Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

snehulienka
11. dec 2008

jalka myslim ze s vekom to nesuvisi. neviem ako v cechach ale tu 24tt az 28tt. neboj sa vsetko bude ok.

shela
12. dec 2008

ahojte mamicky..potrebujem sa s vami trosku poradit.. citala som ze mamicky s cukrovkou mavaju povacsine vacsie deticky..je to aj vas pripad? Mne budu robit test na cukrovku az 12.1- tu to robia okolo 30tt.. no ale na poslednej kontrole mi lekar vravel ze maly je vacsi o 5 tyzdnov ako by mal byt..takze vahu ma nieco cez 1300g ..teraz sme len v 25tyzdni.. aj gravidometria vysla ako keby som uz bola v 30tt..inac zle sa necitim..akurat zacinam byt mooc unavena..ako sa vam prejavovala ta tehotenska cukrovka?

kathy123
12. dec 2008

no moj maly je v pohode v norme, o 4 dni vacsi ako podla PM, co je uplne v pohode, mal 1650 g v 30tt. Nemyslim si ze by to mohla sposobit cukrovnka az taky velky rozdiel 😒
No unavena som uz aj ja, ale ja som v 31tt, co je asi celkom uz normalne. Cukrovka sa neprejavuje nijak, nevies o nej, aspon teda ja som nevedela, ani doteraz neviem. Ale vraj mozes byt smädna, na to sa ma v nemocnici pytali na kazdej vizite ci nie som. A to ze ti kolisu hormony v tele /teda sukor/ to ja nepocitujem nijak. 😉

shela
12. dec 2008

kathy123...dakujem za odpoved..ja len dufam ze je vsetko v poriadku...srdiecko mu krastne bije..len to ze je taky obor..v 16tt mi robili sono a mal uz vtedy 15,4cm..vraveli ze bude dost velky pri narodeni ked tak bude pokracovat ale toto zasa nikto necakal..odhadovali ho ze bude mat cez 4 kila ale teraz po tejto kontrole vraveli ze budeme radi ked nebude mat nad 5 😔 ...pritom dcerka mala normalnu vahu 3,5 kg a 49cm..akurat len jeden clovek z rodiny mal porodnu vahu 4,8kg- moj otec..ostatok bol pod 4 kila

kathy123
12. dec 2008

shela - ja som mala 5,1 kg pri narodeni a 55 cm, tak ze ja sa tak ci tak obavam ci nebudem mat velke dieta a este k tomu tento problem s tehotenskou cukrovkou sa mi k tomu pridal. Ale zatial vyzera ze je v norme. A nemoze byt ze si otehotnela skor? a ze si dostala este jednu menstruaciu v prvom mesiaci?

sylvka
12. dec 2008

ahoj shelo,já měla GD taky.a martin byl větší,porod mi vyvolávali protože měl ve 38tt 4 kg 🙂 ale je úplně zdráv

shela
12. dec 2008

kathy..praveze nie..menstruaciu som mala posledne 16.6..takze termin podla nej by som mala mat 23.3.2009 ale na tom sone sa ukazalo ze male je velke ale nie je este take vyvinute..takze termin posunuli na 30.3.2009- no myslela som tym ultrazvuk to takto vypocital...

vesi
12. dec 2008

shela, nestresuj sa, horšie by bolo keby nerástol, hlavne, že je všetko v poriadku, ja som malaGD len pri druhom tehu a obidve deti mali okolo 3,5kg, narodené v termíne prvá 3 dnie pred TP a druhá 7 dní pred TP. ak by si aj mala GD, pri dodržiavaní diety by malo byť všetko O.K. unavená som bola pri obidvoch bez rozdielu, vtedy by som sa od začiatku tehu až do konca najradšej uložila na zimný spánok ako medveď 😀 Drž sa a zbytočne sa nestresuj 😉

snehulienka
12. dec 2008

shela teh cukrovka sa neprejavuje. 5 tt je dost. ja mam vacsie o 11 dni, vcom nevidi porodnik problem ale kedze som mala hranicne hodnoty cukru dlhodobo, diabeticka mi nasadila inzulin vzhladom na to ze dieta je o11 dni vacsie...
tym ta nechcem strasit..tak to bolo so mnou.ak ti mozem poradi, vybav si to vysetrenie na cukor skor, co najskor. ja som z toho mala stres ked mi to v 28tt zistili a dali mi dietu, ale neni to ziadna sranda. a z pichania inz. som bola uplne v prdeli, ale inak sa zaroven viem ze tak je postarane o moje dieta.a to je to najdolezitejsie.
to ze je vacsie ale nie vyvinute na ten tt moze byt kvoli cukrovke..
ak ju mas, malo by sa to riesit. alebo pridi sem na slovensko nech ti ten test urobia tu. ak mas niekoho zameho co ma glukomer skontroluj sa u neho..
jedz vela zeleniny, nic sladke, ovocie malo, ziadne babany a hrozno, za kazdym jedlom vypi vytlaceny citron vo vode, alebo grep.a pozri si co ma nizky a co vysoky glykemicky index. vygoogluj. jedz menej ale kazde 2 hod. cize aj 5x denne.mensie porcie nez bezne...
drzim palce.

vesi
12. dec 2008

snehulienka, to fakt kvôli tomu aj inzulín? tak to som zas o niečo múdrejšia, v tom prípade by som tiež nečakala s tým testom...ešte ma napadlo Shela a nemohla si byť tehotná už ked si mala poslednú menštruáciu? stalo sa to mojej kamoške, že mala 3 krát menzes a to už bola tehu...ale zase ked vo vývoji nie popredu....skús urýchliť ten test budeš mať istotu a potom sa to hned môže riešiť, držím palce...

snehulienka
12. dec 2008

vesi hej, inzulin. podla mna to diabeticka trochu prehana. ale ved onavie. teraz si mozem obacs dat aj sladke mimo dietu, ak je cukor v limite. aj ked nechcem pokusat. po obede som hriesne zjedla 5mandarinok a cukor ze 10.1, to som nikdy nemala, tak som rychlo vypila stavu z citrona a mala som 6.1,co je ok.nechapem jak to skace, ze 4body hore dole...

vesi
12. dec 2008

snehulienka, ked zakázané ovocie najviac chutí 😀 už to nejako vydržíš, ved to už máš za pár 😉 a Dr. radšej nech preháňa ako niečo zanedbať, no nie? ja som vtedy kvôli tomu zmenila Dr. chodila som do BA na antolskú namiesto do DS k jednému nemenovanému doktorovi 😝 bola som uňho len raz a stačilo....držím palce aj tebe, len pre istotu ked budeš rodiť, pripomeň detskému Dr. čo bude pri pôrode, že si mala GD, lebo moji lekári na to zabudli a ja som to ráno potom sama spomenula doktorovi, tak nadával, že už mohli byť výsledky 😝

snehulienka
12. dec 2008

ok.dik.

tinakul
18. dec 2008

čaute 🙂 Akosi to tu mrzne 😖 No dnes som bola opäť na dia-kontrole - našťastie opäť dobré výsledky, a už sa neviem ani tak krotiť, takže sem tam si niečo zakazané aj dám 😝 No ale čumela som, že niektoré babenky vôbec nedodržiavajú tú dietu a výsledky majú vždy v norme... jedia všetko a neobmedzene, aj krásne priberajú 😝 tak to teda nechápem.... ale asi ked sú výsledky ok na kontrolách je to v norme, hm... Kde ste všetky ?? 😕

campi
18. dec 2008

tinakul: toto me taky zajima. Ja dietu fakt dodrzuju, neni to jenom tak, ze bych nejedla sladke, ale minimalni prilohy, pravidelne intervaly mezi jidly. A hodnoty nebyly ok. Sice jenom spodni limit, ale i tak me to stve. Sousedka kazde rano snidala sladky kolac, davala si obcas kofolu a diabetolozka ji vzdy pochvalila.. Nicmene mi dr. povolila jak cukrovi (obcas jeden kousek, nee 10 najednou) a normalni porci bramboroveho salatu (smazeneho kapra nejim).

snehulienka
18. dec 2008

ja som bola dnas na poslednej kontrole. zvyslila mi davky z 6-4-4 na 8-5-5 ale uz tam nemusim do porodu. ten ma byt o 10 dni skor cize 5.1. lebo babo ma uz 3400g.cize tak okolo 4kg bude mat

minule som si fukla cokoladu s fruktozovym cukrom sa za dva dni som ju po kuskoch zjedla. mala som vtedy najlepsie hodnoty. divne.

minule som si po obede dala 5mandariniek a mala som cukor 10.1 tak som si vytlacila stavu z citrona a za 10 min. ze 6.1, to co je?

niekedy to je aj stresom zvysene, ale aj takym miniaturnym, napr. neviem sa poriadne pichnut na 1.x aby som ziskala kvapku krvi do glukommeru. vtedy vysledok vyssi,aj ked sa nerozculujem. ale ked sa pichnem o 5 min ns 1.x vysledkok nizsi..

dada134
18. dec 2008

Ahoj holky,tak jsem dnes byla zase na kontrole a jak píše tinakul,taky tu dietu moc nedržím,bez ovoce bych nevydržela a občas i nějakou mlsku slupnu a dnes jsem měla z krve nejnižší hodnoty za celou dobu,dr. mi vždy říká 2 hodnoty,jednu chápu jako z krve nalačno a tu druhou nevím kde bere.Netušíte?Nalačno jsem měla 4,3 a tu druhou 3,3 😨

tinakul
19. dec 2008

Baby to je ozaj zaujímavé, aj to čo píšeš Snehu 😝 nechápem to kolísanie cukru... vela určite závisí od stresu a tak... Dada no tú druhú máš ozaj nízku - a čo si raňajkovala po odbere???Jedla si vôbec niečo?? 😅
CAmpi no vidíš, podla mňa niekomu vyskočí ten cukor len po vypití záťažového testu a potom aj ked nedrží dietu je to oki.... Však v tej vode bolo cukru ako pre vola 🤐 No niekto musí sakra dietovať, aby mu to nekolísalo-.... asi každá sme iná , inač si to neviem vysvetliť 😖

zannyka
22. dec 2008

ahoj tehulky,
ja som bola dnes na glukozovom teste a na lačno mi ukázalo 6,2 a po tej sladkej vode 7,7, lekár mi povedal, že sú to zle hodnoty, nechápem tomu prečo zlé, keď sú ešte v norme 😒 alebo nie? ☹
nariadil mi dietu, a podla nej nič skoro nemožem jesť...uplna paráda 😉

campi
22. dec 2008

zannyko: ja tomu moc nerozumim, ale hodnoty jsem mela horsi nez ty - po sladke vode neco pod deset. Dietu drzim, ale neni tak hrozna - jist muzu vse, ale neco v hodne malem mnozstvi, napr. testoviny, obiloviny, ryzi nebo lusteniny nebo pecivo. Sladke nejím sama od sebe, ale o Vanocich mam od diabetolozky povoleno až 10 kousku cukrovi behem dne.

snehulienka
22. dec 2008

zanyka, to 6.2 nalacno je dost vela, ja som mavala vzdy 4-5. a 7.7 je hranicne ale nie az take zle. drz poriadne dietu.
ja som mala 5.6 a 9.2 a po diete prisiel inzulin 3x denne.

campi, vidis, ja som na tom bola podobne jak ty a u nas k tomu pristupila diabetologicka tak ze mi dala inzulin.
babo malo v 36tt+3 uz 3400g. takze keby nepicham inzulin tak uz ma isto viac. rodim 5.1. to uz mozno bude mat aj 4kg...

hlavne pocuvajte lekarov, ja som mala z tej diety depky a z toho inzulinu, ale je to najlepsie pre mimi.

campi
23. dec 2008

ono to asi nebude jenom o namerenych hodnotach, diabetolog se na nas diva komplexne. Moje mimčo je v normě - na začatku 35tt mela 2400 g.

skurinka
27. dec 2008

🙂 ahoj mamulky ted jsam narazila na tyto stranky tak se chci taky podelit.v roce2004 jsem byla tahotna a ve 33tt me prisli na cukrovku tehot,tak me okamzite vzali do nemocnice a 10 dni jsem tam zustala.musela jsem se vsechno naucit,a hlavne jsem se musela naucit pichat inzulin to byl pro me horor.no ale vse jsem zvladla .pak me strasilii ze moje mimi bude mit kolem5kg a ze musim jak budu ve 38 tt prijit a ze me zkusi dat vyvolavacku a budou pozorovat co mimi.den pred nastupem jsem si povidala s mimi aprosila jsem ho at s tim nedela velky caviky ze to urco chce mit taky za sebou.bylo 27 rijna 2004 ve 14h me napichli kapacku ve14.30 me odtekla plodova voda a ve 21.05h se nam narodil nas dominicek s mirami 3130gramu a 49cm a celej zdravej a hlavne po porodu byla cukrovka pryc.v roce 2006 se nam narodila hanicka 3580gramu a 49 cm a to jsem mela jen dietu .ted jsem uplne zdrava 2krat do roka chodim na krev ale zatim je vse ok.

arizona
29. dec 2008

mamule, viete mi poradiť? bola som na testoch, kde mi zistili hraničnú hodnutu DM - 7,9. viem, že to nie je nič hrozné, ani ma to zatiaľ nejako nestresuje 😅 , len by som chcela vedieť, či je nejaký extra postup pri takejto hodnote. zatiaľ máme nariadenú len diétu. budú mi testy ešte opakovať? pár týždňov už chodíme aj na rizikovú poradňu (kvôli tlaku a iným "maličkostiam"), takže si myslím, že je o nás postarané.

čítala som si niekoľko strán vašej diskusie... náš malý je tiež trošku väčší - o 2 týždne. môže to byť kvôli tomu cukru? ale z obidvoch strán má byť malý po kom veľký 😅 (aj keď na výšku to nie je nič moc 🙂 ), lebo v našich rodinách sa deti pod 4 kilá rodia len veľmi zriedkavo.

kyri
29. dec 2008

hojda,

víte, jestli něco hrozí, když mam cukr v moči, ale na ogtt mi g. diabetes nezjisili?

(nevim, jak dlouho ho tam mám, protože sestřička u mojí gyndr. prováděla testování papírkem asi 2 vteřiny, pak ho zahodila, a jestli na něm něco pak vylezlo, už nikdo nezjistil 😠 )

snehulienka
2. jan 2009

caute. mame malu adelku 27.12.2008 vazila 3270g a mala 50cm.
nakoniec nebola vobec taka velka jak hrozilo. ona ma cukor ok, mne este po porode pichali, bali sa vysadit bez mojej diabetologicky. ale uz 2 dni nepicham, stale vsak monitorujem aky mam cukor. myslim ze dobry, kontrola buduci tyzden...
drzim aj ja vam palce

evuse
2. jan 2009

Snehulienko, moc GTATULUJU !!! 🙂

pajmis
3. jan 2009

Ahoj Tinakul 🙂 slíbila sem ti, že seozvu, až se mi malý narodí a jak dopadla ta moje cukrovka 🙂 Takže je to už měsíc, co se malý narodil, ale neměla sem vůbec čas sem nahlédat... čekala sem, že ihned po pordodu začnou nějaké testy mě i malého, ale nic... nikdo mi ani krev nebral, nic... malého vůbec nekontrolovali, prostě, jako kdybych tu cukrovku ani neměla... ptala sem se na to, proč to nikoho nezajímá a říkali, že sem měla jen dietu a takže u slabé cukrovky oni netestují po porodu... malý je Ok, je krásnej a porodní váhu měl 3630g a 49cm takže žádný obr ani prcek 😀 tak akorát 🙂 je naprosto zdravej, krásně roste a cukrovka ho nijak nepoznamenala-... snad maximálně mu přidala pár gramů porodní váhy 😀 a to zase tak neva 😉 ty už to máš taky za pár 🙂 hodně štěstí 🙂

kasis
3. jan 2009

Ahojte,
ja som tu len obcas, najskor s prvym a teraz aj s druhym babom a GDM 😖
Ja som len cela pripomenut, aby ste nezabudli ist na kontrolu aj po skonceni dojcenia k diabetologovi 😉 ,ja som sa bala vyslekov,bo som jedla kadeco,aby mimi malo dobre mliecko, ale vsetko OK bolo.Pri druhom babu som isla na testy skor, asi v 17 tt a znova sa mi potvrdila tehu cukrovka,ale uz nemam taky strach ako pri prvom, dietujem a zatial sa mi celkom dari udzat hladiny cukru v norme. Hladinu cukru v krvi znizuje aj varena sucha fazula.

arizona
5. jan 2009

blahoželám bábätkám a prajem veľa úspešných krôčkov 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre