Tehotenstvo po cisárskom reze a ruptúra maternice

petruskauska
4. okt 2007

prosim o radu. citala som tu nejake informacie o tehotenstve po cisarskom, kedy a jako a dost ma naplasila info o rupture maternice. Mam z toho panicky strach. To je naozaj take vazne, ze to hrozi pri normalnom porode, ktory by nasledoval po CR? Fakt sa toho teraz bojim. Doktor mi odporucal dalsie tehotenstvo az po 1,5 roku, ale teraz ked citam, ze to nezalezi aky bude casovy odstup, lebo sa to moze stat, tak mi je zle.
A este by som sa chcela opytat, ze ja som hned dostala cyklus dva tyzdne po 6nedeli a potom to trvalo 10 dni asi, a o mesiac som dostala presne na cas opat cyklus, ale je nejaky silnejsi. Aj ta prva menstruacia bola silnejsia, a aj tato. Je to normalne.
Plne kojim, tak casto ako sa len da, ale aj napriek tomu som okamzite dostala cyklus a este k tomu aj pravidelne. Len sa chcem opytat, ze ci je vsetko o.k. ak je cyklus silnejsi, ci nemam ist gynekologovi, alebo co. Inac ma nic neboli.
Dakujem baby

adusinka
1. jan 2012

@jankohrasko no tak to je super, ze sa ti tak rychlo zahojila, ja som ju zo zaciatku mala peknu ale potom sa mi ako keby roztiahla a tak napuchla navrch :( no nevadi, uvidime ako to bude po druhom ked bude ;)

gwenni
1. jan 2012

@kkatka113 držím silno, presilno päste aby sa ti už čoskoro podarilo otehotnieť ...

maajka83
18. jan 2012

@adusinka ja som po dvoch sekciách, ten druhy rez mi urobili cez prvy, staru jazvu vyrezali a znova zasili. Ale musim povedat ze ta prva jazva bola krajsia 🙂

maajka83
18. jan 2012

@kkatka113 ahoj katka, ja som otehotnela po roku po prvej sekcii, neplanovane. Jazva ma pobolievala, chcela som rodit prirodzene, ale hrozilo mi prasknutie meternice. Dr. mi povedal ze je to individualne, niektore porodia aj po prvej ci druhej sekcii prirodzene.

kkatka113
18. jan 2012

@maajka83 Ahoj, no ja mam isty aj druhy cisarsky, cize prirodzeny porod nebude vobec pripadat do uvahy, tak sa spolahnem na moju doktorku a skusime to uz po pol roku....snad bude vsetko ok, verim ze som si uz vsetku smolu vycerpala....a ak by sa ta jazva prilis stensovala, tak ma snad daju lezat do nemocnice ku koncu tehotenstva, aspon budem mat dobry pocit ze som pod dohladom a ze sa uz nezopakuje to co sa nam stalo... no a hlavne uvidime ze kedy sa mi aj realne podari otehotniet, mozno to par mesiacov potrva, uvidime 🙂 Uz len dva mesiace a snad sa budeme opat tesit, neviem sa uz dockat konca marca 🙂

maajka83
18. jan 2012

@kkatka113 budem drzat palce, aby si otehotnela cim skor a vsetko dopadlo tak ako ma! 😉

adusinka
1. feb 2012

@maajka83 a aky mas rozostup medzi detmi, musela si ist aj na druhy na cisarsky kvoli tomu ze ta bolela jazva???

maajka83
1. feb 2012

@adusinka 1 rok aj 9 mesiacov, pocas celeho tehu ma jazva bolela. pocas kontrakciach sa bolest stupnovala, neviem co bolo horie, ci kontrakcie alebo ta druha bolest. ale tebe sa to nemusi prihodit, mysli pozitivne 😉

malamamka
3. feb 2012

@adusinka Ahoj ja mam tiez z casti jazvu stale zacervenanu a to som po SC 20 mes. Po prvej som ju po roku takmer nevidela.

malamamka
3. feb 2012

Ahaaa 🙂 a zabudla som na zaciatok napisat, ze som po 2 SC.

malamamka
3. feb 2012

@maajka83 To iste si myslim aj ja, ta prva bola krajsia, druha mi je uz vidiet aj cez plavky... 😀 Ja som tiez velmi chcela rodit spontanne, aj mi to primar dovolil dokonca som prenasala. Komplikacie nastali, ked mi zacali porod vyvolavat, tak som nakoniec opat skoncila pod skalpelom... ☹ Ale vsetko dopadlo dobre! 😉 V kazdom pripade nie som zastancom SC, ale v komplikovanych pripadoch vdaka bohu za ne... 😵

sasena033
3. feb 2012

ahojte tak ja som mala prvu SC koli nepostupujucemu porodu teda akutnu 😢 maly mal 4100 g ked s anarodil-....teraz cakame dievcatko a akurat riesime z lekarom ako to pojde dalej 😉 jazva je zatial dost hruba a klop,klop necitim ju..teraz zalezi kolko bud ebabo vazit...ale vidime to tak ze sa pocka na spontanny porod ked zacne a v pripade nejakeho problemu ukonce zase SC...takz euvidime ale kazdopadne.....nikde nie je napisane ako to bolo davno ze bol 1 SC musi aj druha..samozrejme zalezo koli comu bola ta 1 sC ci s ato moze zopakovat aj v druhom tehu.. 😉

malamamka
3. feb 2012

@sasena033 Ja som velmi chcela druhy porod spontanny (prvy bol SC), aj sme tak boli dohodnuti, nikto v tom problem nevidel, bola som na najlepsej ceste, no zistilo sa, ze ma drobec snuru okolo krku a znizovala sa frekvencia jeho srdcovej cinnosti...tak sup...a uz ma opat rezali... ☹ Chcela som spontanne najma kvoli tomu, ze sa vraj SC moze robit len dvakrat (to mi povedala moja stara doktorka). Tu vsak citam, ze je kopec mamiciek co maju aj 3 SC. Ja by som sa uz ale asi bala, lebo pri tej druhej SC komentovali situaciu nie prilis pozitivne - zrasty bla - bla... Tak ak sa Ti bude dat, skus normalne. Nikdy nevies, ci este nezatuzis mat viacej mimi... 😀

maajka83
7. feb 2012

@malamamka presne, aj mne vytrca 😵 ani ja nie som zastancom SC ale ked treba tak ano. 🙂

malamamka
7. feb 2012

@maajka83 Mozem sa spytat, ci ti vraveli nieco po druhej SC, v tom zmysle, ci este mozes mat dalsie babo...Mne v nemocnici nevraveli nic, no pri kontrole po sestonedeli zastupovala moju dr. ina a ta mi povedala, ze dve SC a koniec, vraj mi dalsie tehu urcite nedoporucuje (a ze standardne sa robi s druhou SC sterilizacia)... 😖 Som kukala ako puk 😨 😕 A vraj moj vek...to som mala vtedy 33...bla-bla. Celu cestu domov som 😢 😢 😢 . Tak sondujem, co ine kocky s dvoma SC...ake maju skusenosti...Diiiiky za akekolvek infosky... 😉

maajka83
8. feb 2012

@malamamka nie, nic mi nehovorili. ale dr. co ma rodil povedal ze uz mal rodicky co mali za sebou viac ako 2 SC. ani moj dr. mi nic nehovoril. tak neviem.

briketa
8. feb 2012

@malamamka u nas sa neodopuruca mat viac ako styri SC, ale po dvoch standard sterilizacia? ved to je v rozpore so slobodou rozhodovania.
v nemocnici sme mali naraz toto posledne babatko s kamaratkou, ona mala treti SC a chcu este jedno dieta.

malamamka
8. feb 2012

@maajka83 Jeeej, si ma potesila... 😉 Diky za info. Tak mozno to nebude take katastroficke, ako mi to ta p.dr.... hovorila. 😅 Hned mam lepsiu naladu... Zajtra idem konecne mojej doktorke, tak sa jej povypytujem, dufam, ze ma neschladi... Neplanujem byt tehu v najblizsej dobe, no mozno za nejake dva-tri rocky by som este jedno prijala... Zatial len sondujem...😵

malamamka
8. feb 2012

@briketa Diky za info... 😉 Kamoska to ako znasala, tu 3 sc, nemala pocas nej alebo potom nejake komplikacie?Tu sterilizaciu nerobia povinne, mozes sa pre nu rozhodnut a ked ju nechces, tak ti ju nespravia a mozes mat deti kolko chces. Len my, tie co mame 2 SC a viac, tam to uz niektorym lekari navrhuju... Prave kvoli tomu, ze prirodzenych porodov mozes mat teoreticky kolko chces, len tie SC su limitovane (cim viac, tym vyssie riziko)... Mne to tiez este pri tej druhej SC nenavrhli, len po nej mi jedna dr.hovorila, ze kedysi to bol strop a uz boli robene sterilizacie (samozrejma, nikdy nie lekarmi svojvolne), vzdy to musi podpisat a rozhodnut sa ta zena. Inak ta doktorka nebola nejaka stara, tak neviem co myslela tym "kedysi". Uz by som k nej nikdy nesla protive jednej... 😝

malamamka
9. feb 2012

Caute, tak ja som dnes bola na gynde a pytala som sa na pripadne dalsie tehotenstvo po 2 SC...Dr. nevidela problem, da sa (vraj robili aj viac), len treba sledovat. Tak ak este budeme mat na babo chut, nie je to nerealne 😉

malamamka
9. feb 2012

@kkatka113 Ahoj Katka, ja ta chapem. Tiez som o prve babo prisla v 10 tyzdni, potom som tuzila co najskor otehotniet. Keby sa bolo dalo aj hned, len to samozrejma neslo. Myslela som si, ze toho pol roka (odporucanie z nemocnice) ani nevydrzim, no postupne som si zvykla a potom som uz ani tak netlacila cas. Prve babo sa nam potom podarilo na prvykrat, ale rozhodli sme sa nakoniec az o 6!!!rokov (tak som si ich pracovne uzila). Potom som si uz vychutnala prveho drobca (per SC) a druheho o 3 roky neskor tiez (per SC). Myslim, ze minimalne toho pol rocika pockaj, vydrz to...aj kvoli buducemu babatku. Nech sa ti vsetko pekne zahoji. Ja by som ti odporucila ist sa ukazat tvojej dr., nech ta prezrie a odporuci, ci je uz vhodny cas a ci si zdravotne v poriadku. Budes potom kludnejsia a mozes sa pokojne pustit do prace... 😀 Nebudes sa potom musiet trapit zbytocnymi otazkami a budes sa moct len tesit z rastuceho bruska... 😉

briketa
10. feb 2012

@malamamka nie, vobec ziadne komplikacie. uplne normalne, vyzera skvele a to je maly skoro dvakrat taky ako moj 🙂

malamamka
10. feb 2012

@briketa Diky za info, kazda spravicka sa hodi do statistik... 😀 😀 😀 Dufam, ze tie pozitivne budu len pribudat...Ked sa kamoska da aj na tu 4. SC, tak nas informuj 😀 Budeme cakat na cerstve info...hihihi

adusinka
12. feb 2012

@malamamka po akej dlhej dobe si chcela druhy spontanny porod ked si mala prvu SC???

malamamka
13. feb 2012

@adusinka Rozdiel som mala cca. 3 roky, takze to uz nebol problem. Inak aky dlhy odstup sa oficialne doporucuje zial neviem. Podla mna je najlepsie, ked to posudi dr. na konkretnom pripade, aspon je potom istota... 😉

pininka
13. feb 2012

Ahojte, ja som po dvoch cisárskych a oficiálne sa odporúča dva roky odstup, vtedy by už mala byť maternica ok. No ja som mala rozdiel 4 roky a veruže nič ok nebolo. Prvý cisarák som mala kvôli veľkému plodu, malý mal 4650g a druhý, ževraj ak raz cisarák, tak stále. Druhý drobec mal "len" 3350. Narodil sa viac ako dva týždne skôr a som rada, že sme aspon takto vydržali a že som mala svojho super doktora, lebo ak by ma nechali rodiť normálne ako som chcela, tak tu už asi nepíšem. Začali mi predčasné kontrakcie, čo by nebolo nič výnimočné, ale už som sa začala aj otvárať. Doktor, že nech vydržím aspon týždeň, no nejako som to vydržala. Doktor mi však až pri odchode domov povedal, že okrem toho, že neveril, že vydržím ten týždeň som mala tak natiahnutú maternicu okolo starej jazvy, že cez ňu videl malého vlásky 😝 . Bolo otázkou dní, resp. hodín keby to bolo prasklo a pritom som mala o polovicu menšie brucho ako pri tom staršom. Preto pri mojej otázke na tretie dieťa povedal, že sa dá, ale min. 2 roky kľud a určite by som bola viac sledovaná a posledný mesiac by som musela stráviť v nemocke. No neviem, či sa na to dám. Toď môj prípad, no poznám aj ženy, ktoré dokonca ešte za socíku mali 4 deti na cisarák a pohoda.

malamamka
14. feb 2012

@pininka Diky za infosky 😀 . Som rada, ze ti vsetko dobre dopadlo, ale priznam sa, ze nechapem, preco ti kazal dr.este tyzden pockat, ked si sa uz otvarala a mala si predcasne kontrakcie... 😒 Co ak by sa tebe, alebo babatku nieco stalo...? 😨
PS: Ak sa das na to tretie, daj vediet...ja tiez uvazujem, no nejaky ten rocik urcite pockam a potom sa uvidi... Ale ak sa rozhodnem ist do toho, dam sa urcite dopredu prehliadnut u dr. (ako je na tom jazva a pod.), aj ked to isto nie je zaruka, ze vsetko prebehne ok... 😉

pininka
14. feb 2012

@malamamka on mi to kázal kvôli bábätku, lebo to bol len 37tt, aby nemal problémi, ono to otváranie nebolo také dramatické. No malý mal nakoniec aj tak problémi s dýchaním a nemala som ho ani pri sebe, bol na jiske.

malamamka
15. feb 2012

@pininka Uz to potom chapem...Chudaaatenko.... 😔 Hlavne, ze to dobre dopadlo... a uvidis, aky sintrisko z neho bude... 😀

pininka
15. feb 2012

@malamamka no tak to, čo mi on robil v bruchu sa rovnalo minimálne precvičovateľovi karate a veruže som aj čakala čo z toho bude. Je nezastaviteľný. Má akurát dnes 5 mesiacov, v kuse sa pretáča, plazí sa, už má zub a nemôžem ho nechať ani sekundu samého, lebo sa ocitne minimálne 3 metre odtiaľ ako som ho nechala. Proste si asi zaobstarám tie traky na deti.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre