Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ilonne
8. aug 2011

@petapete @lucy56 Do 4% je glyk.hem. jako u zdravého čl. a do 4,5% výborná kompenzace cukrovky. Myslím, že je to tím postupujícím těhu, že teď půjde tu glykémii hůř udržet. Ale zase teď by se to tuším mělo nějak ustli, ne? Anemická nejsem.

@lucy56 Mě dělají rovnou i další testy, jako jaterky, kys. močovou, bílkoviny atd. Nevim proč. Měla jsem málo bílkovin i minule a teď mám ještě méně. Prý si teď čím dál víc bere miminko, tak si mám něco koupit, abych nenatékala.

petapete
8. aug 2011

@ilonne - no já prolezla celou tu poradnu MUDr. Moravcové a Krejčí, co mají na porodnice.cz a tam píší, že ta stabilizace je až od ca 36.tt, takže ještě pár týdnů hrozí zhoršování😖. Jinak tam právě píší, že jako opravdu dobře kompenzovanou tu těhu cukrovku berou do těch 4%, že u těch těhulí jsou přísnější, než u "normálních" diabetiků...Já ani nevím, co vše mi nabírali na té diabetologii, ale brala mi sestřička tři nebo čtyři zkumavky...to stejný ve stejný den i sestra na gynekologii v poradně, tak jsem byla jak řešeto a vysátá😀

ilonne
8. aug 2011

@petapete Tak to ti určo dublovali testy stejně jako mě 😀 . Akorát, mě ne v jeden den, ale dva dny po sobě 😀 . Hm, to si asi uberu sacharidy 😠 .

petapete
8. aug 2011

@ilonne - jj, taky si myslím, že si nabrali víceméně to stejný😀. Ale tak to je fuk, neřeším, holt si pojišťovna zaplatí víc😀. Jinak já včera zkoumala tu snídani - dala jsem si standardní druhou večeři jak vždy (teda o hodinu později) a jak jsem šla v noci čurat, tak se pořádně napila mlíka...a ráno glykémie 4,7, takže evidentně na tom něco bude, že je potřeba se večer/v noci víc najíst a ráno to vypadá líp😀. Takže včera druhá večeře v jedenáct a ve čtyři ráno jsem to při cestě na wc vzala přes kuchyni zas😀. Akorát teda ráno jsem neměřila (možná jsem mohla, zkusila jsem na snídani polívku - vývar s masem a krupičkovýma nočkama, tak by mohlo být zajímavý, jestli je to lepší než chleba...ale táááák se mi nechtělo si zas bodat do prstu😖, že jsem se na to vykašlala). Jinak já teda mám ubraný sacharidy hlavně to ráno - když si dám chleba, u kterýho bych těch 40g splnila, tak mám i při míň vyšší glykémii(k těm sedmi), když si dám ty polystyreny, suchary,..., tak toho zas nemám šanci sníst víc, než max. do 25g S, víc prostě nenacpu...

yvett2009
8. aug 2011

ahoj holky, tak mně to nejde na rozum 😕 Podle výsledků z měření mi za poslední týden z ničeho nic začal dělat problémy chleba. Před tím jsem si vždycky na večeři dávala třeba dva plátky chleba s nějakou pomazánkou, šunkou, vajíčkem, sýrem atd. atd a bylo to v pohodě. V pátek jsem si dala menší dva krajíčky namazané cottage sýrem s pažitkou a k tomu papriku a vylítlo mi to na 8!!! 😝 Včera už jsem si dala kuřecí prso a brambory+ paprika a po hodině jsem měla 6. Tak se mi zdá, že ani těsně před porodem nebudu mít pokoj a budu muset úplně omezit jakýkoliv chleba. To snad ani není možný!

gianni
8. aug 2011

ja mám zase tlak trochu nižší,zvyknem mať tým 110/70
zajtra už idem na ten monitor a k doktorovi tak som zvedavá a pobede ešte k zubárke 😒 , mne sa posledne malé dosť často hýbe aj teraz napr.,ale stále kope na jednom mieste a to v lavo na boku,sem tam to prejde cez pupok,vždy takú hrčku vytlačí no sranda,aj večer ked si lahnem,len dúfam že potom nebude také hyperaktívne 😉

petapete
8. aug 2011

@yvett2009 - Ivi, to je teda mazec😖. Aspoň se můžeš uklidnit tím, že už to máš jen "za pár"😉. Vím, že je to blbý, ale je to tak😉. Já musím vydržet ještě dva měsíce a teda třeba dnes mi dost hrabe z toho - nemám na nic chuť, představa, že musím jíst...teď jsem tu hysterčila se svačinou, fakt naštvaná...nakonec jsem si dala půl housky s žervé a šunkou a k tomu hrníček kakaa z opravdovýho kakaa. Na večeři chci udělat topinku s česnekem, už mě fakt nic moc nenapadá, co furt dělat na ty svačiny/večeře😀

@gianni - tak u nás u Lukáše teda platilo, že jak byl klidný v bříšku, tak tak byl pak klidný i venku 😵. Medvídě je zatím taky docela klidný mi přijde, tak doufám, že mu to taky vydrží i po porodu🙂

yvett2009
8. aug 2011

@petapete Ahoj Peťo, já to taky nechápu, nevím, jestli to třeba už není předporodníma nervama 😀 , ale chleba teď už zkrátka vůbec nebudu. Nejdříve to začalo tou snídaní - tu jsem vyřešila těma sucharama - už se mi z nich dělá fakt zle, ale že se to stane teď i u večeří, tak to jsem fakt nečekala 😒 A včera jsem to kuře s bramborama jedla hodně z "musu" , vůůůbec jsem na ně neměla chuť. JInak před chvílí jsem si dala bílý jogurt a půl nakrájené broskve - mňamka! Ve čtvrtek jdu znovu na monitor a poslední kontrolu ke své gynekoložce, tak už se jí zeptám, na kdy by porod doporučovala. Já raději čím dříve, tím lépe. Nechci, aby mimčo bylo zbytečně dlouho v ne zrovna ideálním prostředí. Dnes z toho mám celkem depku, ani se neměřím 😖

petapete
8. aug 2011

@yvett2009 - hele, já měla depku v sobotu, jsem na večeři dala ten párek (nj, ve složení cukr😖), zeleninu a krajíček chleba 55g a po hodině bylo 7,2...jako je to ještě v té toleranci, ale už při horní hranici, tak nevím, jestli už i to není prostě moc😖. Já právě broskev s bílým jogurtem dávám furt (fakt každý den) na dopolední svačinu, takže odpolko už na to chuť nemám...Já si dnes dala na snídani tu polívku a docela mě štve, že jsem se nezměřila, bych věděla co a jak, protože to jsem si docela pochutnala, tak by to bylo vítaný zpestření k těm sucharům a podobným fujtajblíkům, který mi fakt už taky lezou krkem...a představa, že na tom budu ještě dva měsíce - bééé☹ 😖. No já počítám, že tak koncem srpna, začátkem září bych se měla jít ukázat tomu domluvenýmu porodníkovi a že se nějak domluvíme, protože ač bych normálně klidně těhu byla pořád, tak s tou cukrovkou se toho taky víc bojím a raději bych, aby se mimís rozhodnul, že půjde ven dřív...

yvett2009
8. aug 2011

@petapete tak to máš bezva, že máš domluveného porodníka 🙂 To já budu spoléhat na náhodu a budu doufat, že chytnu někoho solidního 😉
Těch 7.2 je přece ještě v toleranci a to si myslím, že máme tu nejspodnější hranici tolerance, že někde uznávají dokonce i těch 7.4. , takže to je OK no a pro příště už víš, že tyto párky raději ne-e.
Já už ani nemám moc těch papírků na měření, takže už se asi moc ani měřit nebudu, nevíš, jestli by mi teď ke konci ještě třeba nasadili inzulín, kdybych měla blbé hodnoty? Nebo by to raději už řešili tím vyvoláváním? No, dnes nad tím tak pořád přemýšlím a už toho všeho mám fakt plné zuby 🙄

yvett2009
8. aug 2011

jo a koupila jsem si homeopatika - tu arnicu (před porodem) + ricinus po porodu na kojení), ale zjistila jsem, že obsahují sacharózu 😨 tak nevím, jestli je vůbec budu brát.

petapete
8. aug 2011

@yvett2009 - no ještě ho domluvenýho nemám😀, jen v to doufám, že to klapne...já mám papírků dost - taťka mi donesl od nich z polikliniky z lékárny další dvě balení, takže mám celkem 150ks (teda jedna ta tubička 25ks už je fuč😀). S tím inzulínem nevím, to bych řekla, že teď už asi to není moc pravděpodobný u tebe, že už se to nebude tak zhoršovat, příp. pokud jo, tak už by to spíš řešili porodem, už jsi vlastně víceméně skoro v termínu, takže to už "doklepeš"😉. No já právě nevím, jak moc (ne)vadí, když se to bude sem tam pohybovat u těch horních hranic tolerance😖, ale asi to spíš moc řeším a při těch sedmi, sedmi-dvou asi o nic nejde...jen mě to prostě poleká, když mám jeden den pěkně pod šest po jídle a z toho najednou 7,2😖. A tvoje "plné zuby"😀 mě škodolibě těší, že z toho "nehrabe" jen mě, že to má i někdo jiný😀

petapete
8. aug 2011

@yvett2009 - hele, to bych vůbec neřešila, zrovna v té poradně Moravcová (nebo Krejčí) někomu psali k magnéziu - že má užívat magnézko, který právě obsahuje sacharozu, že to se vklidu může, že tam jsou ty dávky cukru v řádu miligramů a to vůbec není třeba brát v potaz😉. Já teda arnicu neplánuju pořizovat, mám jen ten ricinus a ten budu brát až po porodu asi...před porodem plánuju akorát maliník, pupalkový olej a jinak asi nic...

yvett2009
8. aug 2011

@petapete 😀 no to teda pěkně děkujuuu! 😀 ale máš pravdu, dnes mi z toho fakt hodně hrabe - možná je to i tím hnusným počasím. Taky si myslím, že to tady bereme fakt hodně vážně a někdy si přiděláváme zbytečný nervy. Já si teď pročítám dřívější diskuzi na tomto tématu a musím se někdy i smát, jak nějakou dietku, nebo vysoký hodnoty některý holky vůůůbec neřešily a mimčo nakonec bylo v pořádku. Tak tím se dnes trochu uklidňuju. A raději si jdu číst, nebo rovnou pustit telku, ať přijdu na jiné myšlenky 😀

petapete
8. aug 2011

@yvett2009 - no já měla úplně děsnou náladu hlavně včera, dnes jsme i přes déšť vyrazili aspoň na zahradu, trochu jsem se povrtala v hlíně v kytičkách a už je mi zas líp, akorát ta svačina mě teda zas otrávila 😀. A ono je to takový dvousečný - jako někdo ty hodnoty neřeší a dopadne to dobře, z toho pak se někdo hlídá a může být stejně problém...ale je fakt, že asi je zbytečný řešit situaci, kdy mám "jen" hodnoty kolem té horní hranice, ale v tom tolerovatelným pásmu...já už pak začnu řešit, že třeba po obědě jsem měla pod pět, po večeři přes sedm, že to moc lítá a bude to dělat mimísovi neplechu😖...přitom podle všeho je všechno v pořádku, medvídě krásně odpovídá i průměrům biometrie, váhovýmu odhadu, vše vypadá ok...takže holt akorát si člověk tu těžkou hlavu přidává sám..i proto jsem se rozhodla měřit zas až ve středu a do té doby ani nějaký "kontroly" na konkrétní jídla, prostě až ve středu komplet glykemickou křivku a pak zas až buď koncem týdne nebo až ten další v pondělí...(asi si vezmu glukometr na víkend k našim, pro jistotu, kdyby mě to přepadlo a měla nutkání to zkoušet - chceme jít s Lukášem do kina a k mekáčovi na happy meal, tak možná zkusím nějaký nezdravý jídlo a změřit, co to udělá😀)

abig
8. aug 2011

Ahoj holky, jsem si vás v rychlosti přečetla.
Taky měřím hodnoty cukru a bojuji s jídlem. Jen nevím, co si chystat, protože jednou jsou hodnoty slušné a podruhé při tom samém zase vyšší.
Zrovna teď jsem snědla máslový croisant, tak jsem zvědavá, jaký bude cukr.
Jinak můj diabetolog mi dal tady ty hranice cukru :
Na lačno do 5,5
Hodinu po jídle do 7,7
Dvě hodiny po jídle 6,6

Ten glykemický hemoglobín či jak bych to nazvala jsem měla 3,1, což je prý dokonce pod normu, no tak jak se v tom má potom člověk vyznat, že ?

Mám jíst tmavé pečivo, ale jakmile si ho dám a změřím se, tak mi hodnoty skáčou nad 7 a to si na to dám třeba jen šunku nebo jen sýr, rozhodně nemůžu tyto dvě věci kombinovat.

micicka
8. aug 2011

ahoj dievčence 😉

ešte som si neprečítala diskusiu - teda aspoň posledných pár stránok, lebo všetko nemám šancu prečítať 🙂

bola som dnes na tom gluko teste a nevyšli mi dobré hodnoty. pred záťažou som mala 4,64, čo bolo podľa dr. príliš málo a po záťaži som mala 8,14. mám obmedziť sladké nápoje, džúsy, sladkosti - no pijem len minerálky, sladké mi v tehu nechutí, tak čo teda obmedzím 😒 jedine, čo som sa dočítala, že ovocie tiež nieje moc dobré a toho som teraz teda jedla požehnane - melóny, broskyne atď.

petapete
8. aug 2011

@abig - tmavý pečivo nebrat, je v 99% případů barvený karamelem, proto to skáče po něm tak vysoko!!! Já teda mám tu hranici na lačno do 5,3 a pak jen hodinu po jídle a to do 7,3. Jinak doporučuju tyhle stránky k nastudování: http://www.tehotenskacukrovka.cz/ je tam vše pěkně popsaný a ta dieta podle těch stránek dává nejlepší smysl z toho, co jsem kde našla k dietě k cukrovce (narozdíl od některých i diabetologů, kteří poradí a poručí vyřadit některý složky potravy víceméně bez důvodu...)

petapete
8. aug 2011

@micicka - 4,64 na lačno není vůbec málo, je to optimální hladina, akorát to má většina holek s těhu cukrovkou - málokterá má od vypuknutí cukrovky vysoký lačný glykémie...proto se ta cukrovka nepozná jen z odběru krve, ale je potřeba ten zátěžák...stejně jako abig, i tobě - koukni na ty stránky www.tehotenskacukrovka.cz, tam máš krásně rozepsané, jak má dieta při těhu cukrovce vypadat...a podle té hodnoty 8,14 ji určo máš a nestačí bohužel "jen" omezit sladké nápoje, džusy, sladkosti...je potřeba rozvrstvit příjem sacharidů přes celý den do menších dávek, počítat je a hlídat si to...bylo by potřeba, abys měla k dispozici glukometr a mohla si dělat glykemický profily, abys věděla, jak se ti ta porucha vyvíjí a jak reaguješ na kterou potravinu...

micicka
8. aug 2011

@petapete veľmi pekne ti ďakujem, stránku som už prebehla, je to tam pekne popísané. glukometer dostanem v piatok a budem merať. uvidíme čo nameriam 😉 určite sa musím naučiť jesť častejšie, tam robím isto chybu, lebo ja jem tak 2-3x denne.
keby som potrebovala radu, skočím sem a určite mi pomôžete 😉

petapete
8. aug 2011

@micicka - jo tak s pravidelností a četností na tom budeš muset zamakat, protože tě čeká jíst minimálně 6x denně po ca třech hodinách, jinak je to hooodně blbý😖

ivulka1
8. aug 2011

@adetka Ahoj, já jsem cukrovku měla, bez problémů jsem přečkala těhu i porod. Po porodu mě měřili glykemii v nemocnici a po půl roce po porodu jsem šla znovu na ten test OGTT. Dopadla jsem celkem OK, teď jsem podruhé těhotná, test mi ani dělat nebudou, ale dietu mám držet a cca od 20. týdne si mne bude diabetoložka sledovat. Ničeho se neboj, hlavně drž tu dietu a měj dost pohybu :o). Pokud tě ještě bude něco zajímat, tak klidně napiš na bendahaf@seznam.cz a můžeme splknout i přes FB nebo ICQ (skype). Držím pěsti, ať je vše OK :o)

ivulka1
8. aug 2011

@petapete A ještě sex - ten se taky odporučuje a nám moc pomohl - nemusela jsem na vyvolání 😉

petapete
8. aug 2011

@ivulka1 - jj, ten je v plánu a manžela připravuju na to, že to bude mazec - aspoň si "užije" dopředu na šestinedělí pak😀. U nás teda v prvním těhu nepomohlo vůbec nic a Lukáš musel být vyvolávaný, tak uvidíme teď...nějak to dopadne, ven musí, tak uvidíme😀

sipkova1
8. aug 2011

Ahoj holky, chystám se na OGTT . Chci se zeptat vás, kterým zjistili gestační diabetes, jestli jste na sobě pozorovaly nějaké příznaky předem a měly tedy podezření. Já mám únavu, žízeň, časté močení…, ale to mi přijde, že má skoro každá těhotná a přitom nemusí mít GD. Děkuji.

abig
9. aug 2011

@petapete Tmavé už neberu, jen sojové ... a to jsem ho kupovala vždy v pekárně a ptala jsem se z čeho je ... já se držím po jídle v těch daných hranicích, i dr. je spokojený, tak snad je vše ok, nijak s tím netrápím, jen je neskutečné z čeho všeho člověku vyskočí cukr.

Jsou to jen babské řeci, nebo vážně cukrovkářkám vyvolávají porody před termínem ? Já jsem na to svoje miminko čekala více jak 4 roky, takže ho hodlám dopéct až do konce a ho vypouzet násilím :o)))

abig
9. aug 2011

@sipkova1 Já osobně jsem neměla žádný příznak. Na příznaky bych moc nebrala, ty můžou značit i neznačit cokoli. Prostě projdi testem a uvidíš :o)

petapete
9. aug 2011

@sipkova1 - já neměla příznaky vůbec žádný, myslím, že drtivá většina těhulí příznak nemá pozorovatelný žádný, protože ten zátěžák se dělá v době, kdy se ten GDM teprve rozjíždí a projeví se právě až po té větší zátěži glukozou, což běžně nekonzumuješ, takže tělo za běžných okolností funguje vlastně "zdravě", ten cukr se ještě tak nezvyšuje...ono se to onemocnění v průběhu těhotenství zhoršuje, nejvíc v třetím trimestru (proto doporučuju třeba i zátěžák podstoupit až koncem té doby, kdy se na něj chodí (já šla až v 28.tt a vylezlo to jen o nějakou desetinku, pár týdnů předem bych třeba falešně prolezla jako bez cukrovky...))

micicka
9. aug 2011

@sipkova1 u mňa žiadne príznaky, mňa to ani vo sne nenapadlo..

micicka
9. aug 2011

@abig ja som síce len krátko "cukríček", ale čítala som, že sa neodporúča prenášať a nie, že sa pôrod vyvolá vopred 😉 ale s gynekologom som o tom ešte nehovorila, treba sa jeho spýtať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre