Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

meinkonka
21. jún 2016

baby mam pocit ze ovocie mi zvysuje glykemiu menej ako normalne ranajky ci obed. tzn. ze ho mozem jest v pohode ci??
(inak mne ho moja dia povoluje rsp. az prikazuje ze nezabudat jest vela ovocia lebo to teraz potrebujem) a v chladnicke ma caka uzasny melon zachvilu sa ho chystam desiatovat

20iffka
21. jún 2016

@meinkonka ja som ti tie tabuľky včera mailom poslala, dostala si? som aj v augustovkach 😉 veď nás to čaká spolu (mne niektorí doktori povedali, že to aj trošku skôr bude o 1-3 týždne, než mám termín, ten mám 20.augusta) ty máš kedy termín?

montynka131
21. jún 2016

@meinkonka ja poslucham doktora pivham.inzulin ale mne sa zda ze prave ten mi glikemiu zvysuje namiesto znizuje oebo som.ai spravioa dva dni merania jrdla som to iste anieden den som pichala a druhy nie a oed som pichala boli o dost vyssie ja to nechapem. Uz nevh je maly vonku lebo.sa zacinam bat ci mu to neublizuje

meinkonka
21. jún 2016

@montynka131 no to je fakt divne. pytala si sa na to dr? 😕

montynka131
21. jún 2016

K nemu idem az 27

michellevendero
5. júl 2016

@20iffka môžem Ťa poprosiť o tie tabuľky na e-mail: MichelleVendero@azet.sk ĎAKUJEM

20iffka
6. júl 2016

@michellevendero jasné, ak sa ti to zíde a využiješ to, prečo nie 😉 už som poslala...

kralovicova1988
6. júl 2016

Ahojte baby. Chcem sa spytat. Som v 32tt a mam tehotensku cukrovku. Zatial si stale len meriam glukomerom hladinu cukru a vzdy je to v norme alebo aj pod normu. Aj pred jedlom aj po jedle je to ok. Nikdy som nemala cukor po jedle po 2hod vyssi ako 6,0. Nalacno mavam aj 3,8. Drzim len dietu. Chcem sa spytat je to normalne? A aj ked zhresim a dam si sladke tak mam cukor v norme. Mala ste to niektora?

werumka
6. júl 2016

@kralovicova1988 Tady je v první řadě důležité, jak Ti byla cukrovka diagnostikována. Pokzd pouze z krve z prstu, je tu velká pravděpodobnost, že cukrovku vůbec mít nemusis. Druhá věc je měření glykémie - pro gestacni diabetes je důležitá hodnota po hodině po jídle, protože pak už glykémie běží rychle dolů. Je potreba merit ve chvili, kdy je glykemie na maximu. Zkus se změřit hodinu po jidle, tam by měla být do 7,8.

kralovicova1988
6. júl 2016

@werumka no mne kazal diabetolog merat glykemiu po jedle po 2 hodinach. Ale ked mam niekedy po 2hodinach po jedle napr 3,8 tak ja prepokladam, ze aj hodinu po jedle budem mat glykemiu v norme. Skusim zmerat hodinu po jedle. Len nechapem, vraveli mi ze medzi 30tt az 33tt mi to stupne a zatial nic. Akoze som rada, ze nemam vysoky cukor. A to si dam aj sladkost nejaku

werumka
6. júl 2016

@kralovicova1988 Dvě hodiny po jídle se měří diabetici 2.typu. Pokud diabetolog nemá specializaci na gestacni diabetičky, tak Ti bohužel může říct, ať se měříš dvě hodiny po jídle. Ale GDM je specifický druh diabetu. Mrkni třeba na www.tehotenskacukrovka.cz. Jak Ti cukrovku diagnostikovali?

kralovicova1988
6. júl 2016

@werumka teraz som mala glykemiu hodinu po jedle 5.4
No mne diagnostikovali v 24tt. Hodnoty z kapilarnej krvi. Nalacno som mala 4.5 a po zatazi po 2hodinach som mala 10.10

werumka
6. júl 2016

@kralovicova1988 glykémie hodinu po jídle je v pořádku.
Test je udělaný špatně. Pokzd vezmeme v potaz odchylku kapilární krve po zátěži - což je 25%, ale může být i víc - tak jsi mohla mít ze žilní krve klidně 7,5. Limit je 8,5...

kralovicova1988
6. júl 2016

@werumka aj mne to pride zvlastne. Mam PCOS a inzulinovu rezistenciu a preto som si myslela ze vysledok je spravny. Lebo aj moj diabetolog vravel ze kedze mam IR tak mam zvysene riziko vzniku diabetu. A este sa ta chcem spytat, ak si dam nieco sladke a zmeriam si glykemiu hodinu po sladkom a bude to v poriadku, tak to znamena ze pravdepodobne nemam tehu cukrovku?

werumka
6. júl 2016

@kralovicova1988 Na inzulínovou rezistenci Ti přišli jak? Hormonální profil? Máš z něj výsledky?
Pokud trpíš IR, je vyšší riziko jak GDM, tak diabetu 2. typu - což asi víš. A právě proto je nutné GDM testovat správně (ze žilní krve, odběr po hodině i po dvou) a ne tímhle způsobem jaký Ti udělali. Měřením s glukometrem nic nezkazíš, pokračuj dál. Ale spíš bych se měřila po té hodině než po dvou...

werumka
6. júl 2016

@kralovicova1988 Pokud si dáš něco sladkého, tak glykémie po hodině už to zřejmě reflektovat nebude - to spíš za 30 minut. Zkusila bych v tomhle případně změřit za 30 minut i za hodinu - tam už by měla glykémie klesat.

kralovicova1988
6. júl 2016

@werumka na IR mi prisli ked som prvykrat potratila. Pri PCOS byva inzulinova rezistencia, tak som si ju dala vysetrit. IR vysetruje diabetolog zo zilovej krvi. A vsade u nas sa skoro GDM vysetruje z kapilarnej krvi ako venoznej. Ale tak hadam mi uz cukor stupat nebude. Teraz 15.7 idem na kontrolu krvi ( glyk.hemoglobin, kys.mocova a podobne) tak hadam bude vsetko ok

werumka
6. júl 2016

@kralovicova1988 A chodíš kvůli IR na diabetologii nějak preventivně?
Vím, že na Slovensku se dělá OGTT z prstu.. je to fakt škoda, protože ten test je pak k ničemu a je to zbytečná zátěž, kde pak vyjde spoustu falešných pozitivit, ale i negativit...
Určitě měř ještě dál, ale výsledky budou určitě ok.

kralovicova1988
6. júl 2016

@werumka nie na kontrolu na IR sa nechodi. To len keby sa nam nedarilo otehu tak sa davaju lieky na podporu. Ale nam sa podarilo bez liekov ale potom prislo toto. Ale aspon som kvoli diete moc nepribrala 😀

danka_111
15. júl 2016

Dobry den tehulky, prosim Vas, tie, ktore mali tehu cukrovku v prvom tehotenstve a zistili ju vam aj v druhom, v ktorom tyzdni to bolo??? prosim mamicky, ktore si tym presli, aby sa mi ozvali..budem Vam vdacna..velmi..

lilinka007
15. júl 2016

@danka_111 ahoj, napis mi IP, mala som to pri vsetkych troch teh.

montynka131
15. júl 2016

Baby tehotensku cukrovku nepodcenujte. Ja som skoncila na inzuline a maly musel ist akutnou sekciou von na zaciatku 37 tt v minute poslednej. Ale uz je vsetko v poriadku a sme doma

kralovicova1988
15. júl 2016

@montynka131 preco? Co sa vam stalo ked musel akutne cisarskym v 37tt?

montynka131
16. júl 2016

Upadal do hypoglikemie. A padali mu ozvy po narodeni mal cukor iba 2,3

kralovicova1988
16. júl 2016

@montynka131 fuha 😯 a ty si pocas tehu mavala aky cukor? Meravala si si cukor? Drzala si len dietu ci aj inzulin si mala?

sjuzan77
16. júl 2016

tiez nepochopim zeny, ktore len tak z rozmaru odmietaju ogtt. ja som nemala ziadny predpoklad na vznik cukrovky, vsetky testy vyborne, v prvom tehotenstve ogtt negativne a predsa pri druhom vznikla. dodrziavala som dietu, ale aj tak mal maly po porode nasledok - zvyseny svalovy tonus, prve 2 dni nedokazal hybat ruckami, nedalo sa mu ani ohnut v klboch 😒

kralovicova1988
16. júl 2016

@sjuzan77 a pri dodrziavani diety si mala cukor v norme? Alebo sa ti aj zvysoval? Ja mam tiez tehu cukrovku ale stale mam cukor dobry. Aj po jedle aj pred jedlom, aj ked si dam sladke. Dokonca mam niekedy cukor pod normu

sjuzan77
16. júl 2016

@kralovicova1988 ano, vsetko bolo v poriadku. nastastie to malemu preslo same

montynka131
16. júl 2016

@kralovicova1988 mala.som inzulin. Len ja som ho netolerovala moje telo ho odmietalo

werumka
16. júl 2016

@montynka131 hypoglykémie po narození bývá u dětí diabeticek častá. Ale u novorozenců se hypoglykémie počítá až od hodnoty 2,5 a níž. To je jiné, než u dospělého. Hypoglykémie nastává až po odstrizeni pupecniku. Klesání ozev s cukrovkou spíš nesouviselo - to souvisí často s podáním infuze oxytocinu 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre