Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jaruska8
27. apr 2010

Ve´d to, ani ja neviem, mne príde, že fruktóza je menej škodlivá, teda je to ovocný cukor. Čo som ja spomínala tú BIO čokoládu, tak tá je nepečená, má 80% kakaa a obsahuje sirup z agávy, niektoré obsahujú trstinový cukor, niektoré tú fruktózu, tak ja neviem už naozaj, že čo. Ale všetko je to pre diabetikov vhodné, ale asi len pre tých "ozajstných". 😒

berucka
27. apr 2010

No všade výrazne upozorňujú, že dia výrobky nemáme jesť. Aj v poradni nás upozornili, že si to nemáme kupovat, že sú to len predražené potraviny a už vobec nie vhodné pri tehotenskej cukrovke. Ale nejaké tie cukry sú fakt skoro vo všetkom, človek sa tomu ťažko vyhne úplne. Tak si myslím, že keď to bude v úplne malom množstve a príp. v kombinácii s fyzickou aktivitou, tak sa to nejak spáli. Aj v poradni mi povedali, že niekedy možeme aj napr. ovocný koláč (taký, kde je dole piškot a na vrchu napr. želatina s ovocím), ale že si máme hneď potom naplánovať prechádzku alebo upratovanie či inú fyz. aktivitu a že je to ok. Kto sa v tom vyznať?! 😠

werunka21
27. apr 2010

Tak jsem tak letem světem přeletela začátky diskuse a po jedné straně jsem z vás klidnější a po druhé jsem z vás zase nesvá. Zkusila jsem se změřit asi tři dny hodinu po snídani a hrůza hodnoty jako 10,5, 9,7... dvakrát jsem to zkoušela i hoďku po obědě a v pohodě do 7,0. tak mě to vždycky uklidní. Ale na druhou stranu jsem neměla nakázáno se tak sledovat, ale držet dietu a změřit se po týdnu, hoďku po snídani. A když ta hodnota bude vyšší, tak mám přijít dříve. No a teď baby raďte, mám jít k dr. raději dřív nebo tak jak mám až v pondělí? 😒

syraell
27. apr 2010

Tak do Fitnessek bych rozhodne nesla, je to vylozene doslazovany. Ze se to neprojevi hned na hladine nic neznamena, ale dlouhodobe to muze udelat paseku...No a se smetanou mam taky vyborny zkusennosti - termer nula budou 😉

berucka
27. apr 2010

syraell, možno máš pravdu, asi sa na ne vyprdnem, aj keď mi tak mooooc s tým mliečkom chutia a dávam si ich teraz fakt už len pol hrste 😒 A čo inak normálne zvyknete jesť na tú 2. večeru? Ja nemám tak neskoro už normálny hlad a neviem, čo by som mala zahryznúť, aby mi to vydržalo na celú noc a aby som do seba nemusela dlabať zbytočne moc jedla. Chleba ani pečivo ale rozhodne odmietam, lebo po ňom mám ešte ráno vysoké hodnoty a ani mi to na večer nechutí.
werunka21, tie hodnoty ráno máš fakt veľmi vysoké. Mne to nad 10 ustrelilo len jedinýkrát na začiatku, keď som ešte nevedela, že mi chleba nerobí dobre a že ho nemožem ani v predpísanom množstve a veru som si potom aj poplakala. Buď si tú snídani rozdeľ na dve časti po hodine, alebo sa utekaj čo najskor poradiť do diaporadne.

jaruska8
27. apr 2010

Takže žiadne mlsanie baby, mne strašne chutia teraz oriešky, tie mám akoolovrant, stále, kešu sú super a cukor minimálny. 😉 A už to asi aj tak nevyriešime, každej z nás povedali niečo iné, aj to meranie, aj to, čo môžeš a čo nie, ja len verím, že robím všetko správne a hlavné je nehladovať, o to ide.

berucka
27. apr 2010

jaruska8, kešu majú úplne navyssi obsah sacharidov zo všetkých orechov (až 27g na 100g)!!! Ja ich tiež zbožňujem, ale dávkujem si ich veeeeľmi opatrne. Ešte mi chutia teraz hrozne slnečnicové semienka 😉

jaruska8
27. apr 2010

Ja viem, ja si to započítavam, zjem jedno balenie, tam je len 60g, takže pohoda. 😉 Oriešky celkovo beriem vždy pre istotu ako 20g sacharidov a pohoda, cukor OK. 😉

berucka
27. apr 2010

A stačí Ti to na tú svačinu? Ja by som asi bola hladná. Napr. včera som si dala biely jogurt s 2ks kiwi a to nemá ani 20 g, tak som si zobala pár kešu za tým ešte, asi tak 20g 😉

berucka
27. apr 2010

jeeej, tých prvých je 20 g obsah sacharidov v celom a to druhé je množstvo kešu, čiže len nejakých 6 g sacharidov 🙂

jaruska8
27. apr 2010

Hej, stačí, ale potom mám večeru o dve hodiny. Ale nie vždy mám oriešky. Ja mávam jogurtový šalát na večeru.

jaruska8
27. apr 2010

Ale dnes možno vyskúšam tú tvoju svačinku, hm, kiwi by som si dala. 😉

berucka
27. apr 2010

Je to mňamka, niekedy to kiwi striedam s jahodami a niekedy to pomiešam dohromady. Oboje mi veľmi chutí, asi to tak budem jesť aj po poporode, je to dokonca lepšie než už kupované sladené ovocné jogurty 😉

jaruska8
27. apr 2010

Som bola netrpezlivá a som si zmerala cukor po necelej hodinke po obede, bez fyzickej aktivity 6,4, čo je fajn. 😉

berucka
27. apr 2010

Aj ja, práve som domerala a 6.3 😀

jaruska8
27. apr 2010

A čo si jedla??? ja cestoviny. 😉

berucka
27. apr 2010

ja bravčové rebierko s hranolkami (ale len trochu hranoliek), volské oko, nastrúhaná červená aj biela kapusta a zeleninový šalát (uhorka, paradajka, zelené olivy + balkánsky syr). Bolo to v práci v jedálni a fakt som mala pocit, že som sa obžrala, že snáď prasknem... takže paráda!

berucka
27. apr 2010

http://babymed.com/Tools/Ultrasound/third_trime...
toto sú dobré stránky na výpočet toho, aké veľké by malo byť babo v jednotlivých týždňoch 3. trimestra (dúfam, že to tu už niekto nedával)

jaruska8
27. apr 2010

Super berucka, vidíš, toľko sa toho môže a ja odhadujem, že to mohlo byť tak 30, max. 40g sacharidov. 😉 A pritom mojich cestovím som mala len 200g a to už je hne´d 60g sacharidov a po dve hodky som hladná. 😝 😝 😝

emers
27. apr 2010

ahojte,
jé, baby, tak to máte fakt dobré, to mně to lítá teda musím daleko víc dietnější jídla a ještě i ten inzulín... ještěže jsem už doma a můžu si sama vařit, jinak by to bylo asi úplně v řiti někde v jídelně 😝
já na druhou večeři můžu prý maximálně 200ml mlíka anebo bílej nízkotučnej jogurt. No já to obměňuju ještě s kysanou smetanou, tam je toho víc sice, ale zasytí to aspoň trochu. Zas na druhou stranu, dřív jsem do sebe nedala mléčný výrobek ani omylem, že fujtajbl a teď jak si pochutnávám 😀 na tom samotným, tak má mimi aspoň doufám dost vápníku
🙂

berucka
27. apr 2010

A to na druhú večeru stačí? Keď stačí vypiť mlieko, tak super! To ja mám mlieko rada 😝 A možno aj ten jogurt s kiwi by sa dal, lebo nemá dohromady ani 20g sach. 😉 No paráda, ja som si totiž myslela, že tam musí byť nejaký ten "dlhý cukor" ako chleba a preto som ho nahradzala tymi fitnesskami, ale kľudne sa bez nich zaobídem 🙂

jaruska8
27. apr 2010

Ja si dnes dám ešte tak okolo ôsmej jablko a potom na druhú večeru jablko.
Baby môžem sem napísať svoj dnešný jedálniček, ak sa vám chce, tak by ste mi mohli napísať svoj názor, či je to podľa vás dosť. Hm???
Raňajky: 2 knäckenbroty, paradajka, cibuľka, párky (30g sacharidov)
Obed: zapečené cestoviny, celoražné s brokolicou, smotanou a mozzarelou (200g, približne 60g sacharidov)
Olovrant: 60g makadamiových orechov (15g sacharidov, možno aj menej)
Večera: plátok celozrnného chleba, biely jogurt, paradajka, cibuľka, reďkovka, hlávkový šalát, tuniak (60g sacharidov)
Po večeri: jablko
2. večera: 2dl Acidka
Nie ja to málo???? nie som hladná, mne to stačí, nemám pocit, ale je to menej ako tých 250g sacharidov. 😒

emers
27. apr 2010

berucka: no stačí, já nevím, měl by být normálně ten "dlouhý" sacharid, jenže mě to pak moc vylítává, mně to zrušili, leda by mi dali inzulín i na noc a zatím se tomu chtějí vyhnout. Ráno jsem měla nadlimitní glykemku totiž. Asi případ od případu a taky doktor od doktora že 😉

jaruska: těžko říct, v tomto sama tápu... diabetoložka by tě asi pochválila, no mně se to zdá z hlediska výživy těhotné, že by mohla mít víc, ale v našem případě to asi moc jinak nejde no?! 😕 Kdyby jsi byla nějaká silná, tlustá, tak je to jistě ok, jestli máš těch 50 kilo i s postelí 😅 tak je to smutný, že se nemůžeme najíst, ale zas když nemáš hlad, tak ti to stačí asi že jo...

werunka21
28. apr 2010

Tak děvčata, jsem na inzulinu. A prý jsem cukr měla opravdu měřit 4x denně. Holt paní doktorka mi to zapomněla říct. To bych si jinak pamatovala no ne?

jan12
28. apr 2010

Ahoj werunka21, ake si mala hodnoty po vypiti toho sladkeho napoja? Pytam sa preto, lebo mne nepozicali glukometer iba mam drzat dietu, a tak nezistim ake mam hodnoty. Ja som mala 9,5 a po dalsom zatazovom teste 6,9 - to boli ranajky uz samozrejme dietne.

werunka21
28. apr 2010

Jani, měla jsem 11

jan12
28. apr 2010

aha, pytam sa preto, lebo nechcem ohrozit malu - a vobec neviem ake mam hodnoty po jedle. A tak dufam, ze moja diabetologicka vie co robi, 3.5. idem na kontrolu, tak sa jej musim popytat na veci. A teraz si mala ake hodnoty, ked ti dala inzulin.

werunka21
28. apr 2010

Po snídani 10,5 9,6 8,4
Po obědě 6,4 7,0
Moc toho prý z toho nevyčte, je potřeba to měřit 4xdenně ale i tak to mám prý na hraně, tak mi dala 2jednotky inzulínu a mám měřit profil a přijít 3.5.
Chápu, že tě to znepokojuje, všichni měříme a ty nemáš možnost zjistit co a jak.

jan12
28. apr 2010

no ved to ma najviac stve, ze sa nemozem odkontrolovat ☹ Uvidim co mi povie na kontrole 3.5.
Dik za odpoved 🙂

mateta888
28. apr 2010

Ahojky 😵

Tak já jsem měla po zátěžovým po hodině 10, a po dvou hodinách 8, ale raní na lačno jsem měla ukázkový. Já si jdu taky v po na krev a v ut budu dělat profil. Jinak já doma taky nemám jen, když mi to dají (jednou za tři týdny ) takže nějaký vychytávání je bez předmětný. 🙄 Ale zatím to bylo v pohodě tak uvidíme příští týden.

werunka : tak to je blbý, ale měla přesně říct jak a kdy se měřit já dostala hodinový seznámení co mě čeká a sestřička mě zaškolila s glukometrem. Každej to má jinak.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre