Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

croasant1
15. júl 2014

@elena123456 Dakujem velmi pekne za reakciu.

croasant1
15. júl 2014

Ahojte, aby som pomohol aj dalsim mamickam posielam link a informacie z netu:

http://quizlet.com/6620427/tb-grundlagen-parasi...

pripajam obrazok a skomoleny ale zrozumitelny preklad:
· IgM
- Asi 1 týždeň po počiatočnej infekcii zistiteľné
- Maximálne hodnoty po 2-4 týždňoch
- Pretrvávajú v niektorých prípadoch dlhšie ako 1 rok (alebo život-dlhé)
- Pozitívne IgM dôkazy samy o sebe nemá zmysel. Musí byť potvrdená ďalšie testovanie.

· IgA
- Zistiteľný po asi 1 týždeň
- Menej pretrvávať dlho
- Môže byť detekované nie vždy

· IgG
- Vyskytnúť o niečo neskôr
- Pretrvávať po mnoho rokov (zvyčajne po celý život)
- * Aviditätstests IgG Ab umožňujú Rücklschlüsse čerstvé alebo staré infekcie
----------------------------------------------
Takze to, ze ma manzelka IgM pozitivne nemusi este nic zle znamenat. Obavam sa toho IgA ktore je sice negativne,ale aj tak ma hodnotu 0.7.

ukulela
15. júl 2014

@croasant1 myslim, ze keby to bolo vazne, nasadia zene hned liecbu a riesia .. neboj sa. ja mam toxo prekonanu davno. segre dokonca gynekologicka zle vyhodnotila hodnoty po prekonanej toxo a hnala ju na infekcne a tam ju vysmiali, ze co robi s takymi hodnotami doktorka paniku - ze ci nerozozna akutnu od prekonanej toxo 🙂
podla toho grafu - ked ma IGG take vysoke, IGA uz nema preco stupat ...
drzim vam palce 🙂

dr_janka
15. júl 2014

IgG máte vysoké? Čo vám povedal gynekolog ? V ktorom ste týždni?

croasant1
15. júl 2014

@dr_janka Ahoj, manzelka je v 10tt a ma vysledky IgM=1.341 - pozitivne ; IgA=0.709 - negativne, IgG=149.489 - positivne. Gynekolog nepovedal nic, iba ze mame ist na infekcne a mam pocit, ze tento tyzden maju vsetci doktori dovolenku v celej BA.

dr_janka
15. júl 2014

Gynekologovia bývajú opatrní, keď sú IgM pozit. Netreba sa však obávať, uvidíte až tam, čo vám povedia. Máte mačku? Alebo mohla manželka prísť do kontaktu s trusom mačky v poslednom období? A čo surové maso, stejky, prípadne dosky kde manželka krája maso. Skôr takto sa mohla nakaziť. Tie IgG hovoria o prekonanej toxo, takže by to malo byť v poriadku ( nie som infektolog/parazitolog), takže môj skromný názor 😀

dr_janka
15. júl 2014

@croasant1 Vyssie som ti odpisala, dobru noc.

croasant1
15. júl 2014

@dr_janka Praveze ma macku u rodicov, ale maju ju uz dlho, je to domaca panelakova macka, tak sa mi to zda ako riadne blba nahoda, ze sa nakazi prave teraz. A to je to co ma na tych vysledkoch myli. Ako pises "Tie IgG hovoria o prekonanej toxo", lenze to IgA sa tam stale nachadza (aj ked v malom mnozstve, pod hranicou negativne) a to by malo po troch mesiacoch zmiznut. Ale neviem co znamena zmiznut, ci staci ze je to IgA negativne, alebo to naozaj musi byt IgA=0

ukulela
16. júl 2014

@croasant1 inac toxo nemusi byt vobec od macky ... ak je panelakova a ockovana a kontrolovana v strave, je takmer 100 pro iste, ze je zdrava. macka v sebe prenasa aktivnu toxoplazmozu len kratky cas. tiez sa da toxo chytit z tepelne zle upraveneho masa, alebo napr. ked sa piple v zahradke a tam sa "vykandla" nakazena macka, alebo aj zo zle umytej zeleniny/ovocia ...takze by som neradila obvinovat vasu domacu macku, aby v tom nebola nevinne 🙂
... tie hodnoty bude najlepsie dat si vysvetlit doktorovi - ak sa neviete objednat, lebo su obsadeni, treba zatlacit, ze nejasne vysledky u tehotnej zeny - ale skor si myslim, ze to nic nebude ... skoda, ze tu nemam moje vysledky, pozrela by som kolko mam pesne pre porovnanie ...

ukulela
16. júl 2014

@croasant1 inac v tomto clanku http://www.vzbb.sk/sk/urad/narodne_centra/image... pisu: Pri akútnej toxoplazmóze hladiny protilátok stúpajú (IgM a IgA strmo, IgG pozvolne),
takže v sére je možné zistiť vysoký titer špecifických protilátok typu IgM a IgA, zatiaľ čo
hladiny IgG sú spočiatku nízke. Vzostup titra protilátok svedčí o aktívnej infekcii, stabilne
vysoké titre o nedávnej odznievajúcej infekcii a stabilne nízke titre o chronickej, latentnej infekcii. Po odoznení akútnej fázy sú titre celkových protilátok stabilné alebo klesajú, hladiny
IgM a IgA postupne klesajú až na hranicu citlivosti stanovenia, zatiaľ čo IgG sa dlhodobo
udržujú na vysokých hodnotách a len pomaly klesajú. Častokrát je obtiažne urobiť
jednoznačný záver na základe jedného vyšetrenia. V prípade akýchkoľvek nejasností sa
odporúča opakovať vyšetrenie za 2-3 týždne a sledovať dynamiku protilátok (pokles alebo
vzostup titra). Na základné screeningové vyšetrenie celkových protilátok sa používa
komplement fixačná reakcia (KFR), prípadne nepriamy imunofluorescenčný test (NIFT). Pre
presnejšie určenie fázy ochorenia sa robia doplňujúce vyšetrenia imunoenzymatickými
metódami (ELISA).
vravim, keby to podla mna bola akutna toxo, je to tak vazne, ze lekari by to neodkladne riesili - tak sa nebojte a drzim palce 🙂

croasant1
16. júl 2014

@ukulela Ked ja neviem co su nizke hodnoty. IgG=150 je nizke ci vysoke? (pozitivne je uz od 11, takze to je vysoko nad hranicou). IgA je negativne tak predpokladam, ze to je nizke. A co IgM=1.3 je vela ci malo (IgM >= 1.1 sa berie ako pozitivne), takze to je tak tesne nad hranicou nizkeho 🙂 ? . Viem, ze az dalsie vysetrenie urci kedy bola toxoplazma akutna, no dovtedy nemam kludny spanok.

ukulela
16. júl 2014

@croasant1 tiez som niekde nasla igm (ale aj iga) pozit od 1,1. a IGG pisu v tejto tabulke: http://www.analytx.sk/Referencne_hodnoty_Analyt...
ze TOX-G Toxoplasma IgG IU/ml 15 pozitívn - takhe hodnoty protilatok ma manzelka vysoke.
my sa podla tych cisiel mozme LEN domnievat, ze je to ustup choroby a manzelka toxo prekonala nedavno - ale naozaj, podla mna,keby to ohrozovalo dieta, tak by lekari robili hned poplach. skratka sa snazte pretlacit na nejake infekcne - aby vam tie cisla vysvetlili, alebovolajte na gyndu, ze vas nechcu vziat, ci mate robit paniku .. aby stemali istotu a vysvetenie lekara, nie nase domnienky.

croasant1
16. júl 2014

@ukulela Dakujem velmi pekne za reakcie a povzbudenie 🙂 . Podarilo sa nam objednat na pondelok. Tam jej zistia IgG aviditu a budeme ovela mudrejsi.

croasant1
5. sep 2014

@ukulela @elena123456 Nakoniec to dopadlo takto: Prve vysledky boli ako som pisal rozpacite (IgA-neg, IgM-poz, IgG-poz). Po dalsich vysledkoch doktorka usudila ze toxo musela byt niekedy pred tehotenstvom, mozno nie uplne davno, preto manzelke pre istotu nasadila antibiotika (neviem ako sa volaju, ale bolo to tu niekolko krat spomenute). Pytal som sa, ci nieco nehrozi, ci netreba dalsie testy, presvedcivo ma obezpecila ze nic nehrozi, naozaj to je len "pre istotu". Manzelka uz bola aj na dalsom odbere krvy. Doktor povedal ze ta toxo musela byt uz niekedy pred rokom. A vobec sa uz nad tym nepozastavoval. Tak sme radi, ze nas ta toxo nezasiahla. Mozno take poucenie (zlepsenie nalady) pre dalsich co budu citat toto forum, aby sa nebali ked ich IgM bude pozitivne.

elena123456
5. sep 2014

@croasant1 gratulujem a drzim palce nech vam vsetko dobre dopadne 🙂

hejuska
4. okt 2014

Ahojte dievcata ja mam tiez toxo a bola som na zaciatku 6 mesiaca a som potratila odrazu prisli bolesti a uz sa nedalo nic robit. Doktorka mi povedala ze na vine moze byt aj ta toxo a teraz mi to idu liecit aby som neprisla aj o dalsie dietatko. Tak si na to davajte pozor aby ste nedopodali tak ako ja :((

stenlynek
21. okt 2014

Ahojte, chcela by som sa spytat IgM mam pozitivne zvysene aj IgG mam pozitivne. Čakám na výsledky z krvných testov. Mám sa obávať akútnej toxo? Vačšina sem píšete ze IgM mate negativne a potom vam zistili prekonanu toxo

vefi89
21. okt 2014

@stenlynek najlepšie by boli konkrétne čísla... takto by som to videla na čerstvo, resp len nedávno prekonané, pretože igg- čo sú protilátky by si mala mať zvýšené, a igm stúpa po dobu ďalších 5-tich mesiacov od nákazy

radina
22. okt 2014

@stenlynek ja sice nemam toxo ,ale daco ine, idem na infektologiu na kramare, urcite by som tam zbehla na tvojom mieste.

stenlynek
24. okt 2014

IgM mám 1,91 a IgG.. nemam teraz pri sebe tie papiere, neskor sa pozriem a dam vediet.. uz som bola na infekcnom na kramaroch a este musim tyzden cakat na vysledky.. uz ma pripravovali aj na potrat..

stenlynek
25. okt 2014

IgG mam 45,200

stenlynek
25. okt 2014

@vefi89 IgM 1,91 a IgG 45,200

vefi89
25. okt 2014

@stenlynek nj, to nevyzerá kto vie jak.... kontrolný odber bude rozhodný, aby igm kleslo, ak klesne, bude to prekonané, ak stúpne, tak ťa šupnú na atb.. a nechápem, prečo ti potrat spomínali, však to vedia liečiť, a pre istotu a overenie plodu zvyknú poslať na amnio

stenlynek
25. okt 2014

Na infekcnom na kramaroch mi povedala, ze ak to mam akutne tak by som musela ist na potrat alebo mi da lieky a potom v 20.tyzdni na 3D ultrazvuku sa uvidi ci je ten plod poskodeny a ze potom sa este da vyvolat potrat ☹

chokma
28. okt 2014

@stenlynek je tu kopec mamiciek s akutnou, co brali atb a maju zdrave deticky. Ja som mala pri prvom odbere igg aj iga pozitivne, pri druhom uz bolo igg negativne...atb som nemusela, mam krasneho synacika majovciatko. Majte nadej a hlavne vela lasky v srdci pre to drobciatko pod srdcom...

vefi89
29. okt 2014

@stenlynek bože, to je drbnuté, na potrat sa nechodí, nasadia sa atb, po dákej dobe skontrolujú bábätko, pokiaľ je ok, nič sa nerieši ☹ najlepšie je doleptať matku a potom aby mala psychiku vyrovnanú 🤐

stenlynek
29. okt 2014

@chokma dakujem velmi pekne za povzbudenie

chokma
29. okt 2014

@stenlynek hlavne pokoj, viem ako som bola v strese, ale som vdacna za mojho dr.ktory ma so vsetkym oboznamil a zaroven povzbudil. Hlavu hore, na rok tu budes uz mat takeho loptosa ako ja a na toxo len spominat... vyhybaj sa rizikovym veciam teraz a snaz sa byt v pohode, ja som si tu nasla mamicky, co to mali za sebou a velmi mi pomohlo pisat si s nimi.

stenlynek
29. okt 2014

@vefi89 ja tych doktorov potom nechapem podla toho co mi hovoris, teda tu na kramaroch.. bola sice prijemna ale hned ma pripravila na potrat, lebo nevie do akej miery bude ten plod poskodeny

vefi89
29. okt 2014

@stenlynek ja nechápem, že ešte ani oni nemajú istotu, či je to vôbec akútna forma, a idú o potrate... zbytočné plašenie.. už keď budú mať výsledky v ruke, potom je to iné, ale predčasne nechať matku vymrachtať sa, a vo veľa prípadoch zbytočne... 😒 ja osobne nepoznám ženu, ktorá šla na potrat pre toxo..tak hlavu hore

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre