Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lemurko
28. apr 2014

@werumka Krv bola posielana do labaku, z toho vysli nizsia hodnota ako z glukomera. Ale tam bol rozdiel rapidny, na glukomeri 8,9 a z labaku 6,8 - (odber z toho isteho prsta, chvilku po sebe). Lekarka mi kazala merat si glukomerom co najviac aby to teda videla, videla presne co som jedla a ake boli hodnoty, ale zhrnula to tym, ze asi zle meria glukomer. Cize videla aj tie vyssie vecerne, respektive poobedne hodnoty. Nad velkostou babatka si nikto nepozastavoval, lebo ked som bola na dia tak na dlhsie, tak som bola tesne pred sonom a ked som tam bola opat, tak mi dr. iba rychlo oznamila, ze vysledky su v poriadku a nemam stresovat a nie som vlastne ich pacient, cize na babo ani nedoslo, na gynde zase cakaju na spravu z dia (ktoru teda nemam, lebo teda nie je co riesit).

Da sa nejako zistit ako meria ten glukomer? nejaka kalibracia alebo premeranie? Glukomer je moj, otec ma rovnaku znacku - oba meraju zhruba rovnako a nejako sa mi nezda, aby boli oba zle ? Otec ako diabetik sa tym riadi, ja som sa tym riadila pri prvom tehu a teraz to teda mam ignorovat.

werumka
28. apr 2014

@lemurko Zkontrolovat glukometr jde - táta by měl určitě mít kontrolní roztok, který se aplikuje místo krve a měl by vyjít výsledek, který je většinou uvedený na krabičce s proužky.
Mně občas vyjde rozdíl v měření ze stejné kapky třeba o 1 mmol/l. Ale rozdíl 6,8 - 8,9 už je docela dost. Zkusila bych ten kontrolní roztok.

ynett
29. apr 2014

@werumka ahoj, prosím ťa ku koncu tehu je možné že sa cukrovka zhoršuje. ja som si posledný mesiac merala len jedlá, ktoré som ešte nemala a teraz som znovu začala testovať jedlá, ktoré boli predtým oka a skáču mi otrašne vysoké hodnoty. je to možné? dúfam, že som tým za posledný mesiac nejako neublížila bábatku. veľkostne je oka. na krv k diabetologičke idem až budúci týžden. ma picne ked som to celé dovrzala. ach jo.

werumka
29. apr 2014

@ynett Ahoj! A jaké hodnoty to jsou? Plus mínus? Obecně se předpokládá, že se cukrovka po 35. týdnu stabilizuje. Já osobně jsem tohle na sobě nepozorovala, připadalo mi to pořád stejné. Je to individuální. Inzulín máš? Nebo jen dietu?

ynett
29. apr 2014

@werumka len dietu. no okolo tých 7,6 až 8,6. štandardne pri tých jedlách som mala tak okolo 6.

werumka
29. apr 2014

@ynett To není tak zlé. Musíš si připočítat odchylku glukometru (ten často měří o něco vyšší hodnoty). Pokud nemáš standardně po jídle 10, tak se není čeho bát. Už jsi na konci těhotenství 🙂

ynett
29. apr 2014

@werumka uf to naozaj? som sa úplne že vyplašila ked mi zrazu začal hádzať takéto hodnoty. dakujem🙂

werumka
29. apr 2014

@ynett Ne, to už se teď fakt nic nestane. Zkontroluj si ještě ketony v moči, proměř jeden celý den. Ale opravdu bych se nebála.

ynett
29. apr 2014

@werumka ketony mám úplne v pohode, negatívne alebo len veľmi jemne zvýšené. aj to len ráno. dakujem za info🙂

werumka
29. apr 2014

@ynett Tak to bude v pořádku. Já jsem takhle kolem toho 37. týdne trochu zvolnila, doktorka říkala, že už to v tuhle chvíli fakt nevadí.

ynett
29. apr 2014

@werumka je pravda, že cez sviatky som zvolnila, to ano. a pri niektorých jedlách mi to lietalo, ale pri tých klasických som bola prekvapená že je cukor vyššie ako doteraz. no som rada, že som nič také nepokafrala🙂

lemurko
2. máj 2014

@werumka No glukomer mi skontrolovali z firmy co ich predavaju a dali mi aj roztoky na kontrolu a je v poriadku. Takze to asi budem robit tak, ze pokial by mi vychadzali hodnoty nad 9 tak skusim to nejako dietou este ovplyvnit. Snad teda nebude vadit, ked babo zostane v brusku az to terminu a nebude mat nejaky specialny rezim, ako tomu teda bolo, ked som tu tehu cukrovku mala na papieri. Sladke som si uz uplne odvykla, nechyba mi a hodnoty po normalnych jedlach sa trosku ustalili, uz je to vacsinou do tych 9. Takze z labaku by to snad vyslo ok. Inak je sranda, ze pri prvom tehu mi lekar kazal mat hodnoty 90 minut po jedle do 7,2 na glukometri, teraz mi povedala, ze ked z labaku vyjdu do 7,8 (ako oGTT test), tak je to tiez v pohode. Zase na ceskych strankach sa pise uplne ina hodnota a to hodinu po jedle. Nevies teda presnejsie ako maju byt tie hodnoty?

veriaca
5. máj 2014

mne mudr. kázala...do 2 hodín po jedle mám mať do 6,7..z labáku mi krv na 2 deň zbieraná po jedle vykazuje rozdiel aj 0,6 stupňa.....oproti aktuálnemu odberu z glukomeru
ale momentálne aj po sladkej torte v 28 t. mám okolo 5...to veľmi kolíše,teraz ani nie ako diabetes

werunka21
6. máj 2014

Ahoj holky, vracím se po čtyřech letech do této diskuze ☹ . Před čtyřmi lety jsem se dostala až na inzulín. A tentokrát mi zjistili cukrovku už teď. Tenkrát jsem držela dietu poctivě až na nějaké výjimky. Teď se bojím jak to zvládnu. Jsem se dost rozežrala. Ogtt mi vyšel 11,9. Jen na dietě to asi neudržím a dřív či později asi zase skončím na inzulínu.

asteri
6. máj 2014

@werunka21 ahoj, tak to Ti drzim palce, mas veru dlhe obdobie pred sebou 😝 Ja mam vydrzat este 2 mesiace na diete ale je to pre mna hrozne tazke...uz sa neviem dockat normalneho jedenia...
Tak ale co ineho nam ostava...motivacia je velka, to zvladneme, ze? 😀

werunka21
6. máj 2014

@asteri Díky, bude to dlouhé ☹ . Zvládnout to musíme, už kvůli miminka. Je to těžké, ale motivace je velká 🙂 . Nejhorší je asi ten začátek, než si člověk na to nějak zvykne. Já mám ještě problém v tom, že mi ještě není úplně nejlépe 😅 . Ne že bych zvracela, to ne. Ale není chuť a občas ještě nějaká ta "nevolnost". Tak počítám dny, že už by to mělo každou chvíli zmizet.
Vzpomínám si že když jsem tu byla tenkrát, taky tu byla holčina od 17tt a byla tady táááák dlouho. No a já už od 13tt, to bude nekonečné 😝

vally11
6. máj 2014

Ahojky, chtěla jsem se zeptat jaké vám dr. řekl, že jsou hodinu po jídle ještě přijatelné hodnoty. Jsem 33.týden a začíná mi cukr pomalu lézt nahoru. Při prvním těhu jsem po testech OGTT udržela vše na dietě. Ted jsem byla hlídaná už od začátku, doteď vše ok, až poslední cca týden mi hodnoty lezou na 7,0. Do poradny mám jít až kolem 20.5., tak nevím, zda jít dřív, abych něco nezanedbala.
Díky za odpověd

gianni
6. máj 2014

@werunka21 už tu chodím velmi málo,na kolko už nie som tehu,ale chcem ťa aspon trochu upokojiť,že nie si sama čo ti tak skoro zistili,mne tiež v nejakom 3 mesiaci a rovno mi dali inzulín,dali mi vypiť tu sladkú vodu a hodnoty: na lačno 7,6, po hodine: 12,8 a po dvoch: 10,9
no bohužial pichám si dodnes,ale nechcem ťa odradiť a drž sa,mysli pozítívne 😉

werunka21
6. máj 2014

@gianni Tobě to zůstalo? A jak to zvládáš, to musí být těžké. Já jsem měla po porodu taky problémy. Ještě asi půl roku jsem měla hodnoty mírně nad hranici. Pak se to naštěstí srovnalo. Uvidíme, co mě čeká po tomhle 😒

werunka21
6. máj 2014

@vally11 Já mám napsáno, že hodinu po jídle do 7,8.

gianni
6. máj 2014

@werunka21
áno po pôrode mi diagnostikovali DM 1,bol to pre mna šok,lebo som sa tešila že po pôrode dobehnem to čo som zameškala,ved som pribrala len 6 kíl,ja som bola velký jedák a ako laička som si myslela že no dobre budem brať tabletky ale aspon sa poriadne najem a nakoniec inzulín a doživotná diéta,som myslela že ma porazí,ale nechcem vás tu týmto zaťažovať,na to je tu iná skupina kde si píšeme a radíme si, pravdaže aj ja zhreším ked sa ináč nedá 😉
držím palce...

mysutkaaa
6. máj 2014

Ahoj holky, tak jsem dneska byla v diabetické poradně (no jsem z toho jaksi zmatená a zoufalá).
Nafasovala jsem přístroj na měření cukru a příští týden znova na kontrolu. Dali mi i takovou knížečku co jíst. Řídíte se podle nějakého jídelníčku na netu? Budu ráda za každé rady.
Po roztoku jsem měla naměřeno 8.3

lenule01
7. máj 2014

jsem ve 29 týdnu a mám také těhu cukrovku, jsem na dietě, hodnoty se mi pohybují max kolem 8, a to jen někdy. do doby než jsem začala držet dietu miminko přibíralo pěkně podle tabulek a jen co držím měsíc dietu, tak se mimi pohybuje s váhou na nižší hranici. doktorka z DIA mi řekla, že to s dietou nesouvisí, že to je druhý možný následek cukrovky (bud´ váha vysoká nebo nízká). jenže kamkoliv se na internetu a v publikacích podívám, tak o nízké váze miminka se nikde nepíše, píše se jen o váze velké !!já jsem také navíc zhubla 2,5 kg, to doktorka z DIA přešla úplně bez povšimnutí. neměla jste náhodou některá stejný problém?

ynett
7. máj 2014

@mysutkaaa pozri stránku tehotenskacukrovka.cz

ynett
7. máj 2014

@lenule01 ja som tiež schudla ked mi nasadili dia dietu cca 3 kg, teraz posledné týždne naberám naspäť ale som stále pod váhou pred otehotnením. čo sa týka veľkosti bábatka tak to neviem poradiť.

ynett
7. máj 2014

baby mna teraz napadla jedna otázka. bola som na odbere krvi a moci u diabetelogičky zo žily a výsledky sú oka. cukor v norme. moja otázka je, že či ten cukor je v norme iba v ten den ráno nalačno - kedže vtedy sa berie krv. alebo to oni vedia z tej krvi aj spätne, t.j. za posledné obdobie je cukor oka? nejako som sa zabudla spýtať.

vulka
7. máj 2014

@ynett Určite je to len momentálny stav. Čiže už o 2 hodiny si mohla mať úplne odlišné výsledky. Aj z krvi aj z moču.

ynett
7. máj 2014

@vulka tak to by mi skôr mali brať po požití niečoho sladkého ako nalačno. však to potom nič neukazuje. ☹

vulka
7. máj 2014

@ynett Omyl. Samozrejme, že ukazuje. Ranná glykémia hovorí aj o tom čo sa dialo s glykémiami v noci. je dosť nanič, ak je ranná nalačno zlá.

ynett
7. máj 2014

@vulka na lačno som mala vždy oka, skôr po jedle nie. len som posledné týždne moc neudržala dietu v norme tak som chcela vedieť či sa to nejako na cukre odrazí, lebo dávnejšie som čítala o nejakom hemoglobíne či čo to bolo, že to ukazuje ako bol cukor pár týždnov dozadu, tak som myslela, že ked krv sa berie zo žily a priamo u diabetologa tak sa aj to sleduje. no ale neviem ako je to v tehu cukrovke a asi som to zle pochopila.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre