Tehotenstvo po cisárskom reze a ruptúra maternice

petruskauska
4. okt 2007

prosim o radu. citala som tu nejake informacie o tehotenstve po cisarskom, kedy a jako a dost ma naplasila info o rupture maternice. Mam z toho panicky strach. To je naozaj take vazne, ze to hrozi pri normalnom porode, ktory by nasledoval po CR? Fakt sa toho teraz bojim. Doktor mi odporucal dalsie tehotenstvo az po 1,5 roku, ale teraz ked citam, ze to nezalezi aky bude casovy odstup, lebo sa to moze stat, tak mi je zle.
A este by som sa chcela opytat, ze ja som hned dostala cyklus dva tyzdne po 6nedeli a potom to trvalo 10 dni asi, a o mesiac som dostala presne na cas opat cyklus, ale je nejaky silnejsi. Aj ta prva menstruacia bola silnejsia, a aj tato. Je to normalne.
Plne kojim, tak casto ako sa len da, ale aj napriek tomu som okamzite dostala cyklus a este k tomu aj pravidelne. Len sa chcem opytat, ze ci je vsetko o.k. ak je cyklus silnejsi, ci nemam ist gynekologovi, alebo co. Inac ma nic neboli.
Dakujem baby

evinka2311
18. jan 2008

mna chytila chripka,hrdlo,kaslem,boli ma hlava,tak len ležím a ležim.

adrina
18. jan 2008

ja tiež po dvoch sekciach v plnej narkóze chcem byť pri vedomi, a chcela by som spinálku....hmm..tak uvidím

graziela
18. jan 2008

Evinka, to mi je luto, ze si ochorela, dufam,ze ta to coskoro prejde... Nas to zatial doma obchadzalo, hoci prave dnes rano sa nasa mala stazovala, ze ju boli hrdielko a ze nechce ist do skolky...a poobede, ked prisli s mnazelom zo skolky teplota 38,2...Chudatko moje, casto sme boli minuly rok obe chore a teraz sa uz drzala uz vyse 3 mesiacov... ona to sice vzdy statocne znasa, len mne je to tak luto...Dufam, ze to nebude na ATB, v pondelok s nou budem musiet ist k lekarke, ak jej to neprejde a ostat s nou doma. Kolegyniam sice narobim roboty navyse, ale tentokrat sa mi to zial inac zorganizovat neda, lebo manzel ide cely tyzden na skolenie a za cele 3 roky, ako som nastupila do prace, sa mi nestalo este ani jeden jedinykrat, zeby som kvoli malej ostala doma...tak teraz snad mame na to pravo (samozrejme aj podla zakona)...Hlavne slobodne, bezdetne kolegyne (9 z 11) to nevedia celkom dobre pochopit, ale vsak uvidia, ked ony same budu mat deti...Tak sa nad tym radsej ani natrapim ...
Prajem ti skore uzdravenie 🙂

jejke
19. jan 2008

Ahojte,
Graziela, smutno za bruskom???

To bolo aj mne ale predstav si ze by to dopadlo takto
http://members.tripod.com/cl-teraleee-ivil/

urcite si to treba vazit, ze mame deticky a ze to prezili, aj napriek tazkostiam...

Drzim vam vsetkym palce, tehulky 😉

graziela
19. jan 2008

Jejke, samozrejme, ze si toho nesmierne vazim, ze mam zdravu dcerku a verim, ze aj nase druhe mimi bude zdravucke...Poznam zial aj tie pribehy, ktr. sa skoncili smutne... Na jednej stranke pre tehotne som sa zoznamila s buducou maminou, ktr. bola v rovnakom tyzdni ako ja, hned sme si dobre porozumeli, mozno aj preto, ze nas spajal podobny osud a hlavne diagnoza-pre-eklampsia Blo to jej uz 3.tehotenstvo...1.babatko sa jej narodilo pred rokom, zial od nar. nebolo schopne samo dychat (ako dosledok neskoro diagnostikovanej pre-eklampsie) a bolo nonstoop napojene na dych. pristroje, dozilo sa 3 mesiacov...
2.krat sa jednalo o biochemicke teh., potratila v 6tt.To jej 3.teh. sme prezivali spolu, navzajom sme sa podporovali, az do dna,ked mi par dni pred vianocami oznamila opat smutnu spravu..odtiekla jej plod. voda a opat prisla o svoje babatko...
Ono si castokrat clovek uvedomi cenu niecoho,az ked to strati a to iste plati aj pre zdravie. Pre vacsinu z nas je celkom prirodzene, ze sa nam rodia zdrave deti, mali by sme to ale naozaj prijimat ako dar od Boha...Ved ked si len predstavime, ake sme nestastne, ked nase dieta trapi co i len zvysena teplota...
My sa kazdy vecer vsetci traja (skoro uz styria) modlime za to, aby sme boli vsetci zdravi a lubili sa navzajom...a ja samozrejme prajem vsetkym rodicom na svete, aby mali zdravucke deticky 🙂 🙂 🙂

jejke
21. jan 2008

Graziela, krásne si to napisala, tak od myšlienke k činu vraj nie je ďaleko, ja som mala úplny svetabôľ po prvej sekcii a neuvedomovala som si to že je to DAR od Boha, že bábo je zdravé a žije..
až pri druhom po tej ruptúre maternice, som si vedela vážiť že bábätko je ok, až ten "strach " ma naučil aké to bolo šťastie že práve vtedy nedošlo ku katastrofe...ak sa nájde niekto kto neriskuje a zachráni Ti dieťa...Doktor,ktorému by si potom by si ruky bozkávala...verím že to je ozajstné požehnanie
mať šťastie v nešťastí...
Žiaľ veľa mamičiek prišlo o svoje bábätko práve tak (viď story) že žena z pocitu menejcennosti zúfalo šla za svojim cieľom rodiť normálne aj keď už po jednom cisárskom bola....a neuveriteľné je, že sa nájdu aj také ktoré to chcú pokúšať aj po dvoch cisárskych...

Verím že na Slovensku to doktori nedovolia...Vďakabohu za naše zdravotníctvo, mnohí nadávajú a pritom by mohli ďakovať...ako dobre že máme naše detičky, že??? 😉

graziela
21. jan 2008

Ahoj Jejke,
je to naozaj smutne, ked mnohe zeny podcenia svoj zdravotny stav, len aby... ja neviem ani preco vlastne 😢
Ja som bola po mojom 1.cisarskom tiez frustrovana, a vedelo ma to fakt dorazit, ked my ine baby hovorili, ze "aaa, tak to ty ani poriadne nevies, co je porod, to ako keby si ani nerodila ...." a tvrdili, ze aj oni by si "vybavili" radsej cisarsky... No, ani to nemusim dalej rozoberat, co vsetko si zena musi vytrpiet, hlavne, ked je ten cisarky neplanovany, kolko rodiciek ti musi svoje "odtlacit" aj par hodin, kym sa nakoniec lekari v bezmocnosti rozhodnu urobit sekciu...mne v predvecer porodu dali vyvolavacku, v noci mi odtiekla plod. voda a musela som si prefunit aj kontrakcie v 3 min. intervaloch, kym sa tak rozhodli ☹
Ja osobne nie som zaujata voci lekarom, a ani nechcem hadzat vsetkych do jedneho vreca...zial, nie vsetci lekari beru svoju pracu ako poslanie ☹ no a castokrat na to doplatia ti nevinni aj svojim zivotom ☹
Inac, ja sa vobec nesilim do toho, ze by som za kazdu cenu chcela rodit tentokrat prirodzene...Neviem, ktovie, mozno by som si aj ja potom hovorila, joj, ako by to bolo lepsie, keby... V kazdom pripade, je mojim velkym snom,
donosit v plnom zdravi svoje mimi az do konca, a verim tomu, ze ak sa naozaj nevyskytnu ziadne komplikacie, tak budem ten dalsi porod, nech je aky je, znasat ovela lepsie ako ten 1.krat...

jejke
22. jan 2008

Oveľa dôležitejšie ako hrdinské vychvaľovanie sa
"ako dobre som rodila...."ktoré je mne veľmi známe ak ide o tému cisársky...
mnohé ženy si neodpustia nás-cisáročky podceňovať, aj keď z nás mnohé dobre vedia ako bolí kontrakcia...
ake to je"odpykať si aj tieto bolesti" a potom ešte jazva na bruchu...
...
teda oveľa dôležitejšie je sa potom celý život o dieťa starať ....vytrvať v dojčení a obetovať seba,
vzdať sa svojho luxusu, spánku aj postavy,
pre dobro dieťaťa, venovať sa mu, vychovávať ho a byť mu oporou....

Si matka aj keď si ho neporodila vlastnými silami, k Tebe bude stále utekať v ťažkostiach
Ty mu pofúkaš boľačku na kolene a utrieš slzičku,
takže žiadny rozdiel v tom nie je.
Na spôsobe pôrodu si zakladať hrdinstvo je dnes trochu smiešne...
Nie sme ženy preto aby sme trpeli a umierali pri pôrodoch ako naše prastaré matere.

evinka2311
22. jan 2008

jejke,presne,ne dami nereagovat,lebo ked som porodila prve dieta planovanym cisarskym,tak vsetci do mna hudli,ake jednoduche,ci som si vybavila a pod.lenže tehot samo o sebe bolo pre mna utrpenim,od 2. mes som ležala,mala vsetky možne problemy,do toho astma,dusila som sa denne niekolkokrat.tak by som nejakej takej hrdinke,co ani nevie,co je tehot ,priala vymenit sa so mnou aspon na chvilu,ci by tak zavidela.a toto druhe?znasam ho este horsie,ako to prve,zapalena jazva, fucim,ležím na zdvihnutej posteli, no užas.ale co neurobime pre tych drobcekov,nie? kaslem na vsetkych,nech si vravia, co chcu......

tweety22
22. jan 2008

mne keby niekto co len raz povedal, ze co som za matku ked som rodila cisarskym tak mu s prepacenim, ze to takto vulgarne napisem... ale asi by som mu jednu vrazila ... nech by to bol ktokolvek .... v zivote som sa o nic viac nebala ako o svoje dieta ked som musela rodit cisarskym z minuty na minutu pretoze mi zlyhala placenta...

certica
22. jan 2008

tak neviem, mna este nikto neobstastnil podobnymi recami o tom, ze cisarak je nieco menejcenne, jednoduchsie a pod. to skor ja si robim zo seba srandu, ze som nerodila, ale nechala to odmakat druhych 😀

vesi
22. jan 2008

certi ani mňa a keby mal niekto reči, tak ho rýchlo "usadím" 😠 a nikdy som sa preto necítila menejcenne 😝 hlavne, že sa dieťa konečne dostalo na svet ( tehu bolo okrem tých krásnych vecí ako kopanie, príšerné, všetky možné diagnozy 😝 ) a bolo v poriadku 🙂

certica
22. jan 2008

ved ani ja si nestazujem, mozno som jedna z mala, ale mne ta sekcia myslim celkom dobre sadla 🙂 (chirurgicky typ 😀 ). normalny porod bude mozno este krajsi a mozno budem nadavat, ale aj tak zostava najdolezitejsie, aby bolo babo aj matka ok 😉

vesi
22. jan 2008

chirurgický typ 😀 😀 tak to som potom aj ja, lebo ked som mala "slabé" kontrakcie, tak som dúfala, že ma pošlú na cisársky - pri druhom pôrode 😝 😀 pri prvom som nemala kontrakcie, bol plánovaný 🙂

graziela
22. jan 2008

Jejke, naozaj si to pekne napisala a je v tom kus pravdy ... pre niekoho je umenim otehotniet, pre druheho je umenie donosti babatko, pre dalsieho v zdravi porodit, atd atd. Je pravda, ze narodenim, resp. uz pocatim sa to vsetko este len zacina a my, ako spravni rodicia budeme chciet pre nase poklady vzdy len to najlepsie 🙂
Evinka, uz si na tom trochu lepsie? Myslim tu chorobu, co na teba prisla...dufam, ze je to min.lepsie, ako ked si pisala naposledy...
U nas dnes inac snezilo (aj prsalo, takze 2v1), to si my na tej Orave zasa uzijeme 😒
Prajem vam vsetkym este pekny vecer !!!
🙂

jejke
24. jan 2008

Evinka, to je mi ľúto, ako píšeš o tých problémoch, ja som tiež mala komplikacie počas tehu a tak si dovolím povedať že takto pretrpené tehotenstvo by iste malo skončiť aspoň aspoň bezproblémovým pôrodom...
Zaslúžiš si ho a ja Ti ho veľmi veľmi prajem
Drž sa 😉

Graziela, 😉 som rada že nie som sama a že možno keď si to napísala aj Ty, všetci pochopia že cisársky
je tiež pôrod a my sme vlastne tiež rodičky.

Nuž a že som"nerodila"???
Čerti... 😀
áno rodila si, ale cisárskym....
...ja som takto hovorila tiež a môj mynžel mi zakázal, videl môj začínajúci pôrod a preto vraj nemusím sebe ani nikomu nič dokazovať a na tom sme sa zhodli 😝

Tak hore hlávky, cisáročky....ste mamičky, tak hrdosť sem 😉 😀 😅

dadulka19
26. jan 2008

nečítala som všetko,len úvodný príspevok 😅 ,tak len k nemu:ja som mala prvý cisarák a po 6 rokoch som chcela rodiť normálne 😅 ,no 2 týžde pred pôrodom mi na sone doki zistil,že maternicu v reze mám tenkú 2 milimetre ☹ ,takže pre hroziacu ruptúru maternice som mala znovu sekciu ☹ .Ešte mi doki povedal,že by nebolo dobré mať ani kontrakcie,tak som bola naplánovaná týždeň pred termínom na sekciu.No a v noci som dostala kontrakcie,našťastie som už bola v nemocnici,tak mi to zastavovali.... 😀 ..všetko potom dopadlo o.k. 😉

certica
26. jan 2008

dadulka, aj ta jazva bolela, ci si to ty fyz. nijak nevnimala?

kovackaadka
27. jan 2008

ahojte maminky,aj ja som rodila cisarskym a myslim si,ze keby cisarsky "nebol porodom" tak asi nemame nase krasne deticky nie?

vesi
27. jan 2008

pozrite sa kočky, berte to z tej praktickej stránky...budeme svojim deťom oveľa ľahšie vysvetľovať ako prišli na svet...ujo doktor rozrezal bruško a vytiahol ťa von 😀 😀 😀

certica
27. jan 2008

vesi, mne aj minule viki zahlasil, ze: "mami, ujo rozi ti vyberie babo z bruska..?!" 😀

kovackaadka
27. jan 2008

vesi,veru tak,u nas to tak funguje... 😎

graziela
27. jan 2008

ahojte baby, to je fakt pravda...moja dcerka sa ma minule pytala, ze ci mam na brusku zips .... 😀
To by bola parada, vsak? 😲

vesi
27. jan 2008

juj, to by sa rodilo, keby sme boli na zips 😀 😀
aj u nás to funguje, ked som čakala sašku, tak som to tak vysvetlila Nikolke 😀

certica
27. jan 2008

ja neviem, ten moj maly nejak vycitil, ze sa nieco najblizsie bude diat, teda ze zachvilu nastane zmena a uz nebude len on stredobodom. uplne zmenil spravanie asi posledne 2 tyzdne, vkuse chce mna, aj ked ide k babke, vraj sa na mna pyta, hladka ma zakazdym, ze moooja maminka, vecer sa chce drzat za ruku, ked zaspava. doteraz to nerobil... 😕 normalne ma to dojima

vesi
27. jan 2008

deti, také veci vycítia, tak si to užívajte, kým nepribudnú dalšie starosti - a aj radosti samozrejme 😀

dadulka19
27. jan 2008

certica,vôbec ma jazva nebolela,ani iné príznaky som nemala 😉 ...ale ako som ležala v nemocnici,prišla jedna baba,mala asi mesiac pred pôrodom,že ju ráno pichalo v podbrušku,tak behla dokimu a ten ju hned hospitalizoval,lebo mala tiež tenkú stenu maternice ☹ .Cisarák prvý mala 10 rokov dozadu 😅

certica
27. jan 2008

tak je to asi vazne velmi inidivindi.
inac prave dnes som zistila, ze ked si prejdem prstom pozdlz jazvy(nie silno), citim take akoby pichanie drobnymi ihlami, presne na mieste ktoreho sa dotykam a tiez trochu citim ranu, ked skacem na fitlopte, zrejme ako mi brucho dolahne na tu jazvu. no ved sama som zvedava, co sa ukaze na uzv pred porodom.
no a mne doki povedal, ze vie rukou zvnutra skontrolovat a prehmatat prednu stenu maternice, v akom je stave...

graziela
27. jan 2008

Hej, baby, prosim vas, nestraste 😕
Inac, mna prave teraz napadlo, ked pisete o tom pichani: Mna urcity cas po porode pichalo na pravej strane v okolo jazvy, bolo to najma v noci al. rano, ked som sa tak natahovala, napinala...citila som to, akoby boli skratene brusne svaly...Aj teraz sa mi to stava, dokonca este castejsie, ale uz aj na pravej strane...napr. vtedy, ked si v lahu na chrbte kychnem, tak ten krc trva aj minutu...
Nezazili ste niekedy take nieco?

certica
27. jan 2008

neboj, nestrasime 😀 , ja len konstatujem...
to co popisujes, som nezazila, zas nemozem vsetko 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre