Tlak v tehotenstve 144/83

niki0121
27. sep 2012

Pekný deň prajem.
Máte skúsenosť, alebo ste o tom počuli?
Som v 34 týždni tehotenstva krvný tlak mám už pár dni 144 / 83. Je to normálne, alebo sa mám obávať hospitalizácie.
Poprípade mi napíšte čo mám robiť na zníženie. Za každú radu a odpoveď Vám ďakujem.

jankaferancova
27. sep 2012

Ahoj tak mne môj gynekológ nasadil pri TK 130/80 lieky Dopegyt a týždeň pred pôrodom som bola hospitalizovaná.Malému sa moc nechcelo na svet,tak pôrod vyvolávali,vytrápila som sa a nakoniec to aj tak skončilo cisárskym 😒 Mne po liekoch tlak vôbec nestúpal,držal sa v hraniciach normy.či je to normálne,tak to musí zvážiť gynekológ,ak sa k tomu pridružia opuchy končatín + nález bielkoviny v moči,ide o tehotenskú gestózu,ktorá je dosť nebezpečná,tak sa držte a dajte vedieť čo s Vami

ankaevka
27. sep 2012

@niki0121 ahoj, ja som mala pri každom tehotenstve posledné týždne tlak 140/90 a vždy ma lekár poslal do nemocky, takže minimálne týždeň som ležala na rizikovom..s tabletkami mi klesol na 130/80 a pár dní pred termínom mi pôrod vždy vyvolali

bubinko83
27. sep 2012

@niki0121 tak u mna je tlak napr.140/90 tolerovatelny kedže sa liečim na tlak.Ine je to pokial si mala doteraz nizky tlak a zrazu sa tie hodnoty zmenili teda zvyšili. A presne ako piše jankaferancova treba zistit či su aj bielkoviny v moči a opuchy.Ja som mala aj pri prvom vysoky tlak a nemala som opuchy ani bielkoviny.Treba sa spojit s gynekologom a on ti povie čo a ako.

niki0121
autor
27. sep 2012

@jankaferancova No zatiaľ mám len tlak vyšší iné sa k tomu nepridáva. S tou gestózou som si užila tiež svoje pri prvom tehu. Verím, že to už nezažijem.

niki0121
autor
27. sep 2012

@ankaevka Jáj!!! Si ma nepotešila a nepovzbudila tvojím príbehom. Ale aj tak ďakujem.

jankakaroli
27. sep 2012

@niki0121 ahoj, ja som mala tiež vysoký tlak ku koncu tehu 150/90, ale nemalá som žiadne opuchy ani bielkovinu v moci a moja gynek. mi dala užívat magnezium 4 krát dennne a to mi pomohlo 🙂 držím palce 🙂

nikolet_89
27. sep 2012

@niki0121 ahoj tak mne povedali, ze ked budem mat tlak 140/90 mam ist ihned do nemocky...tak radsej zbehni na pohotovost...neriskovala by som uz si dost vo vysokom stadiu...drzim palceky

elen2
27. sep 2012

o vysokom krv.tlaku mozem toho vela napisat tak len v skratke pri mojom prvom tehu som mala vys.krv tlak uz od 20tt.nasadil my doktor dopegyt 2 krat denne a okolo 30tt.my uz zvysil davku na 3 krat denne tlak 140 na 90.Nekonecne kontroly kazdy tyzden az do 35tt.A nakoniec ma uz ani domou nepustili z poradni a sup do nemocnici s tlakom 145 na 95 a niekedy som mala aj 150 na 100,ale to mi tam uz podavali infuzie..Az kym som v 38tt neporodila

tinasc
27. sep 2012

@niki0121 a meriaš ti tlak správne? ja som pred pár dňami našla informáciu, že pred meraním tlaku treba 5 minút sedieť v kľude, nerozprávať, potom si odmerať tlak... ak je nameraná hodnota vysoká, treba meranie opakovať po ďalších 5-10 minútach... a ak by bola hodnota stále vysoká, tak to treba riešiť... ja som si takto začala merať tlak a takto si nameriam prijateľné hodnoty do 130/85... predtým som si merala hneď ako som si sadla bez ohľadu na to čo som robila a tie hodnoty boli niekedy fakt dosť vysoké tiež som mávala okolo 145/90... tak držím palce... tiež by som nerada riskovala, ale mne o nemocnici doktor zatiaľ nehovoril nič a to som si tlak sledovala ráno a večer, najvyšší som mala 136/85...

eracakova
27. sep 2012

asi Ta nepotesim, moja druha dcera ma prave dnes 5 mesiacov a poslednych nekonecnych 6 tyzdnov tehotenstva som lezala s vysokym tlakom v nemocnici. Lekari vedia, co robit, treba im doverovat. Bol aj jeden pokus ist domov, ved si dam pozor, zvladnem to, ale o styri dni som bola nazad a uz ma az do porodu nepustili. Cize celu matersku pred porodom som lezala, nedalo sa mi prejst ani do bufetu, magneziove infuzie, interne vysetrenia, lieky Ti mozu davat len Dopegyt a Isoptin, ale je dobre byt pod dohladom, je tam velke riziko pre babo, ale uz aj pre Teba. Porod som mala spontanny na termin vdaka primarovi, niektori lekari to ale neriskuju a rodia taketo pripady cisarskym, a to aj predcasne. Zvladli sme to, hoci po porode som hrozne krvacala, po prvom sa mi to nestalo, tiez je to dosledok vysokeho tlaku, pretoze sa v tele pomenia aj cievy. Pisem vela, ale mohla by som aj celu knihu. Skratka, nemyslela som si, ze budem mat taku obrovsku radost z druhej dcery, ale po vsetkych uplne necakanych peripetiach je to moj velky poklad. Drzim palce, aby sa Ti tlak drzal len v tychto hodnotach, mne skakal na 170/110, pridali sa postupne aj opuchy a tesne pred porodom aj bielkovina v moci. S vysokym tlakom tam lezalo viac zien, ale vacsina len tyzden-dva pred terminom. Po porode mi este 2 tyzdne opuchali nohy, tlak mi klesol do 10 tyzdnov presne ako predpovedala internistka. Na znizenie je dobry cesnak, ak Ti nevadi. Ale je to geneticka zalezitost, ktoru neovplyvnuje zivotosprava, v zivote som nefajcila, nepila, ani nebrala lieky. Bohuzial, s kazdym dalsim tehotenstvom sa zhorsuje, takze na tretie dieta uz ani nemozem pomysliet, co mi je luto, ked sa pozriem na tohto drobca v postielke. Akonahle sa budes citit cudne, treba ist do nemocnice, nie je to sranda. Naozaj Ti drzim palce, aby ste to zvladli v pohode a vsetky tieto informacie si nepotrebovala. A moj muz ma stale moj nekonecny obdiv za to, ze to doma s 5-rocnou starsou dcerkou bezo mna zvladli.

habibi78
27. sep 2012

...vidim ze som rekorderka.... 240/180.... akutna sekcia v 30 tt.... hellp syndrom...

stardust
27. sep 2012

ja som mavala taky tlak bezne v tehotenstve. Nemecki lekari maju asi ine limitne hodnoty ako ti slovenski, lebo mi na to nedavali ziadne lieky.

niki0121
autor
28. sep 2012

@tinasc Ďakujejm za upozornenie. JA si tlak meriam sama doma a to asi bude tým ako ti píšeš. Skúsim to po pár minutách kľudného sedenia a nerozprávania.

tinasc
28. sep 2012

@stardust a aké sú limity tam?

tinasc
28. sep 2012

@niki0121 skús to, snáď to bude ok... ja radšej tých 5 min. sedím a nerozprávam sa s nikým 🙂

stardust
28. sep 2012

@tinasc neviem, zalezi od konkretnej pacientky, ako je na tom, ale mne hovorili aj v nemocke, ze moje hodnoty tlaku su este dobre a tom som mala priemerne 150: 90, plus minus.

andje
28. sep 2012

tak ja som mala tiez okolo 140/90. V 38tt si ma nechali v nemocnici a porod mi vyvolali.

tinasc
28. sep 2012

@stardust tak dúfam, že na najbližšej poradni to bude ok a nemocnici sa vyhnem, to je to posledné, čo by som chcela 🙂

ankaevka
29. sep 2012

@tinasc naši lekári to berú trochu prísnejšie sa mi zdá, tlak 140/90 je už pre nich vysoký ak si mala doteraz normálny, choď skôr na poradňu aby si mala čas sa vydýchať a upokojiť, možno keď nemáš žiadne opuchy ani iné ťažkosti tak ťa ešte nepošle do nemocky..keď mám povedať pravdu, bola som rada, že mi tie pôrody vyvolali, ku koncu som už nevládala a mala všetkého dosť a ešte to ležanie v nemocke..a deťúrence boli dosť veľké prví dvaja 4kg a 4,1kg a tretia 3,9kg a všetci išli pred termínom

tinasc
29. sep 2012

@ankaevka no však uvidíme, čo mi povie na poradni, ono aj tak mi tam dosť búši srdce od nervozity 😉

ivanka1987
6. nov 2012

ja dnes 165/100 a nikto nic tak to povazujem za normalne 😠

tinushka13
15. nov 2012

ahojte kočky.. prosím vás kde začína hranica vysokého krvného tlaku? Ja som v tomto total neznalec.. Ale môj tlak je 146/86 a Dr. je s tým v pohode.. nič žiadne tabletky.. nič také.. a dnes na poradni som mala prvý krát bielkoviny v moči 1+ ... ale on na to nič.. je to podľa vás ok? Opuchy mám cca posledných 5 dní.. a to teda výrazné hlavne pravá časť tela - noha a ruka.. 😅

veriiii
15. nov 2012

@tinushka13 no podla mna to nie je O.K..vysoky tlak nad 140,bielkoviny a opuchy su znamkou preeklampsie, ktora sa moze vekmi rychlo rozvinut a je NEBEZPECNA.ja by som urcite necakala...

helka107
17. nov 2012

v tehotenstve je tlak nad 140 už rizikový, hned som dostala dopegyt 2x denne po nom mi klesne niekedy aj na 120....

cibco
26. nov 2012

ahojte...mam len dotaz...predpisal vam doktor ked ste mali vyssi tlak liek guajacuran?..uzivam uz magnezium 3X2 tbl denne a zda sami ze som v pohode....tlak som mala najvyssi 85/125...neviem ci je to kvoli veku mam 37rokov a som na rizokovom a som v 33tyzdni...

ankaevka
27. nov 2012

@cibco ahoj, mne stúpol tlak až posledné týždne a to ma vzali rovno do nemocky a tam mi už dávkovali lieky, ale toto som určite nebrala...ten guajacuran doktorka predpísala mojej dcére, pretože sa sťažovala na časté bolesti hlavy..brala ho možno tri štyri dni a viac som jej ho nedala..stratila som príbalový leták, neviem čo presne tam je napísané ale skús si nájsť cez google nejaké postrehy tehu žienok, ktorým to tiež lekár predpísal 😉

tessinka
31. dec 2012

Ahojte,aj ja sa pripájam: na vyšší tlak si treba dať pozor. Ja som tiež mala posledných 6 týždňov vyšší tlak, na poradni vždy okolo 140 ten prvý, ale len mi radili nejesť slané a piť opatrne - pritom kým som neotehotnela som mala problém s nízkym tlakom. Vraj som na poradni nikdy nemala bielkovinu v moči. Lenže raz som tak prišla z poradne domov, bolo to v 38 tt, v poradni všetko po starom, tlak okolo 140, a doma som si po dvoch hodinách v kľude namerala viackrát 160 -170/ 110, tak som zavolala rovno do pôrodnice, kde mi kázali prísť. Ešte tam som mala celý večer 160-150/105 a ešte aj bielkovinu v moči, takže mi potom začali dávať liek Dopegyt - a vraveli, že som ho mala začať brať už od začiatku zvýšeného tlaku - len mi ho nikto nepredpísal. Potom sa tlak znížil. Bola som tam dva dni na sledovaní a potom mi pôrod vyvolali, ale našťastie v poriadku, dcérka krásna a zdravá, len ja som dosť krvácala a po pôrode ešte pár dní trvalo, kým sa mi tlak dostal do normálu. Môj stav pred pôrodom zhodnotili ako preeklampsiu - takže sme mali šťastie, bola to ľahšia forma.

Takže vysoký tlak určite nie je v poriadku - ohrozuje hlavne dieťa, ale aj matku. Zaberá na to liek Dopegyt. Nemusíte ani cítiť, že máte tlak zvýšený - dajte na seba pozor. Horšie verzie sú eklampsia, hellp syndróm je asi najhorší a ohrozuje priamo na živote... Tak sa držte.

sona272
25. jan 2014

Ja som si doma meriavala mala som okolo 140/85 a hospitalizovali ma. Nasli mi stopy bielkovin v moci ale ze su v norme. Opuchy nemam a tlak mavam tu 130/85 alebo 130/90. Dali mi liek a infuzku a dovie do kedy budem na pozorovani. Som na konci 36 tyzdna.

naturiq
2. dec 2014

Prírodná podpora liečby hypertenzie môže byť pre niekoho aj jediná, čiže sa zaobídete bez liekov. Premiový čaj z mošových listov vám pomôže znížiť tlak.

Dakujem

kamanima
2. dec 2014

určite choď k lekárovi, vysoký TK nie je stranda. mne tlak vyletel na 190/140 a museli ma akútne sektovať v 36. tt. mali sme šťastie aj ja, aj malá, že to dobre dopadlo. bolo mi strašne zle, zvracala som ešte aj počas pôrodu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre