Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

gumimaci
14. jún 2011

@evka1984 na tie Igg ani nepozeraj, tie uz budes mat po cely zivot. dolezite je, ze nemas Iga a ci ma Igm klesajucu tendenciu. Igm na prvych testoch si mala ake? Lebo igm su hodnoty prebiehajucej infekcie, Iga akutnej.
Amnio sa robi od 15tt, mna na kontrolne testy poslala gyndoska lebo mam kocura 😝 vsetko bolo ok, Igg protilatky pozit, ostatne negat, na infekcnom a vyjadrili, ze sa nemam nicoho bat.

evka1984
14. jún 2011

ved to som si aj ja myslela, že ked nemám akútnu toxo tak je dobre. Ale ona vkuse mlela o tých druhých čo sú hraničné.
No kukám papiere a v prvom tehu som mala IgM 0,06 a teraz mám 0,08 - čiže stúpli. No a IgG mi klesajú v prvom teu som mala 2,7 a teraz mám 2,4. Ale to sú len výsledky od gynekologa čo mám k dispozícií. Z infekčného to nemám takto, lebo oni sami to zisťovali po telefone, a mali to napísané len na papieriku. 😖
Som našla na nete tabuľku s referenčnými hodnotami na IGM a IGG a podľa nich mám IgM negatívne a IgG v šedej zóne.

gumimaci
14. jún 2011

@evka1984 no vidis, nemas sa nicoho bat. budu stacit pravidelne uzv kontroly... ale vedia vyplasit, ze?

evka1984
14. jún 2011

@gumimaci no ja sa ešte neteším, uvidím čo mi povedia zajtra, ked uvidia tie prvé výsledky, že už vtedy som mala tam tie protilátky IgG. Dakujem ti veľmi pekne že si sa mi ozvala, zajtra ti dám sem určite vedieť čo mi povedali.
Prajem ti ešte pekný večer. 😉

gumimaci
14. jún 2011

@evka1984 urciet sa ozvi, ale verim, ze to bude ok. Pekny den 🙂

evka1984
15. jún 2011

@gumimaci No ahoj, tak že dnes mi dokina nepovedala nič lepšie ani toho viac.... nakoľko sa kukla na tie výsledky v prvom tehu, a kedže som tam mala IgG v šedej zóne aj teraz som to tak mala, tak nnajprv aj zaváhala ženetreba liečbu... ale potom si pozeral výsledky u nich, a tam síce mám v tele už protilátky IgG 198 (čo je dosť vraj podľa nej), ale IgM čo je prebiehajúca inf. je pozit.( táto sa však môže držať aj rok v tele po infekcii). To by nebolo až také hrozné, najhoršie je to že dôležitá hodnota avidity IgG je hraničná (33). Mala by byť vysoká aby som bola za vodou, to znamená žae som inf. prekonala dávno. Ale toto značí že to nebolo až tak dávno a nevedia určiť kedy presne. Takže riziko nadalej zostáva, odporúča mi nadalej odber plodovej vody aj atb brať. O mes. kontrola.
Na jednej strane povedala že je dobré ked mám vtele protiláky anemám akútnu toxo, ale tá avidita ju mátala že je hraničná. Takže kedže sa nevie kedy osm ju prekonala, budeme trpnuť nadalej či je bábo zdravé.

Napadlo kebyže sa nakazím tesne pred tehu, tak už by som dávno potratila nie? alebo by som možno ani neotehotnela. Už sa snažím utešovať hocičím stále dookola. šibne ma z toho. ☹

gumimaci
15. jún 2011

@evka1984 ahoj, podla mna ona sama nevie a radsej sa takto kryje... ved co keby nahodou. ale ak si mala uz pred rokom robene testy na toxo a mala si protilatky tak si jju uz davno prekonala. Akutna infekcia trva mozno 2 tyzne a igm klesa naozaj velmi dlho. Ja viem , ze to je tazke ale babu neprospieva ak sa budes stresovat. Ak ta to upokoji chod na amnio a tam to zistia 100%.
Skus napisat sem http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/7/porad... ten gyndos je aj infektolog... su tam aj podobne otazky, dost som tam od neho pocitala... opis mu tie starsie vysledky a hodnoty teraz... odpoveda tak do tyzdna...

evka1984
15. jún 2011

@gumimaci dakujem idem tam skúsiť napísať. 😉

sirinka
15. jún 2011

@evka1984 Na presné určenie fázy infekcie sa v posledných rokoch využíva aj stanovenie avidity protilátok IgG. Avidita vyjadruje pevnosť väzby medzi antigénom a protilátkou. Protilátky, ktoré sa tvoria v prvých fázach infekcie sa neviažu k antigénu príliš pevne, ich avidita je nízka. V priebehu infekcie imunitná odpoveď vyzrieva a avidita protilátok narastá.

iga vymiznu po infekcii do 6 mesiacov, teda ked po nich nemas ani stopy, zrejme si tu infekciu uz prekonala davnejsie....nerob si starosti, babatko je a musi byt v poriadku.... 😉

evka1984
15. jún 2011

@sirinka ahoj, dakujem za povzbudivé slová 😉 to IgA viem aj ja že je akútna toxo a tú mám negat. Takže v tomto smere som spokojná, len doktorku trápi tá hraničná avidita čo je hodnota 33. Až od 35 je avidita vysoká a tá značí že to bolo prekonané dávno. Hraničná čo mám ja hovorí o tom že bola prekonaná nedávno, ale nevedia stanoviť kedy nedávno. či ešte pred prvým tehu, počas tehu. A aj tak si myslia že je tam riziko poškodenia bábatka, lebo aj ked mám v tele protilátky, tak ostatné veci nie sú "čisté". IgM mám napr. stále pozit.
Atb beriem aj nadalej ale tomu odberu plodovej vody sa chcem vyhnúť. Uvidíme ako to dopadne celé.

lianee
16. jún 2011

@sirinka dakujem pekne za odpoved a povzbudenie,dufam,že budem po tejto dalšiej liečbe už OK...pá

evka1984
17. jún 2011

Ahojte, ešte mám jednu otázočku. Neviete náhodu čo znamená šedá zóna pri tých IgG protilátkach? a neviete že keby som toxo prekonala pred 6 mes. (teoreticky) tak malo by to vplyv ešte aj teraz na bábo? myslím že ked nie je telo ešte čisté od infekcie (aj napriek protilátkam v tele) či to zostatkové môže ublížiť bábu?

Inak v stredu idem znova konzultovať k dokt. výsledky, lebo som z toho chorá, a napadli maveci ktoré by som sa ešte chcela opýtať.

mirinka9
24. jún 2011

ahojte.. ja tiez beriem ATB na toxo, som v 26 tt a vyzera, ze je vsetko ok.. len teraz neviem, co bude po porode, kedze lieky mam brat do porodu a pocas kojenia sa nesmu brat... budem moct potom kojit normalne?

alenka600
24. jún 2011

Ahojte, mozem sa prosim nieco opytat? Zijem v zahranici, tak sa len ucim co a ako tu funguje. Dnes som si bola vyzdvihnut vysledky krvnych testov a vyslo mi, ze nemam protilatky na toxoplazmozu. Nechcem vyzerat ako hlupak, vsade sa stretavam ale skor s info, ked ju ma niekto prekonanu, resp. akutnu, ale co znamena, ked ....volne prelozene "absencia imunity, pacientka nie je chranena". Velmi pekne ´vam dakujem!

kutina
24. jún 2011

Ahojte maminy, som na koni po skoro 4-roch rokoch, ako vidím stále funguje. Počas celého materstva študujem všetko možné pre zdravie a výchovu dieťaťa. Založila som s kamoškami aj materské centrum, kde sa venujeme (teraz už popri zamestnaní ) deťúrencom a tehulkám no postupne prichádzam na to, že je treba sa venovať všetkým 🙂
Ak máte niečo rada poradím. Pošlite mi prosím však ak máte konkrétnu otázku do IP, tu nie je možné vkladať odkazy......
Teším sa 🙂
robím takú menšiu "vzburu" - resp. osvetu niečomu inému
ak Vás zaujíma alternatíva, pozitívne myslenie, spôsob výchovy na dohode a kopec iného veľmi rada sa podelím.
Papa

usiko
25. jún 2011

@alenka600 to neznamena nic..ani ja nemam a nemala som protilatky, znamena to akurat to, ze si ju v zivote este neprekonala, co je to najlepsie co moze byt...ja som pocas tehu vela o toxoplazme citala, volala som adi desiatim veterinarom a doktorom..tak od macky toxoplazmozu dostanes pomerne tazko, totiz, macky ked ju dostanu, tak su infekcne len cca 14 dni v zivote...potom, ako ju prekonaju, tak uz infekcne nie su....toxo maju v tele v latentnom stave, je to parazit......nebezpecna pre ludi je:

zem, kde macky kadia, lebo ak kadila chora macka na infekcnu toxo, tak spory, teda zoocyty toxy prezivaju v pozde veeelmi dlho, ak sa dostanu do traviaceho traktu cloveka, tak sa parazit pomnozi a ides....
- ked varievas doma maso, tak neochutnavaj nedovarene veci, ktore prisli do kontaktu s masom, ani maso same....ochutnaj, ak je uplne dovarene...totiz, 80 prcent nakaz toxy je prave takymto sposobom a zo zeleniny rastucej na zemi, teda salaty...veelmi dobre umyvaj zeleniny, teplou tecucou, az horucoui tecucou vodou.....

to ze nemas protilatky na toxo znamena, ze nemas v tele parazit toxoplazmy, co jue dobre, nemyslis? lebo ak ju raz dostanes, tak parazit ti uz v tele zapuzdreny ostane......takze ziadne strachy...ja som mackofil, takze pocas tehu som macky hladila v chirurg. rukaviciach, zelene vnate /petrzlen, pazitku/ som veeelmi dobre umyvala, az mocila vo vode niekoko hodin....a salaty tiez..nejedla som ziadne salaty zeleninove v restikach, alebo tam nevies, ako to umyvaju, nevies ci to nekrajaju na tej istej doske na ktorej surove maso a tak...a dalsia vec; toxoplazma sa nici mrazenim aspon 24 hodin, hlbokym zmrazenim...takze od masa, co bolo v mraziaku ti nehrozi nic...napr. aj preto sisa sklovska nema a nemala toxu a uz je aka stara..miluje macky a tatarsky biftek...ale macky maju veterinara a biftek je z masa, co bolo zmrazene....

gumimaci
25. jún 2011

@usiko ahoj, paci sa mi tvoj prispevok, a som rada, ze sa konecne ludia zacianju zaujimat o ozajstny povod toxo, lebo aj tu som sa stretla s nazormi, ze toxo siria najma macky. a pre tehule su strasiakom. Mne dokonca sestricka na infekcnom tvrdila, ze na macky sa nesmiem ani pozriet, ked som bola tehotna (pritom som mala podla testov protilatky)... a nakoniec z nej vyslo, ze nenavidi macky.Preto siri taketo sprostosti a strasi tehotne baby, ktore si myslia, ze ked sa to dozvedia u lekara, tak to musi byt pravda 😠 🙄

usiko
25. jún 2011

@gumimaci dik za uznanie...ono , pravdou je ze len 20 percent VSETKYCH nakazeni toxo je zp zvierata zijuceho, a v tom su macky, takze su tam aj psy, aj vtaky.....neviem, preco sa akurat mackam pripisuje tento bilag......

evangelion
25. jún 2011

Ahoj.ja so to tiez mala.No podla mna to nieje nic vazne.nebrala som nato ani lieky nic a maly sa narodil zdravy ako repa🙂 takze asi tak.ale ked ju naozaj mas tak by ti maly na infekcom predpisat lieky.neboj sa.

sirinka
25. jún 2011

@gumimaci
@usiko
@usiko mackam preto, lebo su jediny mozny siritel....pes sa toxo nakazi, ale uz ju dalej nesiri, jedine, ze by ste ho zjedli suroveho...
kdezto macka vylucuje ziveho parazita v stolici, takze kontaminuje zem.....v zemi takito parazit dokaze prezit az jeden rok...
ja mam kocura pocas vsetkych mojich tehu zil s nami, medzitym sme mali este jednu macicku, ta bohuzial zmizla, rypem sa v zemi v mojej zahradke a toxo mam tiez negativnu....

@alenka600 pri negativnej toxo ale davaj si pozor na nakazu, tak ako ti uz pisala usiko....lebo nie si chranena protilatkami...

alenka600
25. jún 2011

@sirinka, @usiko dakujem vam za odpovede- tak som si aj myslela logicky a dakujem, ze ste mi to potvrdili. Je to fakt zaujimave a na obranu maciek tiez musim povedat - od mojich 5tich rokov do 23 rokov sme mali doma stale macky a v ramci starostlivosti som im cistila ich WCko atd. A aha ho - je to taky " macaci strasiak "a ja napriek tomu nemam toxoplazmozu. Ale vzdy vzdy som si davala pozor na maso, v tomto som mozno az prilis puntickarska - ked krajam surove maso tak potom vsetko uplne tip top vyumyvam - linku, nozik, proste vsetko. Dakujem, budem si davat pozor! Ahojte

ivusiatko
30. jún 2011

Ahojte baby, som v 12 tyzdni a dnes som bola v poradni a z krvnym testov mi zistili ze mam zvysenu hodnotu IgG. Tak ma poslala na infeknce len tam maju do 4.7. dovolenku, a kedze v utorok sviatok tak az v stredu pojdem. Vycitala som ze teda mam protilatky v sebe, ale neviem o tom ze by som mala niekedy toxo. a ak som to spravne pochopila nemusim sa obavat ze by bolo daco moc zle s babom. No som zvedava co na tom infekcnom mi povedia ale dufam ze to bude ok.

ladybaby
30. jún 2011

@ivusiatko aku mas hodnotu lgG?

ivusiatko
1. júl 2011

keby som vedela :-/ to mi nepovedala, povedala mi ze je zvysena ale nie moc len ze je zvysena

romulik
1. júl 2011

ja mam doma kocura a po novom aj malu macicku.. a zatial som uplne v poriadku a to som v 26tt, a spavaju so mnou obidvoje. takze ako tu bolo opakovane povedane toxo nechytite iba od macky. ale aspon mi ubudla povinnosti cistit zachod 😉

ivusiatko
2. júl 2011

@ladybaby tak uz viem, v knizke mam napisane 51.

ivusiatko
2. júl 2011

@ladybaby tak uz viem, v knizke mam napisane 51.

mooira
3. júl 2011

@evka1984 hlavne sa nestresuj, podľa mňa nie je dôvod na paniku. nerozumiem tomuto postupu, keď lekári hneď strašia a odporúčajú potrat. mali by ti byť urobené kontrolné odbery s odstupom 2-3 týždňov, na základe ktorých bude interpretácia jednoznačnejšia. ale ak ti hneď nasadili antibiotiká, nie som si istá, či toto bude mať význam. ja som si týmto prešla v 12tt, keď mi zistili "akútnu fázu" toxoplazmózy na základe IGA pozitivity (2,49). IGM, IGG negatívne a avidita 38%. Kontrolný odber na infekčnom (po 2 týždňoch) som si musela vydupať sama, lebo tento výsledok sa im zdal jednoznačný a hneď mi chceli nasadiť antibiotiká. Výsledky kontrolného odberu boli podobné, IGA pozitívny, ale s klesajúcou tendenciou (1,34) IGM a IGG stále negatívne a avidita 31%. "pre istotu" mi bol nasadený Rovamycin na 3 týždne. Za nejaký týždeň mám ísť na ďalšie odbery, tak som veľmi zvedavá na výsledky a ich výklad, lebo o tom, čo mi bolo povedané nie som presvedčená. tebe držím palce, nech všetko dobre dopadne, ale ešte raz podľa toho, čo si napísala nie je dôvod na paniku, je to len problém nie najšťastnejšej interpretácie.

evka1984
4. júl 2011

@mooira ahoj dakujem za reakciu, no mne ani náhodou nechcela brať kontrolné testy, že to vraj nemá význam že to sa takto skoro neprejaví. Tak idem až v strede jula na odbery. Dovtedy ten rovamacyn mám brať a podla výsledkov sa uvidí či mi ho vysadia alebo nechajú. Len tiež mám z toho zlý pocit, že či to neublíži bábu.
Ako je možné že si mala aviditu 38 % ked si mala akútnu toxo.... vtedy by mala byť nízka pod 30 %. ja to mám už prekonané a mám jú stále hraničnú len 33%. Ak bude mať stupajúcu tendenciu tak je to dobré. Ja som konzultovala s 5 odborníkmi a každý mal na to iný názor. Tak som z toho tiež bola nešťastná, ale teraz som si povedala že kašlem na to, lebo aj tak nič nevyriešim, tak uvidím ako dopadnu testy.
Držím palce aj ja tebe, aby ti to dobre dopadlo. Akútna toxo nie je bohviečo ale antb. sa to dá vyriešiť a je najnebezpečnej. len v prvom trimesttri. A ty si už bola na konci tak verím že to dobre dopadne. A hlavne dávaj bacha na to čo ješ, a riadne si to umývaj,... ja teraz robím stále opatrenia, aj ked psov chytám a tak... máme doma totiž 2.

gabrielkaa
4. júl 2011

@evka1984 ahoj evi, ja som mala podobny problem ked mi brali kontrolne vysetrenia na toxu. vysla mi pozitivna hranica igg a igm som mala myslim negat, alebo hranicne a iga bolo negativne. ja uz si ani presne nespominam ako to bolo. samozrejme museli mi brat kontrolne testy a tam sa porovnalo ci igm rastie a nerastlo, takze sa zhodli na chronickej forme toxy. cize mam protilatky (aj keby som ich radsej teda nemala..ked som to citala ako to vlastne je..). ale ked som bola v situacii ako si ty, tak som este pred tym ako mi robili kontrolne odbery nevydrzala a volala jednemu doktorovi a ten mi povedal, ze sa nemam obavat, lebo ked zena dostane toxoplazmozu - teda ked je akutna forma toxy v provom semestri tak by som potratila, a kedze je vsetko v poriadku tak mam zrejme pozitivne len protilatky na toxu, ktore budu stale vyskakovat pri kazdom odbere. samozrejme ked mi prisli kontrolne vysledky uz bolo jasne, ze mam chronicku formu. brala som sice tabletky - atb mi predpisali, ale co uz. bala som sa ich nejest. clovek veri lekarom.
tak sa neboj a drzim ti palce.

juju81
25. júl 2011

ahojte! som velmi rada, ze som nasla tuto web stranku. zijem v japonsku a som v 12 tyzdni. v piatok mi nasli zvysenu hladinu toxoplazmozy (bolo tam napisane len cislo 320, neviem co to znamena) a odvtedy stresujem tak ako nikdy... ☹ cakam na dalsie vysledky, ci je to akutna infekcia, alebo uz prekonana... doktorka mi povedala, ze tu v japonsku je to velmi zriedkave a za 2-3 roky mala asi jednu pacientku, ktora to mala... strasne sa bojim a cely tyzden, co musim cakat na vysledky ide tak pomaly 😢
nemame doma ziadne zvieratko a maso nepapam, tak fakt neviem, kde by som to teraz chytila... je fakt pravdepodobnejsie, ze som to mala ked som bola mala, kedze som byvala na dedine. ale aj tak.... to ckanie je hrozneee.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre