Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

kasis
16. okt 2008

Ahojte, tak dnes som bola po vysledky a mala som len protilatky IgG, cize, prekonana a mam protilatky, nehrozi nic babu, akurat mam prist este na testy ku koncu tehu.Vraj moze babo zdedit protilatky po mne, ale nie je to iste. No som kludnejsia 🙂

tehula
16. jan 2009

ahojte, testy na toxo som vyslovene hned na zaciatku tehu ziadala, lebo rodicia maju macky z ulice, ale najma nie je to predsa choroba len z maciek.
Na vysledky sa caka okolo 4-5tt, lebo to posielaju do speci labakov.
Kazdu poradnu som sa ale informovala, ci uz vysledky prisli, ze uz je to po termine. Doki povedal, ze im ziadne vysledky nedosli. Zohnala som kontakty na tie labaky vsemozne, tak nakoniec to uzavrali, ze bud v nemocnici nevypisali do ziadanky toxo, hoci som to vyslovene ziadala, alebo to v nemocnicnych labakoch pohnojili a vzorku na toxo do tych dalsich labakov neposlali..............som mierne napalena, lebo som sa nakoniec musela znova objednat na krv a zas budem cakat minimalne tych 4-5tt, kym sa k nejakym vysledkom konecne dopracujem 🙄

gabrielkaa
15. feb 2009

ahojte, s tym cakanim na vysledky to poznam. mne tiez na zaciatku tehu zistili zvysene hodnoty IgG a hranicne IgA tak nejak, a brali mi opakovane vysledky, ktore vysli tak isto, cize diagnozu uzavreli ako latentna forma chronickej toxoplazmozy - ak si to spravne pamatam. teda nemalo by to sposobit sarapaty. potom mi dalsie kontrolne vysledky brali na konci tehu. a teraz ked sa malicka narodila tak to brali aj jej, len krvicku jej zobrali niekedy okolo 10.1 a doteraz nemam vyslekdy. predpokladam, ze to bude OK. mala by mat take hodnoty ako ja, a to by nasvedcovalo o nejakych tych protilatkach. dufam, ze sa coskoro dozviem, ze to je v poriadku.

cetera
16. feb 2009

Mozete mi povedat kedy sa vlastne robi ta toxoplazmoza a ci o nu musim poziadat sama ale je to automaticky?

cetera
16. feb 2009

A prejavi sa nejako ak ju mam a ako?

gabrielkaa
16. feb 2009

ahoj Cetera, mne toxoplazmozu brali bez poziadania a mam taky dojem, ze patri v sucasnosti medzi povinne odbery na zaciatku tehu. ale opytaj sa pre istotu svojho doktora. mne to brali spolu s ostatnymi vzorkami na HIV, zltacku a ostatne pliagy. toxoplazmoza j zakerna v tom, ze nemusi mat ziadny viditelny priebeh, teda je bez nejakych symptomov. maximalne sa moze prejavit ako slabucka chripka, ktoru si ani nikto nevsimne v tejto dobe. pre cloveka neni nebezpecna, lebo dospely organizmus si s nou vie poradit sam, len pre babatko v prvom trimestri to byva nebezpecne a vacsinou sa to konci potratom - teda pri aktutnej faze toxy - teda ak si ju prave dostala v tomto obdobi.

caruzo19
16. feb 2009

cetera,ako pise gabrielkaa,patri to medzi povinne odbery,robi sa to hned na prvych odberoch,spolu s hepatitidou,krvnym obrazom atd
toxo sa prejavi ako chripka(ak vobec),ale so zdurenymi uzlinami.telo si snou hravo poradi,kopec ludi nanu ma protilatky,ani o tom nevedia.nebezpecna je len akutna faza v tehotenstve,aj to na zaciatku.ak by ti nasli protilatky,je to dobre,uz si ju prekonala,teda pre dieta nepredstavuje hrozbu,ak nie,davaj pozor na dostatocne tepelne spracovanie masa a dokladne umyvanie ovocia a zeleniny,pripadne sa vyhybaj cisteniu zachoda maciek,ktore chodia aj von a tam si mozu cokolvek ulovit(pokial uz neprekonali toxo,macky su prenasaci tiez len kym u nich prebieha nakaza a potom uz su imunne)

cetera
16. feb 2009

dakujem vam, ja som v 9tt, teda vo stvrtok v 10tt a idem k dr. na kontrolu po 2 krat. Zatial mi nic nerobili, tak neviem. A vam to robili v ktorom tyzdni?

cetera
16. feb 2009

Moze prebehnut toxa tym ze je niekto akoze nachladený a citi taku hrcku v krku? Ale teplota ziadna trva to asi 5 dni a potom nic?

gabrielkaa
16. feb 2009

mne robili odbery v 9 tt, ale niekomu prve odbery robia v 12 tt + prve sono tiez - vlastne ked sa ukaze "akcia". je to individualne, kadzopadne by ti to mali spravit v I. trimestri. takze ak mas kontrolu v 10 tt, tak si myslim, ze ti to spravia. tazko povedat ci toto su alebo nie su priznaky, ale zbytocne sa nestresuj, hovorim ti to z vlastnej skusenosti, mysli pozitivne a hlavne bud v klude, vsetky tieto faktory pozitivne - alebo negativne vplyvaju na priebeh tehu - najme na zaciatku. to ze su v okoli macky alebo, ze vy mate macky nic neznamena. nemusis to chytit. aj nasi mali macku z ulicke, ktoru si "prisvojili" a ta to urcite mala, len ten prenos na cloveka je komlikovany. je tam urcite riziko, ale nie velke, to by si musela prist do styku z jej trusom, resp. ak vam chodi na "zachod" do zahradky a potom tu zeleninku nedobre umyjete tak tam je tiez riziko. ale teraz je zima takze zelenina zo zahradky nehrozi, tak neboj. davaj si pozor a maso ako napisala caruzo,musi byt dobre uvarene a takisto pozor na susi - ak to jedavas 🙂 nemozes surove maso ani ryby. a papaj kyselinu listovu, teraz je to dolezite. este raz pozitivne mysli. 😉

cetera
16. feb 2009

Da sa ta kyselina kupit v lekarni v tabletach?

caruzo19
16. feb 2009

ano,kupis v lekarni,bezne sa to predava
toxo sa neprejavuje ako si pisala,neboj,ak si ju nedostala doteraz,tak ak doma neprichylis nejake maciatko z ulice,tazko to chytis.a ak si to uz mala,tak to nieje nebezpecne pre babo.hlavne sa nestresuj

simib
18. feb 2009

Ahojte.Ja som mala toxoplazmózu,keď som čakala dcérku,ale všetko dobre dopadlo,lebo moje telo si vytvorilo samo protilátky.Ževraj kôli tomu,že ako decko som brala často antibiotiká a ostali mi doteraz.

bibi78
2. mar 2009

Simid, tak to je neuveritelne, ze Ti to tak uzasne dopadlo. 😵 A v ktorom mesiaci Ti to zistili? Ja mam prave teraz priznaky takej mensej chripky, ako pisala cetera, dost silne nachladnutie a bolest v hrdle a dnes mi doktor povedal, ze to moze byt toxo alebo citomegalovirus, na ktore ja nemam protilatky. Tak sa teraz stresujem, zajtra mam ist na odber krvi a ak to bude pozitivne, asi sa zblaznim. Prave som prekonala dost tazky 1. trimester a ked som sa uz isla zacat tesit, tak teraz toto... Asi nezvladam stresove situacie... 😢

simib
2. mar 2009

Mne to zistili v 2 mesiaci.Keď som čakala prvé(ktoré zomrelo v 8 mes.)tak som to už mala ale doktor mi to nepovedal a keď som čakala už Simonku tak nový doktor pozrel kartu a povedal že prečo ma vtedy neposlali na infekčné a ja som mu povedala,že to počujem prvý krát,že také niečo mám.A to bolo cca v 2 mesiaci.Doktori sú niektorý divný 😠 😠 😠 Ale ten druhý doktor bol už super,len ten prvý,ktorý mi to nepovedal bol blbec,veď preto to bábo tak dopadlo. ☹

bibi78
2. mar 2009

Kazdopadne, cetera, daj si urobit krvny test!

simona1906
3. mar 2009

Danka, super clanok. Nieco podobne sa stalo aj mne, ked som si bola pre vysledky krvi na toxo v 14tt sestricka mi oznamila ze mam toxoplazmozu. 4 dni som sa pre to stresovala /zbytocne/ a vypisovala kde-komu o radu. Az jedna doktorka mi emailom odpovedala ze ide o protilatky /IgG pozitivne/ a ze sa nejedna o akutnu toxo /IgM negativne/. Najhorsie vsak na tom bolo, ze ani moja gynekologicka mi k tomu nepovedala ani pol slova, len ma poslala na infekcne co teraz musim absolvovat kazdy mesiac ako prevenciu /len aby som tam nechytila este nieco horsie na tom infekcnom... ☹ /

sandrushka123
8. mar 2009

Ahojte. Neviete mi niekto poradit: v detstve som prekonala toxoplazmozu,ale zistili mi to az potom, takze sa to vlastne nijako neliecilo. Prejavilo sa mi to malou uzlinkou za uchom.Mam ju este aj dnes.Lekarka mi vtedy povedala ze ked budem chciet otehotniet tak to mam predtym povedat lekarovi. Kupila som si psika a mama mi stale hovori ze to nie je dobre, ze by som ho mala dat prec. Tak ja neviem co je na tom pravdy, ci to az tak velmi vadi.Dakujem za vsetky odpovede

danka5
9. mar 2009

prečítaj si tento článok - podľa neho je obava báť sa nákazy od psíka neopodstatnená.

http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

ranul
16. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

zelinka_v
20. apr 2009

ahojte baby, ja prave cakam na vysledky. nasla som si dve zvecsene uzlinky v oblasti slabin. asi tyzden som mala teplotu zvysenu na 37,3. inak mi nic nebolo citila som sa skvele, plna energie. dost som sa zlakla tak som isla za gynekologickou a ta mi povedala ze to mam z antikoncepcie a ze ju mam vysadit.
mne sa to nejak nepozdavalo tak som zasla za svojou obvodnou a ta mi okamzite dala spravit testy na toxoplazmozu a toxokarozu.
ak sa to potvrdi tak sa svojej gynekologicke pojdem velmi pekne podakovat. ak by som ju posluchla a vysadila antiku tak som sa mohla dostat do peknych sr......

to.beruska
26. apr 2009

Ajojte!mozem sa spytat,rozumiete niekto tymto veciam.doktrorka ma poslala na infekcne.robila testy na toxoplazmu
Toxoplazma IqG 194IU/ml pozitivny
IqM-negativny
IqA-negativny
KFR.1:16
Zistene protilatky su anamnestick,svedcia o neaktivnej toxoplazmovej infekcii
Mam sa toho vsetkeho obavat ci ani moc nie.Pondelokidem na infekcne

zelinka_v
29. apr 2009

to.beruska treba sa spytat doktorky. netreba sa hambit ani obavat otvorit usta. mas na to pravo a je to jej povinnost informovat ta o tvojom stave a o dalsej liecbe.

ja som nastasitie negativna.....

to.beruska
3. máj 2009

no na tom infekcnom by to malo byt fajn.Toxo by mala byt uz predtym davnejsie tak by to malo byt vsetko v pohode.brali mi este pre istotu krv ale ze nemam sa obavat

flyangel
3. máj 2009

jasne baby toxoplazmozu mozete chytit od akehokolvek infikovaneho zvierata-macka,pes...atd..je to infekcne ochorenie a treba to liecit a mat pod kontrolou lebo moze to mat nasledky na plod...napr nevivinute oci a ine...ale to pri zanedbanej chorobe...drzim palce a nebojte sa ak sa liecite budete mat zdrave mimko drzim palce.

macilaci
25. máj 2009

ahoj baby aj ja podávam svoje skúsenosti s toxom. mne vyšli testy pozitívne a na infekčnom mi povedali, že áno prekonala som toxoplazmózu pred tehom, ale počas tehotenstva treba ešte urobiť nové testy, lebo počas teho sa môže vírus znovu aktivovať a vtedy to treba liečiť, dnes som bola na testoch zase, o dva týždne sú výsledky a potom ked nič tak ešte o 2-3 mesiace znova na krv. Takže ja teraz čakám.
je to veľmi zákerný vírus, kedže sa veľmi podobá chrípke, nevieš kedy si ho prekonala. Ja veľmi milujem zvieratá mám ich aj doma, sú pravidelne odčervované, očkované a aj tak ma to chytilo, no čo už, taraz to už nezmením a aby som sa znervóznovala počas celého tehotenstva to podľa mna neprospieva už vôbec.

to.beruska
25. máj 2009

no tak my mame vysledky je to ok.je to uz davno prekonane je vela protilatok tak sa nemame coho obavat 🙂

nicety
3. jún 2009

Ahojte, dnes som bola na beznom vysetreni a v krvi mi zistili hodnotu toxoplazmózy IgG 55,25IU/m2, viete niekto, co to znamena?? dakujem

janulla35
17. jún 2009

aj som dnes bola pre vysledky, a vyšli mi pozitivne na toxoplazmozu, doktor ma ubespečil že som to musela prekonať už davnejšie, ze nie teraz v tehotenstve.mala niektora take vysledky, nieje to aj tak nebezpečne pre dieťa?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre