Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

foofee
18. dec 2013

@potulka moze byt, tiez mi brali z prsta.. budem sa merat a uvidime ako to pojde dalej. Ja som ale rada, ze je to takto 🙂

zdenikmar
22. dec 2013

Maminky prosím pomoc,mám glukomentr wellion calla,měřím se už 2 měsíce,ve čt jsem si vyzvedla nové proužky a nejde mi měřit.Zasunu proužek,glukometr se zapne,dám kapku krve na špičku proužku a glukometr nezačne odpočítávat ani měřit,napíše 3 pomlčky pak E -! a vypne se.Včera se mi to stalo 4 krát na jedno měření,pak jsem vzala jinou krabičku s proužky a šlo to.Dnes ráno opět s proužkem z nové krabičky nešlo až na po druhé,takhle si vyplejtvám všechny proužky a budu mít pěkně opíchané prsty.Co dělám špatně?v lékarně jsem se dověděla,že můžou být vadné proužky a nebo mám tak nízký cukr,že to glukmetr nepřečte-je to pravda?Cukr jsem měla včera 4,0-3,7 a večer 5,2.

vulka
22. dec 2013

@zdenikmar no to by si musela mať gl pod 1,0, aby to glukometer neodmeral a to by si cítila. Podľa mňa to budú vadné prúžky. Skús ich reklamovať. Alebo ešte ma napadá slabá baterka, ale to asi nebude ono, keďže ho používaš len 2 mesiace.

jpetraa
22. dec 2013

@zdenikmar zřejmě vadný proužky...

werumka
22. dec 2013

@zdenikmar Ahoj, E-I u tohoto glukometru znamená vadný proužkek. Ovšem jestli Ti to dělá i z nové krabičky, tak bych to viděla spíš na poruchu glukometru. Tyhle poruchové bývají. Byly ty krabičky s proužky nové, uzavřené? Někdy to stane, když se tam dostane vlhkost.

jpetraa
22. dec 2013

@werumka píše, že s jinou krabičkou proužků to nedělalo..tak to asi bude těma proužkama

werumka
22. dec 2013

@jpetraa Právě, že teď to dělalo i s těmi novými...

jpetraa
22. dec 2013

@werumka aha, já to pochopila, že to dělalo s novýma, s jiným to šlo a pak s těma novýma zase ne.o))

zdenikmar
26. dec 2013

@werumka glukometr mi to začal psát až ted,z nové krabičky,podařilo se mi změřit až na 6 proužek,vzala jsem si načlou krabičku co jsem měla doma a 3 dny to fungovalo a ted to píše opět to samé,podaří se mi změřit třeba na 3 proužek.Zkoušela jsem volat na dia co stím,ale neberou,asi těma svátkama,jsem zvědavá co mi řeknou až si půjdu pro další papírky(doatala jsem tak abych vydržela do porodu)takle se jich hrozně vyplítvá.Hlavně jsem z toho neštastná,jak mám opíchané prsty,někdy bych se na to...a pak si říkám jak jim vysvětlím že jsem se zrovna nezměřila jak mám.

jpetraa
26. dec 2013

holky...vám všem dali ty proužky zadara? já už za ně dala 1200 a to počítám, že ještě jedny budu muset do porodu pořídit:o(

werumka
26. dec 2013

@zdenikmar Tohle není vůbec Tvoje chyba - proužky by Ti měli dát nové, glukometr reklamovat. Nikdo Ti nemůže nic vyčítat. Nemají si pořizovat nespolehlivé glukometry, ve finále za něj vyhodí víc peněz, než za jeden kvalitní.

werumka
26. dec 2013

@jpetraa Ony jsou ty glukometry a proužky ve své podstatě na benevolenci lékaře. Pakliže máš "pouze" těhotenskou cukrovku kompenzovanou dietou, tak pojišťovna toto v limitech nemá a když nějaké proužky dostaneš, tak pouze na ruku v ordinaci. Těhotné s inzulínem mají už od pojišťovny nárok na určitý počet proužků. Záleží, kam na diabetologii chodíš... proužky jsou bohužel drahé. Dají se levněji koupit občas na Aukru (že jim brzy projde expirace - třeba za měsíc) nebo na Ebay.

zdenikmar
27. dec 2013

@jpetraa já zatím neplatila žádné papírky,vždy ma na dia daly něco jako recept do zdravotních potřeb a tam jsem je vyzvedla a nic neplatila.

zdenikmar
31. dec 2013

a zase ten glukometr,po 4 dnech fungování mi dnes ráno napsal E i obrázek kapky 2,ani na třetí proužek se mi nepodařilo změřit.Na dia poradnu to mám hodinu autem což nepřipadá v mém případě možné-musím ležet,malému se chce už ven a dr.nařídil ležet a klid.Volám tam,nějak se domluvit a nikdo nebere.Aještě k těm proužkám,někdy pomohlo když jsem s proužkem zahýbala v klukometru.A ke kapce-sestra na dia říkala že proužek mám přiložit jen špičkou na kapku ato glukometr taky nepočítá,když proužek položím,abyse pěkně nasál tak jo.Když jsem glukometr ukázala jedné známé co má léta cukrovku,říkala že mám pěkně starý.Nechápu proč teda honí maminky několikrát denně si měřit,když jim nedají ani fungující věci-pokud je to glukometrema ne mnou.Vypadá to že porodíme do termínua budu mít od měřění pokoj.

jpetraa
31. dec 2013

@zdenikmar a jak často se máš měřit?? já jen jednou týdně malej profil..

zdenikmar
1. jan 2014

@jpetraa mám se měřit 4 krát denně,taky to moc nechápu,podle dr.splnuji nízké hranice glikémie a na kontrolu už taky nemusím a měřit se musím.Akorát ted od pondělí mám od gynekologa nařízeno ležet a klid,což se mi cukr hned zvedl,že nesplním ani horní hranici.Tak nevím co s tím?jídlem to nebude,pořád jím stejně a dodržuji dietu,ale ten pohyb.

andran
2. jan 2014

@zdenikmar já jsem ve 35.tt., dnes jsem byla na ko a už se měřit nemusím - máme podle utz drobnější miminko, ale dietu mám ještě jakž takž dodržovat do porodu, ale stejně mám ještě proužky, tak si to občas zkontroluju, nechci se moc "rozežrat", ale pozvolna. S tím cukrem máš pravdu, já když jím to, co obvykle, jdu spát ještě třeba k ránu po snídani s malou, že ještě spí,tak mi to vyskočí (nebo když chodím spát s malou po obědě), ale když mám pohyb, tak úplně v pohodě. Prostě je to všechno o pohybu, ale co se dá dělat..... mám prý dobrý hodnoty, ale občas mi to taky skočilo na 7,2 po dvou hodinách po jídle. Ale prý jinak mám profil ok, tak snad to dobře dopadne.

zdenikmar
3. jan 2014

@andran tak to maš dobrý že čekáte drobnější miminko,mě už od 16tt honi na kontroly na ryzikovku že je malej větší než by měl-v tý době jsem ještě ani o cukrovce nevěděla.19.12 jsem byla na velkym ult. a malej vážil 2,6kg a tak si říkám kolik ještě přibere?U nás v rodině nejsou vyjímkou 5kg miminka kluci a maminky cukrovku neměli.

andran
3. jan 2014

@zdenikmar ty jo, tak to teda koukám...., ale já jsem zas nervozní, že je malinký, nejlepší je akorát, ale to si, bohužel, nevybereme a nemůžeme si poroučet. Já taky chodím na rizikovku, ale ne jen kvůli těhu cukrovce, začla jsem tam chodit kvůli srážlivosti krve - mám moc velkou, tak si píchám fraxiparine na ředění krve, tak proto. Těhu cukrovka se přidala až potom.... ☹ Jsem fakt zvědavá, kolik ten náš mrňous bude vážit. A co to nakonec bude, nenechali jsme si to říct a včera mi švagrová říkala, že to vypadá, že holčička, když je drobnější - a to máme dvě doma 😀.....

foofee
4. jan 2014

ahojte, mam otazku... oficialne mam tehotensku cukrovku, ale kontrolne merania boli vzdy dobre a aj bez diety domacim glukometrom som 2 hodky po jedle (aj po sladkom) nemala vyssiu glykemiu ako 5,8. Dnes som mala na obed sulance s makom, asi hodku na to som zapijala dennu davku zeleza s pomarancovym dzusom a asi 10 min po tom dzuse ma napadlo zmerat sa a mala som 7,00... je to vela po takom sladkom, ci by som mala vyssie hodnoty, ak by to bolo zle?

jabluncanka
4. jan 2014

@foofee U nás se měří teda hodinku po jídle a hodnota by neměla překročit 7,6 mmol/l...takže dobré,ale nepokoušet... 😉

jpetraa
4. jan 2014

@foofee a já mám měřit hodinu po jídle a max. je 7,2:o)

raffaella
4. jan 2014

ahojte dievcata, tak mna caka kontrola u diabetologa buduci tyzden. Doma glukomer nemam, takze budem mi meriat krv 2 hodiny po jedle. Ja som pri dcerke prvej cukrovku nemala, teraz mi vyslo na oGTT hodnota 9,8 po 2 hodinach. Diabetolog vravel, ze zatial cukrovku nemam, toto ze je zvysena hladina cukru v krvi. Vravel, ze ani sa nemozno tak cudovat kedze som bola uplne nalacno a dali mi 75g glukozy. Nariadil zatial iba sa vyvarovat sladkeho, ale ze ked pojdem umriet, trocha si dat mozem 😉 inak ze len nech jedavam pravidelne a skor mensie porcie. Ze nemusim to drzat tak striktne, ale ze mam jedavat chlieb, zemiaky, ryzu, cestoviny a tak. Priznam sa, neviem odolat sladkemu, nejem ho ale kazdy den. Ale tak obcas si dam dzus bez obsahu pridaneho cukru, horku cokoladu, aj kolac raz za par dni. Fakt mi je hrozne tazko takto vynechavat sladkosti...
Na morfoultrazvuku mi dietatko vyslo o tyzden mensie, takze neobavam sa nejakeho slonica maleho. Ked som bola u diabetologa prvykrat, bola som hodinu po obede a vysla mi hodnota 6,1 - vravel, ze to je uplne v norme. Ak ste aj vy mali dobre vysledky, dopriali ste si sladke obcas? Trosku ma prekvapuje, ze v inych statoch tento oGTT nie je - ci je to teda fakt take vazne, ako sa u nas vravi...

jpetraa
4. jan 2014

@rafaella já se nepřestávám divit, jak je to na každým dia jkiný...já měla po OGGT dvě hodiny po jídle 9,6 a doktorka mi řekla, že tak vysoký hodnoty dlouho neviděla a dala mi přísnou dietu. sladký vůbec a co mi cukr zvedá nejvíc je právě pečivo...ale teď je to už mnohem lepší, po skoro 3 měsících diety mám hodnoty dobrý a projde mi i pár kousků cukroví třeba. pečivo teda nejím pořád, jen na snídani.

raffaella
4. jan 2014

@jpetraa ja si tiez myslim ze to zavisi velmi od konkretneho doktora. Mne sa tiez zdala ta moja hodnota na oGTT velmi vysoka, ked hranica je tusim okolo 7, ale doktor ako ma zmeral potom u seba hodinu po obede mi vravi: "vidite, ved teraz mate uplne v norme cukor". Mozem sa spytat, co jedavas miesto peciva? Lebo neviem si uz velmi predstavit teraz, co mam jedavat 😅 ja teda chlieb aj pecivo aspon 2x denne, doma ten glukomer nemam, nevravel mi doktor aby som si ho kupila, tak zatial netusim vobec aky to ma na mna vplyv...

foofee
4. jan 2014

@jabluncanka
@jpetraa tak som kludnejsia, ale uz sa budem krotit aj s tym sladkym.. dnes som mala sladke ranajky, sladky obed, za tym dzus, tak asi preto.. ale placenta zacina teraz najviac blaznit, tak sa budem musiet ovladat, pre istotu sa budem merat. neviem preco som si myslela, ze hodnoty maju byt do 7, ale to asi 2 hodiny po jedle.
@raffaella tiez si myslim, ze glykemiu si mala dost vysoku... pri tehotenskej cukrovke sa to hodnoti trocha inak, ak mas glykemiu nad 7,8, tehotensku cukrovku urcite mas. U netehotnych je cukrovka nad 11 (7,8-11 je "len" intoleracia glukozy, nieco ako nabeh na cukrovku..) Ja som si kupila glukomer a meriam sa doma, aby som bola kludna. Ja som mala glykemiu po teste len 8,18 a cukrovku mam. Doteraz mi cukor nevyskocil uz potom ani raz, az dnes, ale to som so sladkym fakt prehanala. Cukrovka sa najviac zhorsuje vraj 30-34tt.

raffaella
4. jan 2014

@foofee a nezavisi to aj mnozstva glukozy, ktora sa podava pri oGTT? Co mame temu marcovky, tam jedna kocka pisala ze jej davali 25g. Mne davali 75g, to mi diabetolog povedal, ze po takej supe sa ani nemozno cudovat...no som z toho taka popletena, lebo vravel ze ja cukrovku zatial nemam, ze mam "len" zvyseny cukor. Ja som ani nejako nepribrala, ked som bola pred sviatkami, to bolo v nejakom 25. - 26. tt sa pytal, kolko som pribrala. A vtedy to bolo nejakych 7kg, vysku mam 164 cm. To sa mi nezda ze by bolo vela, pripadam si okrem brucha uplne normalna postava. Akurat ze na to povedal, ze to je celkom v norme, ale ze uz by som nemala pribrat moc. Resp. ze uz len minimum 😕 😕

raffaella
4. jan 2014

@foofee a ten glukomer si si kupila sama od seba ci ti to doktorka odporucila? Mne nehovoril nic o tom, tak rozmyslam, ci je dobre si ho predsa len zadovazit. Mozem sa aj spytat, ze odkial ho mas, prip. dat linku?

foofee
4. jan 2014

@raffaella aj ja som mala 75g, standardne sa podava 75g .. niektori lekari kazu vypit sladky caj a zjest rozok a tak testuju, co je smiesne 🙂 A testy su robene presne tak, ze zdravy clovek spracuje 75g glukozy tak, ze hodnoty po 2 hodinach nepresiahnu 7,8 a tvojich 9,8 je dost vela, nie je to ziadna mala odchylka.. Kamoska mala 7,9, poslali ju na diabetologiu, zo zaciatku cukor dobry, no po 30 tyzdni jej zacal dost vyskakovat, po porode sa vsetko upravilo. Preto ja sa furt meriam, lebo sa to este moze zhorsit, co by som nerada

foofee
4. jan 2014

glukomer som kupila v lekarni na vlastne naklady bayer contour TS za 22 eur, malo to tam uz 50 testovacich pruzkov. Ked ich minies, diabetolog ti vie na predpis dat dalsie, aby si vela neplatila, inak cisto pruzky stoja okolo 15 eur
@raffaella

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre