Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

pinonka3
3. nov 2012

@lumari děkuji za rady...člověk se někdy bojí zeptat nebo o něco řít, protože se pak tváří na tebe ještě hroznějš než předtím než sis řekla ☹ ale jak píšeš, přee jen je to strašná představa, zaživa být šitá 😨 achich ouvej.... a ten epidurál, to se říká jako hned na příjmu, že bych ho chtěla, pokud to bude možný??

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Na lokálku máš nárok, takže aj právo si ju vyžiadať, neboj sa, pretože oni tú bolesť pociťovať nebudú, je to tvoje telo a tvoje právo na tlmenie bolesti 😉
Čo sa týka epidurálky....neviem, kam ideš rodiť, viem ti povedať, ako to funguje v Bratislave.

pinonka3
3. nov 2012

@lumari no člověk se asi vážně musí ozvat...jinak to odnese jen on sám ☹ já budu rodit v olomouci....

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Presne tak, svojich práv sa musíš dožadovať. No tak ako to s epidurálom funguje v ČR to ti vôbec neviem povedať, pretože netuším ako to tam funguje. ☹ Ale skús pozrieť stránku olomouckej nemocnice alebo fóra, kde sa týmto mamičky zaoberajú

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Našla som toto:
http://www.fnol.cz/pdf/pruvodce_porodnici.pdf
Ale o epiduráli tam nič nie je ☹

pinonka3
3. nov 2012

@lumari jéé, díky moc, už jsem pročetla.... ale jak píšeš o epid nic...třeba nebdue potřeba, ale spíš jde o to, kdyby byl, tak jestli to stačí říct až pak nebo už při tom příjmu no...těžko říct, jak to vedou 🙂 ale spíš mám strah z toho nástřihu a šití...slyšela jsem, že dělají i bez toho umrtvení, což je pro mě hrozná představa....jsem posera, ale prostě to tak je no. nebudu si na nic hrát 😒

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Ešte ma napadlo. sú tam kontakty na kurzy, zavolaj tam a radšej sa informuj. Pretože v Bratislave to funguje tak, že pokiaľ si pred pôrodom nevybavíš epidurál, počas pôrodu ho nedostaneš aj keby si sa "postavila na hlavu". Je to tak z bezpečnostných dôvodov 😉 . Ale iné to samozrejme môže byť u Vás. Takže ak máš naozaj obavy z bolesti, tak by som ti odporučila sa informovať 😉 Je to len pre tvoje vlastné dobro. Pretože možno budeš potom ľutovať, že si sa o to nezaujímala. U nás potom proste môžeš epidurál odmietnuť, ak zistíš, že to zvládaš bez, ale opačný postup možný nie je 😉

pinonka3
3. nov 2012

@lumari aha, tak to bude asi stejné..ale zkuísm zjistit, jak tam půjdu na tu kontrolu...to bude možná lepší....mám strach, když se o to budu zajímat hned na příjmu při porodu, tak že si řeknou, že další hysterka došla a budou ke mě mít přesně takový přístup... nikdyy nevíš, kdo tam zrovna je a jak to vezme bohužel...a člověk je tam na nich tak závislej....no začínám asi dobře stresovat co 😀

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Určite nemaj stres, nerobí to dobre ani tebe ani bábätku a ani cukrovke. Informuj sa a budeš pokojná, Tu to že máš epidurál nekomentujú, pretože z toho má nemocnica peniaze, sa to totiž platí ako nadštandardná služba, problém nastáva vtedy, ak si si to nevybavila a dožaduješ sa toho 😒 Možno je to v tej nemocnici tak, že sa ťa spýtajú, či chceš alebo nie, ak áno, pichnú ti ho a nemusíš nič riešiť....možno sa za to u vás ani neplatí, lebo to nemocnica berie ako štandard. Rada by som ti poradila, ale keď neviem, ťažko ti radiť, jedine sa informovať cez fóra alebo priamo v nemocnici. A nemôžu ťa brať ako hysterku, ja nepochopím myslenie ľudí, že keď chceš, aby ti tlmili bolesť, už si slaboch a pod. Hlavne, že keď ide o nich ako pacientov, dostávajú najlepšie analgetiká a vo veľkých dávkach. To je hrdinstvo, takže naozaj sa neboj a dožaduj sa svojich práv, na tlmenie bolesti máš nárok 😉

pinonka3
3. nov 2012

@lumari pokusím se zjistit...díky moc! jsi strašně hodná!

pinonka3
4. nov 2012

Tak se musím přiznat, že mě dnes chytla krize a koupila jsem si čokoládku Milenu ☹ Před hodinou jsem ji zlikvidovala místo svačiny, měřím se se strachem a glukometr mi ukázal 4,6...tak jsem změřila ještě jednou z jiného prstu a ukázal 5.... je to možné??? Když jsem porovnávala glukometr s laboratoří tento týden, lišil se max o 0,9 ( že ukazoval méně )...takže i tak bych měla glykémii do 6 za hodinu po čokoládce asi..... 😕

lindana
5. nov 2012

@vvia Ahoj, este otazocka, lebo som sa stale tej doktorke nedovolala... Vo stvrtok chodievas na osmu rano? Lebo niekde pisu, ze pracuje od 10tej, ale odbery sa robia skor.. Tak neviem..

vvia
5. nov 2012

@lindana odbery od 7mej chodim na 7mu 🙂

lindana
5. nov 2012

@vvia Kriste na nebi 😅 😀 😀 To bude moja prva navsteva, tak myslis, ze ma ist hned aj na odber? Prepac, ze sa tak vypytujem, ale fakt sa tam neda dovolat....

vvia
5. nov 2012

@lindana a viem ja? chod pre istotu na lacno a zober si so sebou jedlo. uvidis 🙂 ja som bola hned na odber a posedis si tam par hodin :D

lindana
5. nov 2012

@vvia kraaasa 😀 Ale dakujem za info .. 😉

lumari
6. nov 2012

Ahojte budúce mamičky 🙂
Práve som sa vrátila od diabetológa, bola som to posledný krát 😉 , už pôjdem len na odbery po pôrode až budúci rok 😉
Píšem pre maminy, ktoré chceli vedieť, ako postupovať po pôrode.
Po pôrode nemusíte držať diabet. diétu, pretože odíde placenta, odíde cukrovka 😎 . Takže hneď ako vám dovolia jesť, môžete si dať sladké. Hoci v nemocnici ešte dávajú diabetickú diétu, vy si môžete dať doniesť jedlo, koláčiky, pizzu, sladkosti ....proste na čo máte chuť, ale samozrejme treba obmedziť určité potraviny kvôli dojčeniu 😉 , ale to je iná téma.
Pokiaľ máte glukomer, stačí si parkrát, keď vás napadne námatkovo odmerať glykémiu 😉
Kontrola u diabetológa najskôr o 3 mesiace až do pol roka po pôrode 🙂 . Urobí sa OGTT a pokiaľ budú výsledky ok, netreba už chodiť 😉 .
Samozrejme, každá sa spýtajte, kedy kontrola po pôrode, pretože aj vaši lekári k tejto otázke pristupujú rôzne 😒
pokiaľ, ale budú hodnoty po pôrode zlé, alebo vy sa budete cítiť zle po sladkom jedle, treba kontaktovať diabetológa hneď. ☹
Držím palce a verím, že nás bude veľa mamičiek, ktoré po pôrode nebudú mať cukrovku 😀

pinonka3
6. nov 2012

@lumari Děkujeme moc za informace! Skvělé jako vždycky 🙂 Super zpráva, že můžeme všechno. Škoda jen, že jídlo dávají dia..alespoň u nás v porodnici. To vím od maminy, co rodila před půl rokem. 😒 Rajská omáčka bez zahuštění, kde plavaly knedlíky rozmočené ve "vodě" atd....takže na to se asi moc těšit nedá...ale kvůli tomu tam nejsme, to je jasné 😎
Mně diabetoložka pozvala až za rok po porodu...že se mám teda sama přihlásit a překontroluje se to...tak snad bude všechno v pořádku. Není to nic moc...vyzkoušely jsme a pryč s ní...jak já si pak budu vážit těch sladkostí, že si můžu dát..to bude vychutnávání bez výčitek 😀 I když zase se bude muset hubnout...prostě kolotoč 😉

lumari
6. nov 2012

@pinonka3
Viem, že v nemocniciach dávajú ešte diétnu stravu, ale ja si dám doniesť určite sladkosti a aj jedlo 😀
Aj tá nemocničná strava síce nie je najchutnejšia, ale mne to nevadí, doma si to vynahradím 😉 Presne ako píšeš, preč s cukrovkou, už sme sa dosť nadiétovali 😎 To máš trošku nevýhodu, že budeš musieť chudnúť, ale pozri bábika ti pomôže, ťa bude zamestnávať a zhodíš kilá raz- dva ...uvidíš 😉

pinonka3
6. nov 2012

@lumari jj, u mě je to kolotoč...před těhu jsem zhubla 10 kg...ale jakmile jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, vrhla jsem se opět na jídlo, takže kila šla rychle nahoru.... ale jak se znám, tak ta kila možná vynervačím s prckem 😀

csina
7. nov 2012

ahojte, práve som objavila túto tému a hrá mi presne do noty.. 😉 na záťažovom teste mi na lačno vyšli hodnoty 4,7 a po 2 hodinách 9,1.. vraj sa robievajú tri merania ale mne robil dr. len dve.. dnes si robím ten glykemický profil, čiže do skúmaviek si zbieram krv v presných intervaloch a ráno idem nalačno na krv... najviac sa bojím prísnej diéty a dúfam, že ma minie.. mám ale otázočku..je možné, že by mi tú tehu cukrovku naštartoval ten test?? ja som sa do toho testu cítila úplne v poriadku a akonáhle som vypila tú glukózu, už vtedy mi bolo veľmi zvláštne a už ma to neprešlo..stále som smädná, unavená... máte nejaké príznaky??

katja78
7. nov 2012

@csina - ak by bol záťažový test schopný naštartovať tehotenskú cukrovku, boli by toho schopné napríklad aj rohlíky v počte 2,5 ks, ak by si ich zjedla za približne rovnaký čas ako si vypila roztok s glukózou... 😅
Určite to tak nie je, test má schopnosť jedine odkryť narušené metabolizovanie cukrov v tehotenstve, ktoré ak vznikne (u cca 5% tehuliek), tak veľmi špecificky medzi 24.-28. týždňom tehotenstva, kedy sa z placenty začínajú vylučovať vo zvýšenej miere hormóny (napr. humánny placentárny laktogén), ktoré sú inak potrebné, ale u predisponovaných osôb môžu spustiť toto narušené metabolizovanie cukrov. Akonáhle porodíš, celý problém zanikne.
U väčšiny pacientiek stačí diéta 😉 papať častejšie, menšie porcie, nemaškrtiť, sledovať si celkový príjem sacharidov (aj jednoduchých aj zložených) a podľa tzv. selfmonitoringu odkryť medzery v diéte 🙂 Druhá možnosť liečby tehotenskej cukrovky je jedine inzulín, ak diéta nie je postačujúca, ak hodnoty cukru v krvi opakovane prevyšujú odporučené rozmedzie pre tehotné.

llluckaaa
7. nov 2012

@csina Souhlasím s @katja78, popsala to dokonale 🙂 Jen bych dodala, že v ČR není povinné dělat 3 měření (na lačno, 60 minut poté a 120 minut poté) a určitě se nedělá všude. Ale v tvém případě je to stejně jedno, stačí, když ti vyjde přes normu aspoň jedna hodnota a máš těhu diabetes pozitivní.

katja78
7. nov 2012

@llluckaaa - nielen, že nie je povinné, ale nie je vôbec jednotné stanovisko, ako je najlepšie robiť oGTT...

llluckaaa
7. nov 2012

@katja78 Tak u nás je to ve standardech České diabetologické společnosti (doporučení pro diabetology), jak se má ogtt v těhotenství dělat. A tam je i vysloveně napsáno, že měření po 60 minutách je dobrovolné 😉

katja78
7. nov 2012

@llluckaaa - dá sa povedať, že čo iná diabetologická škola (autorita), to iný názor...ani samotné oGTT v tehotenstve nie je na celom svete povinným skríningom, napr. v USA sa vyšetrujú len rizikové skupiny.

llluckaaa
7. nov 2012

@katja78 To jo, všude se testuje (i léčí) jinak. U nás by měli gynekologové poslat na vyšetření všechny pacientky kromě těch, které mají nízké riziko (a takových maminek moc není, vzhledem k tomu, že se věk maminek hodně zvýšil a raketově narostl výskyt cukrovky 2. typu u jejich rodičů).

katja78
7. nov 2012

@llluckaaa - súhlasím..len ešte treba dodať, že 30% pacientiek z celkového počtu tých, ktorým vyjde test na tehotenskú cukrovku pozitívny, nemá žiadny rizikový faktor. Práve preto je u nás oGTT celoplošné.

llluckaaa
7. nov 2012

@katja78 A ty jsi jí měla? Já jo a při stanovení diagnózy u doktorky jsem z toho byla úplně hotová ☹ Nemohla jsem pochopit, proč ji mám zrovna já, když mám jen jediný rizikový faktor (věk nad 25) a pravděpodobnost je 4%. Ikdyž... ta procenta jsou už zastaralá a bude to teď určitě víc.

katja78
7. nov 2012

@llluckaaa - ja zatiaľ nie 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre