Tehotenstvo po cisárskom reze a ruptúra maternice

petruskauska
4. okt 2007

prosim o radu. citala som tu nejake informacie o tehotenstve po cisarskom, kedy a jako a dost ma naplasila info o rupture maternice. Mam z toho panicky strach. To je naozaj take vazne, ze to hrozi pri normalnom porode, ktory by nasledoval po CR? Fakt sa toho teraz bojim. Doktor mi odporucal dalsie tehotenstvo az po 1,5 roku, ale teraz ked citam, ze to nezalezi aky bude casovy odstup, lebo sa to moze stat, tak mi je zle.
A este by som sa chcela opytat, ze ja som hned dostala cyklus dva tyzdne po 6nedeli a potom to trvalo 10 dni asi, a o mesiac som dostala presne na cas opat cyklus, ale je nejaky silnejsi. Aj ta prva menstruacia bola silnejsia, a aj tato. Je to normalne.
Plne kojim, tak casto ako sa len da, ale aj napriek tomu som okamzite dostala cyklus a este k tomu aj pravidelne. Len sa chcem opytat, ze ci je vsetko o.k. ak je cyklus silnejsi, ci nemam ist gynekologovi, alebo co. Inac ma nic neboli.
Dakujem baby

michaela2012
7. jún 2012

milé "koleginky" prosím Vás o radu. Som druhý krát tehotná. So synom som bola na rizikovom kvôli hroziacemu predčasnému pôrodu, mala som ho na cisársky lebo páni doktori mali čas a potom robili súrny cisársky rez. Otehotnela som po deviatich mesiacoch od pôrodu. Synček mi ochorel a tak som s ním musela ísť na rongena nemala som ani potuchy že som tehotná, aj to bol jeden z dôvodov prečo ma lekári posielajú na interupciu ale hlavný je že mám zle zošitú maternici a bola sa že praskne. Mám už vypísané papiere na zákrok ale ja sa neviem zmieriť s tým , že čo ak je bábo zdravé a ja ho budem môcť normálne donosiť. Som v šiestom týždni tehotenstva. a budúci štvrtok som objednaná na zákrok. Mala z vás nejaký takýto problém a ko skončil ? čo mám robiť ? pomôžete mi ?

janinah
7. jún 2012

@michaela2012 čo to znamená zle zošitá maternica?vysvetlil ti to niekto? každopádne by si sa mala poradiť aj s inými lekármi z iného pracoviska /teda ja osobne by som sa neradila,hneď by som povedala,že dieťa donosím/ a rtg ako prebiehalo? držala si dieťa na rukách a ožiarili aj teba či ako? však to bola iba sekunda,či to bol iný ako bežný rtg?radiologovia čo na toto hovoria?manžel má aký názor? ber to tak,že lekár ťa ma poučiť o možných následkoch a komplikáciách,ale nemôže ti nič nariadiť,len doporučiť,ani interupciu ani nič iné a predpokladám,že ti žiadny lekár nepovedal,že dieťa môže byť aj zdravé a že maternica všetko zvládne /lebo oni radšej postrašia,navrhnú najjednoduchšie riešenie,aby nedajbože sa potom matka-pacientka nesťažovala,ale ak žena nie je s ukončením teh. stotožnená a bude sa preto trápiť,tak to už neriešia 😒 / ..a ak je tá zle zošitá maternica príčinou,že už nebudeš môcť donosiť žiadne dieťa,tak to by som toho experta čo to šil hnala na súd 😒 ako ti to vlastne vysvetlili?

yashmin
1. aug 2012

@michaela2012 ahoj chcela by som vedet ako si dopadla ci si bola na interupcii alebo si sa rozhodla babo donosit...

katka_4
24. aug 2012

dnes som bola u doktora s tým, že plánujeme druhé dieťa, prvé som rodila akútnym cisárskym rezom... po zmeraní jazvy skonštatoval že je v katastrofálnom stave, na jednej strane len 0,4mm... takže druhé tehotenstvo by bolo rizikové a končilo by cisárskym... veľmi som zostala vystrašená a neviem či to riskovať ☹ akú hrubú stenu jazvy ste mali počas druhého tehotenstva?

alenka600
24. aug 2012

@katka_4 Ako sa to meria? Ja som otehotnela 4mesiace po akutnom cisarskom a cakala som, ze ma lekar zdrbe, od vsadial pocuvam len ze to sa nema a nesmie a bububu a doteraz mi nikto nic nemeral, a vsetko je ok....

babajaga
24. aug 2012

@michaela2012 ahoj,svagrina bol tiez na rengene a bola tehu,dokonca 2x a nikto ju na upt neposielal....maly sa narodil zdravy.

keira
24. aug 2012

@katka_4 aj mna by zaujimalo, ako sa to meria?

a po sekcii nejak kontroluju jazvu?

katka_4
24. aug 2012

@keira
@alenka600
meria sa to sonom, zmeral hrubku steny maternice pri reze,
mne doktor hovoril ,že nezaleži na odstupe tehotenstiev, aj keby tam malo byť min 6mes. rozdiel, ale záleží od toho ako zrastie a od hrubky steny... maternica ti moze prasknuť aj pri 5 ročnom rozdiele...

mne jazvu kontroloval po sestonedelí a teraz... pri sestonedelí mi len povedal, že rok nesmiem otehotnieť ale nemeral mi ju

keira
25. aug 2012

@katka_4 mne iba zvonka kkol na jazvu, ze fajn a to bolo vsetko 😖

kkatka113
25. aug 2012

@keira
@katka_4 Caute, no aj ja som otehotnela 5 a pol mesiaca po cisarskom a cakam prirodzene dvojicky!!!! MAm uz brucho ako slon ale nic ma neboli a doktorka sa zatial o jazve vobec nezmienovala....o tri tyzdne sa jej ale na to skusim spytat.....inak sa vsetci doktori tvaria ze je ok otehotniet cca pol roka po, teda ked sa to uz stane, ze riziko je skor pri porode, ktory ja mam isty cisarskym kvoli kratkemu casovemu odstupu a este inym zdravotnym problemom.....tak ale dufam ze pojde vsetko este par tyzdnov hladko a kvoli jazve nevzniknu ziadne problemy....drzte sa 🙂

alenka600
25. aug 2012

@kkatka113 Super, blahozelam a velmi drzim palce!!!
@katka_4
@keira Ci mi po 600nedeli robil sono - nepamatam ani nahodou. A ked som za nim prisla o 3 mesiace s tym, ze som tehotna, tak mi robil sono, to uz som bola v nejakom 9tyzdni. Mozno preto uz nemudroval, ze uz bola vec jasna...Hovoirl mi, ze tak skoro este nevie povedat ci to bude cisarsky a ci prirodzeny porod, ze to sa uvidi hlavne v poslednych mesiacoch ako sa to bude vyvijat
Mne sa zda a vela kociek tu pise, ze oni robia hrozne bububu, ale ved da sa porodit aj bez problemov po kratkom case a da sa porodit s problemami aj po dlhom case, garancia tam nie je nikdy...

katka_4
25. aug 2012

@alenka600 ved aj mne všetci hovoria, že ma len zbytočne naplašil, ale aj tak sa predsa bojím :( a skusim zbehnuť aj inému doktorovi nech počujem aj iný názor

@kkatka113 držím palce, nech všetko dobre dopadne 🙂

niki1998
7. sep 2012

@kkatka113
Ahoj Katko, přečetla jsem si tvůj příběh a dodalo mi to naději, protože letos v květnu mi zemřelo naše první vytoužené miminko.. 😢 Také jsem rodila císařským řezem, takže teď řeším, kdy otěhotnět.. Byla jsem na kontrole a doktor mi řekl, že je vše krásně zahojené, tak přemýšlím, že to začneme od příštího měsíce zkoušet a uvidíme...
Měj se krásně a ať všechno dobře dopadne.. 🙂

dalilali
7. sep 2012

@michaela2012 skus este ineho gynekologa , ja som otehotnela 6 mesiacov po cisa. reze a v postate okrem miernych bolesti zo.zaciatku bolo tehot v pohode ani ku koncu som nemala problemy s jazvou no a druhy cisarak bol pre mna horsi ale skor som sa po nom zotavila ako po prvom

kkatka113
7. sep 2012

@niki1998 Ahoj, je mi velmi luto co sa Vam stalo :( Ked ti doktor povedal ze nie je problem s tym aby si otehotnela, tak to neodkladaj a do toho, naozaj ja sama citim ako mi to pomaha a aj ked na nasu dcerku vela myslim, vsak sa neda nemysliet, ale mam novu nadej ze onedlho budem drzat v naruci dve dcerky 🙂 Musim povedat ze sa aj bojim tesit, aj ked zatial ide vsetko super, vsetky ultrazvuky bez problemov, aj morfologicky, ale predsa len mam v cerstvej pameti co sa nam stalo...uz pomaly kupujeme vecicky, predsa len dve deticky, na to sa uz aj treba pripravit....dufam ze to este nie je priskoro a ze sa nam to hlavne tento krat podari dotiahnut do uspesneho konca. Som rada ze som ti dodala nadej, a ako mne vsetci okolo vraveli tak to posuniem aj tebe dalej, netreba dalsie tehotenstvo prilis odkladat, lebo potom clovek bude mysliet hlavne na tie zle veci po nasich skusenostiach a uz sa na to neodhodla....chod bez rozmyslu do toho ak mas jazvu pekne zahojenu, a v tehotenstve budes predsa sledovana, a verim ze sa skoro podari a dockas sa vytuzeneho dietatka 🙂 Drzim palce 😉

moon1979
3. okt 2012

@katka_4 mne doktorka povedala, že jazva sa nedá vidieť v akom je stave ... vidíš a tebe ju normálne ešte aj premeral ...

katka_4
3. okt 2012

@moon1979 tak určite sa dá, dá sa skontrolovať aj s kontrastnou látkou, magnetickou rezonanciou aj sonom. Ak si ju chceš dať skontrolovať, skús iného doktora 🙂

moon1979
3. okt 2012

baby, tie, ktoré ste pociťovali bolesti jazvy počas tehotenstva, aká to bola bolesť? ja dnes dosť intenzívne pociťujem bolesť v podbrušku, ale neviem čomu to pripísať ... či je to jazva alebo nie ... som 2,5 roka po cisarskom, gyn. mi nedoporucovala otehotniet skôr ako za dva roky, co sme teda dodrzali, teraz som v 15tt ... dnes pocitujem taku bolest v podbrusku ako pri ovulacii ... tak teda neviem

moon1979
3. okt 2012

@katka_4 no inak to je bohovske, vidis a vraj sa to neda ... tak neviem, ci mam taku zaostalu gyn. alebo jej ultrazvuk to jednoducho nezvlada ... 😠 kontroloval ti ju vnutornym sonom, alebo cez brusko?

katka_4
3. okt 2012

@moon1979 vnútorným

moon1979
3. okt 2012

@katka_4 a nemas ziadne bolesti? alebo citlivost? inak vonkajsia jazva ma tak priserne svrbi ze idem niekedy zosaliet ...

katka_4
3. okt 2012

@moon1979 nemám žiadné bolesti ani svrbenie, pol jazvy mám ukažkovú tenká čiaročka ani neni vidieť, druhá polovica je na tom horšie, lebo to bolo veľmi akútne tak sa ponáhľali, tak mi to vysvetlili, ale čo tam po jazve, ja som rada, že mi zachránili dcéru

bamato
3. okt 2012

@moon1979 ahoj, ja som otehotnela 9 mesiacov po sekcii a cca v tom 16 tyzdni ma tiez zacala pobolievat jazva. Bola to bolest ako pri silnom menzese, par krat dokonca az tak, ze som mala problem postavit a vystriet sa. Predsalen je to narusene tkanivo a pri roztahovani maternice je to citit. Ku koncu tehotenstva ako bolo brusko stale vacsie tie bolesti boli intenzivnejsie, ale ja som sa uz koncom 35. tyzdna zacala otvarat, takze u mna to uz boli asi aj kontrakcie 🙂

moon1979
3. okt 2012

@katka_4
@bamato

vonkajšiu jazvu mám elegantnú, po 600nedelí ju už nebolo skoro ani vidieť napriek tomu, že som mala az 18stehov, ale teraz posledne dni ma tak príšerne svrbí že sa idem uškrabať 😖
no dnes dost intenzivne citim podbruško, ja som mávala bolestivú ovuláciu a teraz pocitujem taku istú bolest. niekedy ked prudko vstanem alebo urobim blby pohyb tak ma brutalne pichne v podbrusku ale rychlo to prejde, no dnes neviem ... tak pripisujem to tomu, ze sa maternica zvacsuje a snad tam nebude iny problem 🙂

bamato
3. okt 2012

@moon1979 ja som mala prvu jazvu otrasnu, tvrdu, cervenu, keloidnu. zle ma po prvej sekcii zasili, 5 dni na to sa mi cela lava strana brucha zapalila a este den pred druhou sekciou som mala tu lavu stranu celu meravu, ze ked som sa dotkla brucha, tak som si ho necitila. no taky zvlastny pocit to bol. tato druha je uz ukazkova a dokonca 2 dni po sekcii som nemala ziadne bolesti a chodila som uplne normalne, ako keby ma ani nerezali. ja som tie bolesti konzultovala s gynekologom a ten mi to potvrdil, ze je to tym ako sa maternica zvacsuje, ale vzdy pre istotu skontroloval stav jazvy a ci je vsetko ok. tak aby si mala dusu na mieste tak radsej odkonzultuj s tvojim lekarom. drzim palce aby bolo vsetko ok 🙂

kkatka113
14. dec 2012

Caute, pisem do tejto temy lebo som otehotnela pol roka po cisarskom a rovno s dvojickami 😀 Cely cas som sa trochu obavala ako jazva vydrzi a ku koncu som sa uz aj bala a chcela to mat za sebou, lebo ma bolievalo podbrusko a neviem ci to naodou nemola byt jazva, ale rodila som planovanou sekciou 36+6 a ked som sa pocas toho pytala doktora ci je ta jazva prva v poriadku tak povedal ze ano.... Som stastna ze to takto dopadlo a chcem vsetkych povzbudit aby ste sa neobavali ak sa vam podari otehotniet skor ako odporucaju doktori, lebo oni su zrejme prilis opatrni a radsej povedia pockat rok a pol po sekcii.... Ked som uz bola tehotna tak sa nikto netvaril tak ze nejak riskujem alebo ze by nieco nemalo byt v poriadku, len od zaciatku vraveli ze to bude musiet byt sekcia co som aj pri dvojickach rada.... Drzim vsetkym palce co zavitaju do tejto temy 🙂

dana2255
29. apr 2013

Ahojte som tu celkom Nova a mam par otazok Mam za sebou 4 cisarske a pri poslednom som mala rupturu maternice a mala som akutny Rez v 28 tyzdny Maly je Uz Teraz 3 Rocny a v poriadku Ale bol v nemocnicy 2 mesiace a pristrojoch , Teraz som tehotna a dost sa bojim ze sa To bude opakovat viete niekto poradit ci je niejake specialne vysetrenie Aby som niecomu takemu predosla ? Neviem ci bi som zvladla zase To co sme prezily pri synovi Naposledy ,inak tu su doktory sialency Ale pri synovi som mala stastia na dobreho doktora Dakujem vopred 🙂 🙂 🙂

iwesska
16. máj 2013

@dana2255 A lekari ti dovolili este po tej rupture dalsie tehotenstvo? 😕 Ci si isla do toho na vlastne riziko? Co ti povedal Dr. na toto tehotenstvo, nepytala si sa ho na rizika? No ja myslim, ze ked uz ta ruptura bola, ta maternica je tak oslabena - zvlast po 4 rezoch, ze ta asi budu musiet sledovat dlhodobo intenzivnejsie.

e_z
16. máj 2013

Ahojte, vo Wiki Modrý koník máme nový článok. Je o VBAC, teda vaginálny pôrod po cisárskom reze: https://www.modrykonik.sk/vbac/
Môžte si ho prečítať, doplniť ho, pridať svoju skúsenosť.

evita3127
30. máj 2013

Dobry vecer.Chcela by som sa spytat.Mala som 2 cisarske rezy.po druhom som si dala podvaz.teraz po 12 rokoch ked som sa rozviedla a mam noveho partnera,ktory nema deti by chcel aby som podstupila zakrok aby som mohla znova otehotniet.Chcem sa spyta,ze ci niekto podstupil tento zakrok.velmi sa bojim.doktor mi povedal,ze mi musi urobit zakrok a podvaz odstranit chirurgickym zakrokom.Budem rada ak niekto napise takuto skusenost.dakujem...pekny vecer.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre