Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

adidika
1. jún 2015

@zabka1000 ja som mala priniesť ranný moč v ten deň, ráno ako som prišla mi vzai krv z prsta, mala som si priniesť so sebou 2rožky niečím natreté, jablko, 2dcl džúsu, to som potom zjedla a po 2 hodinách mi vzali znova krv a povedali výsledky

mariankah
18. jún 2015

ahojte kocky, opat som sa k vam prihlasila, pretoze aj mna opat trapi tehu cukrovka ☹ , zbohom vsetko sladke a pocit staleho hladu, skusam stale nove jedla a bez chleba som niekolko dni a dari sa, ale ta chut na sladke ostava 😠
Chcem sa spytat, nepoznate niektora recept na nieco sladke a zarove dia? Na nete som nasla recepty ale so sladidlami, ktore pre tehu nie su vhodne.
Dakujem za kazdy recept 😉

silviabn
24. jún 2015

@mariankah ahoj.
mna trapi tiez tehu cukrovka,mne robili test uz v 12tt,kedze som mala hranicne hodnoty uz pred tehu a brala som Metfogamu,ale ta sa v tehotenstve nesmie,tak mi ju vysadili.Teraz si meram 3x denne cukor a povedala mi ze ked budem mat vysoke hodnoty,tak si budem musiet zacat pichat inzulin.Len som sa zabudla spytat,ze ake su to vysoke hodnoty 🙂

mariankah
24. jún 2015

@silviabn

Ahoj, mala som cukrovku uz pri prvom tehu a teraz opat, ja som mala glykemie nalacno dobre, ale po 2 hod. to uz bol problem 😠 ......musela som mat glykemiu do 7, vsetko nad uz bol problem, ale obcas sa mi podarilo to presvihnut do 7,8, ale doktorka to neriesila, navyse mi kontrolovala glykovany hemoglobin a ten bol dobry, takze inz neriesila. Problemom su asi vysoke hodnoty v zmysle nad 9 a nizka glykemia nalacno, teda ked ti cukor "skace" ako opica a ty ho jedlom nevies udrzat v normalnych hodnotach. Aku mas glykemiu pocas dna?

silviabn
24. jún 2015

@mariankah nalacno som mala hodnoty v poriadku 4,15 ,ale po 1h. od vypitia to bolo 9,14 a po 2h. 8,77
dala mi domov glukomer a kazdy druhy den si meram 3x za den.Pohybuje sa to od 7,5-8,5 ale raz mi skocilo az na 10,1 ale pred tym som zjedla 4 nektarinky 🙂

vvia
24. jún 2015

Caute baby, 2he tehu, vychutnavala som si sladke, ale vyzera ze zase budem mat tehu cukrovku. som v 10tt a idu mi robit zatra glukozovy, hrozne sa tesim 😖 Hlavne ked som citala ze v 1tr mozu vzniknut vyvojove vady a dr ze nekor kadeco. ach takze zase dieta

ivanya
24. jún 2015

Baby, ktore meriate glukomerom doma, pocitate aj s nejakou odchylkou? Mam doma svoj glukomer, rano som si namerala 4,6 a neskor o hodinu na testovani ogtt mi namerali 5,0, medzitym som nic nejedla/nepila...

ivanya
24. jún 2015

@mariankah No budeme si musiet najst nejaku nahradu, ja som doteraz piekla o stodvesto ☹ Ale akokeby som nieco tusila, minuly tyzden som si objednala makovu, kokosovu a mandlovu muku ako nahradu klasickej a kokosovy cukor, a dnes na ogtt teste sa mi potvrdila tehu cukrovka, takze budem piect z toho, a jest budem asi len omrvinky, ach jaj 😀

mariankah
26. jún 2015

@silviabn
Pokial sa ti pohybuju hodnoty glykemie v medziach akych pises, asi budes musiet na inz. Problem je aj to, co jes...... 4 nektarinky su vela, moze byt iba jedna a to v dopoludnajsich hodinach, teda ako desiata a plus nieco s nou, napr. biely jogurt alebo nieco menej sacharidove. Bohuzial ovocie vyrazne zvysuje glykemiu. Z jycikeledal skus pohanku, kukuricnu polentu, naturalnu ryzu, zeleninove smoothie, kyslu kapustu.....alebo ked si das aj nieco sladsie, treba si poriadne hned zacvicit, pokial ti to tehu dovoli, napr. 2 hod. poriadneho intenzivneho uprtaovania alebo steper ci stacionarny bicykel 😉

silviabn
28. jún 2015

@mariankah este by som sa chcela spytat,ci je vhodny pre mna spaldovy chlebik z Kauflandu alebo ten drevorubacsky z Lidla.Kupila som si ten bielkovinovy vecerny a veru ten mi nechuti 🙂

mariankah
28. jún 2015

@silviabn

Na tvoju otazku ti neviem odpovedat, pretoze ja mam momentalne domaci celorazny chlieb, ktroy mam od svokry este na tyzden a potpm idem cez net zhanat niekoho v blizkom okoli, kto taky pecie 😉

mariankah
28. jún 2015

@ivanya

Bohuzial glukomery su len pristroje a v literature uvazdaju 20 percentu odchylku, ani labaky nikdy nie su 100 percentne.......vsetko je to len priblizne a relativne. Ak sa ti podari nieco upiect z mandlovej ci inej muky a budes mat glycku ok, napis recept, potesi :-P

ivanya
28. jún 2015

@mariankah Zatial si meram stvrty den a najvyssiu hodnotu som mala 7.4 po ranajkach. Po obede a vecery mavam tak od 5.5 do 7 najviac, tak som zvedava, co mi na to povie diabetolog v utorok, lebo tie mnou namerane hodnoty sa tvaria uplne normalne. A to som jedla ze sosovicovy privarok, zemiaky a kuracie kari, dokonca krupicovu kasu na ranajky, ziadna extra dieta 😀 piekla som z makovej muky a namiesto klasickeho cukru som dala kokosovy, potrela som brusnicovym dzemom, k tomu jahody a malinko zmrzliny, to som akurat teraz spraskala, tak zmeriam a napisem kolko bolo.

ivanya
28. jún 2015

@mariankah Takze tu je recept, namiesto trstinoveho cukru som dala kokosovy, ten ma glykemicky index len 35, takze je ovela vhodnejsi. Vrch som este potrela lekvarom, kedze samotny kolac je dost suchy. Zjedla som pred hodinou kusok, k tomu asi 5 jahod a lyzicu zmrzliny, po hodine mam namerany cukor 5.9.
http://www.biteme.sk/bezlepkovy-kolac-makova-muka/

mariankah
30. jún 2015

@ivanya

Dakujem krasne za recept, vyskusam, len namiesto dzemu budem musiet nieco ine vymysliet a pouzit, mne dzem brutalne zvysuje cukor. Kazda z nes reaguje rozne, takze to mas super, ze si mozes dat sladke 😉 . Ja tiez ked si dam nieco sladke, musim si pocvicit, len niekedy to nestiham, lebo mam uz dceru a ona mi nedovoli sa 20 min. venovat treningu 😠 . Nevadi, uvidime, ako 😠 to bude prebiehat dalej. Ja uz mam jedla, po ktorych mam glycku ok a stale skusam nove......meriam a skusam 😉
Tie glycky mas super, a tie ranajky aj mne sa to stavalo, ze som nieco presvihla ale trosku nad 7 nie je az taky problem, problem by bol, keby tie glycky skakali 😉 😒

ivanya
30. jún 2015

@mariankah Ach, akurat idem od diabet a hodnoty musim mat do 6, inak mi supne inzulin. To uz fakt netusim co budem jest, doma navareny zemiakovy privarok. Na obed som mala po nom 7,0, este som bola spokojna, ze celkom OK a teraz studena sprcha, ze do 6 treba mat maximalne... A po hotdogu s vineou som mala 5,7, asi budem jest len hotdogy 😀

zuza2008
1. júl 2015

Holky prosím vás poraďte. Za jak dlouho vám zabrala dieta? Začala jsem teprve v pondělí a včera ráno na lačno 7,7 a dnes dokonce 8,2. Mimochodem poslali mě na diabetologii kvůli hodnotám 5,1 a 5,1 naměřenými před měsícem :-/ .....Jsem teprve 15tt a děsím se, že mě šupnou inzulín. Je možné, že se hodnoty ustálí třeba až po týdnu diety?

mariankah
1. júl 2015

@ivanya
Hm, zaujimave, pretoze pokial mam info, tak sa meria po 2 hod. a hodnota ma byt do 7. 😒
Takze tomu nerozumiem, preco ti povedala, ze do 6.....

ivanya
1. júl 2015

@mariankah Ja mam merat po 90 minutach a mam mat do 6. Mozno to suvisi s tym ogtt testom, po dvoch hodinach som mala 8,9, tak mi dala prisnejsiu dietu 😀

mariankah
1. júl 2015

@zuza2008

Dieta ma zabrat hned, teda dve hod. po jedle by mala byt namerana hodnota do 7, pokial je hodnota vyssia bud si zjedla vacsie mnozstvo jedla alebo to jedlo malo vacsi obsah sacharidov. Co si jedla? Skus napr. jedla z pohanky, naturalnej ryze, zeleninove jedla, kukuricnej polenty, strukovin.....recepty najdes na nete
Obmedzit treba chlieb, pecivo, bielu muku, bielu ryzu, opatrne so zemiakmi 😉

mariankah
1. júl 2015

@ivanya
ogtt test s tym nesuvisi, on len potvrdil diagnozu.....fuha po 1,5 hod. a do 6......veru to aby si bola stale hladna

ivanya
1. júl 2015

@mariankah Celkom sa zatial da, rano som si dala smotanovy jogurt prichut stracciatela s 2 cajovymi lyzickami vlociek a cukor bol 5,4. Na obed 200g zemiakoveho privarku (zahusteneho mukou) s vajickom a hodnota bola 5,1. Ten chleba aj celozrnny tak zvysuje hodnoty, idem vyskusat pecivo a chlieb z DM, dnes som kupila, maju nizsie obsahy sacharidov, tusim do 40g z toho cukry su okolo 3-4g, tak uvidim.

mariankah
1. júl 2015

@ivanya
este ma napadlo, nepomylila sa doktorka, lebo do 6 ma byt hodnota namerana nalacno

mariankah
1. júl 2015

@ivanya

super, ja by som po takych jedlach, ako pises mala vysoku glykemiu

ivanya
1. júl 2015

@mariankah Nalacno mam mat do 5 😀

mariankah
1. júl 2015

@ivanya

nerozumiem tomu ☹

ivanya
1. júl 2015

@mariankah Ani ja :( Kazdemu povie diabetolog nieco ine, na internete najde clovek tiez kadeco...

mariankah
1. júl 2015

@ivanya

Mas pravdu, ja som pri tychto hodnotach porodila zdrave dieta, bez nasledkov na mna ci dieta......takze asi som nechapava a obcas sa mi stalo, ze som mala aj viac ako 7.....a ked som bola par dni chora, tam som mala nalacno 7 😒

mariankah
1. júl 2015

@ivanya

a na inz som nebola a glykovany hemoglobin a ostatne vysledky boli ok

miskaska
1. júl 2015

Ahojte baby..chcem sa s Vami poradit. Dnes som volala na vysledky glukozoveho testu. Mala som hodnotu 7,9 tie cca dve hodiny po vypiti glukozy (som si vsak ista, ze mi brala krv o trosku skor, ako tie dve hodiny..asi 10 min.). Citala som na nete, ze hranicne hodnoty su 7,8 a vraj po novom (stranka tehotenskacukrovka.cz az 8,5. Zajtra idem ku gynekologovi na konzultaciu. Posle ma niekam k diabetologovi? Ja si stale myslim, ze je to OK 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre