Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

zabka4
20. nov 2009

brisilda, mne tiez nerobili testy na toxo...dva tyzdne mam doma male maciatko ktore chuda mrzlo vonku, nema ani tri mesiace. bala som sa lebo s tou toxopl. vsetci strasia...a ked som sa pytala sestricky ci mi tie testy robili na zaciatku povedala ze uz tehotnym to nerobia iba pred tehotenstvom.ale ze ked mi doteraz neodisiel plod tak ju nemam...a povedala som jej ze mam macku len dva tyzdne a vravela ze mam dat jej urobit testy.a tak som dnes bola u veterinara lebo mala isla na ockovanie a povedal mi ze sa nemam coho bat, ze mala macka ju mat este nemoze. je iba v byte, mysi nelovi, iba ak plysove 🙂 a dodal ze sak mne mali robit testy na gynde a tak som mu povedala ze mi povedali aby som si dala vysetrit macku.jak u debilkov na dvorku, fakt. ale neskor si chcem dat zistit ci som ju uz prekonala ak hej, tak sa nemam coho bat. ale ak ta mozem ukludnit, tak toxo sa da dostat aj zjedenim zeleniny nie tepelne upravenej napr. mrkva, redkvicka, lebo macky to iba prenasaju. ale ked sa vykadia do hliny kde je zelenina a poriadne si ju neupravis mozes sa nakazit toxo vlastne hocikde. a veterinar mi aj vravel ze mi odporuca pri vychove malej mat v byte zviera. dieta potom ziska vacsiu imunitu, prehnana hygiena skodi viac ako neumyte ruky.ved sa pozri na to ako zili nasi rodicia. pri sliepkach, kozach, kravach, zajacoch a aj stari ludia a dozivaju sa viac ako tato generacia.ja mam chronicky egzem, som alergicka na roztoče, prach, perie a chem. pripravky.a uz devät rokov mame psika ked sme ho dostali tak som asi mesiac bola vyhadzana po rukach egzemom a potom mi to ustupovalo. dovtedy ked som sa chytila nejakeho zvieratka, mala som hned egzem a pri nasom havovi som ozdravela. telo bolo v styku s roztocmi a bolo nutene vytvarat si ochranu a mojej mamine vdaka tomu zmyzla astma. vrati sa jej sem tam a to iba vtedy ak nahodou city ostru vonu. takze sme dali zbohom roztocom. 😉

vejula
20. nov 2009

Brisilda. No my máme tiež psíka a tiež vonku všeličo oňucháva aj hovienka cudzie občas oňuchá. No to sa nedá ustriehnuť uplne na 100% Ale myslím že nemá zmysle sa stále stresovať, že čo ak to hovienko čo ovonal bolo ifikované a teraz mi pchá nufáčik kade tade. Proste človek keby chcel všetko ustriehnuť zbázni sa. Celý život je o šťastí, a celý život sa môže niečo stať. Si predstav ked budeš mať maličké a začne ti chodiť. Môže si nešťastne buchnuť spadnuť, a s do hovienka skočí alebo všeeeličo. To neustriehneš všetko aj ked budeš neviem ako starostlivá mamička. Tiiež sa bojím, ale nič netreba prehánať. Bábetku to nerobí dobre ked si tak moc ustráchaná. Skús dôverovať. Ja mám krsnú ktorá je tak ustráchaná že deti stále prehnane babuší aby nenachladli, zakaždým ked prídu z vonku tak sa musia sprchovať. Ked prídeme z vlaku tak si ani sadnuť nemôžeme lebo všetky veci su z vlaku špinavé tak hned unavení po ceste do sprchy. Je to super žena mám ju rada, ale toto čo robí nieje dobré. Decká potom nemajú dobru imunitu a su stále choré. Ja ked som bola malá tak mi mamina vyberala špinavé kamienky z úst, čo som všetko pchala do úst. No a tiež mohli byť ocikané psíkom alebo ja neviem čo. A som tu živá a zdravá. Netreba sa tak spoliehať na vlastné sily ale viac veriť. Brisilda, viem že sa bojíš, ja tiež. Ale skús navštevovať aj iné témy ako len toxoplazmóza a všelijaké iné negatívne veci. Lebo väčšinou ťa vidím len v takých témach. Teš sa a žiadne strachy. Bábo je silnejšie ako si myslíš, a prestan sa stále báť a začni sa poriadne tešiť

brisilda
21. nov 2009

vejula no bat sa nebojim su to skor obavy a pytam sa preventivne 😉 dobre poznam kam vsade deti pchaju ruky 😀 mam doma uz jedno sidlo ktore malo tu cest sa stretnut aj so psim vykalom 😀 a macky nahanal uz ako 2 rocne babo a tahal ich za chvost mne je len divne preco take vysetrenia niekde robia a niekde nie ved vsetke zijeme predsa na slovensku 😀 v decembri idem konecne na 4D tak sa uz tesim ako uvidim mrnuska 😉
kocky a dik za vas nazor 😀

vejula
21. nov 2009

Brisilda,ale ja som z tvojich príspevkov pochopila že už ti raz na toxo testy robili 😨 Neviem či saom ťa zle pochopila ale si písala že prvé testy na toxo si mala ukážkové.... No mne na začiatku tiež robili testy na toxo ale to sa robí len na začiatku a potom už nie. Neviem o nejakej ordináci kde by tieto testy opakovali a na lystériu nerobia vôbec nikde. Vieš lebo v podstate keby si si chcela byť stále istá to by tio museli brať krv každý týžden lebo za týžden teoreticky kludne niečo schytať môžeš. No neviem možno som ťa len zle pochopila, ak ti tie testy nerobili vôbec tak sa ich dožaduj, to je jasné, len som to proste pochopila tak že už ti jedny testy ma toxo robili.... A nehnevaj sa ja nič v zlom, viem čo to je som tiež taká ustráchaná jak ty, a práve preto tak ako sa snažím samú seba vnútorne presviedčať, že na všetko nedohliadnem tak som ti to chcela poradiť, lebo je to na cvokhaus všetko...

brisilda
21. nov 2009

vejula mne robili odber v 10tt ale nie na toxo. tie boli vraj ukazkove na listeriu som si davala robit na vlasnu ziadost mala som priserne krce v bruchu ktore mi zacali po navrate s dovolenky 😒 a k tomu moje celodenne nevolnosti aj o 22:00 hod. tak pre istotu som si dala spravit testy no po pravde bola som pokojna nieco vomne mi nasepkavalo, ze je to OK ale istota pol zivota 😀 na toxoplazmu mi testy nerobili no v casopisoch ktore sa mi dostavaju do ruk sa pise, ze medzi 16 az 20 tt sa robia odbery aj na toxo a preto som sa to na poradni ked mi brala krv opytala ci je to pravda a jej odpoved ma dost zarazila.No clanky o toxoplazme ktore sa daju najst na nete rasej ani necitam 😉

vejula
21. nov 2009

brisilda, no me robili odber v 12 tt myslím že tak robia všetkým, a boli to testa ked sa zisťovalo aj HIV a ešte nejaké vírusy. Tebe nerobili testy ani na HIV????? A takéto veci?

roxi
21. nov 2009

testy na toxo sa robia každý trimester, aspoň môj lekár mi to vravel, pred prvým tehotenstvom sme dávali vyšetrovať mačky, veterinár sa dosť čudoval, lebo je veľmi nepravdepodovné infikovať sa od mačky, skôr sa nakazíte z nedostatočne tepelne spracovaného mäsa alebo zle umytej zeleniny, keď bol krv miciniek manžel zaniesť do výskumného ústavu, tiež sa čudovali, že sme si dali tú námahu robiť vyšetrenia mačkám, ale chceli sme mať istotu, obe boli zdravé, potom som to už nejak nepreháňala a počas prvého tehu som dokonca doma prichýlila aj 2 túlavé micinky a keď už bola malá tak sme na prechádzke našli tiež jednu vyhodenú chuderku tak prechodne bola u nás a žiadne choroby sme ani ja ani malá nenachytali, dokonca som ani nikdy v živote toxo neprekonala, čo je zvláštne, lebo som s mačkami (aj túlavými) v kontakte celý život, takže asi je naozaj veľmi zriedkavé nakaziť sa od nich, troška to asi poniektorý preháňajú a len robia micinám zlé meno,
- a je len dobré, keď bábo vyrastá so zvieratami, malá okrem pár nachladnutí nebola vôbec chorá a medzi jej prvú tuhú stravu patrila aj mačacia konzerva - neustrážili sme 😀 , keď som to hovorila doktorke, tak sa len zasmiala, že si malá buduje imunitu a spýtala sa, či jej chutila 😀 , veď kedysi, keĎ deti vyrastali na dvore, tak ochutnali všeličo a prežili 😉

vejula
21. nov 2009

čavi roxi, no my máme tiež psíka čo som našla a sme si osvojili. No a budeme bývať aj s maličkým v jednoizbovom byte.... Ale čo už ja sa psíka vzdať nehodlám, je už členom rodiny a je steašne dobrý, neviem si predstaviť že by dokázal zautočiť na človeka. Samozrejme že agresívneho psa by som pri maličkom nezniesla... A tiež som počula že je dobré ked dieťatko vyrastá v prítomnosti zvieratka, že potom nemá žiadne alergie a tak. No a myslím že si aj od malička vytvára vzťah ku zvieratkám a taký človek nedokáže byť zlý. Psíčka sme zaočkovali odčervili takže viac už spraviť nemôžem. Inač tiež som toxo nikdy neprekonala a to som bývala u starkej na dedine, v každodennom kontakte s rôznymi zvieratami, mali sme psíka mačky ovečky sliepky, zajačiky, všetko možné. Je to asi všetko o náhode 😉 Atreba dôverovať viac. No tak nám ani nič iné nezostáva ak sa nechceme zošalieť.

roxi
23. nov 2009

vejula - super, že ste si ho vzali, nechápem ľudí, čo vyhodia zvieratá len tak na ulicu a máš pravdu, pre deti je len dobré vyrastať so zvieratami, ja som bývala v dome a mali sme tiež pekný zverinec, teraz sme síce v byte, ale máme aspoň tie micinky a andulky, malá ich zbožňuje a vôbec nemá strach zo žiadnych zvierat, pokiaľ sú zvieratká očkované a odčervené nemalo by bábo nachytať žiadne choroby, v byte tie očkovania sú potrebné, lebo predsa len sú tie zvieratká v bližšom kontakte s bábätkom,

cigaretka5
14. dec 2009

kocky dokina mi potvrdila 8 tyzden tehu a doma mame uzasneho maleho polrconeho kocurika . CO teraz? vsetci strasia s toxo a pod ale na nete pisu ze ak je domovy a veterinar urci ze je zrdavy- robili mu vysetrenia a je OK- tak by nemal byt problem. POradte co teraz? dat ho prec alebo si ho nechat. Zachodik cisti uz mesiac manzel ja sa snazim umyvat sa vzdy ked ho pustim, ale aj tak mam strach ................

bobooo
14. dec 2009

cigaretka neboj sa som bola tiež s mojím počas tehotenstva...inak neviem prečo sa tu tak traduje že problémom je mačka...problémom je každé jedno zviera pretože je to v ich stolici...a tiež toxoplazmozou sa môžeš nakazi zo surového mäsa...takže žiadna ochutnávka ani náhodou..pritom nakazenie mäsom je viac možné ako zvieraťom myslím že až o 60%...a inak je lepšie ak si toxo už mala pretože telo si vyrobí protilátky a potom sa nemáš bať ničoho...ale to či si ju už mala tak to nevieš to je ta smola ale neboj je len málo prípadov ...inak testy sa na toxo normálne nerobia ale ak poprosíš lekára tak by nemal byť problém ja som to tak urobila

cigaretka5
14. dec 2009

mne dokina povedala ze mi ich urobila. Tvarila sa celkom necitatelne ked som jej povedala ze mame kocura. Citala som kopec clankov ze nakazene od macky by bolo vlastne v pripade ak by sme jedli jej vykali, co je teda dost nepravdepodobne 🙂 ALe chela som pocut niekoho kto si to zazil na vlastnej kozi. Apropos ako ste zvaldi mimco a macku? nemyslim vy ako rodicia skor ten drobec a to zvierako? trosku sa obavam alergie alebo niecoho podobneho

nevesta
14. dec 2009

Cigaretka, neboj. Ja mam 3 macky, toxo mam prekonanu, macky toxo nemaju, dala som spravit vysetrenia 😉

Fakt podla mna len strasia strasne, ze akonahle mas macku, tak ju treba dat v tehu prec, je to blbost...

No a vztah dieta a macka: https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... myslim, ze k tomu netreba moc dodavat...

Jedinu radu ti dam, trosku viac toho maciaka natahujte, aby potom neprotestoval, ked ho bude natahovat babo, tot vsio 😉

elienka
15. dec 2009

cigaretka5 - ak máte kocúra len v byte a nechodí von, tak sa nemá kde nakaziť toxoplazmózou ak mu dávate surové mäso minimálne 24 hodnín premrazené. Toxo chytí mačka od myší, takže v momente kedy začne loviť. V podstate je otázka času, kedy vonkajšia mačka toxo prekoná, pretože toxoplazmóza u myší pôsobí aj na nervovú sústavu a tieto myšky sa menej boja, takto si toxoplazmóza zabezpečí, aby myš bola chytená mačkou a toxoplazmóza sa takto preniesla na mačku.
Dať si svoju mačku preč len kvôli tehotnosti je teda dobrá blbosť!
Ja mám mačky 2 a chodia von aj do domu, lovia myši, potkany, vtáky a nikdy som sa nebála. Preventívne som si dala urobiť testy na toxo aj keď tehotná nie som a vyšlo mi super, že mám protilátky.

Inak toxo sa dá chytiť aj z polomäkkých zrejúcich syrov. Preto ju prekonalo toľko Francúzov 🙂

supi
17. dec 2009

Ahojte, chcela by som sa spytat ci podla tychto hodnot sa neda nahodou zistit kedy som asi toxo prekonala?
Toxoplasma IqG...244 IU/ ml pozitivny
IqM... negativny
IqA... negativny
KFR.... 1:32

Testy mi robili len v 32 tt a sa teraz bojim ci som toxo neprekonala pocas tehu, lebo priznaky ake tu opisujete som mala 😔
Dakujem

vefi89
17. dec 2009

supi, ja som mala v 28 tt IgG viac ako 240 a všetko je v pohode, časom by mali tieto čísla klesať. IgG je najdôležitejšie, lebo to je množstvo protilátok. ale nedá sa zistiť, kedy si prekonala, lebo u každého toto číslo klesá individuálne

cukruska1920
17. dec 2009

Baby ako je to s toxo ked ste ju uz prekonali pred tehotenstvom a potom vysli zvysene vysledky?

vefi89
18. dec 2009

Cukruska,
ako som tu už kdesi písala, výsledky sú zvýšené, ale časom začínajú klesať, u každého je to individuálne ako rýchlo, ale väčšinou je to v pribeh 3-6 mesiacov.. IgG je druh imunoglobulínov (protilátok), ktoré sa vyskytujú, keď prejde akútna fáza ochorenia, čiže keď je ochorenie už prekonaná, alebo prejde do chronicity.
Ale nemsíš sa báť, keď raz máš toxo prekonanú, nie je možné ju dostať znova. Ak by si mala nejaké nejasnosti, kľdne sa pýtaj 😉

supi
18. dec 2009

Vefi dakujem, a daju sa na ultrazvuku vidiet ak su nejake poskodenia sposebene toxo? Hrozne sa bojim 😔 , a som nastvana ze mi lekar tieto testy nerobil uz na zacitaku tehu, tak ako by mal, mohol mi usetrit kopu nervov...

vefi89
18. dec 2009

supi, ja vlastne neviem, čo spôsobuje u bába toxo, ale myslím si, že to budú skôr psychické problémy. ale to si ozaj len myslím, skús to nájsť na internete a uvidíš..ja viem tie výsledky preto, lebo ja som mala moc vysoé hodnoty, takže ja som za tým išla

supi
20. dec 2009

Vefi a ktora ta hodnota oznacuje titre? Vraj podla toho ako rychlo to stupa sa da zistit kedy asi toxo bolo.

vefi89
21. dec 2009

supi, to ti už neviem povedať, ale bude to buď IgM, alebo IgG. ale nie som si istá vôbec, je možné, že teraz sa mýlim

ivett2
22. dec 2009

Prave som si citala vase prispevky... Mne zistili 2 tt dozadu, ze mam toxo ☹ . Som v 13 tt. Podla vysetreni som ju dostala 4-5 mesiacov pred otehotnenim. Odporucili ma na amniocentezu, no Dr. mi povedal, ze ani tam sa to neda na 100% potvrdit a ze az v 30% sa zo statistik objavuje napadnutie, ktore postihuje nervovy system babatko. Vraj vsetko sa uvidi az po narodeni a casto sa to zisti, az ked ma dieta 1-2 roky. No hrozne. Vobec nechapem, kde som to chytila, lebo macky nemame, len psa. Ten ale byva pravidelne odcerveny a ja ho ani nejako vela nehladkam. Tiez nejem steaky alebo maso, ktore je slabo tepelne spracovane. No Dr. mi povedala, ze sa to da dostat aj z ovocia a zeleniny.
No co dodat, som uplne zufala, neviem, co spravit...

supi
22. dec 2009

Ivett a preco ti nedaju hned antibiotika? To by mala pomoct, nie?

ivett2
22. dec 2009

Kvoli tomu, ze by to ovplyvnilo vysledky amnio, boli by falosne. Skoda, teraz mi ostava len cakat do 16 tt na amnio.

vefi89
23. dec 2009

ivett, hlavne kľud, počula som veľa názorov na toxo tesne pred tehu, ale aj počas tehu. Sú rôzne teórie, aký dopad to má na bábätko a medzi jednu z nich patrí, že toxo prekonaná do tretieho mesiaca tehotenstva by nemala pokodiť plod.Určite sa ale tieto názory často rozchádzajú, no nemysli na to, aby sa to náhodou nesplnilo. Inak ja byť na tvojom mieste, amnio odmietnem a radšej by som žiadala o ATB. Pretože aj amnio môže poškodiť plod, je tam pomer 1:120, takže riziko, že dieťa bude mať postihnutie a riziko, že ho poškodí amnio je asi rovnako veľké.
Samozrejme ti držím prstíky, aby ti všetko dobre dopadlo a ak ti smiem poradiť, vyhľadaj ešte iného odborníka, a poraď sa s ním, čím viac názorov budeš počuť, tým lepšie

ivett2
23. dec 2009

Dakujem veľmi pekne vefi 😉.
ATB mi idú robiť o 2 tt. Myslíš, že tá amnio môže poškodiť plod? Ja som čítala, že to môže v 1% spôsobiť potrat a nič iné. Doktor mi povedal, že žiadne testy pri toxo nedokážu nič naisto odhaliť, že všetko sa zistí až keď sa bábo narodí a často aj neskôr.
No ale určite chcem ešte navštíviť aj iného lekára, nech mám čo najviac odborných názorov.

supi
24. dec 2009

Ivett aj ja som to pocula o amnio a mame taky pripad aj v rodine takze ja by som urcite na tvojom mieste nesla na amnio, radsej at ti daju tie antibiotika.

vefi89
24. dec 2009

ivett, je jedno, čo si ja myslím, lebo ani neviem, čo by som urobila. ja som len napísala to, čo som počula na prednáškach. je to v tom, že veľa názorov a ty si musíš vybrať 😉

mircalla
24. dec 2009

elienka - nehnevaj sa, ale hovoris hluposti. z polomakkym zrejucich syrov sa da chytit listerioza, nie toxo, to si trochu pleties. ta je tiez nebezpecna, ale je to daco uplne ine ako toxo. vygoogluj si to.

rozhodne povazujem za nebezpecne macky, ktore nie su chovane v byte. tehotna zena by sa im mala vyhybat

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre