Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

stardust
4. aug 2011

@sirinka haha, podme zahubit vsetky macky a poriadme si psov. Inak, aj napriek vsetkym hrozbam z prirody, vychadzame ako ludstvo vitazne, kedze sa stale mnozime.

sirinka
5. aug 2011

inak ja som mala macky pocas vsetkych mojich troch tehu...najprv iba jednu, potom dve, boli vonku, takze co zrali vedia len ony same...
ako decko som sa furt natahovala s dedinskymi mackami a verte mi, ze nie vzdy som si ruky poriadne umyla...
tatarak je u nas oblubena pochutina....
surove vajce sme ako deti vymiesali s cukrom a mali sme to ako zakusok....
a cuduj sa svete, toxoplazmozu nemam....

sirinka
5. aug 2011

a najlepsie je, ze vacsina tych, co tvrdia, ze sa nakazili priamo od konkretnej macky sa castokrat urazia, ked sa ich opytate ako sa im preboha podarilo zjest jej exkrement 😉

human
5. aug 2011

Viem to preto, lebo som zoologička - konkrétne parazitologička.
Od mačky preto, lebo to bol jediný cicavec, s ktorým bola v kontakte a samotná mačka nakazená bola.
Tie oocysty sú veľmi maličké, takže ak si mačky nenamočia labky do dezinfekčného roztoku, tak tam môžu ostať.
Opäť, to že väčšina z nás prekonala infekciu a vykazujeme prítomnosť protilátok v krvi, je proste fakt. Mné o tom ani nevieme. A presne tak to bolo aj v minulosti. A možno práve preto, že s mačkami tak dlho koexistujeme, je dôvodom, prečo je také zriedkavé, že choroba prepukne.
Áno, človek môže mať úplne latentnú chorobu, keď o nej nevie, môže ju mať v chronickom štádiu, keď sa prejavuje len nízkymi teplotami (niečo nad 37 °C) a únavou, alebo akútnu formu, keď sú vysoké teploty a môže prepadnúť niektorý orgán.

denisenko
5. aug 2011

@human aj ja riešim, neriešim...mám doma britskú mačku..... ale zaujímalo by ma čo hovoríš na tento článok.....
http://tehotenstvo.rodinka.sk/kym-rastie-brusko...
...odporúčam prečítať všetkým zúčastneným v tejto diskusiii..... 😀

sirinka
5. aug 2011

@human a kolko maciek ste prosim ta vysetrili, ze ste prisli na toto cislo?

sirinka
5. aug 2011

@human okrem toho, pisala si, ze choroba tvojej sestry vypukla az niekolko rokov po tom, ako sa macky zbavila, tak ako ste vedeli, ci ta macka mala toxoplazmozu, kedy ju mala aktivnu, teda bola infekcna a kedy asi sa tvoja sestra nakazila...lebo po rokoch urcit presne tie dva ci tri tyzdne iba z vysky igg je podla mna nemozne....takze dokazat to nijako nemozes...prepac, ale proste je to tak...jedine keby obidve...macka aj sestra mali v rovnakom case cerstvu infekciu a mali by ste to potvrdene testami, tak tomu uverim....

a preco bola liecena antimalarikami?

stardust
5. aug 2011

@sirinka mozno nechcu priznat, ze jedli macaci steak...

sirinka
5. aug 2011

@stardust alebo robia klobasy zo psov... 😉

denisenko
5. aug 2011

@stardust 😀 😀 😀 😀
@sirinka 😀 😀 😀 😀

sirinka
5. aug 2011

este je tu dalsia vec, trus maciek zacina byt infekcny po cca 24 hodinach, tak uvadzaju internetove zdroje, mozno nam
@human vysvetli, ako to funguje...a oocysty na svoje prezitie potrebuju teplo a vlhko, takze pokial ostane nejaka zabludena na pazuriku macky, nemyslim si, ze ma sancu prezit...

human
6. aug 2011

@sirinka :D ona ju nezabila, len ju dala babke na vidiek. Ale mačka bola vyšetrená už vtedy keď ju dostala. Len neriešila to, že má toxo. Toxopazma môže prebývať aj v latentnej forme a prepuknúť neskôr, keď dôjde k zníženiu imunity. tie protilátky nemá človek len tak. má ich preto, lebo cysty sa nachádzajú vo svaloch a tak telo neustále produkuje protilátky. Plasmodium malarie je tiež prvok, tak ako toxoplazma. A Daraprim sa zdalo byť posledné riešenie. Vyskúšali už všetky možné antibiotiká predtým. Mačka nikdy nemá "aktívnu infekciu". Mačke toxoplazma nijak neškodí, nemá žiadne klinické príznaky. Mačka ju má len v čreve, kde dochádza k zvniku gamét a oocýst, ktoré sa musia dostať do prostredia a až potom infikujú. Ale ak si zvedaá na nejaké konkrétnejšie veci, tak kolega Dr. Ondriska v Devínskej Novej Vsi robí krvné testy na toxoplazmu a na diagnostiku je asi najväčší odborník na Slovensku (nie liečbu! nie je lekár, ale mikrobiológ)

human
6. aug 2011

@denisenko jo, môže byť. V pohode to podpíšem. V jedinom je rozdiel: ja si myslím, že sa infekcia môže dostať aj poškrabaním.

human
6. aug 2011

@sirinka nepotrebuje. Je to cysta. Vonku môže prežiť akokoľvek dlho a znesie všelijeké podmienky. Je to súčasť jej vývinového cyklu (že sa istý čas nachádza mimo tela definitívneho hostiteľa)

mariynka
6. aug 2011

ahojte,
kedze reakcia viacerych,ked sme si v juli priniesli maleho kocurika bola negativna a vsetci reagovali-pozor na toxoplazmozu, tak ma vystrasili,ze som sa chcela kocurika vzdat!vela som sa pytala,citala a pod.
pani v chovprodukte mi povedala,ze sa nemam coho bat.. ze od detstva mala kopec maciek,neockovanych a ma zdrave deti..
aj vy tu viacere pisete a posmesne,ze nie je coho sa bat.. ale pisete to hlavne tie,ktore uz mate zdrave deticky..
ja pred toxo mam respekt..
ale myslim si,ze ked je kocurik vonku a stara sa o neho len manzel-krmi ho a ja ho z casu na cas pohladkam a hned si umyjem ruky, tak sa nemam coho bat..
aj ked, aj na kluckach a pod. moze byt to vajicko..
ale tak pocas tehu nas cakaju rozne nastrahy, preto si to netreba tak pripustat,aspon podla mna..
keby vacsina maciek prenasala toxo, tak si myslim, ze by sme tu uz ako narod neboli..
nas kocurik je rozmaznany, papa len kapsicky a granulky, preto si myslim, ze ho nejake mysi a vtaky nezaujimaju..
planujem sa dat pred planovanym tehu vysetrit a teraz neviem,ci je lepsie,aby som mala za sebou prekonanu toxo,kedze som sa docitala, ze toxo moze sposobit-ale asi hlavne len u malych dievcatok-neplodnost..alebo aby som ju neprekonala a pocas tehu si davala este vacsi pozor..
ale nas kocurik je len vonku,tak si myslim,ze ak som ju este nahodou neprekonala/mame ho mesiac/,tak mi nic nehrozi..
neoblizujem si prsty a po kazdej hre s nim,aj pred kazdym varenim,jedenim, si starostlivo umyvam ruky..

a este par slov na zaver:toxo sa da dostat aj z neumytej plechovky, ktoru predtym ocikal napr. potkan.. poznam aj taky pripad..

a, viete nieco o ockovani macky proti toxo? dost ma to zaujima,lebo aj ta pani z chovproduktu nam to poradila,len nikde na nete o tom nic neviem najst..

miad45
6. aug 2011

Áno toxoplazmóza je vraj choroba od mačiek. lenže mňa by potom veľmi zaujímalo ako je možné , že mi v tehotenstve bola zistená toxo, keď ja mačky doma nechovám ani nikto v mojom okolí a môj jediný kontakt s nimi je TV alebo nejaký obrázok. Mne diagnostikovali toxo v tehotenstve a to čo som prežívala neprajem nikomu. Samozrejme som skončila na infekčnom a s antibiotikami a celé tehotenstvo som trpela, najskôr v obave či nepotratím a potom s obavou či sa dieťatko narodí zdravé. Na základe tejto mojej skúsenosti by som nechovala žiadnu mačku v dome, ale na druhej strane nakaziť sa toxo môžeš akokoľvek. Stačí keď sa nakazená mačka vyvaľuje v tráve ty si tam sadneš trháš trávičku a potom si zahryzneš do jabĺčka, alebo si tróni medzi zeleninou v našej záhradke a keď si ju človek poriadne neumyje máš ju. Jednoducho nakaziť sa môžeš rôznymi spôsobmi. Ja ale odporúčam , aby dievčatá ktoré plánujú otehotnieť , sa dali preventívne vyšetriť na toxo, prípadne poradiť s lekárkou. Čo sa týka zaočkovania , to by sa treba skôr spýtať veterinára ale svoju mačku zaočkuješ a tá od susedou alebo akákoľvek iná ťa nakazí.

sirinka
6. aug 2011

@mariynka ocikana plechovka od potkana...kedze iba macky dokazu dalej za ziva sirit toxoplazmozu, tak toto uz fakt nechapem ako je mozne....a ako dotycna/y zistili, ze oblizali ocikanu plechovku potkanom a od neho sa nakazili?

sirinka
6. aug 2011

@human takze vlastne nakazit sa da uplne hocikde, kde sa taka cysta dotstane a kedze macky sa dostanu takmer vsade, takmer vsade hrozi nakaza...a pokial tehotna zena doma macku chova, mozno sa sprava obozretnejsie ako ta, ktora macku nechova a na toxo nemysli....hm.....

miad45
6. aug 2011

sirinka , presne si to vystihla . Keď mi brali krv na toxo, tak som si bola istá , že tieto výsledky budú O.K. Len keď mi v piatok poobede zavolala sestrička z gynekológie , že mám zlé výsledky a aby som v pondelok išla na infekčné , tak to bol poriadny šok. Takže či mačku chováš alebo nie nakaziť sa môžeš kedykoľvek.

asemilka
6. aug 2011

dievcata.. necitala som tuto temu podrobne...ale toxoplazmozu moze prenasat nielen macka, ale rozne dalsie cicavce, vtaky a hlodavce. toxo. sa ale dokaze mnozit len v tele macky, mozno preto su macky v suvislosti s touto chorobou take zaznavane.. hostitelom mozu aj prasiatka, kuriatka, kravicky, ovce... macky sa najcastejsie nakazia touto chorobou konzumaciou divokych hospodarskych zvierat... nakazit sa kludne mozete aj vy z nedostatocne zamrazeneho, alebo nedostatocne tepelne opracovaneho masa.. maso by malo byt v mraze aspon 48 hodin... resp. by malo byt tepelne upravene pri teplote okolo 65 stupnov.. a ked sme pri mackach... nakazit sa mozete len z macacich vykalov, pricom tie su nakazlive az po 24 hodinach. ak teda mate doma macicku a wc jej cistite kazdy den, v podstate nemate problem. tak isto, ak ju krmite len kapsickami, konzervami a granulami. ak ju krmite maskom, treba ho upravit rovnako, ako pre cloveka... ako som uz vyssie pisala, musi byt dostatocne tepelne spracovane alebo dostatocne zamrazene...
no a na zaver... hostitelom toxo. mozu byt len mlade macky zhruba do veku 6. mesiacov. ak sa nakazia toxo., su hostitelom na max. 2 az 3 tyzdne... vtedy mozu zarodky toxo. vylucovat trusom. potom uz na toxo. ziskavaju imunitu a aj keby sa nakazili, uz nikdy nevylucuju zarodky toxo. cize ak uz mate macicku, staci jej pravidelne cistit wc a krmit ju vhodnymi potravinami a vobec sa nemozete nakazit od nej.. skor zo zle umytej zeleniny, ovocia, zle spracovaneho masa... macka je iba hostitel, povod choroby je uplne inde.

sirinka
6. aug 2011

@asemilka preco len macka do pol roka? a ty vies vysvetlit ten mechanizmus, preco je stolica infekcna az po 24 hodinach?

asemilka
6. aug 2011

@sirinka okolo pol roka zacinaju byt macky pohlavne aktivne. cize sa viac zdrziavaju niekde vonku.no a ked su dlhsie prec, su aj hladne a potrebuju sa najest... cize si zobnu, to co najdu alebo ulovia.. vtedy sa mozu nakazit a tym padom potom nakazu aj dalej sirit. po prekonani nakazy su potom voci nej imunne a aj keby znova mali toxo., tak ju dalej nesiria. a infekcna je po cca 24 hodinach preto, lebo aj zarodkom chvilu trva, kym dozru... ono je to v podstate rovnake, ako ked niekde ty chytis nejakeho bacila. tiez nie si chora hned. chvilu to trva, kym choroba prepukne. ak vobec... 🙂

denisenko
6. aug 2011

@human tak to naozaj neviem, ale može byť........ 😉

koralovka
15. dec 2011

@vefi89 Ahoj chcem sa Ta spýtať niečo bližšie na toxo, som teraz v 14 tt a v 12 mi rali krv na všetko možné a našli aj zvýšené hladiny IgG a IgM, ale stále v norme, no som z toho jelen...ak som ju prekonala, čiže je tam IgG ako tam môže byť i igM, alebo to značí akútnu fázu? Vzali mi novú vzorku krvi a čakám...bojím sa, dakujem

koralovka
15. dec 2011

@miad45 Ahoj chcem sa ta spýtať bližšie na tú toxo ak smiem, kedy ti ju zistili a v akých hladinách, mala si pozitívne aj IgG aj igM a ako to dopadlo, malé je ok?Vdaka

koralovka
15. dec 2011

@human Nemáš prosím ta kontakt na toho pána doktora? Mail?Vdaka

koralovka
15. dec 2011

@janulka80 Prosím Ta ako to dopadlo, máš zdravé bábo?

vefi89
15. dec 2011

@koralovka keby to bolo akútne, nemala by si výsledky v norme...
Protilátky IgM sú markerom akútnej infekcie. Objavujú sa 2-4 týždne po infekcii a vymiznú do 9 mesiacov po nákaze. U niektorých pacientov však môžu pretrvávať v nízkych hladinách oveľa dlhšiu dobu. Neprechádzajú cez placentárnu bariéru z matky na dieťa. Takže zopakujem, pokiaľ sú v norme, je to prekonané 😉
Protilátky IgG sa objavujú za 1-2 týždne po infekcii s vrcholom 2-5 mesiacov a len pozvoľne klesajú. V nízkych titroch potom pretrvávajú niekoľko rokov, často aj po celý život. Materské IgG protilátky klesajú po narodení a vymiznú za 4-6 mesiacov.
najviac sa treba báť IgA protilátok, tie sú dôležitým potvrdením akútnej infekcie, pretože IgA spravidla vymiznú skôr...
takže piánko 😎 😎 😎 😉

koralovka
15. dec 2011

@jankasramka Ahoj smiem sa spýtať nakoľko si zbehlá v tejto problematike? Vyšli mi teraz v 14 tt pozitívne čísla v IgG aj IgM, čo to znamená?Vdaka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre