Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

editah222
14. feb 2012

@gabulenka já jsem navyšovala jednotky inzulinu s každým týdnem těhotenství. Začinala jsem na 4 jednotkách a končila na 12. Po porodu pohoda, cukrovku nemám (zatim). 🙂

@boka79 Zdravej člověk má mít stejné hodnoty jako mi ted v těhu - to znamená na lačno do 5,5 a 1 hodinu po jídle do 7,4 a 2 hodiny po jídle do 6,8. Ta tolerance je o trochu vyšší. Hodnoty kolem 9 už znamenají cukrovku. Glyk. hemoglobin zdravého jedince je do 4%.
Můj otec i babička mají cukrovku takže se v tom celkem orientuju 🙂

myslik
15. feb 2012

@editah222 Ahoj, měla bych na tebe dotaz, když se vyznáš v těch hodnotách 🙂 Jsem ve 33.tt a v poradně mi zjistili cukr a bílkoviny v moči. Prý uvidíme jak to bude příště. Ale můj otec má cukrovku a tak má doma ten přístroj na měření cukru v krvi a já si ho změřila. Akorát jsem asi půl hodiny předtím snědla kousek buchty. A přístroj mi naměřil 5,9. Je to tedy v normě?? Děkuji 😀

boka79
15. feb 2012

@editah222

diky, to som chcela vediet, lebo vsade sa robi oGTT a ani v nemocnici nerobime zataz po norm. jedle..

Aby som aj pre seba vedela po skonceni tehot. , ake mam merat ca. teraz take mam, ale len vdaka diete, keby som jedla jedno cez druhe, bolo by to urcite horsie

editah222
15. feb 2012

@myslik zkus se změřit ještě 2x - ráno na lačno a pak jednou 1 hodinu po obědě (normální oběd, ne že to ošidíš 🙂 ). 5,9 je hodnota naprosto v normě.

Cukr v moči může být i když není cukrovka, jsou to příznaky i něčeho jiného nebo vůbec ničeho a je to náhoda. Ty bílkoviny nemají nic společného s cukrovkou.

@boka79 OGTT má lepší vypovídajici hodnotu. Ono to měření po jídle není tak přesné.
Já jsem po porodech držela dietu tak 2-3 dny a pak se vrhla na super nezdravé sladkosti, měla jsem deficit jak blázen. V porodnici jsem byla kontrolovaná jen na lačno, ale celejch 14 dní co jsem tam s dětma byla.

boka79
15. feb 2012

@editah222

super, ja viem, je to hrozne, vlastne by som v tej diete chcela aj pokracovat, ale viem, ako sa poznam, ze sa to tak lahko nebude dat. mne ani tak nechyba sladke, ale tie endorfiny z cokoladky. 🙂

Ale uz som si objednala do porodnice cokoladovy muffin

llluckaaa
15. feb 2012

@gabulenka A přitom brambory jsou ideální příloha s nízkým glykemickým indexem 😒 Divné. Ale může to rozhazovat i stres, únava apod. Pár špatných hodnot nic neznamená, z toho si nedělej starosti. Jinak ti to jde pěkně, jen tak dál.

llluckaaa
15. feb 2012

@editah222 Ahoj, já teda nemůžu souhlasit. Po porodu mi naměřili hodinu po jídle glykémii 8 a dia mi na to řekla, že to je dobré, že pro netěhotné platí vyšší hranice. A že už cukrovku nemám. Teď tu dokonce čtu v učebnici, že glykémie zdravého člověka může být dokonce do 10 mmol/l po jídle a do 7 na lačno.

boka79
15. feb 2012

@llluckaaa

Ahoj, musim zasa napisat ... Ja nechapem jednu vec, ako tehotna mam mat hodnoty po hod pod 7,3.

zeny s neg. ogTT by tym padom mohli mat aj do 9 hodnoty? A ani by o tom nevedeli, lebo by nemerali? Ja tomuto nerozumiem... Moj muz mal tiez raz po jedle boh. na KH 9,2 cukor a ked bol u mna v nemocnici, koli niecomu inemu, som mu robila oGTT a mal po hodine 5 a po dvoch 4, coze uplne normalny...

Ja len nechapem, preco to je u nas take prisne, ked u zdravych zien, ktore otehotneju po napr. cokolade vyjde cukor na napr. 9.- len o tom nevedia..chapes, co myslim?

denousek
15. feb 2012

@boka79 to je dobrá otazka to by me taky zajimalo... ze se to hlida jen tak přísně u tech co jim nevyšel ogtt test ze..

boka79
15. feb 2012

@denousek

hej, lebo ako som pisala, moj muz mal tiez í hodinu po jedle, jedol figy, ci co, a je uplne zdravy, ten test bol absolutne negativny. jedine , co nemamje oGTT.

A co sa tyka glyk. Hb, su nove studie, niekde v amerike, kde sa robi screening na DM podla glyk. Hb , a poz. je ked , je nad 6,5 . Asi kazda krajina, ine zvyky

zvalentova
15. feb 2012

ahoj holky, chtěla jsem se zeptat jestli jíte kuskus? Zatím jsem nenašla obsah sacharidů.
Hledám vhodné přílohy, brambory a salát nemůžu jíst věčně 😎

boka79
15. feb 2012

@zvalentova

ja som uz jedla , je to na vareny cous cous 23 g KH na 100 g, dobre to chutilo a nedvihlo glykemiu.

zvalentova
15. feb 2012

@boka79 dík moc 🙂

denousek
15. feb 2012

@zvalentova můžeš rýži,těstoviny,knedlíky... je tolik jídel a neboj uz jen 10 týdnu to už ti uteče 🙂

gabulenka
15. feb 2012

@editah222 ahojky, díky 😉 dneska mi zvýšili dávky o jednu jednotku v poledne a večer, takže beru 3-4-4jednotky. Kontrola za 3 týdny, mám si 2x týdně udělat velký gly.profil a kdyby to skákalo, tak to navýšit o jednotku. Jak to bylo u tebe s porodem, jestli se můžu zeptat? Myslím tím v souvislosti s cukrovkou. Dneska mi diabetologička říkala, že to nemusí mít žádný vliv, ale že si mě určo pohlídají, že nesmím přenášet.
@llluckaaa jak píšeš, možná i stres, dneska jsme měli hodně lítání, byla jsem možná taky nervozní 😒 Snad to půjde pěkně dál 😉
Holky, co baštíte k večeři? Dejte mi nějaký tip 😀

llluckaaa
15. feb 2012

@boka79 Já asi pořád nechápu, o čem píšeš. Ty píšeš o ženě, která mívá glykémku cca 9, neví o tom, pak otěhotní a až ve 24 tt se zjistí, že má těhotenskou cukrovku? Teoreticky... pokud má takové vysoké hodnoty v tak nízkém věku, tak pravděpodobně bude mít k těhu cukrovce predispozice (DM II v rodině, nadváha, ...) a tím pádem by měla mít nárok na to, aby jí provedly OGTT už v prvním trimestru. Pokud není těhotená, tak s gykémii cca 9 může žít hodně dlouho, než na to někdo přijde. Teď si nejsem jistá, jestli se cukr v krvi a v moči měří v rámci preventivní prohlídky u tvého praktického lékaře. Spíš se na to přijde až se přidají další příznaky.
Jak jsi dělala ogtt manželovi? Dala jsi mu vypít 75g glukózy?

llluckaaa
15. feb 2012

@zvalentova Ahoj, když nebudeš vědět, co nějaká potravina obsahuje, tak se mrkni třeba sem : http://www.stobklub.cz/databaze-potravin/
Jinak kuskus je těstovina, takže proč ne. Nejlepší by byl celozrnný.

zvalentova
15. feb 2012

@llluckaaa děkuji 🙂

llluckaaa
15. feb 2012

@zvalentova Zapomněla jsem napsat, že syrový kuskus má 71g sacharidů ve 100g 🙂

boka79
15. feb 2012

@llluckaaa

jemu sme robiliv nemocnici, zilny odber a 75 gramov, a v labakoch. Ide o to, ze potom mal po hodine doma raz 9 cukor a moje otazka je , ze ako to je mozne, ked mal vyborny oGTT.. a nema cukrovku, ze mu nameralo tolko...

A preto sa zamyslam nad tym, ze je to mozne , ze aj ine zeny maju take glykemiu a ani o tom nevedia, lebo mali dobry oGTT...

A my, co mame zly si davame pozor , aby sme 7,3 neprekrcoili

maxkatka
15. feb 2012

@denousek Ahoj, pokud Ti leze nahoru lačná glykemie, tak Ti pravděpodobně nasadí inzulín na noc...ale není to katastrofa...

maxkatka
15. feb 2012

@cherry1981 už lačnou glykemii jsi měla hraniční... a s přibývajícím těhotenstvím se tyto hodnoty zhoršují cca do 35tt...

maxkatka
15. feb 2012

@boka79 po 35tt se můžou hodnoty zlepšovat... takže to snad bude i Tvůj případ... můj nebyl a zhoršovala jsem se až do konce těhotenství... ☹

denousek
15. feb 2012

@maxkatka jak jsem si nedala v noci mliko tak jsem mela rano dneska 5,4 🙂 a vcera po veceri totalne nedietni na valentyna v hdpode a pak zmrzlina a trochu vina a cukr predpisovej... nejedla jsem na noc jako dycky a nepisla jsem v noci milko..driv mi mliko pomahalo ted je to asi naopak uvidime zase rano... zitra jedu pro papirky do glukometru tak jim hodnoty ukazu

maxkatka
15. feb 2012

@myslik měření půl hodiny po jídle nemá smysl... sacharidy ještě nepřešly do krve... tudíž 5,9 před jídlem je docela dost... jako hodnota "po jídle" je to nesmysl (myšleno měření půl hodiny po)

maxkatka
15. feb 2012

@denousek no tak to vyzkoušej... večerní jídlo na lačnou glykemii vliv nemá... noční už může mít... jinak lačnou glykemii opravdu dietou neovlivníš....

llluckaaa
15. feb 2012

@boka79 Já myslím, že když někdo má těhotenskou cukrovku, tak to ogtt prokáže. Přeci jen měření glykémie ze žíly v laborce je nejpřesnější, ikdyž se mi nechce věřit, že by byl takový rozdíl oproti glykémii z prstu měřenou glukometrem. A hodnota 9 ještě pořád DM II není.
Jenže pokud někdo není těhotný, tak mu ty hodnoty cca 9 zas tak moc nevadí. Jen v těhotenství je to riskantní pro dítě (a příp. pro matku u porodu velkého dítěte), proto se to hlídá.

maxkatka
15. feb 2012

@myslik bílkovina v moči nemá nic společného s cukrovkou... ale pokud bys měla vysoký i krevní tlak, tak to by mohl být jiný problém... ale tím Tě nechci děsit... cukr v moči neznamená cukrovku na 100%... u cukrovky cukr v moči být nemusí (já ho neměla ani jednou a přitom jsem si píchala i hodně inzulínu)...

boka79
15. feb 2012

@llluckaaa

ja chapem, len si predstav, je zena,ma taky ogTT Ako moj muz a ma glykemie kolo í, to musi tiez skodit, nie? Ale nkto tomu nevenuje pozornost

maxkatka
15. feb 2012

@gabulenka Neboj se kombinace cukrovka a porod... Já teda dost u porodu "bojovala" s ošetřující lékařkou, ale držela jsem se rad z diabetologie... Porod by měl nastat nejpozději v termínu... I já to tak měla mít, ale nakonec jsem samovolně začala rodit týden před termínem. Mě diabetoložka řekla, že při jakémkoliv porodu (spontálním, vyvolávaném i císařským řezem) se inzulín vysazuje a už se neaplikuje. Takže toho jsem se držela ač moje ošetřující lékařka stále trvala na aplikaci, ale to jsem tvrdě odmítla, protože jsem ani po celou dobu nebyla schopna jíst a inzulin se vždy aplikuje v návaznosti na jídlo a až ale 4 hodiny před porodem mi chtěli nasadit infuzi (předpokládám kombinaci inzulinu s glukozou), ale tu jsem už pak taky odmítla a to komentovala i moje diabetoložka, že toto měli nasadit hned na počátku a né až po tolika hodinách... ten vysoký cukr u porodu už nemá vliv na růst a vývoj miminka a pro nás ta krátkodobá vysoká hladina není život ohrožující...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre