Tehotenstvo po cisárskom reze a ruptúra maternice

petruskauska
4. okt 2007

prosim o radu. citala som tu nejake informacie o tehotenstve po cisarskom, kedy a jako a dost ma naplasila info o rupture maternice. Mam z toho panicky strach. To je naozaj take vazne, ze to hrozi pri normalnom porode, ktory by nasledoval po CR? Fakt sa toho teraz bojim. Doktor mi odporucal dalsie tehotenstvo az po 1,5 roku, ale teraz ked citam, ze to nezalezi aky bude casovy odstup, lebo sa to moze stat, tak mi je zle.
A este by som sa chcela opytat, ze ja som hned dostala cyklus dva tyzdne po 6nedeli a potom to trvalo 10 dni asi, a o mesiac som dostala presne na cas opat cyklus, ale je nejaky silnejsi. Aj ta prva menstruacia bola silnejsia, a aj tato. Je to normalne.
Plne kojim, tak casto ako sa len da, ale aj napriek tomu som okamzite dostala cyklus a este k tomu aj pravidelne. Len sa chcem opytat, ze ci je vsetko o.k. ak je cyklus silnejsi, ci nemam ist gynekologovi, alebo co. Inac ma nic neboli.
Dakujem baby

deina
15. máj 2009

Je mozne, aby ma jazva po cs bolela uz v 15tt? ja neviem, co je to za bolest, neviem, comu to mam pripisat - je to, akoby sa mi tam nieco chcelo odtrhnut, no ale ci to je len roztahovanie maternice alebo nieco ine akosi neviem posudit.

A nemate skusenost s tym, ci ked som otehotnela rok po cs, mohla by som rodit prirodzene alebo radsej nie? Je to risk? Idem si vas este precitat, mozno tu najdem par odpovedi...

anettad
15. máj 2009

Ahoj deina, ja som otehotnela 17 mes. po prvej sekcii, jazva ma zacala boliet v 35t.t skor to tahalo, ale bolo to neprijemne, ozajstne bolesti zacali v 39t.t. V pokrocilom stadiu, ti budu merat hrubku jazvy tzv,dolny segment, tam sa presne dozvedia dr. ako to s tvojou jazvou vyzera. Ja som mala 10dni pred porodom 7mm, a den pred porodom ked uz ma bolela uz mala necele 4mm. Rodila so sekciou, a maly bol velky. Do dvoch rokov od prvej sekcie sa robi aj druha automaticky ale su aj vynimky, vsetko to zavisi od tvojej jazvy. Ale tu bolest spomen dr. na poradni. 🙂 drzim palce

deina
15. máj 2009

Do dvoch rokov teda automaticky, fakt? Akoze nevadi, v podstate mi je jedno, ako sa male narodi, len nech je vsetko vporiadku... len ta bolest ma zarazila. Tahanie to nebolo, tak to nemuselo byt ono.

anettad
15. máj 2009

mne to takto povedal moj dr.ja som chcela velmi rodit spontanne, ale som rada ze to takto dopadlo, a maly je v poriadku, lebo ked si predstavim co ten stvaral pocas sekcie... 😝 drzim ti palce neboj dobre to dopadne.

deina
16. máj 2009

Dakujem. 🙂 Doktora sa na tie bolesti opytam, ale idem do poradne az o dva tyzdne. Mozno mu zavolam, ak do pondelka neprejdu.

bubinko83
20. máj 2009

deina,jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej gratulujem k tehu 😎 🙂 Hlavne nech ste v poriadku aj s babenkom.To je najdoležitejšie.Ja velmi tužim po spontannom porode a aj pri prvom som velmi chcela ale kedže sa to všetko zbehlo dost narychlo už som sa len modlila aby sme boli obaja v poriadku.
Držim pršteky nech vam to dobre dopadne.

danuli
26. jún 2009

ahojte,
mam tiez po cisarskom pre KP nozkami a som odholana rodit vaginalne, samo ze ak bude vsetko ok
pokial viem tak uz davno neplati pravidlo raz sekcia vzdy sekcia
isteze ak su neklamne priznaky kompliacii tak...,len treba dat pozor na potoj lekarov ci ide o ferove informovanie alebo alibisticku opatrnost. najtazsie rozhodovanie mame aj tak my/ chceme zdrave dietatko ale aj prirodzeny porod-a to spolu neuveritelne suvisi-v takejto situacii sa lahko da rozhodnutie
ovplivnit uz len nevhodnym gestom lekara,
na povzbudenie mamicky-moja svokra mala prvy cisarsky a potom vaginalne 3 deti bez komplikacii, a to sa v tej dobe robili rezy ze az do ameriky bolo vidno 😀
drzim vsetkym palce a ked inak nebude a musite na sekciu tak si ho pitajte hned k sebe, majte tam niekoho kto mu nahradi mamku v prvych chvlach je to velmi dolezite a mate na to pravo, hlavne ten bezbranny cloviecik

bambulka25
3. aug 2009

Ahojte!
ja mám teraz 6 a pol mesiaca po sekcii, mám krásnu dcérku no a pred pár dňami som zistila že som zas tehotná. Má niektorá z vás podobný "príbeh"? naposledy keď som bola u gyndu tak mi povedal, že maternica je o.k., že je vemi pekne zahojená. Ale ja akosi aj tak mám stále strach, nehovoriac o tom, že zatial si celkom neviem predstaviť ako sa udem starať o 2 mimi.

hedunecka
26. aug 2009

ahojte ja uz som sem pisala ale chcem vas iba povzbudit-ja som otehotnela po 1,5mes.od sekcie a cele teho som mala bez problemove jazva bola krasne zhojena iba ku koncu ako mi mala tlacila hlavickou dolu ma obcas tak pichalo v jazve ale este v 42tt som s nou behala po horax a tak sa nakoniec rozhodli pre dalsiu sekciu a ziadne problemy vseeeeetko zalezi od psyxiky a sile matky a hlavne milujem ked sem niekto pise ze je to strasne a bolelo to a co ja viem co potom sa vsetky bojime a sme vystrasene a to len kvoli nejakej citlivke!a to co hovoria lekari uz berem jednym uxom dovnutra druhym von!vobec by som necakala tie 2roky aj keby mi to kazali jednoduxo som sa na to citila a moja tuzba bola taka silna ze som to vsetko prekonala a ziadne straxy ze lekar povedal!

maycuk
29. aug 2009

ahojte, chcela by som sa opýtať.. rodila som pred 3 tyzdnami akutnym cisarskym a praskla mi pri nom maternica. velmi sa bojim ako to ovplyvni moje dalsie tehotenstvo.. nemate niekto skusenosti?? ja by som velmi chcela mat co najviac babeniek (co je v mojom pripade 3) no a bojim sa, ci to bude vobec mozne..

j.a.n.e.7
31. aug 2009

Ahojte kočky, náhodou som natrafila na túto diskusiu a oslovila ma, lebo tiež som po cisárskom a čakám druhé bábo. Pred otehotnením som bola na gynde, či je všetko ok a môžem otehotnieť a lekár povedal, že nemá námietky, že jazva je dobre zrastená... a tak som do mesiaca otehotnela 🙂 Vekový rozdiel medzi detičkami bude 22 mesiacov a pokiaľ viem, tak aj po kratšej dobe sa dá rodiť spontánne, ako to už viaceré tu písali, je to fakt individuálne a treba mať hlavne dôveru k lekárovi, ktorý to posudzuje. Ja určite budem mať zazmluvneného lekára, ktorý je aj môj gynekológ a teda bude ma poznať počas celého tehotenstva, nie len na pôrodnej sále. Ak bude druhé bábo veľké ako prvé (4380g), o žiadnom spontánnom pôrode nebudem diskutovať. Ale ak bude menšie + všetko ostatné bude ok, tak by som rada šla na to aj spontánne, ale určite to nechám hlavne na lekára a bezpečnosť dieťaťa a matky je prvoradá....

Prajem veľa šťastia aj ostatným tehulkám 🙂

PS: Alenka, veľmi ma oslovil Tvoj príbeh o malej Dianke - anjelikovi, chcem Ti len povedať, že síce nežije už svoj pozemský život, ale určite je šťastná tam kde je a cíti Vašu lásku.

vierkaja
4. dec 2009

pekny dnik prajem maminky,
rada by som sa podelila o skusenosti.
tiez som rodila sekciou,tehotendtvo sme planovali,ja som vsak pred teh.mala operaciu myomov(bolo ich cca 13)
prve tehotenstvo skoncilo velmi skoro v tretom tyzdni ☹ ,druhe nas Misiacik 🙂 sa narodil prave spominanou sekciou v 37.tyzdni.Krasny zdravy chlapcek,dakujem Bohu.Tehotenstvo som prezivala velmi tazko,tiez som sa bala rupt.kedze maternicu som uz mala operovanu,prave kvoli myomom.
Manzel teraz velmi tuzi po dalsom babetku,ale vo mne je strasny blok...hoci maly uz prave dovrsil 2.5rocka

Velmi viem pochopit maminky,ktore nemozu mat deticky alebo o ne prisli.Zo srdca im prajem prezitie krasneho tehotenstva a narodenie zdravych deticiek. 🙂
vierka

diapozitiv01
5. dec 2009

Ahojte,
no ja uz mam za sebou nekonecne 4 mesiace cakania po cs /skrz nepostupujuci porod/ a tento cyklus sme uz do toho isli naplno..
Bohuzial nas prvorodeny syncek Maximko zomrel na 4. den na vyvojovu chybu srdiecka... tak aj preto uz sme sa nato vrhli,.. No a nechavame to na prirodu..

fecova
8. dec 2009

Ahojte, ja som v marci 2006 rodila sekciou pre nepostupujuci porod, v juli 2006 mi vyberali polypy z maternice, v maji 2008 mi vyberali myomy maternice, nastastie nezhubne, lekar mi povedal, ze pri druhom dietatku budem tiez rodit na cisarsky, pretoze vraj v dnesnej dobe si ziadny lekar nezoberie na svedomie, ze pusti zenu po cisarskom rodit normalne, ze je tam vela rizik, pri porode mi hrozila ruptura maternice, s manzelom sa snazime o druhe babatko, no zatial neuspesne, tak sa aj bojim,ake to tehotenstvo alebo porod bude, ved ked mi praskne maternica je po mne. toho sa najviac bojim, ale musite samozrejme aj natrafit na dobreho lekara, lebo ja som bohuzial natrafila na porodnicku,ktora si absolutne nezasluzi diplom lekara, skoro mi zabila dieta, s tym svojim, ze MUSIM rodit normalne, no keby ste to zazili, neprajem nikomu, tak vam vsetkym drzim palce aby porody dopadli dobre.

sulamith
28. dec 2010

Ahojte, tak ja mam obe deti na sekciu,a teraz som zatuzila po dalsom dietatku.Je tu nejaka mamicka ,ktora ma tri sekcie?

princeznasissi
24. jan 2011

Ahojte maminky, ja som mala prve dietatko cisarskym, potom 3 normalne porody a pri poslednom som mala pocas porodu rupturu maternice v mieste sekcie...
nechcem pisat o tom, ze dakujem tam hore ze zijem,
len sa chcem podelit o to, ze sa to stava (hoci ani vo sne by ma nenapadlo, ze mne) 😒
Vsetky tehot. boli ok, hoci stale mi hovorili, ze je jazva tenka, no nikto nic neriesil. Porod zacal v pohode, kontrakcie neboli silne ani bolestive, ale odrazu som zacala citit taku nutkavu palivu bolest. Lekar bol nastastie cely cas pri mne, sala nachystana, ale ja uz som isla tlacit. Nastastie na druhu supu bol maly von. Nechcem si predstavovat, co by sa mohlo stat, keby to trvalo dlhsie....
Lekar mi hovoril, ze cim viac porodov, tym je jazva krehkejsia a stale menej pruznejsia - riziko vacsie. Netreba zbytocne panikarit, ale akonahle sa vam nieco nezda, kricte, volajte, konajte.... ide o vela!

jolada
6. mar 2011

Sulamith, ak túžiš ešte po dieťati, tak do toho! Vôbec sa neboj tretej sekcie. Daktorí lekári tvrdia, že dve je dosť, ale väčšinou tri nie je problém. Ja mám tri sekcie v pohode, ale dala som si urobiť sterilizáciu, lebo štyri už je moc, aj keď poznám aj takú ženu. Po druhom cisárskom som ani neuvažovala o sterilizácii.
Po jednom cisárskom by ešte žena mohla rodiť normálne, ale musí byť dlhší odstup. Po dvoch cisárskych to žiadny lekár nepripustí. Ja som druhé dieťa mala po ôsmich rokoch, takže mi povedali, že by som mohla aj porodiť normálne, ale ja mám taký problém, že mi deti nepadajú dole a mám dlhý krčok, takže keď ma vyšetrila, povedala, že to nepôjde. A tretie som mala po troch rokoch, ale to nikto ani neuvažoval o normálnom pôrode, aj keby som mohla tak rodiť.

marcovka
7. mar 2011

@jolada ja som tiež po cisarskom,ale chcela by som ešte jedno dietatko len neviem po kolkych rokoch každy mi vraví,že až po3 rokoch poznam aj take ktore otehotneli hned po roku,zaleži jaka je asi maternica silná kolko vydrží,čítam že ty si mala po 8 rokoch a nechcela si skôr?ked si po sekcii neda sa poto rodit normalne?viem že su aj take prípady dakujem 😉

sulamith
23. mar 2011

@marcovka po jednej sekcii samozrejme mozes rodit prirodzene,poznam z mojho okolia osobne pat zien,ktore todili prirodzene po prvom cisarskom. Ja osobne mam dve sekcie.Vekovy rozdiel medzi detmi su 2 roky. Po druhej sekcii som sa zotaila rychlejsie ako po tej prvej.Len lutujem,ze som nemohla druhe porodit normalne.
Nicoho sa neboj,bude tak ako ma byt 😵 Pozdravujem malu Ninku, a prajem jej surodenca,aby sa mala s kym hrat a bit 😀 ,tak ako moji.Je to nadherne.... 😵

sulamith
23. mar 2011

@jolada dakujem za povzbudenie 😵 😵

marcovka
23. mar 2011

@sulamith dakujem si zlata,ja tiež viem že sa da normalne rodit po sc ale to vieš "jedna baba povedala"...čítam že chceš ešte jedno babo kludne,kamoška tiež tretie ma a 3 sc a citi sa skvele 😉

akvetinka
30. máj 2011

Ahojte maminky, mate niektora skusenost s tym, ze necely rok po cisarskom ste cakali dvojicky? Ja som otehotnela 9 mesiacov po prvom cisarskom a prave mi povedali, ze babatka su hned dve. Som trochu v soku. Budem rada ak sa niekto ozve, na co sa mam pripravit. dakujem

tehua
18. jún 2011

ja este neviem konecny verdikt, este som len v 8. tt, ale velmi dufam, ze to bude opat cisar. prvy bol neplanovany, v celkovej anstezii, pre nepostupujuci porod a zlyhavanie srdca dietata (17 hodin snazenia, ale neslo to). na prehliadke po sestonedeli mi lekarka povedala, ze by som nikdy neporodila spontanne (skoda, ze to nepovedala skor). otehotnela som, ked mal maly rok, tak dufam, ze po mne nebudu chciet prirodzeny porod. jeden pokus stacil, jedno divadlo mamicky bez epiduralky na vedlajsom stole tiez... stromaci, rozneste ma v zuboch, ale ja uz chcem len planovany cisar 😉

amarelka
20. jún 2011

ja mám za sebou 2x sekciu, ..po prvej ma bolela jazva počas telého tehotenstva a vydržala som do 37,2 TT. Lenže to som otehotnela dva mesiace po prvej sekcii.
Teraz som tehotná tri roky po tom a jazva ma bolí..najprv to prišlo v 27 tt, prešlo to, no ale znova ma začala bolieť a mám obavy. Velmi si prajem nech to vydrží aspon do 38-39 tt.

kkatka113
8. okt 2011

Ahojte, vidim ze sem uz dlho nikto nepisal, ale chcela by som sa spytat co si myslite o otehotneni tak 7-8 mesiacov po prvej sekcii. Pred necelymi dvomi tyzdnami som prisla v 31.tyzdni tehotenstva o moju vytuzenu Kristinku, dovod bol pomackana pupocna snura a nemohla dychat...este je samozrejme velmi skoro, ale moja gynekologicka mi povedala ze nevidi problem pockat len pol roka a potom otehotniet opat....myslite si ze tak malo casu staci? Zdovodnila mi to tym, ze teraz sa robia rezy na maternici dost dole a ked v nej babo rastie pocas tehotenstva, tak ta jazva sa velmi nenatahuje, a tym padom sa netreba bat ruptury. Dalsi dovod je, ze ja mam zo zdravotnych dovodov isty aj druhy cisarsky rez, cize by to malo byt bezpecne, ziadne kontrakcie, tlaky na jazvu.... citam tu o vela zenach, ktoe otehotneli skor, ale ja nechcem ohrozit hlavne dalsie babo, uz som prisla o prve v 11.tyzdni a o druhe v 31.tyzdni a verim ze to tento krat vyjde. Je pre mna tazke cakat aj toho pol roka, ale to samozrejme vydrzim a pohana ma dopredu len tuzba po babatku a nadej, ze to tento krat dobre dopadne. Dakujem za vsetky rady.

silviaimreova
30. dec 2011

kolko po sekcii mozem otehotniet? Moja doktorka mi povedala,ze 2 roky,ale to sa mi zda strasne dlho.

heln
30. dec 2011

@silviaimreova mne doktorka povedala, že rok....

silviaimreova
31. dec 2011

super dakujem, ja si tiez myslim,ze to staci

adusinka
31. dec 2011

Ahojte, ja by som sa len chcela opytat, ako dlho sa vam hojila jazva po cisarskom?? Ja mam uz takmer 11 mesiacov po ale stale je taka cervena.

jankohrasko
31. dec 2011

@adusinka ahoj, ja som tiez po cisarskom, rana sa mi zahojila celkom rychlo (2 mesiace), no bolela ma este 3-4 mesiace po sekcii. Ja ju mam peknu, pouzivala som Biolampu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre