Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
27. okt 2012

@llluckaaa To rozhodně ne. Ale je taky zbytečné se v takové situaci stresovat. Glykémie 8,7 v takové situaci není tragická a věřím, že tinka dělá co může. A kdyby to holt nešlo, půjde na chvíli na infúze. Ale sama v této situaci vím, jak to člověka umí vystresovat. A to bohužel i dobře míněné rady, co dělat jinak nebo lépe ☹

lumari
27. okt 2012

@werumka

máš pravdu 😉

llluckaaa
27. okt 2012

@werumka Jasně, souhlasím.

lumari
27. okt 2012

@tinka_21
Ahoj, píšeš, že máš nevoľnosti a neudržíš jedlo v sebe.....neviem, do akej miery a čo dokáže tvoje telo stráviť a že máš poradňu až vo štvrtok. Najprv som sa k tomu nechcela vyjadriť, pretože som ti nevedela poradiť.
Ale jedine, čo ti odporučím je, že nečakaj do štvrtka, pekne v pondelok bez obáv zavolaj svojmu diabetológovi a vysvetli mu, že aký máš problém. Je pravda, že glykémia 8,7 nie je až taká katastrofálna.....obavy nemaj....to by už bolo zlé keby si mala nad 10mmol/l, ale na druhej strane netreba tento problém nechať len tak, lebo pár dní sa s tým etše organizmus vysporiada, má rezervy, chránia ťa aj hormóny, ale dlhodobejší stav ......
Pokiaľ bude treba, hospitalizujú ťa kvôli infúznej terapii, ale budete v dobrých rukách a budeš pokojnejšia a bábo tiež nemá rado stres. Pokiaľ by ťa nedajbože diabetológ odbil v telefóne (jeho povinnosťou je akútne stavy riešiť okamžite!!!), nakontaktuj gynekológa 😉
Zatiaľ vyskúšaj staré babské rady ako vodu si dávať po lyžičkách, knackebroty po malých kúskoch a pomaly jesť, šťavu z vývaru či zeleniny pomaličky uchlipkávať....stačí aj pár lyžíc, ide hlavne o to, aby si to udržala v sebe.....alebo si daj jedlo, ktoré v sebe udržíš, ale po malých sústach, daj si pauzu a opäť niečo do seba.
keby si už v sebe neudržala vôbec nič, choď na pohotovosť.
Snáď som ti aspoň trošku pomohla a držím palce, aby sa tvoj problém skoro vyriešil a aby ste boli ty a aj bábo v poriadku. A neboj sa bábo je ok, ono si berie z teba všetko, čo potrebuje, len teba to vyčerpáva a vedz, že tehotné ženy a ženy po pôrode sú tak chránené hormónmi, že zvládnu veľkú záťaž. Hlavne sa neboj, uvidíš všetko bude dobré 😉

llluckaaa
28. okt 2012

Milé maminky s těhotenskou cukrovkou, našla by se mezi vámi některá, která by byla ochotná vyplnit dotazník o výživě při těhotenské cukrovce? Studuji zdravotnickou školu a o těhu cukrovce píši ve své absolventské práci. Dotazník je anonymní. Moc mi tím pomůžete. Děkuju. Lucka
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

kandee1201
28. okt 2012

zienky a co zemiaky a ryza.Vsade citam ze sa nemozu a v diaknizke recepty tak tam su recepty aj s ryzou aj zo zemiakmi 😕

vvia
28. okt 2012

@kandee1201 zemiakov praveze mozes z priloh zjest najviac ryza je na druhom mieste a na poslednom su cestoviny. zemiaky samozrejme uprednostnit varene. zemiakov som vazila a je to normalna prilohova davka. zemiaky vobec riesit nemusis. dokonca sa mi drzi cukor po obede zemiaky, maso, polievka, jablcko v norme

vvia
28. okt 2012

@kandee1201 ak nie zemiaky tak pecene a hranolky alebo ak tak pomenej

llluckaaa
28. okt 2012

@kandee1201 Můžeš brambory i rýži. Brambory upřednostňuj vařené a rýži natural 😉 Ale samozřejmě to nesmíš v obou případech přehnat s množstvím.

lumari
28. okt 2012

@kandee1201
Ahojky, zemiaky a ryža obsahujú síce pomerne dosť sacharidov, ale sama musíš vyskúšať, či ti veľmi dvíhajú gylkémiu alebo nie.....proste dáš si a odmeriaš cukor a zistíš, pretože každá z nás individuálne reaguje.
Akurát ti poradím zameň bielu ryžu za tmavú, naturálnu, je zdravšia a obsahuje o niečo menej sacharidov ako biela...a zemiaky preferuj skôr varené alebo ak máš parný hrniec tak tie nad parou pripravené obsahujú najmenej sacharidov....najviac obsahuje zemiaková kaša.....
A posledná rada.....daj si z týchto príloh 2-3 PL.....po meraní zistíš, či si môžeš dať viac či menej 😉
Veľa úspechov pri skúšaní 🙂

vvia
28. okt 2012

Baby mam chut na puding mnam 😅 juj uz aby bolo po cukrovke

kandee1201
28. okt 2012

@lumari no len mne nekazali merat cukor len vravela ako jest co mozem co nie a kontrola 20.11.a dovidenia tak cukor nemeram a tak neviem co mi ho dvihne a co nie 😒

kandee1201
28. okt 2012

@vvia aj ja od vcera o pudingu snivam joj 😵

vvia
28. okt 2012

@kandee1201 mne tak isto ale ja som casto v nemocke a tu mi kontroluju tak ako tak viem. najhorsie je u mna pecivo, ale nasla som dobry chlieb kt. mi vyhovuje

kandee1201
28. okt 2012

@vvia aj z celozrnneho peciva ti dvyha cukor?

vvia
28. okt 2012

@kandee1201 😀 no castokrat je to celozrne na oko🙂 napriklad aj grahamove rozky su pruser :D ja ked idem k dia a nemam moj odskusany chlieb kupeny tak pre istotu zjem celozrne neodskusane len pol zemlicky a poviem ti ze hodnota ta ista ako po dvoch chlebikoch odskusaneho razneho chlebika. razny je naj ale tiez treba pozriet percento vyskuty danej muky v kombinacii s inou. ja jem myslim ze sa vola betavitamin. je to baleny chlebik z tesca ho kupujem v petrzalke. neviem odkial si. je uplne super na dia stravu

kandee1201
28. okt 2012

@vvia dakujem skusim pozriet ci ho tu v tescu maju .Ale mam nervicky s tej diety

vvia
28. okt 2012

@kandee1201 nemaj aj ja som mala aha tu mas niektore jedla sacharidove jednotky a ja mam len predpisane kolko coho mozem http://www.zdravie.sk/clanok/29735/cukrovka-dia...

vvia
28. okt 2012

@kandee1201 som v nemocke mozem ti pisat co tu dostavame aj ked niektore baby tuna by podali mozno protest ze ani to ani to... hm nemam glukomer neriesim. ver ze ked ti bude zle sama zistis co nemozes :D alebo si kup ja som si zohnala tie ocikavacie papieriky tak vyskoci cukor ked uz je fakt zle :D a to aj sama zistis lebo ti bude priserne :D
tak napriklad ranajky rozky, syr a masielko. potom sme dostali jablcko, obed 3ks knedli(3ksobvykle prejdu) a kapusta s maskom. potom kysle mliecko a vecera bola varene zemiaky s maskom chrenova omacka hm ja by som doma ani o nezjedla vymenila by som omacku za stavu na prirodno ale ked ti to tu daju tak zjes :D

vvia
28. okt 2012

@vvia inac bezne dostavame viacej jedla ako normalna strava lebo ty musis jest 5x a niekto az 6

lumari
28. okt 2012

@kandee1201
Inak je to veľmi smutné, že tehu s DM nedávajú glukomer, by nebolo zlé zistiť, ako je to s poisťovňou, či nemáš na glukomer nárok a tvoja doki ti ho nedá, lebo na tebe šetrí ☹ ......Ale samozrejme to je iná téma a iný problém.
Ja by som len tak zo zvedavosti skúsila zavolať do zdravotnej poisťovne a spýtala sa, či máš na glukomer nárok alebo nie....ale samozrejme, je to tvoja osobná záležitosť.
A čo sa týka chleba, ja si napr. ráno kvôli vyššej hladine hormónov dávam knackebrot a až potom v popoludňajších hodinách chlieb.....Ale dávam ti za pravdu, že máš to naozaj ťažké odhadnúť jedlo, keď nemáš glukomer, nečudujem sa, že si z toho nervózna.....inak je to sila, že nedajú glukomer, ako máš potom zistiť, či sa správne stravuješ alebo nie

lumari
28. okt 2012

@vvia
Máš pravdu s diétami v nemocke je problém ☹ , pretože varia veľmi zaujímavo a často mám pocit, že vôbec nie diétne a zdravo, pretože grahamový rožok k diabetu veľmi nepasuje ....
Ale samozrejme, že pod lístkom je vždy podpísaný hlavný odborník na diéty pre špitál, ale tie jedlá.......proste na SR stále funguje starý komunistický systém, pretože dá sa variť zdravšie, chutnejšie a lacno, ale samozrejme nikto z nás to neovplyvní ☹
Ospravedlňujem sa, že vás obťažujem týmito vecami, ale štve ma systém v zdravotníctve, lebo financie sú, len sa tak tunelujú peniaze že až 😠 .

kandee1201
28. okt 2012

@vvia no mne napr.povedali u doktora ze jablko mozem len 1 do tyzdna aj to kysle a knedle ze nemozem ved su z bielej muky. keby aspon povedali kup si glukomer a meraj a vysvetlili ale o glukomery ani A
@lumari

kandee1201
28. okt 2012

@vvia ja aj keby som teraz zjedla celu cokoladu zle by mi nebolo

vvia
28. okt 2012

@kandee1201 mne ze jedno na den a knedle tiez mam rozpisane na sacharidove jednotky a aj tu nam ich davaju. a co som zistivala tak 3ks prejdu. zas to neber tak vazne pozri jedalnicky po nete a uvidis

vvia
28. okt 2012

@kandee1201 ale bolo mne zacalo cca od 31tt byt zle po tom co som uz 6tyzdnov dietovala a bolo mi hrozne. ved vyskusaj 😀

kandee1201
28. okt 2012

@vvia ked som hladala a nenasla som tu jedalnicky nemas link?

vvia
28. okt 2012

ved ich je plno 🙂 pockaj

kandee1201
28. okt 2012

@vvia radsej neskusam 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre