Tehotenstvo po cisárskom reze a ruptúra maternice

petruskauska
4. okt 2007

prosim o radu. citala som tu nejake informacie o tehotenstve po cisarskom, kedy a jako a dost ma naplasila info o rupture maternice. Mam z toho panicky strach. To je naozaj take vazne, ze to hrozi pri normalnom porode, ktory by nasledoval po CR? Fakt sa toho teraz bojim. Doktor mi odporucal dalsie tehotenstvo az po 1,5 roku, ale teraz ked citam, ze to nezalezi aky bude casovy odstup, lebo sa to moze stat, tak mi je zle.
A este by som sa chcela opytat, ze ja som hned dostala cyklus dva tyzdne po 6nedeli a potom to trvalo 10 dni asi, a o mesiac som dostala presne na cas opat cyklus, ale je nejaky silnejsi. Aj ta prva menstruacia bola silnejsia, a aj tato. Je to normalne.
Plne kojim, tak casto ako sa len da, ale aj napriek tomu som okamzite dostala cyklus a este k tomu aj pravidelne. Len sa chcem opytat, ze ci je vsetko o.k. ak je cyklus silnejsi, ci nemam ist gynekologovi, alebo co. Inac ma nic neboli.
Dakujem baby

jarka70
10. feb 2008

presne tak jejke.ja take zeny neznasam kazda si svoje musime vytrpiet rovnako ci je to normalny porod a ci sekcia !taku zenu trba ignorovat alebo jej nieco na oplatku ustipacne zahnojit.

mne minule jedna tiez no sak co je to cisarsky ajej nato ja keby som mohla tak rodim radsej normalne aj viackrat nez ist na cs podla mna je to ovela horsie a bolestivejsie a nie si tak skoro funkcna ako po normalnom porode.nakolko ja som rodila aj spontanne a mam za sebou 2cs.

hlavu hore dievcata mozme byt hrde a je jedno kto ako rodil 🙂

graziela
10. feb 2008

Evinka, dakujem 🙂
A vy sa mate ako? Dufam, ze uz tiez lepsie.
Inac, predstav si, ze v Trstenej mi sam primar navrhol sekciu so spinal. anastezou. Vraj ak by nebol problem so zrazanlivostou krvi, tak by mi to skor odporucal ako celkovu anastezu.Hovoril, ze aj kvoli tomu tlaku to bude opat sekcia, hoci placenta mi v podstate nebrani v porodnych cestach, je cca. 3 cm od vnutornej branky.
A ked som doktorke povedaa, ze by som mozno aj radsej rodila normalne, tak sa tak trosku prekvapene zacudovala, ze preco.. Asi sa skor stretavaju s opacnym nazorom...
Moja spoluleziaca bola zdravotnicka a cudovala sa, ze mi to takto navrhol, lebo doktori to vraj moc nemaju radi, je to pre nich tiez vacsi stres, ked je rodicka pri vedomi.No uvidime, len aby to dobre dopadlo.

certica
11. feb 2008

ahoj graziela uz je to ok, nekrvacas? a na ten tlak este uzivas ten dopegyt nie? ake mas vlastne pri nom hodnoty, ci aj tak byva vyssi?
ja zas mam skusenost, ze lekari uprednostnuju spinal (asi zalezi od nemocnice) z toho dovodu, ze maju viac casu pri operaci (na vybratie dietata) a tym podla mna aj menej stresu, no a je to setrnejsie pre babo. kazdopadne drzim prsty 🙂

certica
11. feb 2008

samozrejme, ak je moznost vyberu. v niektorych pripadoch musis pod narkozu

sisipetka
11. feb 2008

grazielka prajem Ti, aby bolo vsetko v poriadku.
Inac pekne ranko dievcata. Mozete mi niektora poradit? Mozem dostat mrsku 4 a pol tyzdna po cisarskom, ked nekojim? Volala som aj doktorovi a povedal, ze by to mohlo byt v poriadku, ak nemam nejake vazne bolesti. Bola som uz pred 2 tyzdnami na ultrazvuku a tam uz bolo vsetko ok....tak ako to je?

certica
11. feb 2008

sisipetka, ja som dostala 6 tyzd. po cisarskom, normalne uz pravidelny cyklus mi nabehol odvtedy a to som plne kojila, takze mozes.

sisipetka
11. feb 2008

certica dakujem, tak hadam to bude ok. Troska sa mi ulavilo. No budem sa sledovat a keby nieco, tak vybehnem k doktorovi.

graziela
11. feb 2008

Ahojte babenky,
certi, ja som ani vobec nekrvacala, a vraj mi to ani nehrozi, ze sa nemusim obavat.
Sisipetka, ja som zacala krvacat hned po 600-nedeli, po porode som nekrvacala takmer vobec (jasne, ze tesne ano, tzv. lochie al. ocistky), zato som si to potom vynahradila po tych 6 tyzdnoch, to som mala poriadne silne krvacanie, a potom aj to dalsie. A tiez som zial nekojila. No teraz bola so mnou v nem. na izbe jedna, ktr. pri oboch detoch zacala mentr. hned po 6 tyzdnoch a pritom plne kojila do 11 mesiacov. Takze je to velmi individualne a malo by to byt v norme.
Inac, dnes som bola zaniest prepustaciu spravu svojmu gynekologovi, tak sme trosku podebatili, pytala som sa ho na tie prechadzky pocas PN a on vraj ziadnej tehotnej zene nemoze podla zakona dat prechadzku, vraj robil aj posudkoveho dr. a ze sa to nesmie...No povedzte baby, to akoze mam teraz byt zavreta doma mdezi styrmi stenami, ani do obchodu, ani s malou so skolky a pod.? Navrhol mi len, ze v pripade, zeby sa unho informovali zo soc. a pod., ze povie, ze som bola u neho na vys.Tak aby som sa snazila vybavit veci tak v doobedn. hodinach.
Mate s tym niektora skusenost?

certica
11. feb 2008

aha, tak to je fajn. ja som myslela, ze aj krvacanie si mala. u nas v aprili niektore baby su tiez na PN a asi tak, ze niektore vychadzky povolene maju a niektore nie. je to odveci, ved cerstvy vzduch potrebujes a nie kazda tehula na rizikovom musi nutne aj lezat a pod.

graziela
11. feb 2008

Verti, ved to prave, ja som sa ho pytala, ze ci to nezavisi aj od diagnozy, on ze nie. Tak je to poriadne na figu. To budem musiet cakat az do konca aprila, kym budem moct niekde zajst. ved ma porazi.
Jasne, ze nie na tury, ale co ja viem, len tak do obchodu, do kadernicky a pod.
Ja som praveze z tych, ktr. by kvoli zdraviu, aj neviem co obetovala a som velmi poslusny pacient. Uvedomujem si to az velmi dobre, ze to nemozem prehanat, ved kto by nechcel len to najlepsie pre sovje babatko.

vesi
11. feb 2008

graziela, chodievaj von ked má ordinačné hodiny, tak ti môže v prípade potreby dať potvrdenie, že si bola u neho 🙂 nejako to musíš vydržať.... 😒

graziela
11. feb 2008

Ahoj Vesi, ved presne to mi navrhol aj doktor, co ine mi ostava...Vies, ja som sa vlastne doeraz citila velmi dobre, ovela lepsie ako pri 1.tehu, chcela som pracovat az do konca a naraz taky zlom...Pri 1.dcerke som lezala doma uz 4 mesiace pred porodom, mala bola velmi nizko a potom mi uz tvrdlo aj brusko. Velmi zle som to psychicky znasala, ked som bola zavreta stale doma, ziadne navstevy, chybal mi cerstvy vzduch...bola som prispata a unavena, lebo som uzivala este aj plegomazin...
Ja to v ziadnom pripade nemienim podcenovat, samozrejme , ze sa budem setrit, ako sa len bude dat...teraz je to uz ine, mam doma dcerku, sama nie som, a vlastne aj manzel je doma cez den, robieva vacsinou v noci, takze to zvladneme...len aby babatko bolo v poriadku... kvoli nemu by som vydrzala lezat v nemocnici este aj tie cele 4 mesiace do konca...Modlim sa len, aby to nebolo potrebne ...

evinka2311
11. feb 2008

mne prvy mesiac od vypisania na pn vobec nedal vychadzky,podla zakona sa to vraj neda,ale ked som niekde isla a prisla by kontrola,vedela som,že mam ist potom za dr a on mi da potvrdenie,že som bola na vysetreni.
inac,Vy ste dobre, že sa Vam da "behať".ja tie vychadzky moc nevyužívam,hned ma boli brucho,tvrdne,takže hodina je pre mna maximum.super,že sa citis Graziela dobre,neboj,zvladnes to aj bez nemoc....musim to tak aj ja!

graziela
12. feb 2008

Ahoj Evinka, no my sa tu doma teda poriadne rozkysneme... sice ty si pisala, ze si zatial este vela nepribrala, no ja uz teraz po tyzdni citim, ze uz nevladzem ani do pracky dat, nieto este stat pri sporaku...Akosi sa mi nechce, alebo to tak podvedome telo citi, ze by sa malo krotit, neviem... No neviem si predstavit, ked jedneho krasneho dna bude mimi na svete a bude treba zo dna na den kmitat...To uz poznam, prave preto sa toho trochu obavam...
No, hlavne aby sme pekne vynosili min. do toho 36 tt, potom uz sa snad aj patri trosku rozkyvat, no nie? V mojom pripade to uz bude koniec maja, uz bude vonku krasne a mne sa veru nebude chciet doma trcat, pojdem aspon s malou na pieskovisko pred bytovku.Joooooj, ale dovtedy je este dalekoooooooooooo ☹

feduska
14. feb 2008

no chcem sa podakovat babenke, ktora ma podporila, je to pravda, kazdy povie len to co mu vyhovuje, ale pravda je niekde celkom inde. Mam pocit, ze prehodnocujem svoje akoze depresivne stavy, alebo co som to mala, lebo skor to bola zlost, alebo to je jedno co, ale clovek vzdy najde zdroj, odkial sa dozvie pravdu ako to nakoniec bolo. Tak ta moja neznama, nakoniec skoncila na operacnom stole, s roztrhnutou vnutornou zilou a ledva ledva ju zachranovali. a to sa vychvalovala jak si masiruje hrazdicku a jak tuzi po vaginalnom tom, ale zrejme jej to ubohe deptanie, ktorym ma chcela neviem co, nepomohlo, lebo ona skoncila na operacnom stole a teda taky mizerny zazitok z porodu si moze nechat aj s celou premasirovanou hrazdickou. Dufam, ze ak sem doleze, si to precita raz a moze si premasirovat aj mozog, jak je sprosta, a este dalej. Teda som naozaj rada, ze mi urobili cisarsky rez a az do konca som vydrzala vsetko vnimat a vobec som nevrieskala a nerobila bordel, neskoncila som na transfuzii, nerobili mi klistir a neholili ma a hoci som podstupila cisarsky rez po dlhom vycerpavajucom porode, nikto na mna nemusel a nemal dovod vrieskat, nepodlahla som panike a vsetci ma chvalili, hoci babo sa rozhodlo volit inu cestu, ale aj tomu bilo srdce v poriadku a do dnesneh dna je to zdrave a nanajvys zdrave a velmi sikovne babo, na to, co podstupilo. tymto chcem podakovat tej babenke, ze ano, treba ignorovat a pozdravujem tu moju nevymasirovanu hrazdicku, aby si zacala masirovat mozog, lebo ja jej na tie drizdy a vsetky drizdy po cele roky som nikdy neskocila, ale teraz sa ukazala v pravom svetle a moze tlacit kaleraby komu chce a moze si, ako som uz spomenula premasirovat nielen hrazdicku, ale aj mozog.

jejke
15. feb 2008

Feduska, ja Ta chapem, ale už sa nerozčuľuj, OK?

graziela
15. feb 2008

Feduska musela byt vcera poriadne nabrusena... mna inac, baby, asi opat caka cisarsky, ale pravdu vam poviem, teraz uz vobec nemam z toho take obavy a uz vobec nie pocity menejcennosti a pod. Najdolezitejsie je, aby som ja aj mimi boli v poriadku, vsetko ostatne ide bokom 🙂

certica
15. feb 2008

asi tak jejke 😅 . feduska, jednoducho uz tu susedu neries. kazda si to svojim sposobom musime nieco odtrpiet a podla vsetkeho ta tvoja znama/neznama si tiez uzila svoje a mozno aj preto tak reaguje resp. reagovala na teba, ci inych. tak na to kasli 😉

evinka2311
15. feb 2008

no baby,ale mna tiež vedia taketo nazory strasne vytocit.ale ja reagujem tym "damam" dost blbo a drzo,inak mi to nejde a ulavi sa mi...jedna suseda,lekarka, mi zahlasila,že som musela teda "dost dat",ked mi spravili cisarsky pri vcestnej placente a astme....to sa vtedy nerobi.krava blba a predstavte si,kvoli tej placente o dva roky isla na cisarak prave ona,hrdinka, ved mohla byt proti,ked je taka vzdelana........

certica
15. feb 2008

evinka, ved v poriadku - vratim protireakciou, ale tym to hasne 🙂

jejke
18. feb 2008

Jeeej, Čerti, to Ti závidím, že tak pekne diplomaticky riešiš veci.Super postoj 😉
Ja som tiež dosť citlivá na to ak ide o reči o pôrodoch, tak sa viem presne tak ako Feduška vytočiť najmä ak to práve nie je vhodná situácia a nemôžem na to reagovať, potom sa čertím 😀 keď si na tú osobu len spomeniem, 😠 aká som ja nerodička a ako som ja"netrpela"
😝 ale v podstate na nich treba kašlať, život je príliš krátky na to aby sme si ho takto kazili, rozčuľovať sa nad rečičkami...
Veď rodiť tak "normálne" keďže cisársky je podľa niekoho nenormálny 😀 ja neviem ako Vy baby
ale ja by som sa tiež pochválila, keby som to tak dobre zvládla, ale neberiem im to...
Fajn, rodili ste ako superženy a ja ako "padavka"
ale je mi to srdečne jedno....
Hlavne že sme tu a že tu čosi"riešime"

http://www.casopiszdravie.sk/zdravie/rubriky/ma...
http://www.mymamy.sk/porod.htm#cisarsky_rez
http://www.lady.sk/tlac.php?id=1259

http://www.mojvztah.sk/showthread.php?t=20

graziela
18. feb 2008

Baby, kaslite na to...ja som sice tiez tesne po porode mala depky z toho porodu... ale nie kvoli niekomu inemu, ale kvoli sebe, ze mi proste babo len tak vybrali, zrazu som mala brucho prazdne, a nepocula som malu 1.krat plakat a nevidela som ju 3 dni po porode. Velmi som chcela rodit prirodzene, pre mna bol cisarsky ako za trest, a myslela som si vzdy, ze aj tie bolesti po normalnom porode odzneju rychlejsie...No ale zasa na druhej strane, neviem, aky je porod prirodzeny...tentokrat to bude tiez cisarsky a som s tym akosi zmierena...Inac, ked u hovorite o zbabelosti a pod...to iste by sa potom dalo povedat aj o babach, ktr. vyuziju epidural, nie?
Ja to takto vobec neberiem, podla mna samotne tehotenstvo je hrdinstvo a najvacsie stasie, ked si babatko mozete po narodeni privinut k sebe a polaskat 🙂 Za to by si kazda zena-matka zasluzila medailu, bez ohladu na to, ako prebehli tie posledne hodiny, minuty, sekundy tehotenstva... 🙂

krajmary
29. feb 2008

Tato tema je pre mna aktualna. Patrim k Vam. Najprv sa predstavim.
Volam sa Mary a 11.4.2008 cakam tretie baby. Prve dieta ma sest rokov a bolo na planovany cisarsky; diagnoza: tazka kratkozrakost -12 D. V den D ho vybrali, bola som v celkovej narkoze, syn mal 3 kila a uspesne som ho dojcila dva a pol roka. Co ma hnevalo, sekcia bez debaty a vdacna otazka od publika, ze kolko som platila, aby som nerodila.
Druhy syn ma o tyzden tri roky, bez debaty sekcia a kedze som z maleho mesta, tak opat som "vsetko prespala". Ale tentokrat som zacala v termine spontante rodit s kontrakciami a otvarat sa. Aj toto dieta bolo dobre otocene a trojkilove, co je na moju vysku 170 cm zvladnutelne. Pozbierala som sa lepsie, lebo som bola skusenostami pripravena na rekonvalescenciu. Kojila som uspesne dva roky.
Tuzila som po tretom dietati, ale pani svokra mi povedala, ze keby som dve deti porodila "normalne", tak na tretie ani nepomyslim.
Zivot je aj tazky a bolestivy a aj nadherny a radostny.
Cakame nase tretie v Anglicku a tu mi vaginalne rodit dovolia s debatou, ze je to moje dieta, moje telo a moja volba. Musia ma vsak poucit o rizikach a dat mi informacie, aby som sa dobre rozhodla. Takze statisticky 3 zenam zo sto sa po dvoch sekciach roztrhla maternica. Ak sa mi roztrhne maternica je sanca 1 k 10, ze babo nebude mat na kratko dostatok kyslika. Zhrnute na 97 percent to maternica statisticky vydrzala a dieta bulo v poriadku na 99,7 percent. S tym ze je to statistika a kazda zena, kazdy organizmus je iny. Ze sa mozem rozhodnut, ci idem do toho rzika. A dovod pre ktory som na Slovensku mala deti na sekciu tu dovodom nie je, lebo som nemala operovane oci ani ziadne problemy, len okuliare a sosovky.
A co je moja volba?
Ak ta jazva bude v poriadku, co sa ukaze az na poslednu chvilu, dieta bude primerane velke, ale povedali, ze je male a dobre otocene, co je skusim ho porodit. Ak by som sa otvarala pomaly, alebo by prisli ine komplikacie, tak nechcem byt dalsia komplikacia. Nech ho vyberu. To co bude potom, statocne pretrpim ako pri chlapcoch. Este si mozem pri porode dat pichnut epiduralku ale ako som citala neucitim, ze sa trham.
Co je super manzel moze byt nielen pri porode ale aj pri sekcii, co sa doma neda a prestrihnut popocnu snuru.
A dakujem za mnohe povzbudive slova a pribehy.

certica
29. feb 2008

krajmary, drzim palce, nech sa rozhodnes akokolvek 😉 , aj ked ja by som to na tvojom mieste uz neriskovala. inak, ja mam tiez termin 11.4., syn mal teraz 3 r. (takze podobne), akurat ze ty si uz po dvoch sekciach. no a tiez este neviem, ako budem rodit. krpec vyzera na normalnu velkost 😀 , ziadny obor, otoceny je dobre, uvidime este co jazva.
no a tie statistiky su zaujimave.

vesi
29. feb 2008

krajmary, máš pred sebou ťažké rozhodnutie, ja som mala druhý cisársky 3,5 roka po prvom, ale s bolesťami v jazve a bolo tam aj stenšenie, takže u mňa by bol tretí pravdepodobne automaticky cisársky... ale... po dvoch cisárskych by som ja osobne aj tak neriskovala normálny pôrod (keby som si mohla vybrať) takže ti držím palce aby to dobre dopadlo, nech sa rozhodneš akokoľvek 😉

jarka70
1. mar 2008

tak ja som po 2cs este neviem ako budem rodit a moja dr. je asi hlupejsia jak ja.hoc mi viacery povedali ze vraj normalne ma uz nenechaju rodit.idem 10.3 na poradnu tak sa jej znova spytam.

dididi30
1. mar 2008

moja segra rodila 2 krat na cisar a uz jej zakazali mat deti,lebo treti je rizikovy...

jarka70
1. mar 2008

Tak dufam ze dopadne vsetko ok.ved kazda mame iny organizmus a inac to prekonavame.hoc mi behaju niekedy aj zle myslienky a samozrejme ze mam obavy ale snazim sa myslie pozitivne.

certica
1. mar 2008

jarka, pokial viem, tak u nas sa po dvoch SC uz automaticky len SC robi

riuska
1. mar 2008

krajmary to boli preboha co za nazory 😠
ja mozem tiez len zo skusenosti, malo som ist normalne kontrakcie som mal kazde 2min a uz stacilo len babo vytlacit ale som sa neotvarala a tomasko im zacal odchadzat z pristrojov takze som mala tiez len kustok od normalneho porodu a nakoniec ma museli rozrezat a tu bolest som si potom pretrpela oto viac 😒 a teraz nemam na vyber proste musim ist cisarskym, nie som z toho nadsena ale co spravim ☹
take nazory co si pisala ja neuznavam, je my jasne ze porod nieje bez bolesti , ale cisarsky nieje vyhra boli to ovela dlhsie ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre