Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
19. sep 2012

Holky, ještě je sladidlo u kterého je psané, že je vhodně i pro těhotné.... je dost drahé... snažila jsem se fungovat bez něj, ale když už jsem chtěla "ujet" na sladkém tvarohu, tak jsem tam kápla toto....

http://www.candys.cz/sukraloza.html

nativanativa
19. sep 2012

@werumka ale keby si ju pocula , no katastrofa , ze som nezodpovedna a tvrdohlava 😢

maxkatka
19. sep 2012

@nativanativa tak to je slušná kráva!!!! Nevím co je špatné na hodnotě 7! (teda nevím jak dlouho po jídle to bylo či na lačno)!!! Mě dr. teda NIKDY nevynadala!!!! a to mi cukr lítal teda šíleně! a měla jsem i inzulín a i tak jsem to nedokázala zkompenzovat!!! Příště se nedej!!!! a nenechej ze sebou takto jednat! Pokud máš čisté svědomí, tak se do ní pusť, že fakt cíleně svému dítěti ublížit nechceš!!!! To že Tě sjede Ti fakt nepomůže! Pokud je to tak vážný, tak ať Ti ten inzulin dá a né jen nadává! Přeji hodně sil! Už se Ti blíží konec těhu a budeš mít mrňouska v náruči...

nativanativa
19. sep 2012

@maxkatka to bolo 2 hodky po ranajkach , nabuduci piatok mam kontrolu , to budem uz 38 tt , ako neviem naco mi bude chciet dat na 2 tyzdne inzulin .....

werumka
19. sep 2012

@maxkatka Jojo, už jsem na něj odkazovala výše. Ale i tak si myslím, že čistá stévie je mnohem lepší.

@nativanativa Dovedu si to představit, taky jsem se s takovýma doktorama setkala a v těhotenství je to obzvlášť nepříjemné. Důležité je, abys věděla, že není chyba na Tvé straně. Dokonce není chyba nikde, protože tahle hodnota je úplně normální. V Tvém týdnu těhotenství si umím představit, že by se nasadil inzulín ve chvíli, kdy by byly hodnoty stabilně nad deset i před jídlem...Nemáš se čeho bát, miminko je úplně v pořádku.

nativanativa
19. sep 2012

@werumka a po 4 hodinach sediacich v cakarni mi odobrali krv z prsta a mala som hodnotu 4 , to som bola uz hladna jak pes

editah222
19. sep 2012

@nativanativa doktorka je pěkná kráva, má tě podporovat a ne srážet!! Pokud máš hodnotu 7 dvě hodiny po jídle, tak je víc než by mělo být, ale ne nějak výrazně (tuším, že má být do 6,8). Takže bych to nehrotila a v klidu si užij zbytek těhotenství.

maxkatka
19. sep 2012

@nativanativa no i tak 2 hod po jídle, to není taková katastrofa! To je myslím povoleno jako OK do 6,7, takže tak moc to překročený není!!!! Co já bych za takové hodnoty dala!!! v době těhu!!!

nativanativa
19. sep 2012

@editah222
@maxkatka baby moje , prvy krat som sa s tym stretla , fakt neviem ako som mala reagovat , myslela som si ze je to katastrofa , ale jak tu pocuvam , tak ani nieje

editah222
19. sep 2012

@nativanativa není to katastrofa, já měla občas kolem 7 i když jsem byla na inzulinu a držela dietu tvrdou jak hrom. Pokud to tak nemáš po každém jídle tak bych byla naprosto v klidu.

nativanativa
19. sep 2012

@editah222 to ti neviem povedat , ci to mam tak za kazdym jedlom alebo mi to kolise

editah222
19. sep 2012

@nativanativa ty nemáš glukometr? Tak co tě doktorka buzeruje? Jak se máš asi jinak kontrolovat? To je teda mega koza 😠 😠

nativanativa
19. sep 2012

@editah222 nemam veru , pocula som o tom , ale ona mi nic take nedala

katarina822
19. sep 2012

@nativanativa mala ti zapozicat aby si vedela co zjes a ake mas hodoty a vratila by si jej ho po porode po opakovanom teste.

nativanativa
19. sep 2012

@katarina822 ja som byvala v bratislave , ale nakolko mam rodinu a priatela z nitry , tak som sa sem uz prestahovala , v ba som chcela chodit k doktorke tosevovej , ale vzhladom na moje prestahovanie sa sem som sa na to vykaslala , bolo by to zbytocne , co mi aj sestricka povedala , tak chodim teraz sem do nitry , myslela som ze dostanem ten merac ale vidim ze nie 😒

mm_mm
19. sep 2012

@werumka Jo, to máš pravdu. Na každý návštěvě se přesvědčuju o tom, že vůbec nic neví. Teď jsem jí říkala, že mám občas ketony a chtěla jsem po ní vědět, co to způsobuje miminku, vůbec mi na to nedokázala odpovědět. Prosím tě, dneska jsem si naměřila po snídani 8,8 a byla to na chlup stejná snídaně jako včera, která včera hodila 5,4. Může to bejt tím, že jsem včera zaspala druhou večeři a jedla naposledy v 19:30? Díky za info.

mm_mm
19. sep 2012

@nativanativa Je to kráva, nenech se rozčilovat. Já mám pořád přes 7 a tvrděj mi, že dokud to nejde přes 7,6, tak je to v pohodě. Naopak já jsem ta, která se u nich tisíckrát ujišťuje, že ty hodnoty nejsou vysoký a oni mě přesvědčujou, že nejsou. Taky mám strach a pokud by se mnou jednali jako s tebou, tak bych se jim tam taky rozbrečela. Na medicínských fakultách by měli doktoři povinně absolvovat nějakej kurz empatie, ušetřilo by nám to všem nervy...

maxkatka
19. sep 2012

@mm_mm hele, co jsem četla o ketonech, tak miminku by neměly způsobovat nic... ale je to známka toho, že je něco špatně... teda pokud nedržíš redukční dietu... tam je to "povolený"... prostě to znamená, že tělo hladový a tudíž by asi mohlo nastat nějakého nedostatku vůči mimču a pak tam ty ketony ještě "pracují" v kombinaci s inzulínem a dochází ke špatné kompenzaci...

maxkatka
19. sep 2012

@mm_mm co se jídla týče, že jednou to máš OK a jednou to máš KO po tom samém. tak mě se to taky stávalo... strašně jsem to řešila a byla z toho vždy "ubitá" . Tím, že jsem měla hodně jednostrannou stravu, tak to o to bylo "zajímavější".... 😖

mm_mm
19. sep 2012

@maxkatka Já zkoušela o těch ketonech taky něco najít, ale názory doktorů se strašně liší. Nemám je pořád, ale některý dny prostě jo. No a pak řeším, co s tím. Snažím se víc jíst (i když nemám hlad) a pak mě tlačí žaludek, pálí žáha nebo mi víc lítá cukr. Takže opět jím míň a tohle přiblblý kolečko už mě fakt unavuje. Ketony mám na jeden křížek, tak si říkám, že to snad nemůže bejt tak hrozný. Nehubnu. Sice mám za celý těhotenství jen 5kg nahoře, ale setkala jsem se i s případy, kdy ženská přibrala ještě míň. Navíc moje startovní váha při 167cm byla 65kg, což není úplně málo, takže tělo má pořád kde brát. Naše diabetoložka (vnímaná jako největší kapacita široko daleko) mi není schopná odpovědět vůbec na nic, buďto dělá, že otázku neslyší nebo odpovídá tak napůl. Co si nenajdu nebo sama nezjistím, to nevím. Za 12 dní tam jdu naposled, u nás se kontroluje do 36+0, tak si asi ulevím, protože návštěvy u ní jsou stejně úplně zbytečný...

editah222
19. sep 2012

@mm_mm já jsem měla ketony i když jsem jedla dost a byla na inzulinu, pokud máš jen na 1 křížek tak je to v pohodě. Ketony prý miminku škodit můžou (je to aceton), ale až při opravdu velkých hodnotách, to znamená velkém hladovění.

luly13
19. sep 2012

@mm_mm Mne povedala dia, ze ketony dieta pociti az ked su na 3 no skor az 4 kriziky. Ze z toho jedneho, ktory som i ja mala, si nemam robit hlavu. Tak neboj 😉
Btw neviem, ci vydatnym dojcenim drobca, alebo cim, no stale som hladna. Vkuse by som nieco tlacila. A teda to sladke a ovocie nejak zasadne neobmedzujem uz.
Dnes ideme s krpcom este skontrolovat glykemiu. Tak drzte palce...

helabella
19. sep 2012

@mm_mm -- já měla v minulém těhu taky ketony na 1 křížek a dr. to brala celkem v pohodě. Vždy mi teda připomínala, že musím opravdu jíst, že sacharidy nesmím úplně vynechávat (teď myslím jako přílohy ne cukr 😀 ). Fakt jsem si hlídala druhou večeři...a stejně tam ráno byly ketony. Ale já měla i "divnou" cukrovku, protože jsem měla vysokou glykemii ráno nalačno a po jídle to bylo vždycky v pohodě. Za těhotenství jsem zhubla, ale začínala jsem s nadváhou, takže dr.byla v pohodě, že je to normální.

mm_mm
19. sep 2012

@editah222
@luly13
@helabella
Díky za info. Budu si hlídat, aby tam byl jen jeden křížek, a už to nějak doklepu...

werumka
19. sep 2012

@mm_mm Přesně tak, ketony mohou dítěti ublížit až ve velkém množství, jinak je to spíš takový ukazatel pro Tebe. Těch 8,8 po snídani je určitě kvůli té vynechané druhé večeři, zkusila bych tu stejnou snídani ještě zítra a uvidíš 🙂

maxkatka
19. sep 2012

@mm_mm no tak já mám velkou nadváhu... takže hubnutí v těhu taky u mě neřešili... gynekolog jen potřásal hlavou, ale to bylo vše... dia to neřešila vůbec.... k porodu jsem šla mínus jedno kilo než výchozí váha před těhu... po porodu mínus 11kg... bohužel za 8 měsíců nedržení diety a nestíhání jídla je vše zpět... teď se nám to už trošku zklidnilo a já se snažím začít jíst tak jak mám a uvidím... chci zase chodit cvičit, tak se snad trošku zlepším... co bych dala za Tvou váhu 🙄 tu jsem měla naposledy tak před 15ti lety 😢

Jinak mému prckovi bylo 8 měsíců... má 72cm a 9,7kg!!!! (to měla Kristýnka skoro až v roce!!!) ale jinak je až příliš akční!!! Začal nám obcházet ohrádku!!! Je to ďábel! Začal ale alespoň lepši spát v noci... konečně... ale i tak má dost často noční běsy (u prvního jsme si to taky zažili) a to je pak noc fakt lahůdka... 😢 pak jsem nevyspalá... přes den unavená, nezvládám ani jídlo, pak mám mega hlad a sežeru kde co... a váha jde nahoru... 😖

mm_mm
19. sep 2012

@maxkatka Já myslím, že až budu moct zase normálně jíst, tak si ten půlrok diety budu chtít taky vykompenzovat a váha půjde nahoru...

misule82
19. sep 2012

@mm_mm Já u prvního přibrala 5 kg, z porodnice odcházela z -6 kg a pak jsem nedietou přibrala 3 kg, který už jsem neshodila. Já už mám sebou zabalené polomáčenky a kakaové věnečky 😀 já teda o sobě vím, že se zase rozjedu hodně ve sladkém ☹

mm_mm
19. sep 2012

@misule82 Já bych právě chtěla začít jíst trošku zdravějš, aspoň si hlídat to, že budu jíst 5x denně a nebudu se přejídat a třeba si i pohlídat, abych si dala sladký jednou za den a ne 3x. Jenže znám se, pokud nad sebou nebudu mít bič, tak se mi to asi vymkne z kontroly. Na druhou stranu vždyť já vůbec nevím, jestli se tý cukrovky zbavím, takže možná že ten bič mít nad sebou budu...Jinak polomáčenky i kakaový věnečky taky miluju, ale moje první cesta povede k harlekýnu a druhá k jádrovýmu rohlíčku, pak přijde na řadu štrůdl a pak buchtičky s krémem... 🙂

janikchelsee
20. sep 2012

Holky, tak já byla včera na dia a i přes lítající hodnoty nad povolenou normu (někdy i k 9, většinou ale těsně nad limit do 8 - limit mám 7,3 hodinu po jídle a to i přes inzulín) je dr. spokojená - dle utz je mimi v pohodě a odpovídá, glyk. hem. mi brát nechce (ač jsem se vysloveně ptala, tak prej ne) - tak si pak vyberte - někde řeší moc, jinde ani ne...A mám jíst rozděleně snídaně, tak sjem to dnes prubla a dobrý, tak to tak budu dělat. Ale už podruhý jsem u nich měla dvě hodinyk po snídani hodnotu těsně na hranici hypoglykemie, takže říkala, že to vypadá, že mi to sice vyletí, ale pak to rychle padá v období mezi 1-2.hod. po jídle. Tak za 3 týdny(konec 36.týdne) kontrola naposledy a pak ž mě chce vidět až po šestinedělí......

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre