Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

nejra
1. dec 2011

@werumka ale ved ty si to tu krasne zhrnula, takze uz nemam co k tomu dodat

werumka
1. dec 2011

@nejra aj, vidíš, tak je to 3,3. Mně někdy ty desetiny trošku lítaj 🙂 Každopádně hypoglykemie jako taková - která je nebezpečná pro Tebe i dítě, může nastat pouze s aplikací inzulínu zvenku. Pokud si člověk inzulín nepíchá, tak při hladovění vznikají nejprve ketolátky a zároveň játra produkují cukry. Oboje tu glykémii drží v přijatelné rovině, i když pro tělo už to není zdravé - hubne, protože cukr se získává z uložených tuků a tím vznikají ketony. Proto se hladovění u těhotných diabetiček diagnostikuje pomocí proužků, které odhalí ketony v moči. Nikoli podle nízké glykemie.

maxkatka
1. dec 2011

@werumka Jo je... Glykemie mimo po snídani super.... ale je fakt, že k večeři nebylo pečivo... to až ke druhé (dva rohlíky, máslo a kiwi), což jsem si všechno nedala... jeden rohlík s máslem a jablko... páč od kiwi jsem se tady nechtěla zprasit.... no zítra budu opět mluvit s diabetoložkou a domluvím se na zvednutí před snídaní na 7 jednotek... když už si mám píchat, tak ať to má efekt... no do rána se asi až tak hezky nevyspím jak o na dnešek, páč mi na pokoji přibyla spolubydlící, ale je lehce na ranu... prvně tu přes hodinu telefonovala, vůbec se nepředstavila, čeká druhé a vůbec netuší, že si může v těhu vzít paralen a nechala se hospitalizovat asi jen kvůli viróze... má průjem, bolí ji hlava a je unavená... furt tu vzdychá... no nadopovali ji paralenem a prothazinem, tak snad usne... to tady jako ještě hodlám větrat... to asi nadšená nebude, ale je mi to šumák, páč se tady nedá pořádně dýchat.....No já ještě počkám než skončí ano šéfe, píchnu si, převleču se a půjdu taky spát.... těším se na zítra...má jít velká vizita, tak snad mě fakt pustí domů....

werumka
1. dec 2011

@maxkatka dva rohlíky ke druhý večeři? To se zcvokli, ne? To je víc jak dvojnásobek sacharidů, který se ke druhé večeři doporučuje... ach jo... ještěže půjdeš domů, tohle mi fakt hlava nebere. A paní s Paralenem je asi fakt kapitola sama pro sebe 🙂 Asi si potřebovala odpočinout 🙂

maxkatka
1. dec 2011

@werumka no taky jsem na to čučela... normálně bývá 2 k večeři normoš a jeden ke druhé.... a dneska dva ke druhé.... no co už... já si to nedala... páč pak bych trpěla... to nemám zapotřebí...

werumka
1. dec 2011

@maxkatka No, dobře, že už půjdeš domů...tady v tom fakt mají asi trochu hokej. Tak ať se Ti tu poslední noc dobře spí!

mmaarrkkeettkkaaaa
2. dec 2011

Ahoj holky, tak já mám asi fakt divnou cukrovku...zjistila jsem už po kolikáté, že po hodině mám hodnoty v pohodě a za 2 hodnoty se mi to zvedne 😖 včera jsem si dala k večeři krupicovou kaši jen s máslem a trochou skořice a po hodině 7,4 a za další hodinu 8,4 😲 takže mám pocit, že mě ten inzulín také nemine ☹ příští týden jdu na kontrolu tak jim to řeknu...
@maxkatka drží-m palce at tě pustí domů 😉 a při jaterní dietě bys měla jíst občas sladké? proč se to doporučuje...?
@nejra je to naprd držet dietu a přitom si to nemoct zkontrolovat viď? 😒 věřím, že v případě vyšších hodnot by ti jej dali, kdy jdeš na další kontrolu?
@werumka naše babička měla asi před měsíc hypoglykemickej záchvat...za celej svůj život ho měla vždy pod kontrolou. Když jí bylo slabo, vzala si něco sladkého, ale tentokrát to bylo tak akutní, až museli volat záchranku, která jí píchla glukozu. Asi to fakt není sranda...

nejra
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa o jedenast dni idem...no na zaciatku to bolo zle, lebo som bola zvyknuta na uplne ine stravovanie-spekacky,kopu chleba ako dezert cela cokoladka :D...takze prvy a druhy den som bola v totalnom strese co vlastne a kolko mozem zjest ...bolo mi neuveritelne zle, skoro som odpadla v obchode, ked by som sa presne drzala podla urciteho tabulkoveho receptara...mala som uplne priznaky hypoglykemie...uvidime ako dopadne dalsia kontrola.urcite sa nemienim stresovat uz...tusim ma toto forum na zaciatku vystresovalo az az, ked som citala ako sa niektorym zdviha glykemia po jednom chlebiku...

jasin
2. dec 2011

Ahojte, ak mozem, sice do tejto temicky to trochu nepatri ale : som v 6/7tyzdni- ale mala som glykemiu 3,04- co je malo, ale akysi glykovany hemoglobin co mi lekarka vysvetlila ako 3mesacny priemer som mala 8,98% - podla lekarky to znamena ze mi hladina cukru velmi skace, dostala som od nej strojcek na meranie cukru- mam si ho merat cely vikend pred jedlom, 2hodiny po jedle a v noci o 11 a o 3 av pondelok sa ukazat..
Ale vraj to moze byt aj zo stresu..

Zienky je zla hodnota glykemie az taky velky problem v tehu? 😔

Dakujem J.

maxkatka
2. dec 2011

Ahoj, tak už nejsem v nemocnici... 😀 Už jsem u rodičů a odpoledne pojedeme s chlapem domů (ten je v práci). Už se fakt moc těším. Jinak na lačno 5,1 a po jídle 8,6. Inzulin před snídaní mám zvednou na 7j. (ke snídani byl rohlík a ovocný jogurt!!!! - to teda už fakt nebudu opakovat - ta dietní sestra by fakt potřebovala přes držku). Jinak ta druhá doktorka z diabetologie je lepší... Vůbec nečeká, rovnou to zvedá... a prý i kdyby mi to zase lezlo na lačno přes 5.5, tak si mám večer zvednou o dvě jednotky (sama) a k večeři když si budu dávat pečivo, které mi to zvedá, tak si mám píchnout 2j, ale když nebudu mít pečivo, tak nic... A dala mi i číslo na mobil, že kdyby něco, tak jí mám zavolat (prý i o víkendu - kdyby se něco dělo 😲 )

gabuci81
2. dec 2011

@jasin Ahoj, tych 8,98% je strasne moc este aj na klasicku cukrovku nieto este tehotensku a ano zla glykemia je velky problem v tehotenstve a urcite sa nesmie podcenovat. Nechcem Ta strasit, ale urcite to neber na lahku vahu, pokial budes dodrziavat, co ti dia povie, vies si to pekne skompenzovat. Pekne to mas vsetko popisane na www.tehotenskacukrovka.cz.

mmaarrkkeettkkaaaa
2. dec 2011

@nejra taky si myslím že dne na den úplně začít držet radikální dietu je hloupost...o tělo si na to musí zvyknout postupně...hlavně pokud jsi byla zvyklá úplně na jiné stravování... Mně tedy ty porce, které bych měla dodržovat problém nedělají, ale třeba moje dr. na diabetlogii mi vůbec neřekla kolik sacharidů bych měla denně dodržovat 😒 jen mi řekla at si snížím porce a tedy nejím sladké, to je jasné. ale ze začátku mi to taky dělalo hodně problém. Naštěstí čaj jsem nesladila a sladké vody také nepila, takže tím jsem to měla jednodušší, ale stejně ze začátku jsem si občas něčeho sladkého zobla...
Mně třeba vůbec nedělá problém bílé pečivo. Rohlíky tedy nejím, ale ke snídani chleba mi hodnoty nezvedá. Mám spíše porblémy s těma večeřema ☹
Tak uvidíš co ti za 11 dní řeknou 😉

mmaarrkkeettkkaaaa
2. dec 2011

@jasin to je teda opravdu nějak hodně to máš asi hodně rozházené, když jsi na lačno měla jen 3. To nám napiš jaké máš hodnoty, by mě zajímalo. Pokud tě budou na diabetlogii sledovat a ty dodržovat diet, tak to určitě bude v pohodě 😉

werumka
2. dec 2011

@maxkatka Tak to je skvělý přístup té doktorky - takhle se to má dělat. Žádný crcání 😀 Jedna z věcí, kterou by měli lékaři naučit, pokud už si ten inzulín pícháš, je umět si to sama zvedat a snižovat podle potřeby. Není to žádná věda pomůžeš si tím.

@jasin Moc se z toho vykoukat nedá, ale tohle mi nepřipadá jako těhotenská cukrovka. Tyhle hodnoty glykovaného hemoglobinu jsem měla v pubertě, když jsem měla málo inzulínu a každý večer glykémie kolem dvaceti. Při těhotenské cukrovce to takto nevyletí - a hlavně když jsi teprve na začátku těhotenství. Asi by Ti měli udělat obsáhlejší testy, které ukážou, zda se nejedná o počínající klasickou cukrovku.

werumka
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa To jo, ty hypoglykémie jsou nepříjemný. Když jsem měla takovou těžkou hypoglykémii poprvé, tak jsem z toho byla ještě docela dlouho v nervech.

mmaarrkkeettkkaaaa
2. dec 2011

holky můžu si udělat pudink s ovocem? od dr. otkra tam maj přidanej cukr, ale pak tu mám další 2, kde psanej neni, co myslíte,?

mmaarrkkeettkkaaaa
2. dec 2011

@werumka no ona prostě absolutně přestala komunikovat, všechnu štávu vyzvracela, všechno plivala a začala usínat, takže pak jiné řešení nebylo. Jen lékař se divil, že tohle za celej život nezažila, když ji má od 20ti let....a naměřili jí 2,4 a to přitom ještě když začala pocitovat slabo tak prý snědla půlku pekáče buchet a stejně prd platné...

werumka
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Ono to sladký jídlo je zrádný, většinou, než se z něj stačí ten cukr vstřebat do krve, tak to chvíli trvá a paradoxně mezitím už může člověk omdlít. Proto je lepší to sladký pití. Mým osobním rekordem je glykémie 1,3. A to jsem rozhodně mimo nebyla. Zatímco když jsem se jednou takhle ráno neprobudila (byla jsem unavená a to hypo jsem zaspala), tak jsem měla taky asi kolem těch 2,5.

maxkatka
2. dec 2011

@jasin týjo, 8,98???? Já mám 3,9 a píchám si inzulin... i teď mám znovu 3,9.

maxkatka
2. dec 2011

@werumka Však jsem doktorce řekla, že je akční 😀 tak mi na to s úsměvem odpověděla, že v těhotenství není na co čekat 🙂 Tak jsem i ráda, že si s tím můžu trošku zamanipulovat sama... Jsem klidnější, že to budu moc mít i sama pod kontrolou... obzvlášť s tou odrbanou jaterní dietou....

maxkatka
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa No né že by se doporučovalo při jaterní dietě přímo sladké, ale tím, že se musí omezit tuky, tak se strava nahrazuje sacharidy,ale jen v určité formě... Já co čtu, tak nevím CO budu jíst z dlouhodobého hlediska... no vidím to tak na kuřecí maso a brambory tzv. 100x jinak, ale furt stejně... 😢 No nenadělám s tím až tak moc.... Do porodu mám 5-7 týdnů, tak to snad vydržím a nějak zvládnu, ale přes ty Vánoce to bude pro mě "smutný", když nemůžu pořádně zhřešit... 😔

mmaarrkkeettkkaaaa
2. dec 2011

@werumka ty bláho 1,3 jo? to je pomalu smrtelný ne ? 😕 babička tenhle záchvat měla při 2,4 a právě že se měla rovnou napít té šťávy, ale asi nevěděla že je to tak akutní, takže šťávu do ní pak lil děda, ale to plivala a když se jít o trochu zvedlo, tak to vyzvracela a hodnota opět klesla...to taky jde zaspat? bych měa strach že se neprobudím z tohohole stavu 😒
@maxkatka aha, no koukám kombinace tedy pěkně naprd...přes ty svátky ti to vůbec nezávidím, ale ono i s tou těhu toho člověk tolik nemůže ☹ každopádně bramb. salát si určitě dám...
A po ty problémy s játrama máš díky těhotenství? že by to po porodu mělo být o.k.?

A co řikáte na ten puding 😅

gabuci81
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Ked si tam nepridas cukor, tak by to malo byt ok. Taku chut si mi nan spravila, uz sa vari - oetker horka cokolada. 😅

maxkatka
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Jo, je to k těhotenství... po by to mělo vymizet tak jako cukrovka, ale i tak mě budou zase hlídat a kontrolovat tak jak u té cukrovky... a možná budu mít problém s hormonální antikoncepcí, že mi ji nebudou chtít dát, ale to nevím jistě....

maxkatka
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Hele, ten pudink, když ho přisladiš jen decentka a nebo vůbec, tak nevidím důvod proč ne-e... je to jak s krupičnou kaší....

mmaarrkkeettkkaaaa
2. dec 2011

@gabuci81 tak to jsem ráda, je to zase trochu změna 🙂 ale třeba v tom oetkeru jsem koukala že je přidanej už v tom prášku a má o polovinu méně sacharidů než ten co jsem si dělala. Tam cukr není ale ve 100g je tam asi 70g sacharidů...takže na těch 35g to sice nevychází moc, ale dám si ho na večeři 😉 co jsem olízávala z hrnce tak teda nesladký je to pěkně hnusný, takže snad ovoce to zachrání 😎
@maxkatka já radši cukr nedala vůbec, jelikož vím co jsem naměřila po krupicové kaši ☹ a ta byla bez cukru...
tak doufej že to všechno zmizí, jak cukrovka, tak problémy s játry...a pořád tě svědí to břicho?

werumka
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Ono právě když to jednorázově spadne takhle na 1,3 a není už před tím delší dobu nízká glykemie, tak to člověk pociťuje , jako zcela běžný hypo. Ale to ranní hypo bylo nebezpečný v tom, že už v noci jsem musela mít tak okolo těch 3,5 a pak když to trochu spadne, tak to zaspat jde... Já jsem naštěstí mohla polykat, tak mě mamka nalila sladkým čajem. Probírala jsem se z toho asi hodinu.

maxkatka
2. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa tssss... nesvědí mě skoro nic... mě nesvědilo jen břicho.... to svědilo až tak nejmíň... nejhorší byly loketní jamky!!!! To byl masakr!!!! Ale svědění se hodně omezilo hned po první dávce toho Transmetilu!!! To už se pak dalo snést v pohodě...

Jo a jen tak mimochodem, dostala jsem ten Transmetil předepsaný i domů... a teda jen na 5 dní!!! a ještě to jsou léky, které nejsou běžně k dostání!!! A to ani v nemocniční lékárně!!! To mě teda jako fakt dostalo... Jsem na to přišla až odpoledne, že.... no tak zítra se musím vrátit do Znojma, protože jediná lékárna byla ochotna mi je do zítra sehnat. Jsem jako myslela, že mě picne... a mimo to na gynekologii jdu až v pátek... tak teda nevím... 😖

maxkatka
2. dec 2011

Holky, tak velký úspěch!!!! A jsem dokonce i více v klidu... k večeři dva rohlíky se sýrem a rajče, před tím píchnuté teda 2j inzulinu a cukr na hraně 7,2! Takže příště píchnu 3j a snad to udržím... je fakt, že jsem se hýbala... a ač jsem svačila, tak jsem měla hlad... A jsem ve stavu, že raději si píchnu inzulin než se stresovat hladinou cukru... (prosím ty, co nevědí proč to dělám, tak prosím nekomentovat - bohužel zdravotní stav mi neumožňuje dodržovat dia dietu dle předpisů, ale musí jít stranou a proto než stres, tak raději inzulin).

eyael
3. dec 2011

@maxkatka - tak jak si užíváš pobytu doma? mě to tady dneska neskutečně prudí 😒 medikaci mám stejnou jako doma, tlak mi měří méně často, než jsem se hlídala doma a nic jiného se neděje. Jen tu kysnu a platím poplatky našemu zdravotnictví 🙄

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre