Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

boka79
12. jan 2012

@llluckaaa

Ja tiez rozmyslam, po osobnej skusenosti, ze sa dam na nieco take, s diabetom, aj tak mi lekarka povedala, ze mam 70 perc. sancu, ze ho budem mat. ....
Aj ja mam pocit, ze v tom je bordel, ale myslim, ze individ. sa to da dobre nastavit

llluckaaa
12. jan 2012

@boka79 70%? To je hodně ☹ Všude se píše, že pravděpodobnost DM II do 10 let po těhu cukrovce je 40%. Většinou to potká ty, které jsou už v těhu na inzulínu a mají cukrovku v rodině.
Já tam nešla kvůli té cukrovce, ale protože se hodně zajímám o zdravou výživu. Těhu cukrovka mě potkala až když jsem byla v prváku. Byla jsem z toho úplně vyprdlá a pořád jsem nemohla pochopit, proč zrovna já... Když skoro nejím sladké, nemám nadváhu a v rodině cukrovku nikdo nemá. Holt na tom až tak nezáleží 🙂

gianni
12. jan 2012

@werumka
ano nehovor bo hned si idem dať tie 2 rožky,ale vážne bola som zvyknutá ešte ked som bola tehotná jesť pol rožka na viac mi nevidalo,niekedy aj to bolo vela a jedla som ranajky bez bečiva,viem teraz je to iné,ale ten rožok bol aj tak väčší ako klasický tak možno zodpovedal jednému rožku,tá polka vážila 50g.
v noci ked som bola hore pri malom bo buntošil a kojila som tak som mala asi mierne hypo tak som si dala kus čokolády aspon vtedy môžem 😉
a ešte ako si vypočítam kolko môžem zjest niečoho čo neni v tabulke napr.: brumík má na 100g 58g sach. je tam aj na celého brumíka(30g) že má 17,5g ale kolko to môžem zjesť aby to bola 1SJ,poprípade 2SJ že by to bolo na desiatu?

boka79
12. jan 2012

no u mna maju obaja rodicia cukrovku a mam nadvahu, ja som tiez vedela o 50 percentach....
No po porode sa musim zacat starat o seba, lebo pri malej, ked sa narodila som sa venovala jej, len jej a na seba som zabudla a pribrala som...
Myslim, ze to perc. tera nie je zohladnene na 10 rokov ale vseobecne...
No to je ta nespravodlivost, ked nemas riziko a aj tak to dostanes, ake si mala hodnoty po zatazi? A preco Ti to vobec robili, ked nemas riz. faktory?

llluckaaa
12. jan 2012

@boka79 Tady by se to od 25 mělo dělat všem, mně bylo 32. Já si ty výsledky bohužel nepamatuju, ale chci se teď na dia zeptat, až mi budou dělat kontrolní měření (mám od té doby chodit jednou ročně na kontrolu). Tak nespravedlivé... Myslím že mohu být ráda, že mě potkala "jen" cukrovka a ne jiné problémy jako ostatní maminky.
No já jsem to četla že právě do 10 let, všeobecně to bude asi ještě vyšší ☹
Člověk si na sebe musí udělat čas - zdravá a spokojená maminka je podle mě základní předpoklad pro šťastné dítě 🙂

boka79
12. jan 2012

@llluckaaa

No to je sranda, tu v Nemecku to sa to robi na poziadanie a plati sa zato, za vlastne zdravie musim platit.

Mna ani nezaradili do pozorovanie, lebo nesplnam krit. cukrovky, ale kedze s tym robim, budem sa pozorovat sama 🙂

Ano, mas pravdu, mohli by aj horsie problemy... Ja sie tiez hovorim, ze su zeny s omnoho vacsou nadvahou a nemaju nic.... aj ked otazka je, ci si kazda da urobit test, mozno o tom len nevedia... Tazko povedat...

myslim, ze ja to este mozem zmiernit, alebo ovplyvnit tym, ze schudnem, aspon oneskorit, ale aj tak... Cukrovka je svina s prepacenim 😠
Ale dolezity je pristup...

llluckaaa
12. jan 2012

@boka79 Tak držím palce, ať se daří. Ale radši žádné drastické hubnoucí diety, člověk si musí s miminkem užívat a pěkně papat, lepší jsou dlouhé procházky s miminkem po parku 😉

walina29
12. jan 2012

@maxkatka mám mít po dvou hodinách po jídle menší než 6,5

boka79
12. jan 2012

@llluckaaa

jane, ked chcem dojcit, chudnut ani nemozem ... a prechadzky mam rada, len moje prve dieta nie...
tak uvidime...
Tak este zajtra vela stastia

werumka
12. jan 2012

@gianni Já myslím, že si zvykneš - ono to chvíli trvá, než si zvykneš na trochu jiné rozložení jídla a uvidíš, co Ti udělá dobře. Kdybys nakonec skončila s pumpou, tak to už je víceméně bez starosti, protože si s množstvím jídla můžeš hýbat mnohem líp. No zkusila bych si dát nejprve ke svačině samotného Brumíka a pokud Ti to po něm nevyletí, tak bych přidala ještě půlku jablka třeba...

maxkatka
12. jan 2012

@boka79 Jsem si vzpomněla, že si se ptala na hodnoty po testu... no já ho vlastně vůbec nepodstoupila... odebrali mi ranní krev na glykemii a měla jsem rovnou 6,9, takže jsem test vůbec nepodstupovala a rovnou mě šoupli do poradny na DIA jako diabetika... test nedělali kvůli té vysoké ranní glykemii, že je to zbytečná zátěž, že už dle ranní prostě diabetik jsem....

Jinak teď problémy s tlakem snad nemám... teda u lékařů ho vysoký mám v průměru 150/100, ale když jsem prováděla domácí měření, tak jsem málo kdy přesáhla 130/90... Já mám u těch jater stále klidový režim (mám ležet), ale to vyloženě nedělám, ale spíše sedím sem tam nějaká aktivita (jednou týdně cvičení s malou, občas procházka do školky a ze školky a domácí práce).

Jinak k HELLP syndromu se snad nedopracuji... stačila mi u prvního preeklampsie (a proto akutní císař)... ale to jsem měla u doktorů tlak 180/110 i přes to, že jsem brala léky, místo nohou konve s vodou atd. Teď mám otoky jen po té procházce... před tím jsem je měla furt... ani chodit jsem nemohla jak to bolelo a nevešla jsem se ani do žádných bot...

Jinak já se bojím i císaře... nejvíce teda umrtvení... měla jsem špatné probuzení... byla jsem dehydrovaná a nemohla jsem se nadýchnout (byla jsem v narkóze skoro 3 hodiny - jak malou ze mě vyndávali, tak jim "hrkla" smolka do mé dutiny břišní a celou mě museli čistit)... před tím se pokoušeli o píchnutí epiduralu než jsem šla pod plnou narkózu a to se ani na 3 pokusy nepovedlo (3 plné pokusy plus několikrát jen vpichy), takže rozpíchaná páteř. Jinak jsem hysterka... bohužel... ví se to o mě... ale já s tím nedokáži nic dělat... mám panický strach z bolesti... i u zubaře kolabuji 😔 i když mi dají injekci, tak mám velký problém.... 😖 Takže já jsem pro doktory fakt "dáreček" 😀

drinka
12. jan 2012

Ahojte dievcata! Ja som v oblasti tehotenskej cukrovky nova, diagnostikovali mi ju minuly tyzden a pred dvoma dnami som bola u diabetologicky. Chcela som sa Vas opytat na jednu vec, ktora mi nie je jasna, viem ze na lacno by som nemala mat cukor vyssi ako 5.6, ale ako je to s minimalnou hodnotou? Dnes rano som mala na lacno 3.8, nie je to malo? Mala by som ranajkovat skor, alebo v noci nieco zakusnut, alebo je to ok? Dakujem velmi pekne za radu, nejak som tu minimalnu hodnotu nikde nenasla...

maxkatka
12. jan 2012

@drinka je to OK... pokud Ti nebylo blbě... každý hypoglykemii cítí u jiné hodnoty... ale pokud nejpůjdeš snad pod 3,3 tak je to OK....

werumka
12. jan 2012

@drinka Nemusíš se bát, pokud nejsi na inzulínu, tak Ti nehrozí hypoglykémie (nízký cukr v krvi), protože v těle na to existují "opravné mechanismy" 🙂

werumka
12. jan 2012

@maxkatka Hele já to nějak nechápu, myslela jsem, že když jsi měla při minulým těhotenství preeklampsii, tak se vyvolává taky dřív - tudíž už bys pro to měla víc indikací, ne ?

maxkatka
12. jan 2012

@werumka no kdybych na ni měla náběh i teď tak ano... ale nemám... tak snad to tak zůstane... snad se mi alespoň něco vyhne...

werumka
12. jan 2012

@maxkatka Aha, takže proto Tě vlastně také sledují tak často.

gianni
12. jan 2012

@werumka
a ako je to s tou pumpou,ja som sa pýtala len sestričiek u dia a povedali že lepšie je pichať lebo sa to napichnuté miesto zvykne zapalovať a stále to nosiť pri sebe,či sprchovať,spať.....
od nedávna mám problém s videním ,najskôr len písmenká na telke a teraz vidím aj nejako rozmazane,aj ked si niečo priblížim aj do dialky ,no musím zaostriť ,povedala som aj doktorovi a on že to potom poriešime očné pozadie aj na štítnu žlazu,ale nie že do vtedy oslepnem

drinka
12. jan 2012

Dakujem baby! Nie inzulin neberiem, zatial len dieta... len moja pani doktorka vravela cosi o vytvarani ketolatok, preto si mam dat na druhu veceru nejake "dlhsie" cukry, aby ma "potiahli" do rana a ja som sa vlastne nespytala, pri akej hodnote sa tvoria... tak dnes rano som nevedela, ci je to ok, alebo malo... este som len s dietou zacala, tak musim prist na to, ako moje telo vlastne funguje a ako mam jest 🙂 Velmi pekne Vam dakujem!

maxkatka
12. jan 2012

@werumka jo... proto mě i tak sledují... tak často... už mám plnou průkazku.... jsem zvědavá KAM to hodlají dál psát 😀

werumka
12. jan 2012

@gianni Sestřičky nemají cukrovku, koukám 😀 Je to blbost - pokud máš děti, nějakým způsobem nepravidelné schéma dne, tak je pumpa ideální. Na sprchování si jí sundavám a spát jsem si s ním zvykla, nic to není. Kanylu necítím a když se místa vpichu mění, není problém. S pumpou nevadí, když třeba ráno rozdílně vstáváš (u injekčního inzulínu ano - teď to třeba ještě nemusíš pociťovat, protože máš nějaký vlastní, ale jakmile ty injekční dávky na sebe přesně nenavazují, tak to dost rychle vede k dekompenzaci). Zároveň, když třeba musíš odsunout večeři o hodinu...to samé.
S očním pozadím si nelámej hlavu, na to máš cukrovku příliš krátce. Já mám malinké neškodné změny na očním pozadí až po dvaceti letech. A změny se v tomto ohledu neprojevuj rozmazaným viděním.

werumka
12. jan 2012

@maxkatka Hehe, mně museli přilípnout do průkazdy další papír, že jsem prý moc prostorově náročná 😀 😀

maxkatka
12. jan 2012

@drinka mě se ketony tvořili i když jsem ranní glykemii měla 7....

werumka
12. jan 2012

@drinka Neposlouchej @maxkatka - ona totiž držela protestní hladovku 😀 Pokud máš dost jídla, tak se ketony netvoří ani když máš nižší glykémii. A naopak, pokud máš málo jídla, budou se tvořit i při vyšší.

drinka
12. jan 2012

@maxkatka Aha, tak som to zle pochopila? Z toho co vravela som to pochopila tak, ze tie sa tvoria, ked klesnes pod urcitu hranicu cukru v krvi a teda som sa snazila prist na to, aky rozostup mam mat medzi druhou vecerou a ranajkami, aby to bolo ok. Ale teda asi som si spojila veci, ktore spolu nesuvisia, predsa len na prvu navstevu to bolo vela informacii 🙂

maxkatka
12. jan 2012

@werumka 😀 jo jo... protestní 😀

@drinka tím jsem chtěla "říct", že to s ranní hodnotou glykemie až tak nesouvisí... jak píše @werumka je to o tom, že máš málo jídla....

Já prvně dodržovala dietu 225g sacharidů... a ani to jsem "neprojedla", prostě jsem to stáhla moc... a v nemocnici mi to taky stáhli moc a já se trávila ketonama.... 🙄

maxkatka
12. jan 2012

@drinka já mám teda od počátku problém s lačnou glykemii (teď už teda nejen s ní) a píchám si na noc inzulín (když nezapomenu tak jako včera 😢 ) (teda nejen už na noc) a docela "dlouho"... myslím, že 2 měsíce a i tak mám stále problém s tou lačnou.... 🤐

drinka
12. jan 2012

@werumka Takze ketolatky s hladinou cukru az tak nesuvisia...? Tak si s nimi asi nebudem lamat hlavu a uvidim co povie doktorka pri dalsej kontrole 🙂 Rozhodne dakujem za rady!

drinka
12. jan 2012

Teraz som to pochopila dakujem! Ked dodrzim denny prijem sacharidov, nebudu ketolatky 🙂 A rano si mozem privstat o hodinku skor a aj ranna hodnota snad bude ok. 🙂 Skusim zajtra!

werumka
12. jan 2012

@drinka Asi tak - ketolátky jsou v Tvém případě znamením toho, že organismus hladoví. Proto Ti doktorka řekla, ať si večer na noc vezmeš nějaké "dlouhé sacharidy" - aby se nestalo, že v noci bez jídla bude organismus hladovět a vytvoří se ketolátky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre