Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

zuzik311
13. dec 2012

@isabella_fly ahoj podľa mňa máš hodnoty v norme.. prvá má byť pod 6 druhá síce neviem ale tretia do 7,2 kto ti povedal že ju máš zvýšenú?

nevestienka
13. dec 2012

@zuzik311 ahoj, mne bola zistená tehotenská cukrovka v 28 tt a môj gynekolog to nepovažoval za dôvod na PN. Ale môžeš sa opýtať svojho obvodáka, ten ťa môže vypísať PN..

zuzik311
13. dec 2012

@nevestienka ahoj mne dal PN bez problémov. diabetologička mi to odporučila aby som bola doma tak povedal že on s tým problém nemá keď to ony chcú aby som bola doma..
tak som aj rada aspoň mám kľud dodržiavať životosprávu a tiež si merať

nevestienka
14. dec 2012

@zuzik311 tak to je super, len oddychuj a dodržiavaj diétny plán. držím palce!!!

gianni
14. dec 2012

@zuzik311 závisí to od toho akú prácu vykonávaš,ja som išla na materskú 8 týždnov pred pôrodom,akurát som bola oslobodená od určitých aktivít,ale čítam že máš PN,tak pekne oddychuj,ja som si do práce každý den nosila v obedároch jesť...

zuzik311
14. dec 2012

@gianni no ja robím ekonomickú riaditeľku tak stresov vyše hlavy.. okrem toho teraz záver roka, uzávierky a tak takže by som tu spávala ☹ tak som rada, že ma nechal doma.

pegal
20. dec 2012

ahojte,poradte diabetologicku poradnu v BA.

zuzua
27. dec 2012

ahojte, viete mi prosim niekto napisat, ci mam dobre hodnoty gluk. testu alebo teh. cukrovku?
nalacno 4,54
po hodine 9,22
po 2 hod 8,07

dakujem vopred 🙂

katja78
27. dec 2012

@zuzua hodnoty v 1. aj 2. hodine svedčia pre tehotenskú cukrovku...asi Ťa pošlú k diabetologovi

zuzua
27. dec 2012

@katja78 dakujem za rychlu odpoved 🙂 , no som sama zvedava... Pri prvom uz si nepamatam ako mi to povychadzalo a pri tomto druhom je cele tehu ine.. tak som sama zvedava

katja78
27. dec 2012

@zuzua držím palce, aby si zvládla diétu 😉

zuzua
27. dec 2012

@katja78 ty s tym mas nejake skusenosti, pripadne si mala podobne vysledky? ja som tu aj citala par prispevkov ale kazda druha pise o inej tolerancii hodnot, ja som z toho uz ....
co sa tej diety tyka inak nemam problem 😀 teraz som v 27. tyzdni, pribrala som zatial komplet na vahe 4kg, pri prvom som pribrala spolu tusim 12kg a vsetko som to nechala v porodnici, len co som citala , vraj pri tehu cukrovke sa rodia vacsie deti, maly mal pomaly 4kg, teraz cakam dceru, no som zvedava...

katja78
27. dec 2012

@zuzua - ani nie o inej tolerancii hodnôt, zatiaľ u nás stále platí, že pre tehotenskú cukrovku svedčia hodnoty:
- v 0.hodine viac ako 5,5
- v 1. hodine viac ako 8,8
- v 2.hodine viac ako 7,8
Ale odlišnosti môžu byť spôsobené tým, ako presne sa samotný test robí, z čoho sa berie krv, za ako dlho sa krv vyšetrí....proste veľa premenných.

zuzua
27. dec 2012

@katja78 oki, diky 🙂

soni1
30. dec 2012

Ahojte, chcela by som sa spýtať, čo sa môže stať bábu, keď má žena tehu cukrovku a napriek tomu si sem-tam sladké dopraje.

vvia
30. dec 2012

@soni1 ja som si sem tam dala anic 🙂 a vaha malej cista modelka 2570g 🙂

soni1
30. dec 2012

@vvia áno? Ďakujem, ja len či mu nemôžem nejako ublížiť.

soni1
30. dec 2012

@vvia A inak gratulujem k malinkej, vidím, že sa len nedávno narodila. Takže taký krásny vianočný darček. 🙂

2hanah
30. dec 2012

@soni1 Vůbec nic, jen to nesmíte přehnat a ,,cpát" do sebe sladké celé dny. Miminku to nijak neublíží, já sama mám cukrovku dvacet let a už jsem s ní porodila dvě zdravé děti a nedá se říct, že bych ukázkově držela dietu, spíš jsem u druhého dítěte jedla, jak jsem potřebovala já a ne pitomé tabulky. Držte se a hodně zdraví a hlavně buďte vklidu a bez výčitek!

soni1
30. dec 2012

@2hanah Ďakujem za odpoveď. Podobne prajem všetko dobré aj vám.

vvia
30. dec 2012

@soni1 dakujem a urcite ked si raz za nejaky casdoprajes malu drobnost tak sa nic hrozneho nestane. len neprehanat

pegal
2. jan 2013

neviete ci diabetologicka na kramaroch berie aj nove pacientky,kt.nepatria do obvodu?

kleik
2. jan 2013

Ahoj holky, tak se k vám přidávám. Dnes mi oznámil MUDr. výsledky glyk. křivky a těh. cukrovka ☹ A to jsem si ani nepřipouštěla, že bych ji mohla mít, přišlo mi že glykemická křivka je jenom takový test, aby se neřeklo... Na příští čtvrtek jsem objednaná do diabet.poradny.

kleik
2. jan 2013

Měla bych na Vás prosbu. Na diabetolog. poradnu jsem objednaná za týden (dřív nebylo volno), ale ráda už bych teď začala jíst alespoň trochu dietně. Co se tak zhruba může a co naopak nemůže?

kattt
4. jan 2013

@pegal Ja som tam bola 21.12.2012 kvoli tehotenskej cukrovke, ale kedze nie som z BA, poslali ma prec.

mm_mm
4. jan 2013

@soni1 Když to bude minimum sladkýho, tak se asi nic nestane, ale pokud budeš mít zvýšený hodnoty, působí to na srdce miminka, zbytňuje se přepážka a může to bejt blbý. Já držela dietu fakt dost přísně a i tak má miminko o 20% přepážku zvětšenou. Prý to není moc. Kamarádka to trošku flákala a její miminko to má o 40%, což už není úplně ideální. Chodí se s tím potom na kontrolu a po pár letech to zmizí...

jahodarka
4. jan 2013

ahoj holky, nevíte náhodou některá, jestli se dá k apolináři na diabetologii volat i o víkendu? nebo jen ve všední dny? díky..

jahodarka
4. jan 2013

tak už jsem to našla - nejsou.. 🙂

soni1
5. jan 2013

@mm_mm A môže sa mu stať aj niečo vnútri, keď je ešte v brušku?

mm_mm
5. jan 2013

@soni1 V krajním případě jo, ale když to nebudeš přehánět, tak ne. Pokud bys měla trvale zvedlý hodnoty, bude ti rychlejší stárnout placenta a miminko by se tam mohlo udusit. No a gynekolog mi říkal, že i pokud by ta srdeční přepážka byla hodně zvětšená, může to bejt pro miminko fatální. Ale to jsou ojedinělý případy jen při hodně špatně kompenzovaný cukrovce. Pokud se nedrží dieta, tak se dítě rodí s hypoglykémií a má poruchy srdečního rytmu, což taky není ideální. No a samozřejmě velká váha miminka...Já myslím, že pokud držíš dietu a občas zhřešíš, tak to žádná tragédie nebude...Jde o to, abys neměla trvale zvednutý hodnoty.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre