Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jablkov
5. okt 2012

No nemají žádné hraniční hodnoty po hodině a půl.Ale bylo mi řečeno že je to v pořádku ten časový interval tak nevím nechám si ho udělat znova.Takže není pozdě v 28 týdnu?

werumka
5. okt 2012

@jablkov Ne, určitě není. A jaké jsi měla hodnoty?

andie25
5. okt 2012

Dnes som bola na kontrole, a neviem, co si o tom mam mysliet. Po ranajkach som mala cukor 5.8 a na kontrole z mocu som mala cukor na 4+.... ako to je mozne? Ani moja MW to nechapala, ale povedala, ze kedze meranie bolo ok, tak si to nebudeme vsimat.... A este jedna vec, v moci som mala bielkovinu + ako aj pred tyzdnom, tlak mam ale v poriadku, moc sme poslali na rozbor, a udajne je vsetko ok, ja fakt neviem, co to ma znamenat...Inac ultrazvuk dopadol dobre, babatko rastie tak ako ma 🙂

werumka
5. okt 2012

@andie25 A před snídaní Ti glykémii měřili? Cukr v moči se objevuje se zpožděním, narozdíl od cukru v krvi. Ale jinak se cukr v moči objevuje v těhotenství i u žen, které těhotenskou cukrovku nemají. Pokud jsou jinak výsledky ok, tak bych to nechala plavat.

andie25
5. okt 2012

@werumka na lacno som mala 4.8 ja sa testujem 4x do dna, prave preto to nechapem, kazdy den mam cukry ok, a zrazu mi to takto vyjde v moci?

werumka
5. okt 2012

@andie25 Pokud si testuješ glykémii 4x denně a je to v mezích normy, tak bych se tím nezabývala. Jak říkám - cukr v moči se objevuje i u zdravých těhotných a nic to neznamená. Pro Tebe je spíš důležité sledovat ketony. Při monitoringu cukrovky už se hodnota cukru v moči nepoužívá. Od dob glukometrů to není potřeba.

andie25
5. okt 2012

@werumka aaa, tak diiik, mne to len neslo do hlavy 🙂 tak si to naozaj nebudem vsimat, ketony som nemala , dakujem za odpoved X

werumka
5. okt 2012

@andie25 Chápu, je to trochu iracionální 😀 A když nejsou ketony a glykémie je v normě, je vše v nejlepším pořádku.

jablkov
6. okt 2012

@werumka já měla na lačno 4,5 a za hodinu a půl 8.Si myslím že za tu půl hodinu co oni nedodržřeli to mohlo ještě klesnout

werumka
6. okt 2012

@jablkov Rozhodně je to spíš hraniční, ten test bych pro klid své duše nechala zopakovat...

jablkov
6. okt 2012

@werumka Nechám si ho zopakovat pro klid na duši.No jo ti doktoři.A kdybych těhu cukrovku vážně měla tak bych hodnoty měli být vyšší prý se s postupem těhotenství zhoršuje je to pravda?Co by jsi dělala ty na mém místě?

mm_mm
6. okt 2012

Tak poslední dva dny mám malinko lepší hodnoty po pečivu...že by se opravdu nakonec začlo blýskat na lepší časy a já se zase jednou mohla pořádně najíst? 🙂

werumka
6. okt 2012

@jablkov Na začátku bys ty hodnoty naměřené v průběhu dne nemusela mít vyšší - většinou se to zvyšuje až po 30. týdnu. Do té doby se ta cukrovka projeví právě až po tom zátěžovém testu. Zvyšují se pak často postupně - nejčastěji po jídle, nebo ráno.
Nechala bych si udělat nový test - co nejdříve - aby byl dělaný správně. A řídila bych se podle něj.

jablkov
7. okt 2012

@werumka Takže taky by jsi to považovala za nesprávně provedený test?

saricek83
7. okt 2012

Moc ráda bych vám oznámila, že 1.10. v 19:04 se moje Amálka rozhodla, že už tý maminčiny diety bylo dost a vykoukla na svět. A to o celé 3 dny dřív 🙂. Je krásná a hlavně v pořádku. Měřila 48cm a vážila 3140g. Moc vám všem přeji, abyste se už také dočkaly a odměnou za tu dietu bylo krásné a hlavně zdravé miminko!!!

misule82
7. okt 2012

@saricek83 velká gratulace, ať jste s Amálkou hlavně zdravé a spokojené🙂 měla krásné míry 😉
já jdu na vyvolání tento týden ve čtvrtek, pochybuju, že by se mimčo rozhodlo jít na svět dřív...

petka035
7. okt 2012

@saricek83 gratulujem 😵

llluckaaa
7. okt 2012

Ahoj holky, možná jste slyšely, že podle nového zákona diabetici na PADech a bez komplikací již nemusí chodit na diabetologii, ale může je léčit jejich praktický lékař. Nevíte ale, jak je to s těhotnými? Ty spadají stále pod diabetologie a nebo už se o ně může starat i jiný lékař (gynekolog nebo praktický)?

werumka
7. okt 2012

@jablkov Asi tak... Ten ten test se má provádět určitým způsobem, aby byl průkazný.

sammy
8. okt 2012

Ahojte. Dnes som bola prvykrat na diabetelogii - brali mi krv z prsta nalacno a potom po 2 hodinach ako som sa najedla, ale nemerali glukomerom, slo to do labaku. Tak hodnota nalacno bola 4,73 a po 2 hodinach 4,27. Moc bol tiez ok. Vraj su tie hodnoty dobre, ale i tak mam drzat dietu a chodit kazde 3 tyzdne na kontrolu. To uz asi ked niekomu raz skoci zly vysledok, tak ho beru automaticky ako cukrovkara ze? Mne vyslo pred 2 tyzdnami na glukozovom teste nalacno 4,0 a po 2 hodinach od vypitia sladkej vody 7,8, tak preto ma poslali na diabetologiu.

vvia
8. okt 2012

Juj, baby ja som skusila (no uz som po 5tyzdnoch neodolala) zjest zakustek na ranajky, len taky mensi kusok medovych platov. juuuuuj, to bol pruser, hodnoty netusim, ja nemam glukomer doma, ale taaaak zle mi bolo. 😝 😝 😝 😝

lumari
8. okt 2012

Ja som tiež dnes zhrešila, dala som si na raňajky 3 knäckebroty s paštétou a zeleninou a cukor 8,1 😠 .....mala som strašnú chuť na paštétu.....bola síce natretá tenká vrstva, ale sa polepším a už budem jesť len doma vyrobené nátierky 🙂 ....Zrejme je niečo v ovzduši 😝, takže vvia nemaj výčitky, nie si sama, kto dnes porušil zákazy 😉

janikchelsee
8. okt 2012

Holky, když jsem na inzulínu, končí porodem i dieta nebo budu muset ještě dodržovat v šestinedělí?

helabella
9. okt 2012

@janikchelsee -- mně dr. řekla, že po porodu už dietu držet nemusím. Ale je pravda, že jsem se měřila a hodnoty jsem měla OK (i bez diety).

anina32
9. okt 2012

@janikchelsee já si pichala inzulín 3x denně 5 jednotek a diabetolog mi řekl že po porodu už nemusím a ani držet dietu. Jenže porod byl komplikovaný, velká ztráta krve a den po porodu, navzdory tomu že mi v porodnici dál dávali dietní stravu a mě bylo tak zle že jsem opravdu nehrešila, tak najednou jsem měla glikémii až 14! Takže znova inzulín, ten mi vysadili až po týdnu když jsem šla domů a to už jsem měla jen 6. Teď už mám hodnoty v pořádku, navzdory tomu že dietu nedržím, ještě čekám před vánoci jak dopadne dlouhodobá glikémie.

petka035
9. okt 2012

Ahojte,ja mam stale ketony v moci:-P dnes som si testovala aj cez den a ketony som tam mala,takze nielen v rannom moci.Nechapem,lebo najedena smom.jem kazde tri hzodiny,ani nechudnem,teraz som aj 300g pribrala. A sacharidov mi pride,zw prijmam mozno az vela. Vobec neviem od coho zavisia tie ketony a ani nevie co mozu sposobit.v piatok mam kontrolu na diabet.tak a

petka035
9. okt 2012

Tak sa skusim popytat.dnes som bola na odbere krvi zo zily a doniesla som aj moc na mikroalbuminuriu,takze tam asi tiez vyskocia ketony

moon1979
10. okt 2012

baby, robili niektorej z Vás glukozový test oveľa skôr ako je štandard? Ja som 15tt plus 2 a zajtra idem na glukozovy test, lebo mame pozitivnu rodinnú anamnézu. čitala som, že skôr alebo neskôr robené teste ako je 24tt môžu byť skreslené ...

tinka_21
10. okt 2012

Ahojte, ako to je s meraním cukru mimo hlavného jedla, keby som chcela zistiť aký účinok má na mojú glykémiu konkrétne jedlo? Normálne si mám merať nalačno a 1,5 hod. po raňajkách, obede a večery. Keď som sa však pýtala napr. na stéviu či to možem, tak mi povedali že to mám skusit a zistím. Tú si však sypem len do jogurtu, tvarohu, a tie jedávam mimo hlavných jedál, teda na desiatu, olovrant... Tiež by sa to malo zmerať po 1,5 hod, aby ten výsledok mal aj nejakú vypovedaciu hodnotu??? Neviete???

mm_mm
10. okt 2012

@petka035 Budeš si muset ještě nějaký sacharidy přidat, jinak se toho nezbavíš...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre