Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

raffaella
4. jan 2014

@foofee super, idem to rovno pozriet, tusim si ho aj rovno buduci tyzden kupim, dakujem velmi pekne!

foofee
4. jan 2014

@raffaella nemas za co 🙂 aspon budes kludnejsia, ked sa budes merat. 2 hodky po normalnom jedle hodnota nema prekrocit tusim 6,8 🙂 ale presne ti povie tvoj diabetolog

raffaella
4. jan 2014

@foofee v utorok ku nemu idem, tak mu aj poviem, ze si kupim glukomer a ze nech ma instruuje trosku, ako to pouzivat 😀 dam vediet, ako som dopadla 😉

jpetraa
4. jan 2014

já si glukometr nekupovala, dostala jsem ho v dia poradně, ale musím si platit proužky.O( 2 hodiny po jídle se měřit prý už nemá, má se měřit hodinu po. taky prý záleží, odkud berou při OGGT krev...jestli z prstu, je to taky špatně, musí to být ze žíly..místo pečiva..- na svačinu tvaroh, k večeři třeba to samý co na oběd, jen míň atd, prostě to nahradit něčím jiným.

jabluncanka
4. jan 2014

Je škoda,že neexistuje žádný "závazný" postup pro stanovení toho správného postupu při sledování hladin glykemie a že si to každé pracoviště tak nějak "plácá" samo...tohle totiž není případ jen diabetologie,ale i např.hematologie v těhotenství a je to podle mě velká chyba!! 😒

andran
4. jan 2014

@jabluncanka
@jpetraa
@raffaella tak já jsem dostala glukoměr v dia poradně a proužky mi dávali taky. Už tam ale nemusím jít - máme drobnější miminko. Po odběru krve ze žíly jsem měla po hodině okolo 9 a po dvou hodinách 7,14. Při dietě jsem mohla jíst - nebo můžu jíst cokoli, ale malé porce, tedy vč. sladkého, měla jsem se měřit dvě hodiny po jídle a pokud to bylo do 7, tak v pohodě. Po 35.tt prý se vše upravuje a klesá. Tak se pak v tom vyznejte, všude nařizují měřit jinak a hodnoty se taky nějak liší.... Mám glukoměr ještě doma, proužky taky, tak sem tam si to zkontroluju. Na kontrolu mám přijít až skončím s kojením a hormony se vrátí do normálu, tak jsem zvědavá....

fifa79
4. jan 2014

@andran:tak to je super.Já jdu na kontrolu v pondělí a na diabetologii mi Dr. řekla, že pokud budu mít tak dobrý profil jako minule tak ať tam zbytečně nechodím...je to tam tak na půl dne a pak mám přijít za dalších 14 dní a pokud to bude dobré, tak to budu mít asi jako ty....ona říkala, že po 35tt se ty hodnoty ustalují a už nestoupají spíš naopak...tak uvidím zítra......budu si dělat profil

fifa79
4. jan 2014

@andran neboj, mě teď dr. taky říkal, že Ellinka je malá a u syna mi tvrdili, že bude velký a měl 2,5kg v 38tt...takže ten UZ je jen orientační...neboj miminko bude akorát a po své zkušenosti musím říct, že porod menšího miminka je úplně v pohodě🙂))oni to pak doženou

foofee
5. jan 2014

@jpetraa
@jabluncanka kazdy asi kaze inak... mne kazal lekar sa merat 2 hodiny po jedle a aj kontrolne odbery zo zily mi robia 2 hodiny po jedle...

andran
6. jan 2014

@foofee tak to je, jak bylo i u mě, taky měřit 2 hodiny po jídle a když je to do 7, tak je to ok. Tak se drž, já už se měřit nemusím, ale občas si to pro svůj klid zkontroluju, když mám ještě zbytek proužků.

hababa
11. jan 2014

ahojte, mne kazala diadoktorka merat 1,5 hodiny po jedle a musi byt do 7,8 hodnota, takze zase inak. Potrebujem ale poradit zopar veci. Jednak na ranajky ked si dam 1 grahamovy rozok s maslom, uz prekrocim tu hodnotu 7,8, dokonca ked si dam len pol rozka tak mavam nad 7....co s tym, uplne vylucit pecivo??? obed a vecere stolerujem aj trochu prilohy.....a drzim si do 6 hodnoty....

a dalsia otazka, bola som v nemocke 3 tyzdne kvoli skracovaniu cervixu, na ustalenie mi pred 4 dnami dali Ventolin....dnes som si cukor merala doma a vychadzali mi sialene hodnoty, nad 9....nemam pocit ze by som pridala viacej jedla...len som piserne dnes v strese, lebo musim len lezat, som cely den doma sama a vymyslam rozne katastroficke scenare o porode a tak.....a tak chcem vediet mohol mi stres tak zvysit cukor???? neviem si to inak vysvetlit

a este skusene maminky, ako prebieha porod s GD? u nas sa nesmie jest od zaciatku kontrakcii...maly je panvovym koncom tak neviem kolko budem rodit a ako to zvladnem bez jedla...u nas sa kvoli tomu cisarak nerobi

a do akeho tyzdna tt sa to zhorsuje? do 35 tt som citala?? Som velmi vylakana ze mi diabetes zostane, proste som na prasky z celeho tehotenstva, vsetko sa mi iba zhorsuje...dakujem ze som sa mohla vyzalovat a dakujem aj za rady

jabluncanka
11. jan 2014

@hababa Pokud jde o pečivo platí,že jeden rohlík(rožok) je za dva krajíce chleba...toho chleba se samozřejmě víc najíš.
Ventolin může obsahovat hydrocortison,což je hormon,který může zvyšovat hladinu cukru.
U nás může být GD důvodem pro císařský řez(velikost dítěte),taky záleží,jeslti jsi prvorodička,nebo ne.Ale já bych do spontánního porodu KP nešla ani jako vícerodička.
Pokud nemáte diabetes I. nebo II.typu v rodině,není důvod,aby Ti zůstala...v těhoteství jde o to,že hormony placenty tlumí činnost slinivky a tím pádem vylučování inzulínu.Jakmile porodíš placentu,začíná se vše upravovat,i když to samozřejmě není hned...

hababa
11. jan 2014

@jabluncanka som druhorodicka. Pri prvom dietatku bolo vsetko ok. Teraz cakam po 5 rokoch, skor sa nedalo otehotniet. Diabetes zistili mamke ako 59 rocnej, ako 62 rocna zomrela na rakovinu pankreasu, strach mam obrovsky, preplakane mam doslova cele dni a noci ako sa to vyvinie u mna. Nas primar nedovoluje cisarske ani v takomto komplikovanejsom pripade ako som ja, pytala som sa v nemocke a odpoved bola ze sa mimi este moze otocit a diabetes nic nie je. Hrozi mi stale predcasny porod, inde rodit nemozem kvoli miminku.

raffaella
11. jan 2014

ahojte dievcata, tak ja som bola u doktora v utorok na kontrole. Za posledny mesiac som pribrala 2 kg, cize za cele tehu 9 kg. Doktor opat povedal, ze uz by som nemala pribrat nic, na co som mu povedala, ze to sa mi asi nepodari, ze je este predo mnou 2,5 mesiaca 😉
No, ale dosla som teda po ranajkach (mala som pohankovu kasu zarobenu s mliekom, samozrejme bez cukru uplne + 1 prezrety banan). Robil mi odber z prstu 2 hodiny po jedle a hodnota bola 4,7. Vravel, ze to je uplne super, zvlast ked som si dala taky sladky banan, co by sa ani vlemi nemal.
Nadalej odporucil dodrziavat dietu, horku cokoladu povolil obcas, tak si davam tak kazdy druhy den par kociek.
Baby, ako ste na tom s konzumaciu sladkeho? Ja som si dnes dala tvarohove sulance na obed s cukrom, tak mi pride ze ked mam dobre vysledky, obcas to nezaskodi, ci? Potom si uz nedam cely den nic sladke.
Glukomer mi doktor vravel, ze v podstate mi ani velmi netreba, kedze mam dobre vysledky a drzim dietu. Ze to sa najviac zhorsuje v tom 29. a 30. tt a ze mam dobre vysledky, ale nadalej sa vyhybat sladkemu. Tak kedze nemam ihly moc rada, ani som si ho napokon nekupila.

cottoncandy
11. jan 2014

@hababa neboj sa, bude to ok🙂 ja som mala GD v prvom tehotenstve, mám ho aj teraz v druhom...čo sa týka raňajok, bolo mi lekárom povedané, že vtedy cukor skáče najviac vysoko, takže mne povolili jesť v tomto tehotenstve ráno iba 3 sacharidové jednotky, do čoho sa mi zmestí napr. jogurt s polovicou banána, jeden rožok s oblohou a pod., ale sama som zistila, že cukor mi veľmi vyskakuje po grahamových rožkoch či inom bielom pečive (hlavne ráno, večer môžem), preto som ich vymenila za knäckebroty a výsledky sú ok, skús to, alebo si daj na raňajky nejaký mliečny výrobok...treba skúšať, kombinovať...pravda je i to, že stres a psychická nepohoda cukor zvyšuje a niekedy fakt parádne, poznám to na sebe🙂 a hovorila som o tom aj s inými cukrovkármi...
...čo sa týka pôrodu v prípade GD, pokiaľ si iba na diéte, nie je to žiadna veda...dokonca mi vraveli, že s GD sa nemá prenášať, ja som napriek tomu prenášala týždeň, nechali ma, lebo bábo malo podľa odhadov necelé tri kilečká (pôrodná váha napokon 2920G) a výsledky som mala v norme, rodila som s vyvolávačkou, prijatá do nemocnice som bola o deň skôr, ale nijaké špeci vyšetrenia mi nerobili, akurát mi ponechali diabetickú diétu po celý čas pobytu v nemocnici, teda aj po pôrode - ale teda podľa žiadnych tabuliek nešli, akurát niektoré jedlá som mala iné ako ostatné mamičky a nosili mi aj druhú večeru (zvyčajne dva krajce chleba so syrokrémom), po pôrode malej zmerali cukor, mne nerobili už žiadne vyšetrenia ohľadom GD...takže sa zbytočne dopredu neboj, zvládneš to...držím palce

hababa
11. jan 2014

@cottoncandy dakujem za povzbudenie

veriaca
12. jan 2014

jaj baby, mali ste niektorá diétu od 3.mesiaca...neviem či nedostanem o chvíľu aj inzulín...ale hlavne mám strach, že skôr schudnem...stále som hladná, predtým som zjedla aj 3 rožky a teraz mám jesť 17 g chleba?...poradte prosím ako to prežiť a ako zvládnuť ten inzulín prípadne?dakujem za povzbudenie

cottoncandy
12. jan 2014

@veriaca práve ak dostaneš inzulín, budeš toho môcť zjesť viac 🙂 zatiaľ skús miesto obyčajného pečiva knäckebroty a k sacharidom jedz vždy "spomaľovače" ako zelenina, orechy, syry, aby si tak rýchlo nevyhladla...máš glukomer alebo sa riadiš iba výživovými tabuľkami, resp. sacharidovými jednotkami?

veriaca
12. jan 2014

dakujem za radu, skúsim ich zohnať ale na dedine je to horšie, mám glukomer a meriam si 2 hod. po jedle ale kedže úplný začiatočník, už som to aj prešvihla....hlavne môžem byť vkuse hladná a mať škŕkanie teraz? predtým som zjedla aj 5 krát toľko....tak sa stále tlačím surovou mrkvou, jablkom, grepom, kalerábom

veriaca
12. jan 2014

dakujem za radu, skúsim ich zohnať ale na dedine je to horšie, mám glukomer a meriam si 2 hod. po jedle ale kedže úplný začiatočník, už som to aj prešvihla....hlavne môžem byť vkuse hladná a mať škŕkanie teraz? predtým som zjedla aj 5 krát toľko....tak sa stále tlačím surovou mrkvou, jablkom, grepom, kalerábom

jabluncanka
12. jan 2014

@veriaca Na ovoce i zeleninu taky pozor,jen v přiměřeném množství...mají taky cukr sobě vlastní...Diabetická dieta je o tom do "polosyta a polopita"...takže ano, mírný hlad je tam pořád,pokud nemáš výrazný fyzický výdej a tím pádem se nemůžeš pořádně najíst.

cottoncandy
12. jan 2014

@veriaca skús si na internete nájsť tabuľky so sacharidovými jednotkami,a by si vedela, ktoré jedlo obsahuje koľko sacharidov - možno budeš sama prekvapená...na začiatku je ťažké zadeliť si jedlo do 6-7 menších porcií tak, aby bol človek viacmenej sýty, ale postupne sa to dá naučiť...ak skombinuješ správne druhy potravín, hladná medzi jedlami nebudeš. Z niektorej zeleniny sa dá zjesť naraz aj 250g, s ovocím je to už horšie, ale napr. orechy sú tiež celkom v pohode (napr. vlašské) a potom napr. 200 ml jogurtu je 1sacharidová jednotka, čo je tiež ok.
Mne veľmi pomohlo stretnutie s diétnou sestrou v nemocnici, ktorá mi povysvetľovala ako celý proces funguje. Dala mi tabuľky, príklady ako sa stravovať, naučila ma, ako mám čítať obaly na potravinách. Tak nemám zakázané jesť v podstate nič, ale dobre si rozmyslím, čo dám do úst, aby som sa zmestila do počtu sacharidových jednotiek na dané jedlo dňa plus vydržala sýta do ďalšieho. Mám dovolené aj sladkosti, ale musím si čítať, koľko obsahujú sacharidov. Ja napr. na desiatu alebo olovrant jedávam bežne orechovú tyčinku s medom, sezamom a podobne, našla som si v obchode tie, ktoré majú max. 15g sacharidov na celú tyčinku a potom sa mi k nim zmestí aj pohár mlieka. Alebo si občas doprajem veľmi horkú čokoládu. Jednoducho všade sledujem sacharidy a rátam, ale je to ok. Výsledky mám v poriadku, ešte ani raz neboli na kontrole mimo normu, tak sa teším.

veriaca
13. jan 2014

tak super držíme palce-už to máš za pár / hned by som s tebou menila...ja ešte strašne dlho

tie diétne sestry by mali vydať taký manuál.....aby človek tomu lepšie rozumel....darilo sa ti aj priberať...lebo ja síce na začiatku, ale chudnem....predtým som zjedla aj 5krát toľko chleba...ale teraz zase len polihujem

jpetraa
13. jan 2014

@cottoncandy ahoj, chci se zeptat, víš už jak to budeš mít s porodem? budou čekat do termínu a pak kdyžtak vyvolání? Já totiž odevšad slyšela, že u diabetiček se čeká max. do termínu a pak vyvolání a moje doktorka se tváří, jak kdyby nic a prý klidně můžu i přenášet, pokud je cukrovka kompenzovaná a prcek je normálně velikej(moje o týden větší)...ale na dia už mě propustili a mám přijít až po šestinedělí, zbylo mi pár proužků, tak se občas přeměřím a dobrý, dokonce mi opakovaně prošly ke kávě i asi 4 oplatky, takže jsme dietu trošičku popustila(jen teda ty odpolední kávy s nčím sladkým)...ale jsem z toho taková rozpačitá

cottoncandy
13. jan 2014

@jpetraa ahoj, postup bude rovnaký ako pri prvom pôrode, nechajú ma prenášať maximálne týždeň, potom vyvolajú, bábo je maličké, zatiaľ 2700g, nebudú rozhodne vyvolávať na termín, ak neporodím, vraj nie je dôvod...ani ja už nemusím na dia, až po šestonedelí, a pravdupovediac tiež trochu tú diétu porušujem, ale výsledky sú ok, aj tieto posledné

jpetraa
13. jan 2014

@cottoncandy děkuju, to jsi mě uklidnila, já se začínala bát, jestli to nemůže nějak malé uškodit, když tam zůstane i po termínu..nejaději bch samo porodila přirozeně a klidně o něco dřív..já měla odhad 2700g minulý týden, tedy ve 37tt. moje první dcera měla při narození skoro 3900 cukrovku jsem neměla, nebo aspoň mi ji neodhalili.

cottoncandy
13. jan 2014

@jpetraa nie, neboj sa, oni vedia, čo robia

jpetraa
13. jan 2014

@cottoncandy a po porodu se k dítěti přistupuje nějak jinak, než normálně?bere se mu třeba krev, kvůli cukru?? to asi bude porodnice od porodnice,že...

cottoncandy
13. jan 2014

@jpetraa neviem, neinformovali ma podrobne, len jednou vetou, že cukor má v poriadku...ale osobne si myslím, že to sa zisťuje asi u každého novorodenca, nie? ak jej aj robili nejaké špeci vyšetrenie, tak iba v čase tesne po pôrode, lebo potom som ju už mala stále pri sebe a to si pamätám, že nikto už gestačný diabetes neriešil

ffiinnkkaa
13. jan 2014

@jpetraa Malé krev kvůli tomu brali..hned po porodu..🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre