Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
15. sep 2013

@marlen02 Glukometry neměřej úplně přesně, tak možná je to tím. Něco taky dělá stres, možná jsi u doktorky ve stresu, proto jsou ty hodnoty vyšší. Jestli neomezuješ sacharidy, tzn. jíš normálně větší množství pečiva, příloh atd., tak pak mi ty hodnoty přijdou hezký.

mochenkaa
15. sep 2013

Holky, v tehotenstvi jsem mela tehotenskou cukrovku, chceme se zacit snazit o druhe mimco a ja ted premyslim jestli muzu udelat neco pro to, abych ji nemela podruhe. Od te doby mam dolu cca 10kg, snazim se jist pravidelneji a stale si hlidam mnozstvi sacharidu u priloh. Jde mi o to, jestli muzu udelat vic?

marlen02
15. sep 2013

@mm_mm krev sbírám vždy den předem a pak to nesu do laborky, ten den jím normálně, nebudu to hrotit, nejím sladké a snad to stačí, při malé mi dali hned inzulín a to bych už fakt nechtěla...to byly teprve stresy když manžel nebyl doma a já se musela píchnout sama ☹ holky držte se a zdravé miminka přeji 🙂

mm_mm
15. sep 2013

@mochenkaa Já jsem se hlídala jak blázen pár tejdnů před otěhotněním a vlastně potom od začátku těhotenství a stejně přišla mrcha...Ale myslím, že 10kg dole dává určitou šanci...

mochenkaa
15. sep 2013

@mm_mm díky, jo a ještě kojím a nerada bych přestávala, to by taky mohlo pomoct, ne?

mm_mm
15. sep 2013

@mochenkaa To nevím. Kamarádka kojí a má kvůli tomu cukr furt ještě rozházenej. U nás se chodí na kontrolní ogtt, až když ženská dokojí, protože v době kojení ještě lítaj hormony a to ovlivňuje cukr...

saska.t
15. sep 2013

@mm_mm nestras,za 6 tyz.mam ist na test ci mi cukrovka ostala a kojim 😅 zatial som ani neskusala Doma merat mam strach co uvidim na glukomere 😀
Uz mas krasny tehu tyzden,takze urcite to dobojujes do zdarneho konca 😉

mm_mm
16. sep 2013

@saska.t Kdyby to náhodou vyšlo špatně, můžeš se vymlouvat na to, že kojíš... 🙂

ercinka
17. sep 2013

Ahojte. Nemám síce tehotenskú cukrovku, ale chcela by som sa poradiť, ak máte niektorá skúsenosť... 1 augusta ma zobrali do nemocnice na neurologiu - prestala som chodiť a namerali mi na lačno cukor, ale nie veľa, len tak 6,3 potom 12 a ďalšie dni v tomto rozmedzí približne. Neriešili to, mala som "asi" väčšie problémy a toto sa im nezdalo za nejaký vážnejší problém a ani mne vlastne nie, neriešila som to. Nemala som pred tým problém, tak by mi nenapadlo, že niečo nie je v poriadku. Minulý týždeň v pondelok ma v noci zobrala záchranka a dala na interné. A zase nabehol cukor, nalačno som mala 15. Je to veľmi veľa? čítam kade čo, ale nikde nič konkretne, či je to veľmi veľa. Mám doma glukomer, ale napr. dnes ráno nalačno som o 7,00hod mala 5,9 ale okolo 8,00hod som cítila nejak "blbo" - stále nalačno a tak som si odmerala a mala som 14,3. O 10,00 zase už len 4,00 . Ja to nechápem, mali ste niektorá niečo podobné? Mám ísť na do Lubochni, tak uvidím, ale nedá mi to pokoj. 😢

evulatko
17. sep 2013

@ercinka, ahojky, co ja vim, tak nalačno by mel byt cukr do 6,0, ty Tvoje hodnoty mi prijdou dost velke, urcite bych to konzultovala aspoň s praktickym doktorem. Hodne stesti a at je to brzy v poradku🙂

saska.t
17. sep 2013

@ercinka tak to mas hodnoty ako velky diabetik a rozhodne by som sa tym vazne zaoberala.. 😕

janulkam21
19. sep 2013

@naja94 Ahoj ja som mala tú istú hodnotu gynekologicka ma poslala k diabetologovi a ten mi dal glukomer nech si meriam týždeň cukor a nasledne mi dal si pichat inzulín. ..Ja by som to asi na tvojom mieste troška poriesila....

naja94
19. sep 2013

@janulkam21
Fuuuha... To fakt? A tebe to pri tych meraniach doma vyskakovalo este vyssie? Ved pri hodnote 8 sa inzulin nedava... Ci hej?

saska.t
19. sep 2013

Tak kocky 19 dni po porode- vcera ma muz nahovoril,nech si po veceri zmeriam namatkovo cukor a Bola som fakt sokovana 2 hodiny po plnohodnonej veceri aj so sladkou teckou som mala 6,1 co sa mi zda max. v pohode,takze som sa trosku ukludnila a na test pojdem s kludnejsim srdcom 😀

janulkam21
19. sep 2013

@naja94 nechcem ta strašiť ale ani nie raz som mala po obede 10 ale inac som mala furt okolo 7 lepšie povedane do 7 a vidíš nasadil mi inzulín ale len jednu jednotku. ...

mm_mm
20. sep 2013

@saska.t Závidím....já pořád čekám, kdy se mi začnou hodnoty lepšit a pořád nic. Teď to nějak kulminuje, cokoliv sním, je špatně....

alushka
21. sep 2013

@mm_mm taky závidím, ja taky pořád cekam,kdy uz to bude lepší a mám pocit, ze je to spíš horsi☹ no nejpozději za 14 dni mi stejne chteji vyvolávat porod

mm_mm
21. sep 2013

@alushka Minulý těhotenství už jsem kolem 38.tt měla lepší hodnoty, nejhorší to bylo kolem 34.tt. V tomhle jsem kolem toho 34.tt mohla ještě skoro normálně jíst, ale kazit se to začlo posledních asi 10-14 dní. Teď sním 20g sacharidů a jsem úplně na hraně s cukrem. A dolů padá taky pěkně pomalu. No, já mám za 4 týdny termín, tak si říkám, že to prostě ten měsíc ještě vydržím, ale doufám, že to začne být nejpozději za 14 dní lepší, protože mám fakt hlad a jak mám hlad, tak jsem z toho nervní. U nás se chodí na diabetologii jen do 35.tt, pak se odevzdá glukometr a nikdo už to nehlídá. Kdybych neměla svůj, tak ani nevím, jak na tom jsem. Takhle to vím - blbě.
Tak držím palce, ať ti to uteče. Snad bude líp.

saska.t
21. sep 2013

@mm_mm uz to mas naozaj za par,takze vydrz,potom uz bude fajn,s tymi hodnotami aj tak uz nic neurobis a ked si to doteraz zvladla,uz to urcite zvladnes,drzim palce. Ja este budem panikarit za 4-5 tyz. ked budem musiet na kontrolny test,ci ta mrcha odisla a poriadne za sebou treskla dverami a dufam sa uz nikdy nevrati 😅

mm_mm
21. sep 2013

@saska.t Budu ti držet palce, určitě dej vědět.

vodvarkova
21. sep 2013

Zdravím, chci se zeptat, všechny si při těhu cukrovce měříte glykémii hodinu po jídle? Jde mi o to, že já jsem asi 5 dní měřila 4x denně před snídaní, po snídani, po obědě, po večeři a to hodinu po jídle... hodnoty byly v pořádku u nás mají hranici do 7,8mmol/l. Pak mi doktor doporučil ať se měřím po dvou hodinách od jídla to máme u nás v poradně limit do 6,6 mmol/l.. většinou nedosahuju ani 6mmol/l, porad se pohybuju mezi 4,8 - 6,0mmol/l a to 2h po jídle... akorát nevím nemužu mít tu hodinu po jídle ty glekémie špatné? Je pravda že jsem radikálně změnila stravu, jím pravidelně a snažím se si přílohy, pečivo vážit... V počátku diety jsem hodně bojovala s ketolátkama ale už je to tedka v pořádku, tělo si zvyklo... pořad malinko hubnu, ale tím že nemám ketolátky si myslím, že pohoda.... Skoro denně si k odpolední svačince dávám mussli tyčku, která má velký podíl dlouhých cukrů dle návodu, nebo si dávám tvarohový řez s ovocem většinou v kavárně, a nebo domácí štrůdlík bez cukru, jen se skořicí... Jiné sladké kromě uvedných ke svačinkám nejím a když se hodinku po svačince změřím, glykémie mám do normy.... dokonce jsem měla už i půlku pizzy, a taky to s glykémií šlo... Myslíte, že to mužu s těma sladkýma svačinkama takhle praktikovat dokud to půjde? jsem 26.týden... kdy se vám cukr zhoršil? snažím se pro své mimi dělat maximum ale pokud budou glykémie dobré ráda bych si sladké svačinky ponechala pač mi dělají dobře, vždkycky se těším celej den 🙂 ... díky za rady...

saska.t
21. sep 2013

@vodvarkova ak mas glykemiu dobru aj po sladkej svaci,nevidim v Tom Problem,celkovo mas slusne merania,takze to robis spravne,u mna najhorsie bolo od 31 do 35 tt a potom sa to normalizovalo,takze este mas cas 😉

@mm_mm urcite dam vediet 😉

tiumen
21. sep 2013

potrebovala by som poradiť.. Od kedy mám tú "diétu" tak mám strašne nízky cukor.. Včera som sa merala, nalačno som mala 4,1. Dve hod po naraňajkovaní 4,8. Dve hod po naobedovaní 4,7! A dve hod po večeri 4,1! A to musím povedať že vôbec nedodržujem prikázané porcie - k obedu som si dala pol taniera ryže a nie "povolené" 3lyžice. Na večeru 3chleby a nie "povolené" 1,5 chlebu 😅 Nemám nízky ten cukor?

vodvarkova
21. sep 2013

@saska.t díky uvidíme ... říkáš tedy nejhorší mezi 31 a 35 týdnem?

saska.t
21. sep 2013

@vodvarkova jj väcsinou to stupa okolo tychto tyzdnov,hladina hormonov Stupa a cukor sa blazni 😀

@tiumen zdvihni podiel sacharidov a nebudes mat nizku glykemiu a hlavne nehladovat!!

vodvarkova
21. sep 2013

Ještě bych se ráda zeptala kdy vrcholí glykémie? Je to tu hodinu po jídle? I když si dám sladké?
Jaké jste měly glykémie v nemoci? Mě dva dny bolí v krku, taky mě v týdnu bolelo břicho tak o víkendu poctivě ležím, dneska jsem zkoušela jaká bude glykémie po sladkém když celej den ležím, dala jsem si 2ks domácího štrůdlíčku a kávu s mlékem, za 1h - 7,6mml/l a za 2h - 6,4mmol/l, hodnoty jsou v normě mám limity jak jsem psala do 7,8 a 6,6 ale nikdy jsem tak vysoké neměla, běžně po sladké svačině jdu na procházku.... Tak má asi vliv nemoc a klidový režim.... Taky jsem dneska asi víc ve stresu jak mám čas porad něco špatnýho čtu diabaetické fetopatie atd... ☹

mm_mm
21. sep 2013

@vodvarkova Já když mám stres, tak hodnoty lítaj jak blázen a totéž, když mi není dobře. Třeba při bolesti hlavy vůbec nemá cenu měřit, to se fakt můžu snažit sebevíc, ale s vysokýma hodnotama nic neudělám...
Nic nečti. Na to, aby se tě týkala diabetická fetopatie, bys musela mít úplně jiný hodnoty, než píšeš.
Já jsem taky zkoušela zjistit, kdy je glykémie nejvyšší a většinou mi to vychází po hodině. Někdy to vyleze po 90 minutách o něco výš, ale většinou je ta hodnota po 60 minutách nejvyšší. Taky je zajímavý sledovat, jak dlouho se ta vyšší hodnota drží v krvi, to hodně záleží na typu potravin.

mm_mm
21. sep 2013

@tiumen Změř si hodnotu 60 minut po jídle a pak je možný dělat nějaký závěry. Hodnota cukru ti může vyběhnout hodně nahoru a pak prudce klesnout a to taky není dobrý. Takže bych se na tvým místě normálně najedla, za 60 minut to změřila a pak uvidíš, jak to s tou tvojí cukrovkou vlastně je...🙂

saska.t
21. sep 2013

@vodvarkova mne glykemia vrcholila 60-70 min.po jedle,esteze som mala merat az po 2 hod. 😅 ked som Bola v strese mohla som zjest cokolvek a cukr siahal do nebeskych vysin,takze som to aj vzdy k hodnotam pripisala,aby sa diabetologicka nevykotila 😀 ak som mala kludovy rezim hodnoty sli,len som nesmela jest "sladke"

vodvarkova
21. sep 2013

@mm_mm díky za rady, taky si myslím, že ten vrchol je po hodině... držím dietu už 5 týdnů šla jsem na OGTT dřív kvůli vyšší lačné glykémii při normálním odběru krve .... zatím mi přijde že se mi hodnoty spíš zlepšují než zhoršují asi držím dietu příkladně... no musím se snažit.... doktor mi řekl že se mám meřit po dvou hodinách to mám hodnoty uplně luxusní jak jsem psala 4,8 - 6,0.... když si dám něco neobvyklého jako sladké, pizzu, knedle prostě nějakej hřích cvičně se změřím po hodině.. a vždy to zatím mám do těch 7,8 což je pro mě limit daný doktorem.. tak snad se takhle budu držet i dál... hodně mi pomáhá když jdu po štrůdlíku třeba na procházku to mám hodnoty po hodině i do 6,6... dnes procházka nebyla tak po 2ks štrůdlíčku a kávě s mlékem po hodině 7,6....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre