Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

adetka
autor
9. júl 2007

ahojte gestacne diabeticky... 😝

tak ja som uz aj po poporodnej kontrole... sice sa ma pol roka po porode... ale co uz 😉 ... a bohuzial mam narusenu glukozovu toleranciu... 8,7 (v tehotenstve 9,2) na zatazovom teste... takze dietu budem musiet dodrziavat cely zivot ☹ ...

ale opat plati... ze nie vsetkych zien, ktore mali diabetes melitus sa to tyka... vraj iba nejaku tretinu... takze drzim palce... 😉

siuu
17. júl 2007

Ahojte!
Mne tiez namerali v 24tom tyzdni 8,1 na zatazovom teste. Pravidelne chodim diabetologicke a mam nasadenu dietu. Neviem si predstavit, ze by som ju mala mmat cely zivot. Uz tak strasne sa tesim, ze si dam po porode nejaku sladku bombu 🙂 Teraz som v 30tom tyzdni, ale babo zatial rastie dobre.
Adetka mala si vacsie babo?

monika1
17. júl 2007

Ahojte,
tak aj ja som mala v tehu diabetes ale mala som pozicany glukomer takze som si cukor kazdy den kontrolovala,nedrzala som ani dietu lebo aj ked som jedla normalne tak som mala dobry cukor aj ked pri zatazovom teste mi namerali 11,2 😖 babo sa narodilo male v 38tt a mal 2500g a 45cm cize my sme nejaka vynimka v tomto...ale ani mi nepovedali ze mam ist na kontrolu po pol roku 😨

pheva
17. júl 2007

Dievcata
po vcerajsom teste mi namerali 11,25 😝, v piatok som bola na ultrazvuku vahovy predpoklad 1,7kg (takze ziaden obor).

adetka
autor
17. júl 2007

ahojte

siuu... nie... Mirka sa narodila s vahou 3120 gramov... predpokladali, ze bude mat 3,5 kg... aj ja som sa tesila na sladke... a aj som si ho po porode dopriala... kedze mi zrusili dietu... 😀

monika... nepovedali 😕 ... mne to povedali dokonca dve diabetologicky... moja v Nitre a v nemocnici, kde som rodila 😝 ... a som rada, ze ma maju pod kontrolou... inak by mi po case hrozila cukrovka 2. typu...

aj ja som mala glukomer a merala som si raz tyzdenne... zial, mne cukor vyskakoval... dokonca po obede na cine mi vyskocil az na 11,5... a moj porodnik mi uz takmer nasadil inzulin... nastastie mi pocas vikendoveho pobytu v nemocnici, kde mi ho chceli nasadit, nevyskocila glukoza ani raz nad 7,2... takze som zistila, ze cukor vyskoci aj po vacsom mnozstve ryze.. 😝

a zda sa, ze sa tymto prislo na dalsi mozny dovod, preco som pred Mirkou prisla o dve deticky... 😢

ale... ako som pisala... iba cast mamiciek, ktore mali gestacny diabetes... maju aj problemy s cukrom po porode... takze nezufajte a drzte sa... 😉

siuu
17. júl 2007

Mna moja gynekologicka strasi a diabetologicka zase ukludnuje, takze som tak na na rozhrani 🙂
Sak ja uz tu dietu nejako vydrzim, hlavne nech je babo zdrave. Co by sme nespravili pre tie nase slniecka, ze mamicky? 🙂

lenciatko
17. júl 2007

No ahoj holky,
tak aj ja sa k vam pripajam. V skratke - nemam absolutne nadvahu, nemame v rodine cukrovkara, nepotratila som, no skratka nic z toho,co sa pise...
Vcera som boal na teste. Tak pred vypitim toho hnusu 5,1 a po 2 hodinach 9,1. Tak ma poslali do nemocnice. Tam idem na ten test zajtra na lacno. Len neviem,co mam dovtedy jest. Ci si mozem dat normalne jedlo aj na veceru a tak. Rano chapem, ze uz nic. ach jo, su to toto ale problemy... ☹

vesi
17. júl 2007

lenciatko, bola som na tom podobne ako ty pri druhom tehu, dodržiavala som diabetickú dietu, kôli bábu aby nemalo cukrovku.teda snažila som sa, priznávam, niekedy som neodolala 😉 všetko dopadlo OK, mala sa narodila týždeň pred termínom a vážila 3,5 kg 😀

pheva
18. júl 2007

Ahojte
Vcera mi nasadili dietu ( dost drasticka ☹ ). Mam ju drzat do buduceho pondelka a potom mi budu opakovat testy s 100g cukru pocas 3 hodin ( myslim, ze pri tomto vysetreni robia odber krvicky kazdych 30 minut).

Ja som mala nalacno hodnoty 4,02 a po 2 hodinach 11,25.

siuu
18. júl 2007

Ahojte!
Ja som mala nalacno 4,5 a po 1 hodine po jedle 6,6. Ale to mi uz nedavali tu sladku vodu, len ranajky som si mala priniest. Po mesiaci idem znovu na odbery.
Musite si niektora aj pichat inzulin? Mna s tym strasia, ze ak si nebudem davat pozor a zvysi sa mi cukor, tak mi ho daju.
U nas v rodine tiez nie je cukrovka, len jedna moja teta - mamina sestra mala presne ako ja tuto tehotensku cukrovku a po porode sa jej to upravilo. Pri druhom tehotenstve ju uz nemala. Dufam, ze to bude aj moj pripad...

adetka
autor
18. júl 2007

siuu... tak to mas uz super hodnoty... to ta velmi bicovat nebudu 😀 ... do 7,2 su normalne hodnoty 😉 ... ja som si inzulin pichat nemusela... nastastie... moja diabetologicka nechcela... lebo vraj inzulin zvysuje chut do jedla... a tak sa skor moze narodit velke babatko... ale ako som pisala... chceli mi ho dat... po tom, ako mi glukoza pri vlastnom merani vybehla nad desat... co uz je cukrovka... a podobne... cukrovku v rodine nikto nemal... nemala som nad 35 rokov... akurat tie spontanne potraty...

pheva... drzim palce...

pheva
18. júl 2007

adetka myslis,ze tie moje vysledky su dost znepokojujuce?

pheva
18. júl 2007

v nasej rodine nikdy nikto nemal diabet takze neviem kde sa to vo mne nabralo. 😔

adetka
autor
18. júl 2007

pheva... su dost vysoke 😒 ... ale nalacno si mala velmi dobre hodnoty... takze ti podla mna inzulin nedaju... ale mozno to bola iba nahoda... a na tom druhom teste budu hodnoty nizsie... ja som napriklad den pred tesom zjedla polovicu cerveneho melona a z toho mi cukor vybehol... 😝... ale ber to z tej lepsej stranky... 😉 ... ja som od zistenia gestacneho diabetu uz iba schudla... a po porode som nemala ani kilo naviac... vlastne som schudla oproti zaciatku tehotenstva o osem kil... 😝

danahl
18. júl 2007

Ahoj holky.Já jsem měla u prvního těhotenství prý těh. cukrovku,když mi po vypití té cukrové vody tenkrát po hodině vystoupl cukr na 7.0.Od té doby jsem musela chodit do dia poradny a nosit co 14 dní 3 vzorky krve odebravé po snídani,obědě a večeři předešlý den.No byla to otrava a ani jednou jsem v tom těhotenství neměla hodnoty nad 4.5,takže jsem tam chodila zbytečně.U nás je v rodině cukrovka typu II.hodně má ji skoro každý z mamčiné strany ☹

siuu
18. júl 2007

Ahoj pheva,
mne diabeticka povedala, ze tato tehotenska cukrovka nie je celkom ako klasicka a vobec to nemusi byt dedicne.
Ona vznika vtedy ked je na placentu vyvyjana uz vacsia zataz a ona nevladze produkovat vlastny inzulin ako by mala. Preto ten cukor vyskoci. Vo vacsine pripadov sa to po porode upravi.
Ved si zober ako sa nam teraz buria tie hormony a nase telo musi pracovat za dvoch....to je dost velka zataz.

monika1
18. júl 2007

Ahojte,
ja som mala hodnoty podobne ako ty pheva,ale zaujimave bolo ze mi cukor vyskocil len pri zatazovom teste,inak nie...diabetologicka mi sfleku nasadila inzulin a prisnu dietu total bez cukru,pozicala mi aj glukomer takze som si nasledujuce dni pichala inzulin a merala cukor a potom som zacala experimentovat,vysadila som inzulin (sama) a merala som si cukor,pri diete som zostala a hladiny som mala nizke,stale do 6,nakoniec mi vysadenie inzulinu udobrila aj diabetologicka s tym ze mam zostat pri diete...za dva tyzdne som schudla kilo,maly akosi stagnoval s rastom 😖 bol mensi ako by mal byt...najhorsie vsak na tom bola placenta,uz v 32tt bola II,vraj nasledok cukrovky ale neviem...nakoniec sme skoncili v nemocnici na 3 tyzdne pre predcasne kontrakcie a maly bol este malinky tak nas museli udrzovat magneziovymi infuziami do 38tt a nakoniec sa porod vyvolaval lebo placenta bola uz dozreta...hned po porode mi brali krv na cukor a mala som hypoglykemiu,naliali do mna infuziu s glukozou a dr mi prikazala zjest po 2 hodinach sladkosti...maly mal cukor uplne v poriadku 😉

pheva
18. júl 2007

dievcata dakujem za infos

ja som zatial na diete a v pondelok uvidime co a ako. na sone som bola minuly piatok a placenta bola zatial v poriadku, maly poriadne aktivny...

monika tak len dufam,ze aj u mna to bude podobne s tym cukrom a po porode si doprajem obrovsku davku glugozy 😀

monika nenasadili ti kotikoidy (na rychlejsie dozrievanie pluc)? lebo mne ich pichli pred 3 tyzdnami ked som bola hospitalizovana (tiez som mala kontrakcie)

kukulkaja
18. júl 2007

Ahojte, ja mam tiez jednu otazocku, ak mozem. Sestricka mi na poslednej poradni hovorila, ze mi budu robit cukrovkarsky test. Ale kazala mi rano zjest 2 rozky so syrom a potom, ze mam presne o 2 hodiny zaklopkat na ordinaciu. Teraz neviem, ci mi budu davat tiez pit ten "humus", alebo to su nejake ine testy?

jusnina
18. júl 2007

Při OGTT musíš přijít na lačno, odeberou ti krev a dostaneš vypít glukozový roztok. Pak ti po hodině a po dvou (někde jen po dvou) vezmou krev a měří hladinu krevního cukru.
Tohle je asi nějaká mírnější forma (třeba jim tam moc lidí zvracelo po glukozovým roztoku 😀 )
Já měla hodnoty 12 a 10,4 takže jsem vyfasovala inzulín a evidentně byl zapotřebí. Začínala jsem na 3-2-2 a teď jsem na 23-20-20 a jsem zvědavá na kolik se to vyšplhá do porodu. A dietu mám k tomu, ale docela slušnou, takže hlady fakt netrpím. Ale někdo psal že inzulín zvyšuje chuť k jídlu a to u sebe naštěstí nepozoruju.

jusnina
18. júl 2007

A zítra jdu do rizikové poradny, kde mi budou dělat UTZ a vnitřní vyšetření a oznámí datum nástupu hospitalizace a jak a kdy budu rodit. U nás se to u Diabetu ukončuje v 38tt.

pheva
19. júl 2007

Ahojky

tak z pondelka ma presunuli uz na zajtra. Dokonca sa unuvali mi volat z nemocnice aby som sa zajtra rano dostavila k endokrinologovi. Takze asi sa im tie moje vysledky velmi nevidia. Mam pocitat ze si ma tam nechaju az do 14 hodiny... uz sa neviem dockat 😠

annika
26. júl 2007

Ahojte!
Aj mňa už dva dni trápi cukor, odkedy som od mojej endokrinologičky celkom náhodou dozvedela výsledky krvi, ktoré mi vlastne zobrali na KO hormónov štítnej žľazy. Hormóny som mala o.k. , ale cukor mi vyskočil po hodine po raňajkách na 10!!!!Na glukozových testoch som ešte nebola, hoci som v 27.tt. Môj dr je na dovolenke do 4.8. Teraz som zúfalá, skúšam odolať sladkostiam už druhý deň. Moc mi to zatiaľ nejde, ale skúšam. Ani mi nechýbajú keksy ani čokoláda, ale strašne mám chuť na hocijaké ovocie, na broskyne, melóny a slivky...Lenže aj tam je ovocný cukor, ktorý je tiež nebezpečný. Poradte miprosím, čo mám robiť?

arietiska
26. júl 2007

Ahoj, já nechápu, že někdo jde na ten test jen ráno na lačno a večer klidně jí. Přitom já mám takové pokyny: od večera od 18:00h již nic nejíst, nepít sladké tekutiny, nekouřit. Pít pouze vodu, hořký čaj, neslazenou minerálku. Během celého vyšetření nejsít, nepít, nekouřit. Vyšetření trvá cca 3h a po celou dobý je potřeba sedět v čekárně v klidu. Zítra mě to čeká, tak už hladovím... ☹ kukulkaja: tak by mě tedy zajímalo co ti budou robit za test ...

zzz
27. júl 2007

caute, som rada ze niekto bol aj na vysetreni ako ja, mne tiez kazali zjest dva biele rozky so syrokremom,ale presne o hodinu mi brali krv...ze su to nejake nove metody... tak dufam,ze su spolahlive 😒

adetka
autor
27. júl 2007

ahojte... to s tymi rozkami a syrokremom som robievala na kontrolach kazde dva - tri tyzdne... az po zatazovom OGTT teste...

annika... nejake ovocie mozes... aspon ja som mala povolene jedno jablcko denne... alebo sest bobul hrozna... nic viac... a ja som chut na sladke, vratane ovocia zahanala neustalym pitim vody... denne som tak vypila aj sedem litrov... 😉

katarina82
27. júl 2007

Ahojte, já jsem byla OGTT v úterý 😖 Měla jsem přijít nalačno, ale o tom, že bych neměla jíst večer nikdo nic neříkal, tak jsem se před spaním normálně nadlábla 😝 Volala jsem si pro výsledky, před vypitím té glukózy jsem měla 4,2 po hodině od vypití 7,2 a dvou hodinách myslím 6,3. Sestřika v laborce říkala, že to je ok. Snad můj doktor bude taky toho názoru... To se dozvím až v pondělí.

annika
27. júl 2007

Adetka!
Mala si aj cukor v moči počas tehu?A máš ešte stále dietu?

adetka
autor
27. júl 2007

annika... v moci som cukor nemala... len v krvi... a dietu mi najprv po porode zrusili... a teraz... ked som po pol roku od narodenia Mirky isla opat na zatazovy test... a mi zistili opat vysoky cukor (narusena glukozova tolerancia)... tak ju opat musim drzat... vraj az do konca zivota 😢 ... ale to ma tak asi tretina zien z tehu cukrovkou

katarina... tak to mas super vysledky... nemas ziadnu tehu cukrovku... mozes sladke do seba ladovat pocas celeho tehotenstva 😉

katarina82
27. júl 2007

adetka, fakt? Já jsem pročetla celou diskuzi a někdo tam psal, že to má být jen do šesti nebo co... To bych byla moc ráda, kdyby to bylo ok, už tak to moje těhu není bezproblémové 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre