Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

miru001
22. mar 2014

@foofee díky. No, nakonec jsem konečně proužky sehnala, tak alespoň tak 😉

asteri
22. mar 2014

Ahojte, pridavam sa k Vam aj ja. Mala som pozitivny oGTT test po 2 hodinach hodnota 8. Bola som uz aj u diabetologicky, tam mi zmerali cukor v labakoch na lacno a po ranajkach 1,5 h. Tu druhu hodnotu som mala 7,12. Sa mi to zda dost, kedze Dr. povedala, ze od 7,5 by som si musela pichat inzulin...
Takto ma budu kontrolovat kazde 2 tyzdne, mam dodrziavat dietu a ziadne pichanie a meranie doma nespominala.
Juj ale mam chute na vsetko mozne zakazane, bude to boj 😝

werumka
22. mar 2014

@miru001 Ahoj, u nás v Čechách na tohle nějak pojišťovny nemají kolonky - oni dávají diabetikům druhého typu, kteří jsou na práškách, 400 proužků na rok myslím. Ale těhotným dávají pouze když jsou na inzulínu. Pokud je těhotná jen na dietě, tak většinou dostane něco v ordinaci z ruky do ruky, ale přes pojišťovnu to u nás nejde...

kacule85
23. mar 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství emoticon Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? emoticonZkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanna1170
23. mar 2014

Ahoj, měla bych jen tip na zamyšlení. U nás doma se používá mimo obyčejný cukr také stévie sladká. Je to přírodní cukr, který je vhodný i pro diabetiky. 😉

kacule85
23. mar 2014

@hanna1170 děkuji..no,mě právě řekla sestra v poradně ze mám vynechat všechen cukr a tahle stévie mi nezvýší cukr ještě víc?Já tu hodnotu měla skoro 9 ☹ .je to hrozný,mám chuť na sladký a nemůžu.Dnes jsem si pekla štrůdl bez cukru a fakt sem si pochutnala 🙂 Nejhorší je,že si všchno vážím,brambory,přílohy atd..Jak seš na tom ty?Nedali mi v poradně jíselníček,takže sem ho sestavovala sama podle tabulek.A mám přijít až za 3 tydny do poradny za doktorem.

hanna1170
23. mar 2014

@kacule85 aha já jen, že se píše, že stévii můžou i diabetici, tak jsem chtěla poradit, ale chce to asi víc nastudovat 😉 Já naštěstí s cukrovkou problém nemám, tak nevím co to přesně obnáší - ale taky bych trpěla, protože stejně jako ty teď u mě vede sladké 😉

werumka
23. mar 2014

@kacule85 Stévii určitě můžeš 🙂 Ale kup si ji v lékárně, v obchodních sítích do toho cpou ještě další věci.

kacule85
23. mar 2014

Holky díky za info 🙂

kacule85
23. mar 2014

@hanna1170 No,jsou to muka,to musím příznat.Mívám teď i docela hlad.Nemůžu jíst co bych chtěla a co mi teď tolik chutná.Sestřička mi v poradně řekla nejezte nic sladkýho,omezte jídlo,a přílohy atd..No a blo to.Správně by mě asi měli pozvat dřív,než za 3 týdny.Podle toho co tady čtu,tak si myslím že to možná tak hrozný nebude s tou cukrovkou..Hodně maminkám vyskočila hodnota OGTT po vypití toho sladkýho roztoku a tak to bylo i mě.Akorát teda nemám teď jak měřit po jídle,protože nemám zatím ten glukometr.Takže nevím vůbec na čem jsem :(

kacule85
23. mar 2014

Ahoj těhulky 🙂Nevíte některá z vás,jestli v Dia poradně půjčují glukometr?Měla jsem po vypití sladkého roztoku hodnoty cca 9 a řekli mi drzte dietu a prijdte za 3 tydny.Toť vše :-/ Takže jsem si jídelníček sestavila zatím sama ,nic sladkyho,vše podle tabulek a vážím si vše než něco sním ☹ Poradíte některá z Vás ?četla jsem tady hdně příspěvků a říkám si,jestli se moc netýrám a netrápím....Jsem z toho dost nešťastná

ynett
23. mar 2014

@kacule85 ahoj, a teraz máš aké hodnoty po jedle? stále ti to lieta vysoko?
Ja som mala hodnotu 8,4 po dvoch hodinách pri teste. Tak mi nariadili len dietu ale takú všeobecnú. Nemám jesť nič sladkého, žiadne sladké ovocie. Mliečne výrobky jesť hlavne nízkotučné, jesť menej príloh. Čo nejem sú samozrejme sladké veci, vymenila som chleba a rožky za fitnes chleba kde je presné zloženie aj počet sacharidov, prípadne cukrov. Skôr uprednostním zemiaky pred ryžou, tie by mali mať tiež menej sacharidov, nejem cestoviny. Snažim sa vyhýbať bielej múke. Inak jem všetko, aj tučné, aj nezdravé ale vždy v menšom množstve. Napr. minule som mala pizzu, dala som si však cca polovičnú porciu ako by som bežne zjedla. Cukor som mala v pohode. Pravidelne som si merala cukor po jedle cca 3 týždne. Kedže výsledky boli v poriadku, hodnoty cca 5-6, menej krát medzi 6-7. tak už si merať pravidelne nemusím, ale ak jem niečo s čím som si nie istá tak meriam. Zatiaľ všetko v pohode. Akurát dnes som mala hrachový prívarok, kedže išlo hlavne o prilohovinu tak som mala cukor 6,7 čo je však stále v norme.
už som si tak nejako zvykla, sladké viem ako tak prežiť, čo mi však strašne chýba sú práve tie prilohoviny, biely rožok, cestoviny a tak. Taký párok určite nechutí dvakrát dobre s tým fitnes chlebom
😉

kacule85
23. mar 2014

@ynett ahoj,děkuji za odpoved.Já byla odeslana na dia z gynekologie.Jen posledni hodnota byla 9.Nedostala jsem nic,jen sestricka mi rekla at drzim dietu.A mam se dostavit za 3 tydny.To je vse co vim. :/ Já zacala varit samy zdravy jidla,vazim si vse,abych mela maximalne na den 250g sacharidů.Je to mazec,a po tom co tu ctu od maminek,tak to kazda mela vysoke po to m vypiti toho rozt oku ,tak nevim co ted,jestli v tom pokracovat,nebo je to moc drsny ?? Nevim

ynett
23. mar 2014

@kacule85 jáj no potom je ťažké povedať, či môžeš poľaviť alebo nie, kedže nemáš glukomer a nemáš si to ako otestovať. Ja si napr nevážim nič a nesledujem či som nezjedla viac ako 250 g sacharidov. Lekárka povedala, že nemusím a že mám hodnoty v pohode, tak pokračujem len v obmedzovaní. Pijem veľa vody a jem často v menších porciách. o týžden idem znovu na kontrolu tak uvidím, či mi budú brať krv alebo čo sa bude dalej diať.
Okrem glukomeru mi dali aj také papieriky na moč, takže si občas aj to zmerám či nemám glukozu a ketony v moči. Glukoza je vždy negatívna. Ketony občas vyskočia ale už viem ako na ne aby neskákali do vysokých čísiel, aj som volala s lekárokou a povedala, že je to oka, že na to idem dobre 🙂

kacule85
23. mar 2014

@ynett Tak t je špatný,to teda bdu čekat 3tydny než se neco dozvim ☹ Sestra me odbyla ...Já prave nevim jestli ten glukometr davaj i u nas ??Nebo si ho musim koupit.Ale chci vedet na cem jsem :/

werumka
23. mar 2014

@kacule85 Bez glukometru je to na nerv. Podvědomě se budeš snažit jíst míň a s největší pravděpodobností budeš jíst málo, což Ti začne samo o sobě zvedat glykémii. Být Tebou, koupím si testovací proužky do moči DIAPHAN - odhalíš s nimi, zda nejíš málo. Na Aukru se prodávají levně glukometry i s proužky, mrkni sem: http://aukro.cz/listing/listing.php?string=gluk...
Já osobně bych si glukometr radši koupila, než se stresovala, jestli nejím moc.

kacule85
23. mar 2014

@werumka dekuji moc za radu.A myslis ze mi ho meli dat?Já nevim jestli se to pujcuje,a nebo jak to je s tim glukometrem?

ynett
23. mar 2014

@kacule85 no to žial neviem ako je to u Vás. našťastie na SK som všetko dostala čo potrebujem na merania.

@werumka má pravdu, radšej si kúpiť lebo sa môžeš príliš obmedzovať čo má opačný efekt a cukor pôjde hore. Mne takto lietajú ketony vždy nalačno, keď vlastne dlhodobo nejem a nepijem kedže spím 😉 cez den mám poväčšinou ketony bud negatívne alebo s veľmi nízkou hodnotou. Tak sa snažím pred spánkom si dať menšie jedlo a vždy ked sa v noci zobudím tak sa napijem. Potom mám ráno nízku hodnotu alebo občas aj negatívnu.

kacule85
23. mar 2014

Tak to musim hned zitra resit,takto to dal nejde.Nejistota...:-(Dík za tipy a rady holky .Podám info jak sem dopadla

werumka
23. mar 2014

@kacule85 On se většinou půjčuje. Otázkou vždycky je, jestli Ti navíc k tomu dají proužky, nebo bys je stejně musela kupovat (cena za 50 proužků je cca 400 Kč). Ale pokud Ti ho nedali hned na první kontrole, tak nevím, zda Ti ho dají. Jsou to většinou "vzorky" od firem, stejně jako ty proužky.

kacule85
23. mar 2014

Já právě mluvila jen se sestrou,to mze davat i ona?Nebo jen lekar ?

kacule85
23. mar 2014

@werumka byla jsem se jen obědnat.

werumka
23. mar 2014

@kacule85 Aha, tak to je možné, že Ti glukometr dají. V těch prvních týdnech (do 30. týdne) ty glykémie většinou neskáčou. Začnou stoupat mezi 30. a 35. týdnem. V tuhle chvíli bych si hlavně dávala pozor na to, aby jedla častěji (po třech hodinách max). Ale ty proužky na moč si určitě kup, hodně Ti napoví.

kacule85
23. mar 2014

@werumka myslis ze ma cenu tam dojit a zeptat se jestli mi ho daji?jsem nejistá a rada bych vedea na cem jsem :(

werumka
23. mar 2014

@kacule85 Ja bych ta zavolala a zeptala se, zda pujcuji glukometry, ze by sis ho jinak chtela obstarat. Po telefonu Ti to urcite musi rict i sestra.

kacule85
23. mar 2014

@werumka To já jím po 3 hodinách a 6 krat denně v menších dávkách.Můj oběd se skládá ze : 150g zeleniny,300g brambor a plátek masa nebo ryby.Samozřejmně to obměnuji a jím ruzny pokrmy ale spíš dušený.A sladký jsem uplne vynechala,i když je to velmi težké,ale ůplně jsem vynechala svíčkovou a proste jidla co jsem jedla a je to mazec teda..A práve kdybych mela ten glukomer,tak si to po jidle zmerim a vim na cem jsem no.

kacule85
23. mar 2014

@werumka zkusim tam zavolat,snad se něco dozvím :(

werumka
23. mar 2014

@kacule85 Tenhle stres je na jednu stranu normání, na druhou stranu zvedá cukr. což je zbytečný. Kdyby pár dní s vysokou glykémií byly vražedný, tak co bychom dělaly my diabetičky prvního typu 🙂 Zkus jíst ke každému jídlu zeleninu - salát apod. Dělej si dezerty se stévií - tvaroh, ovoce, stévie. 100% džus zamrazený jako zmrzlina. Stévií klidně slaď - kávu, čaj, pečený koláč... ať máš ten pocit sladkosti v ústech. Dělá to hodně 🙂

foofee
24. mar 2014

@kacule85 ked ti mozem poradit, kup si glukomer na vlastne naklady, mozno budes prekvapena, ako ja. Ja som mala po glukozovom teste 8.18 a tiez mi nakazali dietu. Kupila som si glukomer a ked som si zacala cukor merat, som zistila, ze mam cukor v norme. Tak som zacala experimentovat postupne (najpr ovocie, potom sladke...atd) a stale bol cukor v norme. Dnes som si napriklad dala na ranajky ovsenu kasu s medom, grankom a maslom a mala som cukor 4,4 🙂 jediny raz mi na kontrole vyskocil po 1,5 hodine na 7,4 (a to bolo akurat cca v 34 tyzdni po zemli s maslom a dzemom - ale ked som si ju dala iny den, cukor uz bol zase v norme, aj lekar mi povedal, ze cukor moze obcas vyskocit aj zdravemu). Mam doma zapisnik a 1x do tyzdna som si merala cely den a ked som zhresila niecim sladkym, tak som sa skontrolovala a kedze bolo vzdy vsetko ok, vobec som sa nemusela nejak extra obmedzovat pocas tehotenstva.

kacule85
24. mar 2014

@foofee Právě dneska jsem se rozhodla,že si ten glukometr koupím.Určitě to bude lepší a budu vždy vědět na čem jsem.Určitě to má něco do sebe.Začala jsem vařit zdravěji,zeleninu,maso ale vyhýbám se smaženým jídlům a tomu sladkýmu.Ale takovej rohík s másllem a marmeládou,no jééje 😀 A ten cukr se měří po 2 hodinách ?Nebo je to individuální ta doba?A jak seš na tom s vařením ty?Já bych třeba chtěla vařit zase normálně ,třeba gulášek,svíčková atd a dávat si menší porce.I když dnes jsem vařila dušenou mrkev,vepřový a brambory a chutnalo to dceři i manželovi.Ono je hodně těch dietních receptů,a docela chutných ale není nad klasiku 🙂 Upekla jsem taky štrůdl bez cukru a je kupodicu dobrej 😀 No,už se těším až to bude za mnou a budu mít tu naši princeznu u sebe 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre