Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

yesno22
19. okt 2006

erika, teba posielaju az teraz, mne dr vypisala listok a kazala ist uz pred tyzdnom...ale pockam, volala som jednej znamej diabetologicke, vraj je to teraz este skoro...
baby, ktore ste boli, dali vam glukozu priamo na mieste, alebo ste si mali doniest?

erika153
20. okt 2006

no uz sa tam chystam, tak to som zvedava, andrejka mas pravdu tu moc mam zatial stale v poriadku tak mozno preto. a co sa tyka tej glukozy yesno tak to ti tam daju, ale aj tak napisem ked z tamad pridem, ze ako to prebehlo.

babulka
20. okt 2006

Baby, nestiham citat vsetky prispevky spatne, ale ja som mala tehotensku cukrovku, zvladla som to v pohode bez inzulinu a tiez mi predtym "hrozili", ze musim to a nesmiem to, ale da sa to zvladnut, a pozitivum je, ze pocas tehu sa stravujete zdravo a nepriberiete vela. Tak zdravo som sa v zivote nestravovala, ako pocas tych styroch mesiacov, co mi zostavalo do porodu. 🙂

ninocka
20. okt 2006

babulka ano je velmi dolezite ako sa stravujes lebo vsetko ovplyvnuje

babulka
20. okt 2006

Inac v SR ma lekar povinnost poslat kazdu tehotnu v obdobi 24 - 28tt na gtt (vacsinou oGTT), bez ohladu na predispozicie v rodine, aj ked je nalez v moci negativny... proste vas tam poslat musi. Aj ked viem, ze nie kazdy to robi, vacsinou tyki zadubenci, co zmrzli v dejinach, ked sa o gestacnom diabete ani nechyrovalo. Aj take som pocula od znamej, ze ju lekar v BB odmietol poslat, ked sa ho pytala, a este jej vynadal, ze cita prilis vela mudrych caspoisov a potom by to vyzeralo, keby sa mu kazda tehotna montovala do remesla 😖 Idiot. Radsej na ten test ist, ked vieme, ake nasledky hrozia pri nepoznanej cukrovke pre babatko - makroliticke dieta s hypotonusom - ziadna slava.

babulka
20. okt 2006

Yesno, ja som si musela v lekarni kupit 75g glukozy a doniest.

erika153
20. okt 2006

tak uz som sa vratila z tych testov, glukozu mi dali nemusela som doniest, boli tam so mnou aj 3 nast.mamicky a ziadnej nekazali doniest, je to asi individualne od laboratoria neviem. ale to ti povie lekar dopredu. stravili sme tam asi 2 aj pol hodiny, ale ten hlad, neznesitelne. ale uz som doma 😎 😎 😎

andrea73
20. okt 2006

takže se to dalo snést....já pak taky napíšu, jak to probíhalo u mě.

kamilecka
23. okt 2006

Ahojte,ako sa prejavuje tehotenska cukrovka a co ju sposobuje?

adetka
autor
23. okt 2006

zial kamilecka... neprejavuje sa nijak... ani na tlaku, vahe, moci... na rozidel od normalnej cukrovky...

viac si mozes precitat napriklad na stranke http://www.zdravie.sk/sz/content/521-27758/Gest...

ale ja som napriklad nesplnala ani jeden v clanku spominanych rizikovych faktorov... mozno akurat tie spontanne potraty...

maryja
24. okt 2006

Ja som nevydrzala drzat dietu bez sladkeho. Kazdy den si kupim nejake 2 male sladkosti, ale je to vzdy dokopy asi 100 gramov... Hm, sice si meriam cukor, ale to sladke jem v iny cas, aby tie vysledky boli dobre. Podla ultrazvuku je vsetko dobre, babatko nie je velke, ani nejak nepriberam... zo vsetkeho okrem sladkeho mi byva zle, tak nieco jednoducho jest musim, dufam, ze Terezka bude zdrava.

erika153
27. okt 2006

ahoj ahoj, vcear som volala svojej sestricke ohladom vysledkov z toho testu, tak mam negativne 😀 ziadne cukrovka. a maryja chcem ti tym povedat, ze ja jem vela sladkosti tiez a vidis to.. na zaciatku mi velmi nechutili sladkosti, ale teraz mí nejak zacinaju chutit..este den predtym som jedla dost sladkeho a aj tak nic. inaksie som pocula (zienky na tom teste vraveli) ze acidofilne mlieko stahuje dost cukor.tak treba pit acdcko... 😠 😀

maryja
27. okt 2006

no acidko mi veeeelmi chuti, to je jedine mlieko co pijem 🙂. Dneska som bola zas na sone, a vraj ta cukrovka nijako neovplyvnuje miminko, vraj velkost zodpoveda 36+3 a aj plodovej vody je dost aj placenta je zdrava. Je pravda, ze ked to so sladkym prezeniem, tak sa necitim dobre, a aj ten cukor je zvyseny - podla merania, ale nejak inak sa to neprejavuje.

umma
27. okt 2006

maryja mne tiez zistili cukkrovku. chcem sa spytat, ci pijes neochutene acidko, alebo aj ine? a jogurty papas? neviem ako moc prisnu dietu mam drzat. mam napriklad strasnu chut na makovku (lupacku). a neviem ci mozem 😒

maryja
27. okt 2006

umma - mozes si dat lupacku, mne dali v nemocnici taky zoznam, kolko sacharidov potraviny obsahuju a ked si das jednu, tak je to v pohode... vsak to sama zistis, ak si merias po jedle, ze ci Ti to stupne nad 7,8 alebo to bude v norme.

andrea73
9. nov 2006

Erika 153: blahopřeji k negativnímu výsledku na GTT. Já jsem byla dnes a probíhalo to celkem v klidu. Akorát při posledním doušku mě to celkem nadávilo, takže mě sestřička položila do sedolehu a počkala jsem 5 min., než mě ta slabost přejde. Pak už to bylo OK. Nejhorší je to čekání 2 hodiny, kdy nemůžeš vstanout, jen sedět. Pak mi hned dali výsledky, mám je také negativní. Tak jsem ráda. 😵

adetka
autor
10. nov 2006

dievcata gratulujem k negativnym vysledkom na cukor... 😀
maryja... aj ja si obcas dam nejaku tycinku... maximalne jednu... vacsinou matu... a merala som si cukor aj po nej a nevyskocil... ovela viac vyskoci po ryzi... 😒 nedavno mi na kontrole u diabetologicky namerali na lacno vraj priiiilis nizky cukor... 3,10... vraj tehotna by nemala klesnut pod 4,0... ☹ tak teraz neviem... 😖 velkost a predpokladana vaha mojej malickej je tiez v norme...

nadhera
21. nov 2006

o tyzden ma to caka tiez-glukopur uz mam kupeny, sladke velmi nelubim, som zvedava ako to zvladnem - ak zjem viac sladkeho /raz za cas/ vzapati musim chlieb so smalcom a cibulou. to mi vzdy pomoze. ale dve hodiny o hlade, 3x sa vycurat, 3x zoberu krv z prsta...bojim sa toho viac ako amnia. snad neodpadnem.

terkaz
21. nov 2006

holky , nebojte se toho, ja jsem na tom byla dneska a nebylo to tak hrozny, i ta glukoza nebyla tak nechutna. krev mi brali 2x coz nesnasim, ale dalo se to vydrzet. na lacno odber jsem mela 4,6 pak jsem musela vypit ten lahodny napoj 😀 pak jsem sedela dve hodiny v cekarne a pak zase odber, vysledky budou zitra, tak jsem zvedava. jinak zadne dispozice nemam ani v rodine , ani nejsem tlusta. ale dobre ,ze me doktorka poslala,aspon budeme vedet na cem jsme. tak se toho nebojte a drzte se 😉

dadak
7. dec 2006

Ja vam chcem len poradit. zienka, ktora sa chysta na ten test, nech si zoberie zo sebou jeden citron...sestricka to potom zmiesa s vodou a tou glukozou a chuti to suer. Fakt. Ako citronada...

monika1
9. feb 2007

ahojte,
najde sa nejaka tehulka alebo mamicka ktora si musela pichat inzulin pocas tehu?

lienka79
10. feb 2007

monika..ja si picham inzulin ☹

klarkanova
15. feb 2007

Ahoj holky,
věřte, že držet dietu a kontrolovat si párkrát denně glykémii není nic tak hrozného.. Měnila bych s Vámi hned.. ☹ Mně před dvěma měsíci diagnostikovali cukrovku 1.typu, takže přísná dieta, 4x denně inzulín, a 6-8 denně měření.. Navíc jsem musela vysadit antikoncepci a tělo zareagovalo tak, že nemenstruuju, musím pokaždé na vyvolávačku.. a to jsme s manželem plánovali v létě začít pracovat na mimču 😠 .. tak teď máme utrum alespoň rok.. než se mi srovnají hodnoty.. takže hodně sil a vydržte holky.. my to zvládnem 😉 😉 😉

adetka
autor
1. mar 2007

ahojte dievcata... tak dodatocne... dietu sa mi podarilo dodrziavat... dcerka je v poriadku... aj ked jej museli skontrolovat krv na glukozu... nastastie mala hodnoty v poriadku... nebola ani prilis vekla... ani prilis tazka... nemala problemy s dychanim, srdieckom... nicim... akurat jej zistli uz na druhy den po narodeni novorodenecku zltacku (u inych deti sa vyskytla az na treti den)... takze musela lezat tri dni na specialnej postielke... ale uz sme zdravi... 🙂 🙂

co sa tyka diey... pocas prvych tyzdnov pd jej zaciatku som schudla tri kila... a do konca tehotenstva om nepribrala uz ani kilo... takze od povodnej vahy som pribrala iba kilo a po porode som mala dokonca o 8 kil menej ako pred otehotnenim... 😎 akurat (a to vas chcem varovat) som po zruseni cukrovkarskej diety... priblizne dva dni po porode... okamzite zacala jest vela sladkeho, smotanove jogurtiky, vyprazane veci a podobne... a tak som v priebehu prvych troch mesiacov pribrala pat kil ☹

vsetkym gestacnym diabetickam prajem vela sily do ovladania sa a zdrave deticky... 🙂

lienka79
2. mar 2007

Tak dakujeme za povzbudenie...ja som s dietou na inzuline..Neschudla som, pribrala asi tak kilo....Este 4 tyzdne.....a uvidim, dufam,ze drobcek bude v poriadku..
Tiez mu budu robit tolerancny test na glukozu a ta zltacka je bezna u novorodencov....Keby len to bolo, tak budem happy..
Tak si uzivaj drobceka ,vela stasticka🙂)

kalo
17. máj 2007

Ahoj holky, mám problém...Do teď jsem přibrala necelá 4kg a Dr.mi včera oznámil, že mám těhotenskou cukrovku..takže dieta! A zákaz mléka, všecho z mouky,rýže, brambor atd.a samozřejmě sladkého (good bye-kakao 😢 ) Navíc mimiška je o trochu menší, než by v tomto týdnu měla být. Mám strach, protože mimi zrovna teď potřebuje nejvíc růst, půjdu ještě s váhou dolu. Hlavně nevím, jak do sebe vpravit potřebné mnozství vápníku, když mléko je tabu...Nemá náhodou nekdo zkušenost?

yenn
17. máj 2007

sezamove seminko obsahuje tusim az 12x vice vapniku nez tvaroh

ivec79
17. máj 2007

ahoj kalo,
mam tehu cukrovku zistenu od 28.tyzdna a pribrala som za cele tehu 10 kg. Moja skusenost: mozes papat vsetko, ale s mierou. Diabetologicka mi vysvetlila princip diety, dala mi tabulku, v kt. boli vsetky mozne potraviny, len som musela dodrziavat prijem sacharidovych - alebo chlebovych jednotiek rozpocitanych na cely den. Poviem Ti zacala som s cukrom na hodnote 8,7 a prave dnes som bola na kontrole a mam 5,3. Ak chces mozem ti rozpisat aspon volaco.

kalo
18. máj 2007

Ivec79, moc diky. Dnes jsem byla u diabetoložky, tak jsem byla o vsem poucena a nesu si spoustu brožurek..Neda se nic delat, bude dietka..(Z řízku k obědu jsem si oloupala strouhanku a misto brambor salatek 🙂 ) Hlavne aby malinky zlatičko rostlo!!!

dai
20. máj 2007

ahoj ivec - vidim ze mas termin ako ja 🙂
ja som tiez na zaciatku ked mi diabetes zistili - dodrziavala velmi prisnu dietu... zacala som ale chudnut, co nebolo bohvieco, kedze som za cele tehu pribrala asi 5 kg... bola som uz niekolkokrat na kontrole a vzdy som mala dobre hodnoty, napriek tomu ze som postupne zaradila do stravy aj dia cokoladku a aj colu light a dietu som prestala az tak prisne dodrziavat -kupila som si dia kucharku - tam je presne ako ty pises dobre rozpisany princip diety... cize mozes papat aj normalny cukor a normalne potraviny... len nie vela - musis splnit tie svoje predpisane hodnoty a je to ok... 😉
dufam ze bude vsetko ok aj s drobcom 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre