Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

syraell
29. apr 2010

Ovoce ráno baštím bez problému - snídám třeba ananas, nebo jablko a glykemka parádní. Jenom to vypadá, že se situace asi opravdu bude zhoršovat s každým týdnem, jak nás varovali...Věci, který byli minulý týden v pohodě mi už teď pěkně zvedají hladinku...takže musím neustále snižovat porce, což asi nebude úplně dobrý...
Dopoledne jsem si dala kafe s mlíkem a ouha - po obede glykemka 8! neco na to mlíku po ránu asi bude a je to třeba brát i vrámci celýho dopoledne...

emers
29. apr 2010

holky, s tím ovocem mi doporučila taky jen 1 denně bohužel a to malé jabko aneb kiwi anebo pomelo, v tom je prej minimum cukru...
a ještě jedna rada, pokud nevíte, tak mezi hlavními jídly by měl být odstup ideálně 6 hodin! Tzn. když snídáte v 7, tak oběd ve 13 a večeře v 19, no a mezitím hodit ty svačinky.

berucka: možná ti to jako mě zvýší, já jsem začala na 3,5,4 na hlavní jídla a nestačilo to, ale neboj se toho, furt je to málo co si pícháme oproti normoš cukrovkářům. 😉

už jsem to tu psala, ale není prý účelem vynechat sacharidy, ty sacharidy mají být, ale tak nějak vyrovnaně pro každou z nás...
tzn. není dobré vynechat na snídani celozrnný chleba jen proto, že to zvedne cukr, dát třeba míň, ale přece nemůžeme jíst furt jen zeleninu a ryby a vajíčka atd. Má to být vyvážené. NO že se to těžko vyvažuje, to nemusím říkat 😝

já dnes měřím a mám dobré hodnoty, po snídani dokonce 5,0 😎 ovšem vše s inzulínem samozřejmě u mě... ale zas se můžu docela "normálně" najíst, takže jsem ráda.

radushka: super, že ti to zmizelo s porodem 😵 a díky za povzbuzení! 😉

emers
29. apr 2010

syraell:
já mlíko piju až navečer anebo jako tu druhou večeři, to mi říkali, že ani nemám zkoušet dopoledne 😀
hm, no to je fakt, že se to s každým týdnem zhoršuje... jenže právě když bychom měli mít přece normálně o něco vyšší příjem energetický a ne nižší! 😠
Takže já teda příjem rozhodně snižovat nebudu, už tak jsem jak houžvička a z něčeho ten prcek taky musí být, se zeptám v poradně a předpokládám, že by mi to zase o 1 jednotku zvýšili...

Cosi jsem četla o tom, že někomu to kolem 35., 36. týdne se zlepšuje, ale nevím co je na tom pravdy, jeslti to není internetový blábol?!

berucka
29. apr 2010

emers: asi si myslela werunku alebo niekoho ineho, ja si totiz zatial inzulin nemusim pichat a dufam, ze to tak aj ostane 😅

emers
29. apr 2010

berucka: jé, promiň, jo jo, já jsem myslela werunku 🤐
se mi popletla "berunka s verunkou" asi 😀

jo a ten inzulín co je už v peru, tak ten nemusí být v lednici a ty zbylé, co se teprve budou dávat do pera, tak ty mají být v lednici a než prý si je dám do pera (až mi dojde ten inzulín v peru), tak se mají vyndat i noc předem a nechat při pokojové teplotě, prý se to nesmí píchat studený z lednice... aspoň mi to tak říkala dr.

berucka
29. apr 2010

Jasné, nevadí 😉
Dievčatá, vy fakt máte pocit, že sa vám to s postupom času zhoršuje? Lebo ja som práve včera hovorila manželovi, že po tom mesiaci diétovania už mám celkom vychytané, čo v akom množstve a kedy možem a že je super, že sa to ani nejak nezhoršuje, ako ma varovali. Je fakt, že všade sa píše, že to má tendenciu sa do 36. týždňa zhoršovať a potom sa to asi nezlepší, ale aspoň sa to už nezhoršuje. Ale ja na sebe žiadne zhoršenie nebadám, chvála Bohu! Som teraz v 32. tt, tak ešte uvidíme, no už by to mohlo ostať takto, veď aj takto je to už dosť na ho... 🤐 😉

ellysa
29. apr 2010

mne sa to nezhoršuje 🙂 dnešná kontrola ok na lačno 4,1 po hodine 5,6, ďalšiu kontrolu mám až o 3 týždne, no ale neviem, či tam už pôjdem 🙂

berucka
29. apr 2010

Ak dovtedy náhodou neporodíš 🙂 Ale hodnoty máš krásne, to je paráda 😉

ellysa
29. apr 2010

berucka ja by som rada tak v 39 tt rodila, dúfam, že mi to malinká splní a nebudem sa guľkať ešte do 42 tt 😝

berucka
29. apr 2010

diabetičky vraj nenechávajú prenášať, takže ak neporodíš do toho 40 tt prirodzene, tak je dosť možné, že Ti to vyvolajú. Aj mne by to tak vyhovovalo, lebo to čakanie po termíne musí byť nekonečné 🙂

werunka21
29. apr 2010

emers díky za info 🙂
Jinak dr.mi doporučila sladidlo Candys, když sladit tak tímto a nebo můžu použít při pečení. Má nulové hodnoty. Mají ho v lékárně za 50kč, u nás, nevím jak na SK.

syraell
29. apr 2010

werunka21
vsechna sladidla kompletne jsou nevhodna pro dite, takze doporucuju vydrzet to a rozhodne neprislazovat! Neni problem, kdyz si das jednu zvykacku se sladidlem, ale pouzivat to pri vareni znamena pouzivat uz dost velky mnozstvi. Bacha, je to treratogenni!

emers
29. apr 2010

holky, jo jo, to je zas pozitivní, že nás nenechají přenášet a pohlídají si to 🙂

já dnes aspoň dobrou zprávu, sice s cukrovkou nesouvisí, ale jsem se dnes dozvěděla, že aspoň nemám pozitivní protilátky, mám Rh 0 neg. (taky musím mít všechno co se kontroluje 😀 )

já když už zhřeším, tak tou 70 a víc procentní čokeckou, max. 2 čtverečky 😉 a je pravda, že jsem si koupila jakési dia sušenky, vím, že by se nemělo, ale když si dám jednou za pár dnů 3-4 ty pidikousky, tak se svět nezboří a já mám jakože "sladkost" 😀
jo a taky si dělám ten štrůdl jablečný a dám si 1 kousek vždy... zbytek je v ledničce, takže to vydrží...
teď jsem si udělala obměnu a mám tvarohovo-jablečný, posypaný obyč. kakaem, tím co tam je na 100g 1, 15g sacharidů, takže nic vlastně
včera jsem měla mlíko s tímto kakaem, ono to sladký vlastně není, ale navozuje to, že jako je no 😀 ono mi teď sladký přijde i obyčejné máslo, takový to pravý v kostce, když si dám na chleba... člověk si zvykne asi 😉

emers
29. apr 2010

holky, jo jo, to je zas pozitivní, že nás nenechají přenášet a pohlídají si to 🙂

já dnes aspoň dobrou zprávu, sice s cukrovkou nesouvisí, ale jsem se dnes dozvěděla, že aspoň nemám pozitivní protilátky, mám Rh 0 neg. (taky musím mít všechno co se kontroluje 😀 )

já když už zhřeším, tak tou 70 a víc procentní čokeckou, max. 2 čtverečky 😉 a je pravda, že jsem si koupila jakési dia sušenky, vím, že by se nemělo, ale když si dám jednou za pár dnů 3-4 ty pidikousky, tak se svět nezboří a já mám jakože "sladkost" 😀
jo a taky si dělám ten štrůdl jablečný a dám si 1 kousek vždy... zbytek je v ledničce, takže to vydrží...
teď jsem si udělala obměnu a mám tvarohovo-jablečný, posypaný obyč. kakaem, tím co tam je na 100g jen přes 1g sacharidů, takže nic vlastně
včera jsem měla mlíko s tímto kakaem, ono to sladký vlastně není, ale navozuje to, že jako je no 😀 ono mi teď sladký přijde i obyčejné máslo, takový to pravý v kostce, když si dám na chleba... člověk si zvykne asi 😉

kkkika
29. apr 2010

Nebojte baby, zvladneme to vsetky 😎 ja nemam teh. cukrovku ale normalnu, od 11-tich rokov, teraz cakame nase prve babatko a zatim vsjo ok. Netreba sa bat, ten stres uskodi babatku viac nez kapanek vyssia glykemia. By ste sa cudovali, kolko zdravych ludi ma glykemie nad 10mmol a ani o tom nevie... 😉 urcite budeme mat vsetky zdrave a silne babatka!

beruskaveruska
30. apr 2010

ahojky já jsem od cca 7tt na inzulínu mám humulin R a dávky 7-6-5 a humulin N dávka 8.
a hodnoty mi lítaj takže si průběžně zvyšuju dávky o 1-2 jednotky 🙂
prý bych měla na inzulinu zůstat i v době kojení tak jsem na to zvědavá. 🙂

beruskaveruska
30. apr 2010

jinak jsem koukala x stránek dozadu a s holkama co jsem tu s nima byla tak už maj všechny miminka u sebe a cukrovce dalyy vale tak aspon, že tak a jsou všichni OK 🙂

mě řekli, že porod nejdýl ve 38tt. ted jedu 6.5. na kontrolu a dozvím se co a jak

ellysa
30. apr 2010

beruskaveruska no na inzulíne asi fakt nenechajú prenášať.
mne nič o skoršom pôrode nepovedali, ibaže ja nerodím na SK, ale v AT a iba teraz som tam prešla k lekárovi, tak sa ho na to musím nabudúce popýtať, ako to riešia u nich, ale predpokladám, že by ma prehováral na cisára, a to ja nechcem-u nich sa robí bežne aj na požiadanie.
babule ako robíte tú jablkovú štrúdlu?

ellysa
30. apr 2010

beruska a až teraz som si všimla, že máme skoro rovnaký termín 🙂 , môžem sa spýtať, akú veľkú ti odhadujú malinkú?

beruskaveruska
30. apr 2010

ellysa minulý týden ve čt jsem měla odhadem váhu teda malá samozřejmě 2420g a paní doktorka byla moc spokojená no a císař mi byl též doporučen, ale mě je to jedno nijak to neřeším. prostě bud mě nechaj rodit normálně nebo ne. a hlavně malá je KP takže je císař vhodnější a mě se moc rezjely křečové žíly a to se jim taky nelíbí

ellysa
30. apr 2010

beruska, no ešte aj keď je KP, tak to fakt radšej ten cisársky, naša sa otočila v 35 tt a včera sme mali odhadom 2600g, je od začiatku o týždeň väčšia 😅

beruskaveruska
30. apr 2010

elyysko my jsme byly pořád o týden menší, ale dle minulé kontroly už to malá dohnala 🙂 a ty jsi na dietě nebo na inzulínu???

ellysa
30. apr 2010

beruska, ja mám len diétu, keď sa snažím hodnoty sú dobré, aj keď pravdu povediac už sem tam aj zhreším 😕 potom to vyskočí a potom sa zasa kontrolujem a dobre...
tak super, že malinká pekne rastie 😀

gilmorka
30. apr 2010

ellysa az v 35 tt sa mala otocila? Tak to mam este sancu. Tiez je maly zatial zadockom, za dva tyzdne ma caka sono a podla toho ako bude otoceny tak aj odbery navyse, na pripadny cisarsky, aby to bolo nachystane.
Ja si strudlu robim tak, ze si rozvalkam listkove cesto, nastruham na hrubom struhadle jablko a zatocim. Vrch potriem vajickom, a peciem. Teraz som si tam dala aj trosku mletej skorice, ale s tou opatrne, moze vyvolavat kontrakcie.

berucka
30. apr 2010

ellysa, robím tu štrudľu rovnako ako gilmorka, len to ešte posypem mletými orechami. Tá trocha škorice je fakt super, má to potom takú "skutočnejšiu" chuť. Ešte si zvyknem vyšľahať aj šľahačku a poliať si to navrch + si k tomu rozkrojím jednu jahodu a je to krááááása a mňamka 😝

beruskaveruska
30. apr 2010

gilmorko mě řekli, že má na otočení čas, ale naše slečna si nechce hrát na netopýra 😀 a být hlavou dolů 😝 takže už asi zůstaneme dolů zadečkem

gilmorka
30. apr 2010

Ved to, ten moj drobec sa tiez nejako netvari, ze by mal zaujem otacat sa, stale citim ze kope na rovnakom mieste. Doktorka mi min. tyzden povedala, ze mu este dava sancu, ale ako bude stale vacsi, bude mat menej miesta na otocenie, cize sanca klesa, aj ked stat sa moze aj ze sa otoci do porodu.

beruskaveruska
30. apr 2010

gilmorko ono je nakonec jedno zda se otočí nebo ne hlavně, že se dočkáme zdravých miminek 🙂 a já jsem teda zvědavá jak to bude po porodu s tou cukrovkou 😠

gilmorka
30. apr 2010

Radsej by som rodila normalne, ale tiez si vravim, ze drobec si rozumie, ked sa nechce otocit, asi to ma dovod. Hlavne nech je v poriadku, ved von sa uz nejak dostane 😉

jaruska8
30. apr 2010

Baby, dnes iný šok, hodinu po zjedení 200g jahôd, že 13,2 ma skoro drblo o zem, ale hne´d som dala ďalší prúžok a že 6,0, tak rozumiete tomu???????????? Ja nie, jahody mi nič nerobili, pohoda, už aj vám niekdy blbol????? Ten hnusný glukomer???? 😠 😠 😠 😠 😠

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre