Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

tinka_21
25. sep 2012

@lumari Ahoj, dakujem velmi pekne za rady. Určite pomožu, každá jedna sa zíde. Objednali ma nakoniec až na 4.10. a že dovtedy sa mám snažit riadit aspon nejakymi radami na internete a nejakými základnými pravidlami, ktoré mi sestrička do telefonu vymenovala (podobné ako tie tvoje, ale menej konkrétne, takže naozaj si mi pomohla ;) )

tinka_21
25. sep 2012

Dnes som si prvýkrát odvážila svoju porciu jedla na obed (mám sa riadit tabulkami na stránkach www.tehotenskacukrovka.cz.) aspon zatial kým sa dostanem k lekárovi. No aj tak mám značné pochybnosti, pretože napr. dla tabulky by som na obed mohla zjest až 330 g zemiakov. Naložila som si teda normálnu porciu a odvážila a je to 170 g, čiže polovica. Na druhej strane, nemam svoje telo o cukor ochudobnovat, lebo potom sa prejaví práve ten nedostatok. Na obed by som mala zjest tak 60g sacharidov, vtej mojej porcii je ich však tak 30g. Tak ja neviem teraz...
Máte niektorá s tým skúsenost, že vám ten cukor ešte viac obmedzili a upresnili množstvá v poradni???

tinka_21
25. sep 2012

@helabella Ja práve som zvyknutá jest často, malé porcie, a dokonca aj obmedzené množstvo príloh. Dnes na obed som si dala normálnu porciu zemiakov k masu, a je to tak polovica toho, čo by som mohla zjest (vid moj predošlý príspevok). Takže som z toho trochu zmatená... Mne dnes sestrička do telefonu hovorila o nejakom "pánovi doktorovi". Vieš o koho sa jedná? Poznáš ho?

tinka_21
25. sep 2012

Ešte mi tak napadlo.... to že sa pri tehotenskej cukrovke rodia vačšie detičky, a teda skor, je pravidlo, alebo vysoká pravdepodobnost, alebo sa dá tomu práve dietou, liečbou zabrániť??? ☹

llluckaaa
25. sep 2012

@tinka_21 No jasně, že se tomu léčbou zabrání 😉 Pokud je cukrovka dobře léčena, není důvod, proč by mělo dítě nějak nadměrně přibírat. Dr. budou velikost dítěte sledovat.
Moje dítě mělo 2970 kg a 47 cm (rodila jsem 38+0), takže spíš prcek 🙂

petka035
25. sep 2012

Ahojte, tak ja mám za sebou kontrolu na diabetologii.A výsledok je asi taký,že sa mám racionálne stravovať a obmedziť jednoduché sacharidy.Ani glukomer mi teda nezapožičali a že si môžem dať kludne aj kúsok čokolády a aj ovocie ale nie v nejakom velkom množstve.Ale inak uplne bez obmedzení,že klasicky jesť-tak teraz neviem -ale asi sa budem aj tak riadiť tými trojhodinovými intervalmi a asi aj tú druhú večeru si budem dávať.
Inak výsledky teda OGTT:4,1-9,2-9,3(nalačno,po hodine a po dvoch) ale glykovaný hemoglobín4,5pričom norma je do 6,5 a ostatok až na cholesterol ok-ten mám 8-čo sa čudujem,lebo aj pred tým ako som o tehu cukrovke vedela som nejedávala mastné,ani vyprážané .Ani nič nezahustujeme...ale tak nevadí.
No a 9.10 mám kontrolu a mám doniesť moč na mikroalbuminuriu. A z toho som jelen-teda viem pokyny,ale mi to príde nelogické 😅 Mám zbierať moč od 22:00do 6:00 a potom doniesť vzorku toho moču a povedať aj množstvo.A to množstvo je nejak doležité-teda je zlé akby bolo toho moču málo alebo vela? Ved čo ak pojdem spať o pol desiatej-to sa vymočím vtedy a to ešte do zbernej nádoby teda nie a ak nepojdem na záchod ani v noci ale až ráno,ale vstala by som po šiestej-tak by som vlastne nemala vyzbierané nič 😅 a podobné varianty. Vyzná sa v tom niekto?

dankakk
25. sep 2012

Ahojte🙂 čakáme druhé babo a uz prve tehu bolo s tehucukrovkou ( maly sa na rodil s váhou 3700g, 53cm, čiže si myslím že normal) Teraz mi robili tolerancny test hned na zaciatku tehu- po dvoch hodinách som mala cukor 8 niečo. Takze opäť tehucukrovka :( je možné že sa to bude ku koncu tehu zhoršovať? Keby mi pri prvom tehu robili test na zaciatku, tiez by sa uz vtedy potvrdila? Mám strach, že kedže sme na zaciatku a uz sa prejavila, môžem skoncit ku koncu s inzulinom:( či?

petka035
25. sep 2012

@llluckaaa teraz aj tak neviem ako odpovedať na niektoré otázky v tvojom dotazníku kedže dr mi nestanovil počet prijatých sacharidov,hm?

dankakk
25. sep 2012

@petka035 ja som zbierala moc za 24hodin, odmerala som množstvo a z toho som brala vzorku. Je divne že ti dali takto na noc... Ved v noci málokto cika...

petka035
25. sep 2012

@dankakk ved to,že mi to príde zvláštne,lebo zas ak sa vycikám o tej desiatej a ešte aj v noci a potom ráno pár min.pred šiestou tak ho budem mať aj dosť-ale stále je tam aj tá varianta,že o desiatej už budem spať a ráno o šiestej ešte tiež nemusím ísť na wc a to sú potom predsa velké rozdiely 😕

llluckaaa
25. sep 2012

@petka035 Můžeš tam klidně napsat, že ti to dr. neřekl. V této otázce zkoumám, jak moc jsi byla poučena o dietě. Některé maminky počet sacharidů a kJ znají, jiné ne. Ne všichni dr. tuhle informaci řeknou (já jsem to např. věděla...).

petka035
25. sep 2012

@llluckaaa dakujem,idem sa teda do toho pustiť-aj ked dr ma nepoučil teda moc-ale len preto,že podla neho sa mám obmedzovať,,len v príjme jednoduchých sacharidov

llluckaaa
25. sep 2012

@petka035 A dověděla jsi se dnes u doktora nějaké novinky? 😉 Obvykle se předepisuje 275 g sacharidů, obézní maminky mohou dostat i 250 a vyjímky (jako já 🙂 ) dostanou 325.

petka035
25. sep 2012

@llluckaaa no písala som vyššie čo mi povedal-že sa mám stravovať ako doteraz-teda do zistenia,že mám diabetes-len obmedziť jednoduché cukry.že kludne si môžem dať aj kúsok čokolády a ovocie-len nie velké množstvo.Ale,že jesť mám normálne .No ale ja teda od kedy mi vyšiel zle oGTT sa riadim trošku tými pravidlami pri diabete,aj ked nič nemeriam.Ale teda včera na poradni u gyn.som mala na jeden krížik ketony v moči a to si aj pred spaním dám pohár mlieka napr.A teda ani nebývam cez den hladná-tak neviem 😝

mm_mm
25. sep 2012

@dankakk Ahoj, mně cukrovku potvrdili už v 16.tt, ale musela jsem ji mít už pár týdnů předem, protože jsem měla šílenou žízeň. Od začátku jsem se bála, že se to bude rychle zhoršovat a že skončím na inzulínu. Vlastně jsem s tím tak trošku počítala, jen jsem to chtěla co nejvíc oddálit. Na začátku jsem se fakt strašně moc hlídala a hodnoty byly úplně bez problémů, kolem 24.tt se to začlo horšit a horší se to doteď. Musela jsem výrazně snížit příjem sacharidů a spoustu věcí vyházet z jídelníčku, jinak bych ten inzulín už dávno měla. Určitě nesním denně víc než 200g sacharidů, což je sice málo, ale mýmu tělu to stačí, nehubnu, dítě roste tak, jak má a já se zuby nehty držím povolených hodnot. Pravda ale je, že mi doktorka dala limit 7,6 po hodině a půl. Pokud bych chodila do jinýho centra, kde se měří po hodině a hodnoty jsou přísnější, tak už na tom inzulínu dávno jsem. Všechno, co sním, jde přes 7 a to jím vážně docela málo. Teď jen čekám, kdy se ta cukrovka přestane zhoršovat nebo třeba začne zlepšovat, už by bylo na čase...Držím ti palce, at vše zvládneš a ať se ze všeho nezblázníš, vím, jaký to je 5 měsíců se omezovat...tak se drž!

helabella
25. sep 2012

@tinka_21 -- ona je tam totiž i normální diabetologie a doktorka pro těhotenskou cukrovku ordinuje jen ve čtvrtek (proto je tam takový nával). V minulosti se tam vyskytoval i jeden mladý doktor (přišlo mi, že té dr.vypomáhá, když je extrémně hodně lidí). Ale taky byl moc příjemný. Tak jestli tě objednali na čtvrtek, tak jdeš určitě správně 🙂
Přiznám se, že ty míry z webu moc neznám, já jedu podle jídelníčku od dr. a tam mám na oběd 150g brambor (120 vařených těstovin, 100g rýže, 100g bram.knedlíku, 60g pečiva). Na oběd mám 50g sacharidů, ale předpokládám, že je to dohromady za všechno.

Jinak, když držíš dietu, tak právě omezuješ riziko velkého miminka (a samozřejmě i ty ostatní rizika). Naše největší dítě (po těhotenství s cukrovkou) mělo 3300g 🙂

werumka
25. sep 2012

@petka035 Sbírání moči za 24 hodin je ta nezjastaralejší metoda sledování, modernější je tzv. spánková moč. Správně by se to mělo dělat tak, že před spaním se normálně vyčůráš a pak všechno, co načůráš v průběhu noci a první ranní moč nasbíráš. K tomu napíšeš kolik toho bylo a kolik hodin a minut jsi spala. Je to velmi důležitý údaj, aby nebyly zkreslené výsledky. U vás to zřejmě dělají standardně mezi 22. a 6. hodinou, ale nezdá se mi to úplně přesné, pakliže mezi tou 22. a 6. hodinou už neležíš. Jinak se samozřejmě počítá s tím, že té moči nebude tolik 🙂

helabella
25. sep 2012

@dankakk -- těžko říct. Já ve druhém těhu měla inzulín 3x za den a pak ve třetím jsem najela na zvláštní typ těhu cukrovky, kdy po jídle naprostá pohoda (i po OGTT), ale mám vysoké hodnoty nalačno 😒 Takže jsem nakonec dostala inzulín jen na noc, čili vlastně lepší než ve druhém těhu. Teď to tak vypadá opět, ráno nalačno mám už ten limit 5,5, po jídle maximálně 6.

tinka_21
25. sep 2012

@helabella Ano, objednali ma na štvrtok. 🙂 Takže teda mi ten jedálniček oni potom ešte upravia... No som zvedavá, zatial teda budem brat hodnoty z webu ako to maximum, ktoré nemám prekročiť, a skúsim to obmedziť ešte ;) ďakujem ;)

helabella
25. sep 2012

@tinka_21 -- a kdy tam jdeš? Akorát se připrav, že se tam celkem dlouho čeká 😒

petka035
25. sep 2012

@werumka dakujem za vysvetlenie, len teraz neviem či tam teda zaradiť aj močenie pred spánkom-lebo spať chodím až po desiatej-čiže to by som sa vymočila tesne pred spaním, možno raz za noc(tak chodím ked som teraz tehu) a teda ešte aj ráno-len aby toho moču nebolo moc a hned z toho niečo vyvodia 😝

werumka
25. sep 2012

@petka035 Ideální by bylo, kdyby ses před desátou vyčůrala a pak si šla lehnout (nemusíš hned spát). A teprve vše po té desáté sbírat. Plus k tomu přidat první ranní moč (prostě sesbírat všechnu moč za dobu, kdy jsi ležela nebo už spala).

petka035
25. sep 2012

@werumka dakujem, urobím to teda tak 😉 ved doležitý je asi aj tak hlavne výsledok a nie ža tak množstvo

werumka
25. sep 2012

@petka035 Přesně tak 🙂

tinka_21
25. sep 2012

@helabella No, kedze mám vysoké hodnoty, tak ma sestrička len vopchala niekam medzi na 10,00 hod. že ma zatial naučí ako si merat cukor, ale že budem musiet potom čakat na doktora. Takže s tým rátam. Som rada že som sa vobec niekam dostala... najprv mi chceli dat termin az 11.10., do inej poradne ma nechceli zobrat, ze tam "nepatrim". Takze uz mi je jedno kolko budem čakat...

tinka_21
25. sep 2012

@helabella a idem teda buduci stvrtok 4.10.

helabella
25. sep 2012

@tinka_21 -- já jdu až toho 11.10. Škoda, mohly jsme si ukrátit čekání 🙂

lumari
25. sep 2012

@tinka_21
Pokiaľ nie si na inzulíne, nemusíš si počítať množstvá, iba ťa to dopletie.....tie sa počítajú až keď si na inzulíne....poradím ti daj si vždy 2 -3 polievkové lyžice príloh z radu cestoviny, zemiaky, ryža.....mäso a ryby, tie si daj koľko chceš a zeleniny tiež 🙂 ...tiež nie som na inzulíne a doktorka hovorila, že zbytočne sa zaťažovať rátaním gramáže 🙂

tinka_21
25. sep 2012

@helabella Faaaakt? 🙂 no škoda. A teda, na aké dlhé čakanie sa mám pripravit?

tinka_21
25. sep 2012

@lumari To ja len preto, že tam idem za celkom dlhú dobu, tak dovtedy aspon to málo čo mozem urobit.... a čo sa týka ostaných vecí, ako napr. chlieb, alebo predsa len to ovocie, ako viem kolko ho mozem?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre