Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

azanela
6. feb 2014

Ahojte vsetkym. Ked citam tuto diskusiu tuhne mi krv v zilach. Preto tu rozpoviem svoj pribeh. Som štvrtty x tehotna a mam uz tri krasne a zdrave deti. Pri treťom mi doktorka povedala, ze som prekonala toksoplazmozu, čo bolo v poriatku. Takže ženy a dievčata aano možte mať detičky aj ked ste uz mali toksoplazmozu. A dalsi mytus ano možete dostať toksoplazmozu aj opakovane, nie je pravda,že ak steju uz prekonali netyka sa vas. Parazit aj po prekonani sa stale nachadza vo vašom tele a može sa aktivovať pri narušenej imunite alebo pri neakom vyčerpani, alebo pri strese a tak sa znova aktivovať. Mne sa prave teraz v 11 t tehotenstva zistila akutna toksoplazmoza moje hodnoty su IgG 700 čo predstavuju protilatky a to druhe Img alebo Igm mam 4,56 čo je pozityvne na prebiehajucu tokso. Bola som aj na infektologii v ruzomberku a tam mi testy opakovali. Stale som dufala,že to je omyl, ale mam aj uzliny na krku.(Inak s tymi hrcami co mam na krku som uz chodila asi 3mesiace predtym po lekaroch, vybrala somaj 2 antibioty nastastie take co sa možu aj v tehu, vtedy som ani natušila, že som v tom, dokonca som bola aj na rengene. To všetko bolo na začiatku teho. )Tak to asi omyl nebude. Hned mi dala doktorka aj atb Rovamicin, ze kym budu vysledky aby sa to uz aj liecilo. Neviem ako inde ale u nas su testy v tehu na tokso automaticke robia ich kazdej a tusim aj viackrat a na vysledky sa caka 2-3 dni. Ja budem vediet opakovane vysledky zajtra takze budem Vas o vsetkom informovať. Tiez som sa naplakala a stale kropim klavesnicu. S toho čo som prečitala neviem ake ma šance moje babo na to aby sa narodilo zdrave. No dam vediet ako to všetko dopadne.

chokma
6. feb 2014

@azanela drzim ti palce, vyplav so seba stres a smutok a zodvihni hlavu a nastav sa na pozitivne myslenie. a znovu opakujem - su tu dievcata, ktore mali akutnu, brali antibiotika a narodili sa im zdrave deticky. vsetko ukaze cas. ty urob teraz vsetko, co je v tvojej moci - snaz sa byt co najviac v pohode a ver v dobre veci. mne na infekcnom povedali presne to iste, ze toxo nie je len raz v zivote a uz nikdy viac... to by som sa cudovala, keby som ja, co som od mala oblizovala dazdovky, umyvala hovienka psikom, mackam dostala toxo po prvykrat prave teraz... Davaj na seba pozor! Ten, kto to neprezil... ten strach sam na sebe, nevie, o com je rec a vzdy sa bude smiat nasej opatrnosti.

janka3233
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
azanela
8. feb 2014

Dakujem za povzbudenie chokma ajanka 3233. . Snazim sa to brat v pohode aj ked obcas si poplacem. Vcera som volala o vysledky do Ruzomberka. Doktorka co mi zdvihla mi nic nrchcela povedat , len to ze nie je rac o akutnej toksoplazmoze. Ale nevedela mi povedat ci ju mam, alebo nemam. Vraj v tehotnosti je to skreslujuce. No poobrde mi volala doktorka co ma vysetrovala a skoro mi povedala to iste, bola zlata venovala sa mi a ubezpecila ma,že antibiotika babu neuskodia tak že radsej sa 3tyzdne preliecit ako nieco zanedbat. Potom sa mam objrdnat na kontrolu. Cakam na vysledky a potom hybaj ku gynekologicke. Som zvedava co mi povie. Budem informovat.

chokma
8. feb 2014

@azanela neboj, tri odbery po sebe absolvujes, aby sa to vsetko potvrdilo, ze je to ok. 😉

azanela
5. mar 2014

Ahojte, tak dneska som bola po mesiaci na kontrole na infekćnom. Už som v 15 t t . Doktorka mi povedala, ˇe sa stáva v tehotenstve že vyskočia aj pozitívne výsledky ale nejedna sa o akútnu toxoplazmózu. Vraj sa nemam obávať. A ak som ju aj mala tak tesne pred otehotnením. Keby že to bolo na začiatku tak by som na90 percent potratila. No čo ak spadám do tej10 percentnej kategórie? Zase mi brali krv tak že potom uvidia či to klasá alebo je to stále také isté. Uvidíme o týždeň. Čas uteká a ja stále neviem či ju mám nemám alebo či som ju mala na začiatku tehotestva. Jednoznačnú odpoveď mi asi nikto nepovie. Doktorka vraví jedno a vysledky strašia.

zahumnie
4. apr 2014

@azanela Ahoj. Mne dnes volala gynekologička, že mám v pondelok urýchlene ísť na infekčné. Výsledky IgM - 0,930 IgG -160,0 IgA-1,10 KFR-1ku128 a Avivita 0,461 plačem a plačem a plačem....veľmi sa bojím som v 8tt

chokma
4. apr 2014

@zahumnie upokoj sa, na infekcnom ti spravia este min. 2 odbery, aby vedeli, v akom stadiu to je a keby aj v akutnom, daju antibiotika, aby toxo nepresla k malinkemu. Zistili ti to skoro, tak vedia skor zakrocit. Su tu na MK maminky, ktore vynosili zdrave deticky aj napriek toxo, boli liecene.

chokma
4. apr 2014

@azanela bola si uz na morfologickom sone?

zahumnie
4. apr 2014

@chokma ale mňa tak vyplašili, že som na dne ☹

chokma
4. apr 2014

@zahumnie ja som tiez bola... vyrev sa, nervy troska polavia. A potom hlavu hore!

azanela
7. apr 2014

zahumnie nemusiš sa plašiť tie igm nemáš vysoké´takže by to malo byť v poriadku. A ako ti napísali na infekčnom absolvujš ešte dva odbery a možno ešte tretí za tri mesiace. ja som už v 20 a bola som na 3d ultrazvuku v martine u doktora grochalu v centre femicare. je to sukromne tak sa tam plati prvy krát 50€ . no po tom sone som kludnejšia všetko vyzerá byť v poriadku. .tak sa neplaš ty maš menšie hodnoty ako ja, takže si myslím, že to bude len falošné. Keby si ju mala teraz akútnu, pravdepodobne by si už nebola tehotná. potratila by si. ja vás budem priabežne informovať ako to somnou dopadne až do konca. hlavu hore treba veriť v dobrý koniec.

cichlidka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vefi89
3. jún 2014

@cichlidka tu sa bude lepšie komunikovať, lebo vidím výsledky, takže nemusím len na slepo triafať a strašiť ťa 😀
takže napíšem ti normy: S IGA 0,7-4,0 , S IGM 0,4-2,3 S ALT 0,2-0,6
takže podľa toho, nemáš niečo v poriadku s humorálnou imunitou- t.j. s tvorbou protilátok

cichlidka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vefi89
3. jún 2014

@cichlidka no nepoviem ti ani ja. máš poruchu tvorby protilátok, keďže máš hodnoty vyššie (a tu sa idem len domnievať, možno to tak vôbec nebude) tak tvoje telo prehnane reaguje, čo môže spôsobovať aj alaergia napr, alebo celkovo máš na prd imunitu. teraz ti budú robiť podrobnejšie testy, kde ešte len prídu na to, PREČO sa to vôbec v tvojom tele deje. samozrejme alergia sa potlačiť liekmi dá, už ako to je s imunitou asi dobre vieš 🙂

cichlidka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katuskak2
16. jún 2014

Ahojte chcem sa opytat v 16 tyzdni mi brali krv a vysli mi vysledky na Igg 468 pozitivne a Igm 0,34 negativne moja Dr. mi len povedala, ze som to musela prekonat niekedy pred tehotenstvom a mam byt v pohode ze babatku nic nehrozi a ze v 24 tyzdni zopakujeme odbery ci to klesa a nikde viac ma neposlala a ani mi nic nenasadila je to v poriadku :(

vefi89
16. jún 2014

@katuskak2 áno, je to v poriadku. máš vysoké protilátky, čiže prekonané to bude. kontrolný odber je len na potvrdenie

katuskak2
17. jún 2014

dakujem uz som kludnejsia, ale to Iga som nikde nenasla ...

vefi89
17. jún 2014

@katuskak2 tu máš podstatné to igm - aby bolo nízke, a igg aby bolo vysoké- t.z., že je prekonaná 😉

katuskak2
18. jún 2014

dakujem za odpoved 🙂

croasant1
15. júl 2014

Ahojte, manzelka je v 10tt a ma vysledky IgM=1.341 - pozitivne ; IgA=0.709 - negativne, IgG=149.489 - positivne.
Ako som sa docital tak IgM a IgA hovoria o akutnej toxoplazmoze. Nerozumiem preco je teda jedno pozitivne a nedno negativne. IgA by sa malo vytratit v priebehu 3 mesiacov, znemena to teda ze mala toxoplazmozu niekedy v poslednych troch mesiacoch? Lenze IgG sa mi zda pomerne male oproti ostatnym vo fore, tak myslim ze to mohlo byt aj davno prekonane. Pripadaju mi tie vysledky protirecive. Da sa z tychto hodnot odhadnut kedy ju asi prekonala??? Velmi Vas prosim, viete mi to niekto vysvetlit?

evuliceeek
15. júl 2014

ja som mala podobný problém, toxo som prekonala tesne pred tehotenstvom, hodnoty mi neklesli doteraz, niektorý ľudia majú IgM už potom vysoké celý život, bola som v tehotenstve na veľa odberov krvi, sledovali ma lebo nevedeli kedy som to chytila lebo som mala už protilátky ale súčasne som bola aj pozitívna a som aj doteraz, robili mi častejšie ultrazvuku - morfológiu a po narodení malého absolvoval veľa vyšetrení a aj tri kontrolné odbery do pol roka, je to ok chválabahu.........

evuliceeek
15. júl 2014

@evuliceeek v prvom krvnom rozbore v tehotenstve je aj kolonka toxo, ak sa tam píše pozitívna ako u mňa a je tam aj niečo také, že infekcia staršia ako 3-4 mesiace je to ok 🙂 buďte pokojní

vefi89
15. júl 2014

@croasant1 však iga má nízke, igm stúpa po dobu asi piatich mesiacov, takže by som to tiež odhadovala na dáke 2-3 mesiace. igm ešte isto vystúpa

croasant1
15. júl 2014

@vefi89 To je asi dobre ze to bolo az pred 2-3 mesiacmi dozadu, ze? Nevadi to babu ze to IgM este stupne? Mam sa strachovat?

croasant1
15. júl 2014

Kedy je toxoplazmoza nebezpecna: Ked je akutna pocas tehotenstva? Alebo aj taka "doznievajuca" je nebezpecna? IgA vymiznu do troch mesiacov, co to znamena: ze IgA=0 alebo IgA je negativne (lebo aj 0.7 je negativne ale nevymizlo). Ako dlho trva toxoplazmoza? Ze IgA vymiznu po 3 mesiacoch, to je od vzniku toxoplazmozi, alebo od jej "vyliecenia"? Mam vela otazok, no ak by mi niekto vedel odpovedat bol by som velmi vdacny.

croasant1
15. júl 2014

Este je tu jedna vec ktorej nerozumiem: Ked IgM znamena akutnu toxoplazmozu a IgM sa vytrati az po 9 mesiacoch (alebo aj neskor), znamena to ze aj akutna faza toxoplazmozi trva 9 mesiacov? Stale nad tym musim premyslat. Prosim poradte mi.

elena123456
15. júl 2014

@croasant1 len nahodou som si pozerala toto forum tak mozno nieco k tomu IgM, hovorim z vlastnej skusenosti na toxo som sa liecila 4 roky bola to strata casu a po tejto dobe som nakoniec otehotnela a mam maleho chlapceka napriek tomu, ze mam stale vysoke hodnoty IgM, aspon co ja viem IgA hovori o prave prebiehajucej toxo, IgM o chronickej faze, u mna dokonca hodnoty po kazdom zdlhavom antibiotickom prelieceni stupali az nakoniec doktori usudili, ze to nema vyznam, nasadili mi antibiotika - pre istotu aj v tehotenstve ale aj tak nemali ucinok, zle by bolo ak by ste mali IgA pozitivne, IgM moze ale nemusi klesnut takze manzelka mohla mat tu toxo aj ovela skor a tym padom to nemusi ohrozit babatko, pocula som o mnozstve zien, ktore mali zdrave babatka aj ked prekonali toxo, drzim palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre