Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petka035
23. sep 2012

@llluckaaa a môžem sa spýtať aké pečivo by si mi odporučila,alebo tie knackebroty? ten chlieb šumava som u nás ešte nevidela 😖

llluckaaa
23. sep 2012

@petka035 Prostě chléb, kde je žitná mouka a není přibarvovaný ani slazený. Já si kupuji knackebroty v Albertu takové obyčejné, ale mám to spíš na rychlou svačinu, kdy není nic lepšího při ruce. A chleba si peču domácí, takže vím, co v něm je, pečivu v obchodech nedůvěřuji 😉

petka035
23. sep 2012

@llluckaaa dakujem, musím to nejak preštudovať,len momentálne som na pn-tak sa ani do obchodu nedostanem nejak často 😝

llluckaaa
23. sep 2012

@petka035 Vem nějaký klasický chleba, který se u vás peče už delší dobu. A jak máš vycházky? Vůbec nevím, jak to na Slovensku funguje. Tady teď dávají max 6 hodin denně.

petka035
23. sep 2012

@llluckaaa no práveže nemám vychádzky 😝 som na pn,len dva týždne a zo začiatku u nás gynekologovia nedávajú,že akoby to vyzeralo pri diagnoze hroziaci predčasný porod,ale tak zajtra mám poradnu tak snád mi nejaké dá-ved pohyb potrebujem -a pri diabete obzvlášť 🙂 a u nás maximálne 4hodky-dve doobeda a dve poobede,ale stretla som sa aj s tým,že napr.len dve doobeda

llluckaaa
23. sep 2012

@petka035 Tak to máte ještě přísnější než my 😝 Snad ti nějaké volno dají, nějaký pohyb to chce, pokud to jde.

petka035
23. sep 2012

@llluckaaa ale tak zas nie žeby som občas nevybehla aj bez tých vychádzok von 😅

llluckaaa
23. sep 2012

@petka035 U nás právě chodí kontroly i na těhotné a přijít o nemocenskou by byla škoda (ne že bych to teda taky dodržovala při mém rizikáči úplně dokonale 😅 )

petka035
23. sep 2012

@llluckaaa no mne kontrola zo socialky nepríde,lebo tam nie som evidovaná, robím v štátnej správe a mne platí pn zamestnávatel,tak ten mi môže poslať kontrolu,ale tak snád sa na mna vykašle 😅

llluckaaa
23. sep 2012

@petka035 Ještě že tak.

rory_g
23. sep 2012

Ahoj holky, chodíte některá do dia poradny k Apolináři k dr. Moravcové? Já tam byla min. týden a nějak jsem zapomněla, jak často si mám zapisovat celý den a po kolika údajích zavolat výsledky 😅 Bylo to se mnou komplikované, jestli mě zaregistrují nebo ne a v tom zmatku jsem to zapomněla...moc děkuju za vaše odpovědi 🙂

janikchelsee
24. sep 2012

Ahoj holky, jdu pro radu - jsem dnes 33+4, inzulín mám povyšších hodnotách cca od 30.týdne navyšovanej, aktuálně 6-5-6 (původně před 30.týdnem 3-0-2). Od pátku mám celkem nízké hodnoty hodinu po jídle (mívala jsem v rozmezí 6,5-někdy 8), nyní mám tak do 6-6,5, ale spíš pod 6. Je to v tomto týdnu normální, že se to zase ustálí, eventuelně začne zlepšovat? Nebo se mám obávat toho, že třeba placenta nefunguje? Jsme pod kontrolou co 14dnů na velkém UTZ, naposledy byl před týdnem.

llluckaaa
24. sep 2012

@janikchelsee Neboj, ke konci těhotenství dochází ke zlepšení, protože placenta už neprodukuji tolik hormonů, které působí proti účinku inzulínu 😉

tinka_21
24. sep 2012

Ahojte, práve som mala telefonát od sestričky z gynekologie, že si mám príst po odporúčací lístok na diabetologiu. zatazový test ukázal vyššie hodnoty (netuším aké, dokopy mi nič nepovedala). Trošku ma to vystrašilo, skrátka čo ma tearz čaká? Sú nejakí konkrétni lekári, ktorí sa zaoberajú tehotenskou cukrovkou? Treba sa objednat? Ďakujem za akékolvek info.

janikchelsee
24. sep 2012

@llluckaaa super🙂 díky za uklidnění🙂

janikchelsee
24. sep 2012

@tinka_21 jsou různí doktoři, takže i postupy seliší - ale určitě nic nezkazíš, když mrkneš na www.tehotenskacukrovka.cz, tam jsem se inspirovala i já než jsem se dostala na diabetologii, dietu jsem pak dostala přísnější, ale v podstatě je to tam velmi dobře zpracované🙂

tinka_21
24. sep 2012

@janikchelsee Ďakujem ti velmi pekne... práve som sa dozvedela aj hodnoty, a sú ozaj vysoké ☹ najlepšie, že mi v Motole (tam som registrovana) chcu dat termin az o dva tyzdne, lebo maju plno, tak sa snažím dovolat niekam inam, kde mi zas neberu telefon...

janikchelsee
24. sep 2012

@tinka_21 já bohužel taky měla termín až za dva týdny a to ještě přes známou, protože jinak by mě nevzali vůbec a poslali by mě někam úplně jinam....Tak si zatím zkus držet aspoň dietu podle těch stránek, tím nic nezkazíš.....Mělo by se to samozřejmě řešit hned, ale lepší něco než nic....A já měla pouze hodnotu po dvou hodinách malinko zvýšenou a skončila jsem po třech týdnech od OGTT na inzulínu. Tak třeba Tobě i přes vysokoé hodnoty bude stačit dieta...tělo je nevyzpytatelné - hlavně se nenervuj, miminku to škodí víc než když budeš v klidu!

mm_mm
24. sep 2012

@janikchelsee Buď ráda, že se ti to zlepšilo. 🙂 Já taky pořád doufám, že už se to začne zlepšovat, ale pořád nic, spíš mám pocit, že to mám naopak. Ale u každýho je to jiný...

tinka_21
24. sep 2012

@janikchelsee Ja to už riešim cez troch ľudí a skúšam, čo sa dá. Snád sa to podarí. Tú dietu si musim poriadne naštudovat, lebo už len ked som si prečítala základ, tak som si uvedomila, že mi to totálne naruší moj jedálniček - mliečne výrobky, ovocie, to bol u mna hrubý základ, zvlásť na ranajky. Ale čo by človek neurobil pre vlastné dieťatko 🙂 hor sa do boja. Toho inzulínu sa celkom desím, tak dufam ze tá dieta zaberie a pomoze a nič také nebude nutné... Ďakujem ti ešte raz!

vvia
24. sep 2012

@tinka_21 neboj, ja som mala na OGTT hodnoty po vypity 11,(nieco) a na treti odber 9,(nieco) a teraz po diete na kontrole po ranajkach iba 5,7 a vsetko je ako ma byt 🙂 dufam, ze sa mi to udrzi. odporucam nejest grahamove rozky, bol to riadny pruser. po ranajkach som mala cez 8

tvarlula
24. sep 2012

Ahoj,nepatří to sem ale je tady živo.Jestli by jste mi maminky mohli poradit,která z vás už rodila,v jaké podobě je ta hlenová zátka....vyloženě jako hlen,nebo to muže být i jako výtok s krvý.Protože výtok mam cele těhotenství,jen jsem si vsimla neceho nacervenaleho na tmavem pradle je to špatně vidět.Jsem v 39.tt.Moc děkuji za rady!!!

tinka_21
24. sep 2012

@vvia ja tiež tak 11(niečo) a 9(niečo) ;) ja práve zatial neviem čo mám jest ;) Máš nejaké stručné rady? už teraz som hladná a bojím sa aj otvoriť chladničku že tam nič vhodné nebude :-/

vvia
24. sep 2012

@tinka_21 hladna nebudes, vela veci som googlila hlavne na http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel... a podobne, dostala som tiez taku tabulku sacharidovych jednotiek, ale velmi mi to nesedi. ja som as naucila len par zakladnych zasad. zemiakov mozem viac ako ryzi a ryzi viac ako cestoviny(tie skor vynimocne, lebo to by si sa pri tej porcii nenajedla). maso mozes na hociaky sposob, ale na prirodno a zeleniny mozes tiez kolko chces. ovocie jem zasadne z hlavnym jedlom, tak mi to vyhovuje (proste nemalo by sa same) mliecne si dam poobede skor ako doobeha. najvacsi problem su ranajky, cize tam si daj pozor, hlavne na pecivo. Od kedy som objavila chlieb kt.mi robi dobre, tak hladna nie som aj cukor vyzera byt ok. Ja kupujem z tesca chlieb co sa vola BEVITamin , proste hladaj celozrny. a jedz vela zeleniny. mne merali len 2x po jedle, raz celodenne a raz po ranajkach. celodenne meranie dopadlo dobre, okrem ranajok kde som mala graham.rozky, ale druhe meranie v inom dni ranajky -celozrny chlieb 2ks, sunka a veeela cerstvej uhorky hodnota 5,7 🙂

vvia
24. sep 2012

@tinka_21 skor som mlstna a chyba mi sladke a viac ovocia, ale to je uz o inom ☹ a ovocie jem kazdy den, ale iba malinke mnozstvo. max jedno jablko, alebo jedna mandarinka, jeden pomaranc, par bobiek hrozna (na to pozor, je velmi sladke)...

tinka_21
24. sep 2012

@vvia jeeej, si zlatá, ďakujem ti za tipy. Ved práve, že ja mám tiež rada sladké, ale v zmysle že akoby cítim "nedostatok cukru" niežeby som nevedela čo od radosti... nemusí to byť nutne čokoláda, keksík, stačí aj to ovocie, ktorého som jedla naozaj dosť. .. a paradoxne, toho cukru je v krvi teraz priveľa :-/ No nič, musíme zabojovať 🙂 Pre mňa by bolo najjednoduchšie, keby mi niekto napísal, čo presne mám kedy jesť, a ja to budem robiť. Ale vymýšľať z tých obmedzených možností, čo mám jesť, to bude trošku problém, ale zvyknem si ;) Zavádzam si kalkulačku a zápisník, aby som mala inšpiráciu ;) Ďakujem ešte raz

lumari
24. sep 2012

@tinka_21

Ahoj Tinka, možno ti pomôžu tieto rady:
- jedz každé tri hodiny v malých množstvách
- na raňajky si nedávaj mliečne výrobky, pár plátkov nízkotučného syra môžeš
- chlieb si na raňajky radšej nedávaj, ráno je najvyššia hladina hormónov, ktoré zvyšujú glykémiu
- namiesto chleba si daj knäckebrot 2-3 kúsky
- chlieb, strukoviny, cestovina a ryža obsahujú viac sacharidov..takže keď si ich dáš ako prílohu...len v malých množstvách, napr. 2 PL
- mäso môžeš jesť na kvantá, len radšej uvarené alebo nad parou, pečené zvyšuje glykémiu, pretože obsahuje viac tuku
- ovocie opatrne, ako súčasť jedla...veľký pozor na melón, nektarinky, hrozno....vždy len kúsoček...preferuj skôr kyslejšie ovocie
- keď máš chuť na sladké, môžeš si dať kúsok čokolády 80% a viac %
- jogurty iba biele, môžeš si ich ochutiť 2 čajovými lyžičkami detskej výživy bez pridaného cukru
- z orieškov môžeš za hrsť kešu alebo para orieškov
- nemôžeš žiadne umelé sladidlá, jedine stéviu cukrovú...tu kúpiš v lekárni....ja si dávam z nej čaj, ktorý kupujem v predajni sypaných čajov, je sladká a žiadne umelé sladidlo, dokonca má pozitívny vplyv na hladinu glykémie
- chlieb len celozrnný takisto pečivo (je to dosť náročné, pretože výrobcovia pridávajú často karamel, čo v zložení neuvádzajú 😠 )
- ryby a vajíčka môžeš tiež jesť na kvantá a na akýkoľvek spôsob
- ku každému jedlu si daj veľa zeleniny (nech tvorí na taniery najväčšiu zložku).....zasýti, napr. 1 paradajku, 1 papriku, uhorku, redkvičku, jarnú cibuľku
- úplne vylúč majonézy, tatarskú, kečup, lečo, zaváraniny, s kukuricou veľmi opatrne
- zeleninové šaláty na akýkoľvek spôsob, napr. s kuracím mäsom, grécky, mozzarella s paradajkou, s tuniakovou salsou (recepty nájdeš na nete)
- inšpiráciou ti môže byť stránka http://varecha.pravda.sk/recepty/diety/pre-diab...
- zeleninu môžeš aj dusenú z mrazničky
- akýkoľvek zápal v tele zvyšuje glykémiu, napr. nádcha, prechladnutie, zvýšená telesná teplota
- môžeš jest ráno o 7, potom o 10, o 13, 16, 19 a poslednú večeru o 22.00 kde si daj iba kefír alebo biely jogurt, prípadne pol parenice neúdenej alebo kúsok nejakého syra ....nikdy ale nejedz ovocie...pokiaľ budeš cez deň jesť, na druhú večeru veľa toho ani nebudeš potrebovať
- a samozrejme pohybová aktivita....prechádzky, cvičenie 😉
Dúfam, že som ti pomohla, prajem veľa úspechov pri držaní diéty....mne sa celkom darí, občas mi to kazí moja alergická nádcha a iba raz som zhrešila....práve dnes, keď som si nedala pozor a zjedla som toho viac na obed...dala som si polievku a hlavné jedlo naraz a väčšie množstvo ☹, čo nie je správne

lumari
24. sep 2012

a ešte pomáha citrón do šalátov a jedál.....stačí pár kvapiek....nielen stabilizuje hladinu cukru, ale aj zlepšuje využitie železa zo zeleniny......takisto je skvelá kapusta.... 🙂

helabella
25. sep 2012

@tinka_21 -- v Motole jsem taky čekala 2 týdny po OGTT než jsem šla k dr. Ale zase mám moc dobrý zkušenosti s paní doktorkou, fakt všechno pečlivě hlídá. Já ty 2 týdny držela dietu a pak mi dr. dala vzorový jídelníček. S tou dietou to není tak hrozný, jde o zvyk. U mě je nejhorší si fakt hlídat rozestupy mezi jídly...s dětmi nějak nestíhám a musím si dávát budík, abych nezapomněla na svačiny 😅

lumari
25. sep 2012

Ahojte nastávajúce mamičky a mamičky 😉 ....mám veľkú radosť s ktorou sa chcem s vami podeliť, som sa vrátila od diabetologičky a som veľmi šťastná. Doktorka je so mnou veľmi spokojná, výsledky mám bravúrne, všetko v norme, okrem cholesterolu, ale ten býva v tehotenstve aj tak zvýšený 😒
Takže vám všetkým želám, aby ste aj vy mali dobré výsledky a boli spokojné a bábätka zdravé 🙂 , nech sa vám darí aj naďalej, bojujte, na konci boja nás čakajú krásne uzlíčky - naše detičky 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre