektere diabetologie doporucuji az po 90ti min.....ja mam totiz po 90ti min vse v poradku, zato po 60ti...hruza mluvit....

saronka
14. sep 2010

@kata79 já jsem si doma měřila hodinu po jídle..tak mi to řekli v diaporadně..

mmorgana
14. sep 2010

@kata79 Ahoj, měřím hodinu po jídle, tak mi to řekli v diaporadně. Jsem teda laik, ale jestli nemáš v poho hodnotu po 1 hodině, ale po hodině a půl už jo, tak se zkus podívat na glykemický index potravin (říká, jak rychle se sacharidy uvolňují). A taky nezapomeň, že glukometry většinou udávají přesnost +/- 20 % - když si to spočítáš, je to docela hodně 😒 V dia poradně mi říkali, že k tomu přihlížejí a rozhodně se neřídí jen podle desetinek na glukometru.

kata79
14. sep 2010

@saronka , @mmorgana diky za odpovedi...glykemickej index uz taky zacinam studovat, ale jen zvolna uvadim do praxe...ta nepresnost +/- 20 % je skutecne docela velka, tos me docela zaskocila...ja jsem zatim na samem zacatku, v dia poradne jsem nafasovala glukomer a tabulky sacharidu (o glykemickem indexu ani slovo...) a od te doby s tim nejak bojuju....@mmorgana muzu se jeste zeptat, jak velky mas denni prijem sacharidu? ja mam mit 270, ale v realite snim sacharidu urcite mnohem min...bojim se ale, ze to je taky problem, nerada bych nejak ublizila miminku, do poradny jdu az za 2 tydny

saronka
14. sep 2010

@kata79 časem zjistíš co jíst můžeš a co ne..já dopol nemohla sacharidy, jen jogurt atd..ale odpol jsem si mohla dát i fidorku a po hodině jsem měla lepší hodnoty než ráno s krajíčkem chleba 🙂

kata79
14. sep 2010

@saronka , diky za povzbuzeni, snad se mi to nejak podari vychytat...

luckaa
14. sep 2010

Ahoj holky,tak to je mi líto,že se takhle všechny trápíte,já jsem asi výjimka....vrátila jsem se z poradny a na posledním profilu hodnoty 4.66-5.44-6.57 a glykovanej mám opět nižší než zdravý člověk 2,3 😀 tak zas jdu příští týden na profil...

kata79
14. sep 2010

@luckaa Tak aspon nekdo ma vetsi stesti a me zbyva nez doufat, ze dietu nejak vychytam a stabilizuju se...

mmorgana
14. sep 2010

@kata79 Taky jsem spíš na začátku 🙂 S tou přesností glukometru jsem Tě nechtěla vylekat. Já osobně mám zapůjčený Optimum Xceed a tady (http://www.abbottdiabetescare.cz/App_Publisher/...) píšou o přesnosti měření. Když jsem se na to ptala doktorky, říkala, že ta nepřesnost tam je, ale že oni s tím počítají. Jen pro ilustraci - před 2 týdny, když jsem přišla ráno na lačno na diabetologii kvůli odběrům, jsem měla glykemku 5,9 (tzn. vysokou). Byl pátek, přes víkend jsem měřila a v pondělí měla zavolat doktorce. To už se mi profily trochu ustálily. Výsledky z odběru ze žíly z toho pátečního rána - glykémka 4,7. Dr. mi vysvětlovala, že je to normální. A protože jsem měla glykovaný hemoglobin 3,2, tak jsem zatím bez inzulínu a na přísné dietě.
Teď se teprve dostávám do fáze, kdy zkouším testovat, co mi "projde". Rozhodně to nejsou fazole na smetaně (jen kysaná smetana). Kupodivu mi zvedají glykemku taky zelené papriky. Jsem si říkala, že bych na večeři vyzkoušela ovesnou kaši.
Je super, že je tady fórum, kde si můžeme poradit a vyměnit zkušenosti 😎 Už se těším na porod a pryč s dietou!!!! 😀

ducky
14. sep 2010

@kata79 Kat já taky měřila hodinu po jídle. Nám říkali v dia poradně, že pak ta křivka velmi rychle klesá. Dokonce po nás chtěli max hodinu a 5 minut, víc ne, takže proto to máš po hodině a půl v pořádku.
Jinak já držela tu 250 g sacharidů a taky jsem to kolikrát asi nesnědla. Důležitý je, abys neměla hlad a abys nejedla nějak hodně výrazně míň, protože pak to zase zavání ketonama v moči, prostě by se ti začly spalovat tuky místo cukrů a to je taky špatně.
Diety se neboj, všechny jsme ze začátku tápaly, musíš si zkusit, co můžeš a co ne.
Nám třeba naopak říkaly, že na snídani nikdy jogurt ani moc mléčné výrobky, ptž hrozně zvedají glykémku. Prý nikdo zatím nepřišel na to proč, ale testovaly to na hodně maminách a každé z nich to vylítlo.
Na tu ranní si dej obvzlášť pozor, když mi někdy něco vylítlo, tak mi vždycky říkaly, že to tak nevadí, že důležitá je ta ranní. Tím nechci říct, že na ostatní se máš vyprdnout, jen že když ti to trochu vyskočí, ptž jsi snědla o bramboru víc k obědu, tak se ještě nic hroznýho neděje 😉

werunka21
14. sep 2010

Holky já včera po snídani (houska a bílý jogurt) a 7,7 ☹ . A to už jedu šestý týden po porodu. Bojím bojím zátěžovýho testu... Jsem zvědavá, co mi řekne dia dr. Příští nebo ten další týden mám v plánu ji navštívit 😖

luckaa
14. sep 2010

@werunka21 No teda,to mě mrzí....snad Ti ta cukrovka nezůstala 🤐

ratatooy
14. sep 2010

@ducky no vidíš a mě říkala že ráno je celkem jedno jestli mám víc protože to vyběhám 😀

ducky
14. sep 2010

@werunka21 Weru a nebyl to ten jogurt? Že bys holt prostě jen nemohla ráno jogurt jako v dietě? 😕

@ratatooy Tak to mi přijde trochu nesmysl, když si po snídani sedneš na gauč, tak vyběháš prd 😀

werunka21
15. sep 2010

@ducky Že by to jako působilo tak i na "zdravého člověka"? Ale po normál snídani, jako při dietě mám třeba 6,8. Což asi taky není nej. No každopádně dia dr. můžu napsat profil s nejnižšími hodnotami, co jsem naměřila, ale zátěžový test neoklamu 😝 😖

luckaa
15. sep 2010

Holky a na ten zátěžák po porodu budeme muset všechny?

ratatooy
15. sep 2010

@ducky no jo když ona mě dr bere asi spíš jak každého cukrovkáře jen s pár ůpravama,a já už ji na to stejně prdím 😀
ani ten zátěžový test mi dělala jen jednou když jsem tam byla poprvé,stačí ji když donesu profil s hodnotama do 8 a je spokojená

fim
15. sep 2010

@werunka21 Teda, to už bude 6 týdnů? 😲 A ty nekojíš, že ji půjdeš navštívit ?U nás se na překlasifikování chodí až po ukončení šestinedělí nebo kojení. 😉 Třeba to má taky vliv. A taky máš zatím nárok. myslím. To šestinedělí nemusí trvat přesně 6 týdnů než se tělo vrátí do rovnováhy před. Tak třeba to pak bude O.K.
JInak mě Mudra říkala, že cukorvka jako taková nezůstává, max. jen zhoršený metabolismus cukrů, a to i po inzulínu. Tak snad to tak opravdu bude, resp. nejlépe bych taky byla bez jakýchkoliv následků.
Dneska se mi udělalo šoufl během vaření, tak jsem se změřila než jsem něco strčila do pusy a ona ta hodnota nebyla nízká, ale vysoká (8,1 - 2 hodiny po snídani - hořkej černej čaj a 2 malé bulky s margarínem). Tak jsem z toho zas vykolejená na celej den. 😒
S tím zátěžákem si myslím, že asi jo, ale já si to už ani nepamatuju. Nakonec, jak jinak by to zjistili, zda je to už dobré? ☹

ducky
15. sep 2010

@werunka21 Weru já nevím, jen nápad. 😕 Třeba to tělo ještě není srovnaný, nevím kočko ☹ Rozhodně bych ti teda nepřála, aby ti zůstala cukrajda. ☹

@ratatooy 😀

Já teda už šestinedělí ukončila a na zátěžák mě nikdo nežene a rozhodně určitě kvůli kojení. Však co by ta šílená dávka cukru v podobě glukózy udělala s mlíkem 😅 Půjdu, až přestanu kojit. 😉

@fim Téda, to je mi líto, že ti to takhle vylítlo. A ty máš inzulín nebo ne?

werunka21
15. sep 2010

@fim No jo, už to bude 6týdnů, letí to. A kojím plně. Ale chtěla mě vidět po 6týdnech, tak se ji ukážu. Když jsem tam byla naposledy v těhu, tak říkala, že se to po porodu VĚTŠINOU srovná. Což mě už tenkrát vyděsilo. Tak doufám, že dřív nebo později to bude opravdu v pořádku.

@ducky @fim Díky za uklidnění holky, je fakt, že ty hormony taky dělají své.
Nemít glukouše tak jsem v klidu. Doufám, že si ho konečně vezme. Stejně dietu nedržím a už mě to měření nebaví a flákám to 😝 😎

@luckaa prý jo, někde jsem četla nebo to tady někdy někdo říkal, že po půl roce vypisuje žádanku buď gyn.dr. nebo praktický

fim
15. sep 2010

@ducky Právě že už mám inzulí nejen na noc, ale i 2x na den a jak to tak vidím, bude to 3x - dnešní hodnoty jsou naprosto šílený.😠
Holky, jak je to s pitím ovocnýho čaje? Může se nebo ne? Jak moc eventuelně vadí? 😕

werunka21
15. sep 2010

@fim ovocný čaj se může. Je bez cukru i bez kofeinu, takže jak z hlediska těhu tak cukrajdy je to OK. Klidně ve velkém 😉

fim
15. sep 2010

@werunka21 Na jednu stranu dobrá zpráva, na druhou teda netuším, proč jsem měla 2 hodiny po obědě (guláš s knedlíkem) hodnotu 9,3. Ještě donedávna jsem mohla sníst cokoliv a hodnoty byly po 1,5 hodině ukázkový. Fakt se to s těma týdnama zhoršuje, a to naprosto šíleně. Takovejhle fičák jsem zas nečekala. ☹

tereza1980
15. sep 2010

tak zatím mi dr. nevolal tak snad jsou ty výsledky na cukrovku ok, chci se vás jen zeptat, máte nějaký obtíže, typický pro cukrovku? třeba nevolnosti nebo mdloby? já trpím nevolnostma od začátku těhu, v posledních týdnech se to zase zhoršilo, trpím taky na nechutenství, nic moc do sebe nemůžu dostat, ale když něco tak to ve většině případů musí být sladké, i když v začátku těhu jsem sladké nesnesla. nejím tedy přímo sladkosti, ale třba pečivo s marmeládou, koláče, sladím si čaj, jím jen sladké ovoce, občas sušenku, sušené ovoce, ale taky to sladší, občas mě přepadne hrozná chuť na slané, ale hned po tom, co sním normální jídlo to musím zajíst sladkým, není to špatně?

labell
15. sep 2010

@tereza1980 já myslím že průvodní jev není žádný..aspoň teda u mě nebyl.

Holky není tu někdo z Brna komu by mohlo 15 testovacích proužků?

labell
15. sep 2010

Sem zapoměla napsat že jsou tu One Touch Ultra

mmorgana
15. sep 2010

Ahoj holky, tak dneska jsem si udělala na oběd boloňské špagety (cibule, česnek, hovězí, rajčata, bazalka) a posypala hustě mozzarellou - bohužel hodnota po obědě vyskočila na 9,1 ☹ Tak nevím, co se na tom nelíbilo mému tělu.
@fim Mně říkali, že se to s postupujícím těhotenstvím může zhoršovat. A říkali, že se mám úplně vyhnout bílé mouce - možná zkus na snídani místo bulek chleba z tmavé či celozrnné mouky. A nezapomeň, že knedlíky jsou taky z bílé mouky 😒
Když jsem byla v pátek pro výsledky krve, tak mi dr. říkala, že podle výsledku je moje slinivka v pořádku a produkuje inzulín normálně. Že za to u mě může opravdu asi jen ta placenta. To pro mě byla dobrá zpráva, protože doufám, že s porodem placenty se cukrovky zbavím.
Jestli si dobře pamatuju, na první návštěvě diabetologie mi taky říkali, že po šestinedělí půjdu na zátěžový test přímo k nim. A že pak budu občas chodit na kontroly - budou mě mít v evidenci jako potenciálního cukrovkáře. Když jsem podepisovala převzetí glukometru, tak to podepisoval i můj, protože mu sestra říkala, že až budu v porodnici, tak on jim donese glukometr vrátit.
@labell Jsem z Brna, proužky by se hodily, ale bohužel mám jiný glukometr 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre