Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mia_31
13. apr 2014

@ynett prosim ta chcem zainvestovat do glukomeru lebo nechcem cakat 2 tyz kym pojdem na kontrolu. Tym ze sme mali podobne hodnoty po zatazovom teste, vies mi napisat ake maju byt hodnoty po jedle? Na lacno tusim do 5,5 ale hodinu po jedle neviem kolko. Dakujem

elje
13. apr 2014

@m.artina Ahoj, ak ti dochadza inspiracia, mne hodne pomohla tato stranka (klikni na 'vzorovy jidelnicek') 🙂

http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

sisi137
13. apr 2014

@mia_31 hodinu po jídlemá být do 7,3(ze stránek těhotenská cukrovka cz), podle papíru co jsem dostala v dia tak dokonce 7,8. Já se řídím ale těmi internetovými stránkami

ynett
13. apr 2014
mia_31
13. apr 2014

@ynett hej len tam su tie hodnoty po glukozovom teste, mna zaujimali po normalnom jedle, ranajkach , obede.... A ja ked som bola na glukozovom sestricka mi povedala ze hodnota je do 7,8 a nad je zysena 😒

ynett
13. apr 2014

@mia_31 no ja som myslela že takto je to aj po normálnom jedle. že takéto hodnoty sú oka, vyššie je zle.

ynett
13. apr 2014

@mia_31 spýtaj sa @werumka, bude určite vedieť poradiť🙂

mzp
13. apr 2014

ahoj holky, tak ležím v Motole. Mimčo je ok, ale já včera celé odpoledne zvracela (jak vodu, tak jídlo), takže manžel mě z obavy z dehydratace a že nejím tak aby nebyl problém s cukrovkou odvezl do Motola. Přijeli jsme v 18, všemožná vyšetření a příjem na odd. 23:45. Nicméně to není to, proč sem píšu. Jsem v udivení z dia diety, co mi tu dávají! Snídaně + svačina na jednom tácku = 2 bílé rohlíky, máslo, pomeranč a dia ovocný jogurt. Oběd = zeleninová polévka s vajíčkem, bramborová kaše s kuřecím stehnem, rajče a mrkvový salát. A pozor Večeře + 2. večeře (přinesli kolem 17 hod.) = 3 bílé rohlíky, šunka, máslo, jablko a ovocný tvaroh Ovofit. Co na to říkáte?

werumka
13. apr 2014

@mia_31 Ahoj, obecně lze říct, že glykémie hodinu po jídle by měla být do 7,8. Ale v případě, že se jedná o přesnou glykémii ze žilní krve, vyhodnocenou v laboratoři. Glukometr není schopný měřit takto přesně na desetiny. Doporučuju zakoupit kvalitní glukometr, pakliže chceš mít výsledky co nejpřesnější. A plašit teprve ve chvíli, kdy by čtyři po sobě jdoucí dny byly kolem 8 mmol/l.

@mzp Toto je klasická diabetická dieta v Motole. Zažila jsem jí tam mockrát 🙂 Oni nemají dietu pro těhotné s gestačním diabetem... Sacharidově to vychází správně (večeře 2 rohlíky, 2. večeře 1 rohlík)... ale jinak tam nejsou schopní poskytnout něco jiného.

mzp
13. apr 2014

@werumka ptala jsem se na možnost chleba alespoň k snídani, prý se mám zítra domluvit s doktorkou. Na snídani (která mi vždy dělá problém) jsem snědla 1 rohlík s máslem a 1/2 pomeranče, vypila jejich bílé kafe a 1 a 1/2 hodiny po snídani jsem měla 8,1!

werumka
13. apr 2014

@mzp Já jsem jejich bílé kafe nepila nikdy, anžto mi zvedalo glykémii vždycky 🙂 A navíc mi nechutnalo 😀 Osobně bych se držela snídaňové koncepce 1 rohlík + čaj, případně 1 krajíc chleba + čaj. Nech si od manžela přivézt zeleninu, kterou by sis mohla dávat k večeři a snídani - okurku, papriku, rajče.

mzp
13. apr 2014

@werumka děkuji za radu. mě to kafe i chutná, ale zítra tedy zkusím čaj

werumka
13. apr 2014

@mzp Zkus, to kafe má přece jen taky sacharidy a to mléko v tom Ti nemusí dělat dobře na glykémii. Ráno je určitě lepší čaj. Večer tu bílou kávu můžeš vyzkoušet.

garam_g
13. apr 2014

já třeba pečivo ráno nemůžu, i když s ním podlimitní množství sacharidu, tak mám vysoké hodnoty, 2 dny po sobě jsem zkusila knackerbroty z lidlu a hodnota byla ok

sislik2010
13. apr 2014

@garam_g taky nemůžu pečivo. Knekebroty z lidlu mě přijdou i chuťově nejlepší. Na snídani můžu sníst 3 kousky a zeleninu. Ale už se těším na normální chleba.

garam_g
13. apr 2014

holky a hubnete? já jsem docela pohubla co jsem to začala dodržovat, ale ležela jsem min týden na kapačkách v nemocnici a snědla jsem tak pul rohlíku za den, jinak jsem měla výživu v kapačkách

garam_g
13. apr 2014

Jinak dnes jsem měla i vysoké hodnoty po těstovinách k obědu ☹ , zítra jdu do diabet poradny, tak jsem zvědavá, jestli mi dají inzulín ☹

werumka
13. apr 2014

@garam_g Hubnutí není nijak škodlivé, pakliže není doprovázené ketoacidózou 🙂

garam_g
13. apr 2014

cca 8 kg za 14 dnu?
@werumka

werumka
13. apr 2014

@garam_g A z toho jsi byla jak dlouho na kapačkách? Ketony Ti měřili, nebo si je měříš? Jakou máš jinak váhu (mimo těhotenství, počáteční váha)?

garam_g
13. apr 2014

kapačky 4 dny, ketony si neměřím, ale měla jsem je první den při příjmu do nem, ale to jsem předtím 2 dny nejedla jen zvracela, začínala jsem s váhou 58 kg, dnes končím 31 tt

werumka
13. apr 2014

@garam_g A do té doby jsi přibrala kolik? Ketony při zvracení jsou úplně normální. Dítě si vezme, co potřebuje, toho se neboj. Spíš jde o to, aby sis zbytečně nezatěžovala metabolismus. Určitě bych ty ketony začala měřit i teď.

garam_g
13. apr 2014

hladová už nejsem, to jsem byla ze začátku když jsem začínala s dietou, ted jsem spíš přejezená. do toho zvracení jsem přibrala cca 12 kg

werumka
13. apr 2014

@garam_g No hele, někdo přibere za celé těhotenství 5 kilo, někdo 20. Pokud jsi takhle na "čistém zisku" 4 kila, tak to není taková tragédie. Už bys asi neměla hubnout nějak výrazně dál. Není výjimka, když těhotné s diabetem nic nepřiberou, nebo zhubnou... s tím se počítá. Uvidíš, jak na tom budeš v příštích 14 dnech.

garam_g
13. apr 2014

já ze dne na den vysadila kvanta sladkostí, které jsem do té doby jedla, to ani nemužu napsat co vše jsem snědla za den 😒 , tak se uklidňuji, že něco jsem ztratila v nemocnici a něco tím že nežeru prostě ty sladkosti

werumka
13. apr 2014

@garam_g Určitě, on je to pro organismus velký šok - prakticky ze dne na den se stravuješ úplně jinak. Z toho je pak tělo trochu v šoku, začne rychle trávit vlastní zásoby, vznikají ketony, hubneš... ustálí se to po nějaké době. Přičemž když ještě mezitím jsi na kapačkách a zvracíš, tak se celý ten proces prodlouží. Když jsou ketony přítomné déle, tak navíc přestaneš mít chuť k jídlu. Proto je dobré je měřit průběžně.

m.artina
15. apr 2014

Ahoj holky, jak se máte a jak válčíte? Jdu se za vámi podívat po páru dnech, měli jsme náročný víkend a já teď docela bojuju se školou (za chvíli mi konč semestr), tak nemám moc času.
U mě se to teda začíná zhoršovat ☹ Minulý týden jsem měla úplně ukázkové hodnoty, až jsem si říkala, jestli se nespletli a jestli fakt tu cukrovku mám... O víkendu jsme byli pryč, tak jsem byla nucena trochu zhřešit - hlavně teda kvůli nedodržování intervalů mezi jídly a bohužel jsem na oslavě neodolala a dala si kousek chcescaku a jeden chlebíček. A od té doby se to se mnou táhne, přestože od pondělí zase dodržuji striktní režim, tak po jídle mám vždycky vyšší glykemii (a to i u jídel, které mi minulý týden úplně v pohodě procházely, např. chléb se šunkou k snídani). Tak teď nevím, jestli za to může ten víkend (i když si myslím, že to z mého těla musí být dávno pryč anebo se udály nějaké změny a cukrovka se zhoršuje...
Ve čtvrtek jdu do poradny, tak uvidíme, co se dozvím. Zatím si teda glykemii po jídle držím do 8,0, ale i tak se bojím inzulínu.

mia_31
16. apr 2014

Baby prosím vás je normálne aby som pri tehu cukrovke mala takéto hodnoty ?
na lačno vždy 4,7 po raňajkách tmavé pečivo, šunka čaj nesladený 5,3
po ovocí ako pomaranč,jablko , banán , jahody hodnoty sa pohybujú medzi 5,5 - 6,0
olovranť musli s jogurtom a ovocím 5,2
večera špaldová bageta, maslo šunka ,syr, zelenina, pohár mlieka 5,5
obed napr. dnes vajičková zapražená polievka s opečeným chlebom , soté + ryža normálna porcia, šalát uhorkový so zálevkou kde bol aj curok 5,5
druhá večera jogurt plnotučný smotanový s grankom 5,0
jedine po čom mi vybehla hodnota nad 6 boli pred dvoma dňami na večeru biele rohlíky so šunkou s mliekom miesto špaldových donota bola 6,8

neviem nejako sa mi to nezdá 😠 sladké nejem ale cukor trstený si už normálne pridávama do jedla aj do kávy a nič.

na záťažovom teste mi po dvoch hodinách namerali podotýkam nie zo žily ale z glukomeru podobného ako mám doma hodnotu 8,1 čo presahuje max povolenú hodnotu 7,8 o 0,3 . nemohla to byť nejaká odchylka a ja som teraz zaradená medzi cukrovkárov ?

mia_31
16. apr 2014

všetky merania prebehli 1 hodinu po jedle

mia_31
16. apr 2014

ako nechcem to podceňovať len ma to zaujíma čo si o tom myslíte.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre