Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
3. júl 2012

@dzio2 Ach jé, to zas je nějaká moudrá doktorka. Za prvé - pokud glykémie skáče i přes dietu, tak je prvořadě její starost, aby s tím něco udělala, od toho tu je. A ne stresovat zbytečnými bludy. Pokud máš na lačno kolem 7, chtělo by to asi už nějakou menší dávku inzulínu (což je opět starost doktorky). Momentálně jsi asi v takových nejkrizovějších týdnech z hlediska cukrovky - v tuto dobu glykémie nejvíc skáčou. Ale ani taková čísla, jaká máš opravdu na životě neohrožují.

luly13
3. júl 2012

@werumka mne sa zda, ze my tu mame dva typy diabetologov. Jednych, ktori ta strasia uz pri mierne vyssich hodnotach a hned daju inzulin a druhych, ktori ti povedia, ze aj hodnoty nad 9 su este ok. Fakt odbornikov na tehu cukrovku je ako safranu. Ja tiez teraz menim diabetologa, lebo ten je zas velky salamista. 😒

werumka
3. júl 2012

@luly13 Zdá se mi, že často to jsou diabetologové, kteří mají zkušenost s diabetem 2. typu (který je nejrozšířenější), meněí zkušenost s 1. typem a nejmenší s těhotenskou cukrovokou. Samozřejmě by bylo nejlepší chodit k diabetologovi, který se na těhotenskou cukrovku specializuje, protože takoví mají lepší úsudek, ale ti bývají jen ve velkých městech...

luly13
3. júl 2012

@werumka ja som z bratislavy este sa mi takeho nepodarilo vypatrat 😖 .
Inak mali ste cukrovu krizu? Ja mam asi teraz. Som strasne nervna, otravena,lahko vytocitelna pre blbosti, vkuse by som nieco zrala, nic ma nevie 'ukojit'. Zo zeleniny mi je uz zle. A strasne by som si dala nieco sladkeeee. A to drzim dietu nieco cez mesiac

petapete
3. júl 2012

@dzio2 to je teda kráva doktorka...ani s tebou pořádně neprobere co má, ale jen straší...doporučuju na prostudování stránky www.tehotenskacukrovka.cz, tam je vše krásně popsaný - rizika, důsledky neléčené cukrovky, dieta a způsob dodržování,...Já mám netovou kamarádku, které miminko v důsledku neléčené těhu-cukrovky opravdu umřelo v 36.tt v bříšku, ale to je hodně extrém, jsi hlídaná, ví se o cukrovce (u ní se o ní nevědělo), takže si to pohlídají, tam jsou indikátory toho blbýho stavu, který u ní prostě ignorovali protože neměla prokázanou cukrovku...Nicméně tvé hodnoty přes deset po dvou hodinách od jídla už jsou podle mě pomalu k tomu, že nestačí tě strašit, ale doktorka by měla pořešit, že asi kompenzace dietou nebude úplně ideální a bylo by možná potřeba sáhnout po inzulínu...

@lucuschka já třeba vůbec na snídani nemohla čerstvý pečivo - glykémie mi po tom stoupala k hranici povolených hodnot (takový hodnoty, jak máš, jsem teda neměla za celý těhu...) a tak jsem jedla takový ty racio - "polystyreny" nebo knackebroty...mléčný výrobky jsem si na snídani nedávala, ale jinak přes den už jsem mlíko normálně v pohodě pila😉

petapete
3. júl 2012

@werumka no ono to ani v těch větších městech není slavný...chodila jsem na dia do Brna a stejně to byla klasická diabetologická ambulance (ve fakultní nemocnici), kde sice brali těhotné "zvlášt", ale s radami a způsobem diety stejným jak pro diabetiky II.typu, nesmyslný zákazy některých jídel (jako největší "sranda" mi utkvělo - "normální rajčata můžete bez omezení, ale vůbec nesmíte ta cherry rajčátka"...), prostě i tam brali tu těhu-cukrovku jako okrajovou oblast zájmu, ve které není třeba se nijak extra angažovat a vzdělávat, jeli to prostě stejně jako ostatní diabetiky...

mm_mm
4. júl 2012

@luly13 Něco podobnýho na mě jde poslední dny...a i když si něco malinkýho dám, tak cítím, že tělo by chtělo toho cukru víc...a akorát jsem podrážděná na všechny kolem...

dzio2
4. júl 2012

Dakujem vam za info dost sa bojim ani neviem co mozem jest , dokina mi povedala ze do dalsej stredy mam vysdrzat na zelenine , ale to sa neda vydrzat preboha , hlava sa mi toci , vidim niekedy dvojmo , co som taka slaba dost ale ked uz buducu stredu mi nic neda tak uz sa vytocim kolko testou potrebuje este aby vobec zacala nieco robit

werumka
4. júl 2012

@dzio2 V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nejez jen zeleninu. Sacharidy jíst musíš. Dostala by ses do hypoglykémie a měla bys ketoacidózu, která pak sama o sobě ztěžuje kompenzaci cukrovky. A proč Tě neobjedná na test dřív jak za týden? Na co chce v těhotenství čekat? Rozvrhni si jídlo po třech hodinách a menších porcích. Ale vždycky do toho musíš zahrnout něco, co má sacharidy - holky mají dobrou zkušenost s knackebroty. Koukala jsi na www.tehotenskacukrovka.cz?
Tady mají vzorový jídleníček: http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

mm_mm
4. júl 2012

@dzio2 Tvoje doktorka je nejspíš úplně praštěná. Já jsem na začátku, když mi zjistili cukrovku, jedla pár dní o trošku míň sacharidů, než jsem měla, a hned jsem měla v moči keton a musela jsem si povinně přidat další jídlo, abych nehladověla...To je neuvěřitelnej přístup, nakopat je málo!!

dzio2
4. júl 2012

@werumka ano pozerala som si to , ale aj tak mam zmetok , bude to tazke byvam na dedine a v obchodoch nieje dostat nic take zdrave , este ani tmave pecivo , moc mam nejaky dost tmavy , a este mimi v bruzku sa par krat tak divne triaslo , mam taky strach , nechapem preco mi nedala ten inzulin , baby napisete mi svoj jedalnicek co tak papatte? ci si date sem tam aj sladke? ja som dnes na ranajky mala jeden krajec chleba , bohuzial bieleho , salamu a paradajku a caj , na obed mam zeleninovu polievku a cestoviny s omackou , a na veceru dam iba zeleninku , moze byt? ci nie? a dam si jednu kavu s jednou l cukru mozem?

dzio2
4. júl 2012

knackebroty co to je?

luly13
4. júl 2012

@dzio2 skus aj tie klasicke racio chlebicky. Inak je dobry psenicno razny chlieb. V salamach a sunkach je cukor. Ked tak len nejaku kvalitnu. Na ranajky mam krajec chleba s maslom+ sunka od kosti, a mozes vajicko(na tvrdo, prazenicu, volske oko) a zeleninu. O desiatej biely jogurt s ovocim a jeden racio chlebik. Na obed 100-120g ryze/cestoviny/zemiaky a nejake maso a zelenina-proste klasika obed, olovrant chlieb so syrom a zelenina/ovocie, vecera co obed, pripadne chlieb s niecim, druha vecera okolo desiatej zakysany napoj a racio chlebik. A v noci ked sa zobudim polka sucheho chlebu a deci mlieka. Tolko odo mna 🙂. Urcite musis jest pravidelne! Ja som to videla na sebe, ze ked som vynechala druhu veceru, bolo zle. takisto, ked som na desiatu dala ovocie.
Knackbroty najdes napr v tescu ci kauflande pri racio strave.

dzio2
4. júl 2012

@luly13 dakujem ti za info

saricek83
4. júl 2012

ahoj holky, tak se přidávám do diskuze. Zjistili mi těhotenskou cukrovku, po testu jsem měla hodnotu 9,8. Začala jsem teda držet dietu a dnes jsem byla na stanovení diabetického profilu. Brali mi 3x denně krev z prstu, vždycky po jídle. Viděla jsem jenom hodnotu po snídani a tu jsem měla 6,9. Nemám vůbec představu, jestli je to nějak v normě nebo horší. Mohla byste mi některá poradit?

werumka
4. júl 2012

@dzio2 Luly Ti tu všechno napsala. Když budeš dodržovat svačiny, budou Ti stačit menší porce k hlavním jídlům a nebudeš mít hlad. Hlavně si dávej pozor, ať nehladovíš. Knackebroty jsou ty tenké křupavé chleby.

dzio2
4. júl 2012

dakujem vam och bojim sa co bude dalej

werumka
4. júl 2012

@dzio2 Strach mít nemusíš, kdyby bylo s mimčem něco v nepořádku, poznali by to na ultrazvuku. Stres je pro glykémii nejhorší - vždycky po něm lítají cukry nahoru a dolů. Jiného diabetologa v dosahu nemáš? Někam, kam bys mohla zavolat, poradit se?

mm_mm
4. júl 2012

@saricek83 S těma hodnotama je to zapeklitý. Každýmu říkaj doktoři trošku něco jinýho. Každopádně s 6,9 se vejdeš do limitu, sice trošku těsně, ale vejdeš...

kaaccka
5. júl 2012

Děsí mě, že kdybych se nedostala do Podolí na testy na oGTT, tak by mi asi cukrovku nediagnostikovali. Moje gynekoložka se strašně divila, že mi oGTT dělali po hodině, prej to není potřeba. Ostatní hodnoty jsem měla v normě a ta po hodině byla jediná zvýšená (10.6). Děsí mě, že bych o cukrovce nevěděla a nevědomky ubližovala miminku.

mm_mm
5. júl 2012

@kaaccka To je sice možná pravda, ale říkej si, že do dvou hodin se tvoje tělo s tím cukrem vypořádá (když jsi tu druhou hodnotu měla dobrou), takže máš cukr v krvi zvýšenej jen chviličku a to si myslím, že až tolik škodlivý není. Spoustu center dělá test jen po 2 hodinách a asi vědí proč. Doktorka Moravcová je takovej dost výraznej propagátor těch testů po hodině, ale většinou se to opravdu neřeší.

mm_mm
6. júl 2012

Holky, posílají vás kvůli cukrovce každý měsíc na kontrolu srdíčka mimina? A do rizikový poradny? Mně říkala genetička, že by měli, že se musí kontrolovat pravidelně nějaká přepážka v srdci, jestli se nezvětšuje, ale nikdo mě tam zatím neposlal a to mám GD už 8. týden. Chodím jen jednou za 3 týdny do diabetologický poradny, ale to je úplně o ničem.

werumka
6. júl 2012

@mm_mm Já chodila do rizikovky kvůli diabetu, ale protože jsem diabetik celoživotní. Jiné těhotné s GDM do rizikovky povětšinou nechodily. A speciální ultrazvuky jsem vůbec neabsolvovala. Měla jsem asi 4 za celé těhotenství.

mm_mm
6. júl 2012

@werumka Děkuju za info. Je vidět, že to zase každej doktor vidí jinak. Já mám ultrazvuky na každý návštěvě gyndy, ale právě by tam měla být ještě nějaká pravidelná kontrola srdce v nemocnici, tak nevím, jestli si o to někde neříct...

tertery
6. júl 2012

Holky, těhu cukrovkářky, co palačinka s marmeládou na večeři? Ani omylem?

werumka
6. júl 2012

@mm_mm Já jsem půlku těhotenství chodila do Motola do rizikovky a myslím, že zrovna tam na takový věci dost dbají. Genetici často něco doporučují, ale ve výsledku to záleží na kompenzaci cukrovky. Když jí máš dobrou, tak není důvod kontrolovat nic navíc.

mm_mm
6. júl 2012

@werumka Je ale náhoda, že moje známá - taktéž těhotná a s GD - slyšela to samý od svý gynekoložky. Ať si hlídá, aby jí poslali z diabetologický poradny jednou měsíčně na kontrolu srdíčka...

pejullka
6. júl 2012

@werumka tak ja zrovna s Motolem dobre zkusenostiu nemam. Nechali me prenaset i s cukrovkou a pak se malej zasekl ramenama, nechali me rodit prirozene, i kdyz vedeli ze bude mit pres 4 kila. Odnesli jsme to parezou plexu a rehabilitacema na minimalne pul roku s nejasnym vysledkem. 😠

mravcica
6. júl 2012

@pejullka a kolko ma tvoj maly mesiackov. Mne sa stalo presne to iste, podla dr. mal parezu velmi rozsiahlu a tvrdili mi, ze to nerozhybe. a rozhybali sme to, aj ked to bola strasna drina. ako je na tom s rucickou? Ja som podla dr. tiez prekonala tehotensku cukrovku, ktora mi nebola zistena a takisto ma nechali rodit prirodzene aj ked vedeli, ze babo bude mat nad 4100 g a nakoniec mal 4330 g. a to sa narodil o 2 tyzdne skor. teraz opat cakame mimco a cukor kontrolujeme od zaciatku, aj ked to vyzera, ze sa asi inzulinu nevyhnem.

pejullka
6. júl 2012

@mravcica maly ma tyden, ma parezu lehciho typu, nehybe jen raminkem. Nam vsichni naopak rikaji, ze to rozhybeme. Cvicili jste jen Vojtovku?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre