Tehotenstvo po cisárskom reze a ruptúra maternice

petruskauska
4. okt 2007

prosim o radu. citala som tu nejake informacie o tehotenstve po cisarskom, kedy a jako a dost ma naplasila info o rupture maternice. Mam z toho panicky strach. To je naozaj take vazne, ze to hrozi pri normalnom porode, ktory by nasledoval po CR? Fakt sa toho teraz bojim. Doktor mi odporucal dalsie tehotenstvo az po 1,5 roku, ale teraz ked citam, ze to nezalezi aky bude casovy odstup, lebo sa to moze stat, tak mi je zle.
A este by som sa chcela opytat, ze ja som hned dostala cyklus dva tyzdne po 6nedeli a potom to trvalo 10 dni asi, a o mesiac som dostala presne na cas opat cyklus, ale je nejaky silnejsi. Aj ta prva menstruacia bola silnejsia, a aj tato. Je to normalne.
Plne kojim, tak casto ako sa len da, ale aj napriek tomu som okamzite dostala cyklus a este k tomu aj pravidelne. Len sa chcem opytat, ze ci je vsetko o.k. ak je cyklus silnejsi, ci nemam ist gynekologovi, alebo co. Inac ma nic neboli.
Dakujem baby

graziela
27. jan 2008

Certica a co robi teraz tvoj vikos, uz spi? My sme prave vyprevadili nasu Sasku do "rise snov".... Na pondelky sa vzdy tesi, lebo maju v skolke anglictinu...jooooooj, keby som sa aj ja dokazala tesit na pondelky a este k tomu pracovne ...

certica
27. jan 2008

spat? nehrozi, az o takej 23h. teraz sme sa akurat kupali a momentalne si tu pri mne sklada lego

graziela
27. jan 2008

No,tak ten ma potom riadnu vydrz 🙂
Mne uz pomaly aj oci klipkaju, ale to bude tym, ze od vcera mam taku silnu nadchu, ze nestiham menit vreckovky, dufam, ze mi to skoro prejde a nebude to nic viac ako len nadcha....a musim sa vyspat na ten pondelok, aby som to ako-tak v praci zvladla...
Prajem Vam este pekny vecer

evinka2311
28. jan 2008

graziela,toto poznam,toto krcovite pichanie,teraz je cim dalej tym viac,nedovoli mi napr vystriet sa

vesi
28. jan 2008

certi o tom pichaní povedz dokimu pre istotu. ináč mne vtedy doki tiež pri vyšetrení povedal, že jazva je stenšená 🙂

graziela
28. jan 2008

Baby a myslite, ze to, ci je jazva stencena dokaze dr. zistit uz teraz (v 21 tt) a na tom klasickom UZV?
Ja len, ze ci to nie je este skoro, vyvodzovat zavery, ved do konca sa maternica este dost roztiahne... no, bolo by samozrejme zle, keby uz teraz nebolo nieco v poriadku...v piatok idem do poradne, tak sa na to urcite opytam dr.

certica
28. jan 2008

graziela, mne moj porodnik povedal, ze to ma vyznam kuknut az pred porodom a da sa to normalne na klasickom 2D uzv

vesi
28. jan 2008

graziela, mne to zisťovali na UZV , ale až tesne pred pôrodom a aj tak prd videli, mala som prázdny mechúr, voda mi odtekala 😅 a"slabé kontrakcie" mňa to však bolelo presne v jazve. ináč Dr. sa ma pýtal aká to je bolesť, ešte mesiac pred termínom, že či je to také pichanie, ale nebolo, u mňa to bola taká plynulá bolesť ako ked si prechladená a bolia ťa vaječníky, tak mňa tak bolelo presne v jazve 😝

certica
28. jan 2008

vesi a kto ta kukal - janac? mna to vlastne picha (a malo by to pichat?), ako som spominala, ale zatial len na dotyk, inac pohoda. zatial to neriesim, uvidime.
dnes mi inac kolegyna porodila na antolskej chlapca 😎

vesi
28. jan 2008

vyšetroval ma Janač a povedal, že je to stenšené, potom na UZV Drobný, ten nič nevidel 😝 a pred pôrodom Dr. nižňanská s primárom a tiež prd videli 😝 , ale na zodpovednosť si ma nikto nevezme, tak odsúhlasil cisársky 🙂 a ja vlastne ani neviem aký je rozdiel v tej bolesti 😅

certica
28. jan 2008

aha, cize janac to palpacne nahmatal a podla toho usudil..?

vesi
28. jan 2008

áno, presne tak 😀

certica
29. jan 2008

ok, podrobnejsie opisovat nemusis.. 😀 😀

jejke
30. jan 2008

No čaute babenky, ☹
asi Vás nepoteším, ale aj mňa bruško bolelo a pichalo a ani nie v jazve ale proste celé
najma keď sa bábo vlnilo a kopkalo...juuuuuj to bolo bolestivé...

a keď sa pri bolesti objavili aj kŕče, spojené aj s tvrdnutím, musel mi doki naordinovať lieky proti kŕčom...
Keď som sa dostala do toho deviateho mesiaca, nevedela som si nájsť polohu stále som len aukala,
priala som si aby už bolo ráno lebo som nemohla v noci spať...

Na USG mi nezisťovali hrúbku maternice, raz som sa spýtala mladého doktoríka a ten na mňa vypleštil oči že čo to chcem akoby taký parameter na sonde ani nikto nikdy nezisťoval 😕
Potom som sa spýtala staršieho lekára a on mi povedal"To Vám povie len Copperfield"
Chápete???

Dnes viem, že to tkanivo bolo tenké a že to prasklo tam kde ma to bolelo, ale žiaľ už s tým nič nespravím. 😒

Možem Vás len ukludniť, že ak je maternica tenká, praskne POČAS kontrakcií, je to veľmi veľmi
neobvyklé aby praskla ešte skor ako začali (teda čítala som o takom prípade keď bolo na stene maternice"okno" skrátka otvor v jazve ktorú asi riedko zošili)...
Takže dieťatko samo tou aktivitou akú v brušku vyvíja maternicu neroztrhne.
Tak klídek, 😉 držte sa

graziela
30. jan 2008

Jejke, tak dakujeme za ukludnenie 🙂
Ja inac, ked som cakala 1.dcerku, som tiez od nej dostavala riadne bolestive kopance, neviem, kedy sa to zacalo tak riadne...Vtedy som ale nevedela, ci je to normalne, ved vsade sa pisalo o tom, ake je to kopkanie krasne a pod. A naozaj ziadna zena sa nejako verejne nepriznala, ze to moze aj boliet, hlavne ked ten kopanec babo ustedri priamo do mechura, pecene alevo rebier... Takze ked si toto predstavim, mali by sme sa zatial kochat v tych jemnych kopancekoch, ktr. este nie su ani poriadne viditelne, lebo ono to este pride...
Ozaj, este jedna vec ma napadla v suvislosti so spanim: Vela bab v 20tt pise,ze uz teraz sa nemozu poriadne vyspat, co mne zatial nerobi absolutne ziaden problem, sice na brusku uz nespavam, ale zatial je to v pohode...aj ponozky, a topanky si zatial obujem bez pomoci..,dufam, ze co najdlhsie 😉 😉 😉

certica
30. jan 2008

ja tiez spavam v pohode a brucho bolestive nemam, dnes dokonca ani tu jazvu na dotyk necitim. akurat uz fucim pri nejakej mensej namahe 😅

graziela
30. jan 2008

Tak to fucim aj ja...mala som uz pred tehu par (dost!!!) kil navyse, takze sa smejem, ze pre mna to tentokrat ani nebude taky velky rozdiel 😀

evinka2311
30. jan 2008

zavidim Vam,že spite.ja mam postel zdvihnutu,takže spim dole hlavou,zle sa mi dycha,kaslem,no otras,nevyspim sa vobec a to sme este len v 23tt.ale neostava nam nic ine,len vydržat.pre mna to kopanie moc prijemne nie je,boli ma to,dokonca dost dolu picha,nie v povrchovej jazve,ale niekde vnutri.brucho nemam skoro žiadne, zato zohybat sa mi už skoro vobec kvoli tym bolestiam neda.baby,ak si tieto nase pokecy precita nejaka netehotna,a nie ani matka( ako napr vcera moja segra),asi zahlasi tiež,že deti nikdy nechce...

graziela
31. jan 2008

Ahojte,
Evinka - musis to asi naozaj len nejako vydrzat, co ine ostava 😨 tie baby (ci uz tehotne al. netehotne), ktr. nieco take nezazili, to asi nepochopia a sotva si to dokazu predstavit. Ja som tiez pri 1.tehu zavidela babam, ktr. sa celym tehotenstvom presupnu len tak lahucko, bez problemov...A zasa, na 2.strane su take, ktr. maju aj problemy, ale o tom nehovoria, takze navonok vyzera vsetko OK...
Mne sa zatial chvalabohu nic take strasne nerobi, ked neratam nevolnosti 1.trimester a ischias v cca.11tt a teraz to nachladnutie (bolesti kvoli def. bedr. klbu uz ani neratam, na to som si uz asi zvykla).No musim si to vychutnat a verit, ze nic zle sa nebude diat, lebo vlastne aj pri 1.tehu sa problemy zacali az neskor-tvrdnutie bruska, spanie s nohami hore, tabl. plegomazin (zabijak, otrasne, utlmujuce, nikdy viac..) a na konci pre-eklampsia...
Som vlastne fakt vdacna, ked mozem kazde rano vstat a ist do prace...a byt medzi ldumi, aktivna ... a zdrava..
Prajem Ti Evinka vela trpezlivosti, podpory aj zo strany najblizsich, nech ta aspon maly drobec moc nevycerpava...
A s tym spanim...toho si moc neuzijeme take najblizsie 2 roky

sisipetka
31. jan 2008

ahojte dievcata, k vasej teme sa pripajam prvykrat ako zena, co je tiez po cisarskom a plne chape vase pocity, strach, boliestky a ine. Bohuzial, ja nemam moznost si boliestky hojit stastnym pohladom na babatko, kedze je nas maly anjelik v nebicku, avsak urcite budem bojovat dalej a chciet mat dalsie babatko, pricom CR urcite zvladnem. Dnes som bola na kontrole a maternica sa pekne hoji a verim, ze dalsie tehotenstvo zvladne, aj ked este musime pockat minimalne 6 mesiacov. Chcem Vam iba povedat, ze sa nevzdavajte a myslite na vase deticky, ktore iste budu zdrave a nadherne a aj ta najhorsia bolest spojena s CR preboli s usmevom novorodeniatka.

alionuska
31. jan 2008

Sisipetka ☹ Je mi to luto.Aj nam zomrela dcerka po narodeni a tiez sa chystame mat druhe babatko.Tak dufam,ze sa nam to podarilo.Drzim ti palceky. 😉

graziela
31. jan 2008

Ahojte, sisepetka a alionuska, mrzi ma, co sa vam prihodilo...preco to malo vlastne taky smutny koniec?
Obom vam prajem vela energie, sil a hlavne zdravicka a viery...raz sa to predsa musi podarit ...

alionuska
31. jan 2008

Graziela,ahoj.Ak chces vediet co sa stalo nasej malej Dianke,precitaj si to.Pisala som to do tejto temy.Je to na strane 1. 4.NOV.22:28 😢

graziela
31. jan 2008

Alionuska, tvoj pribeh som citala so slzami v ociach...ten, kto take nieco neprezil, si naozaj len tazko dokaze predstavit to, co si si musela prezit a stale prezivas...Ja sice viem, co to je, stratit niekoho blizkeho (mne zomrela mama ako 13-roc.), no prist o babatko je nieco celkom ine...Zo srdca Ti prajem este aspon jedno krasne, zdravucke babatko...

alionuska
31. jan 2008

dakujem 🙂

sisipetka
1. feb 2008

Alionuska, Graziela - dakujem za povzbudenie. Alionuska Tvoj pribeh som citala so slzami v ociach, kedze momentalne prezivam tie najtahsie dni v mojom zivote, kedze o babatko sme prisli v 40tt na zaciatku tohto roka. Verim, ze nas anjelik Petko je v nebicku a bude mna i ocinka opatrovat az do konca zivota. O druhe babatko sa mozeme zacat snazit az niekedy v polovici leta, tak ako mi povedal doktor. Dufam, ze sa nam vsetko podari a buduci rok budeme drzat v naruci krasne babatko. Drzim aj Tebe palceky a samozrejme vsetkym tehulkam.

sisipetka
1. feb 2008

Graziela, my nevieme preco to malo taky smutny koniec. Cele tehotenstvo som nemala ziaden problem (nepoznam ranne zvracanie, bolesti chrbta, vytoky - proste nic), malicky nam tiez rastol a nemal ziadne zdravotne ani vyvojove chyby. Vysledky po tom, co odisiel do nebicka nepreukazali ziadne chyby na placente, ci pupocnikovej snure a maly Petko bol zdrave a donosene babatko. Avsak par hodin pred porodom sa v brusku nadychol - odisiel do nebicka. To sme zistili, az ked nastal spontanny porod a v porodnici na monitore uz nenasli bijuce srdiecko. Lekari sa ho este snazili zachranit cisarskym rezom, ale az ked mi ho vybrali, tak konstatovali, ze odisiel cca 12-24 hodin pred spontannym porodom (niekedy v noci, kedze porod u mna nastal vecer). Bolest v nasich srdieckach je neopisatelna a hlavne, ked babatko bolo zdrave. Bohuzial, uz nam Petka nikto nevrati a my musime bojovat so zivotom dalej. Dalsi porod, uz bude musiet byt planovany do 38tt a doktor mi povedal, ze nebude nic riskovat a bude to cisarsky. Viem, ze bolest po cisarskom je neskutocne velka, ale bolest za stratou dietata je este vacsia a neopisatelna. Preto viem, ze to musim zvladnut a urcite to zvladnu vsetky cakajuce maminy.

abbi
3. feb 2008

alionuska je mi luto co si musela pretrpiet.

ja mam 3 synov. prvy porod bol po 20 hodinach bolesti cisarskym v uplnej anesteze. bolo to hrozne stratila som vela krvi, po 2 dnoch mi museli dat krvnu konzervu co som mala taky zly krvny obraz. trvalo mi aspon mesiac kym som sa ako tak dala do kopy.

druhy krat som otehotnela ked mal maly 11 mesiacov. takze 20 mesiacov po cisarskom som rodila v opat tentokrat to vsak bol normalny porod. hoci bol hrozne dlhy a tazky bolo to krasne zazit co to znamena hned pocut dietatko, citit ho a dat sa dohromady behom tyzdna po porode, mat mliecko na 3 den a nie na 7 ako pri prvom po cisarskom... Porod bol tazky ale stalo to za to.

teraz pred 2 mesacmi som opat po 7 rokoch od posledneho dietata rodila. zacal sa porod ale veelmi pomaly napredoval a vyzeralo to opat na dlhy a tazky porod tak sa rozhodli nahle pre cisarsky hoci ja som este skoro ziadne bolesti nemala len mi pravidelne tvrdlo brusko. tento krat som mala epi a bolo to SUPER. maleho som hned videla, ked ho vybrali z bruska.. vypusinkovala som si ho a potom ho uz vo vedlajsej izbe cakal manzel a on si ho uzival kym ho merali a cistili. bolest po cisarskom bola normalna ale rekonvalescenica uplne super rychla. domov som isla na 4 den.. mliecko som mala na 2 den. ziadne problemy. a dnes si ani neuvedomujem, ze som mala cisarsky. 2 tyzdne po cisarskom som uz nic necitili .

Suhrn: cisarsky s EPI bol super.

evinka2311
4. feb 2008

abbi,ako je to možne,že si 20 mes po prvom porode sekciou rodila normalne??

sisipetka
4. feb 2008

abbi, tvoj prispevok ma velmi povzbudil. Chcem sa opytat, co Ti hovorili doktori po prvom cisarskom. Myslim tym, ze kedy mozes mat dalsie dieta a ake su rizika? Ja by som chcela zacat skusat otehotniet po 6 mesiacoch, tak ako mi doktor povedal, lebo vraj som v poriadku a cisarsky so zlym koncom pre babatko, pre mna dopadol dobre (musim si zaklopat). Hrozne moc tuzim po dietatku ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre