Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

molka
25. júl 2011

@juju81 ja som mala tiež zistenú toxoplazmózu v tehotenstve. Už si presne nepamätám tie normy, ale hneď som si vyhľadala tie skratky na internete a zistila som, že podľa výsledkov sa u mňa jedná o prekonanú toxop. Môj gynekológ ma vtedy riadne vyplašil, ale na infekčnom ma 2 lekárky upokojili, že sa jedná jednoznačne o prekonanú toxo. Ak máš tie výsledky u seba, tak si pozri skratku, ktorá označuje protilátky, podľa toho by to malo byť hneď jasné. Na infekčnom ma poučili, že toxop. sa zo zvierat prenáša len minimálne, najčastejšie sa prenesie zle umytou zeleninou alebo v kupovaných zeleninových šalátoch, u ktorých nemáš istotu, že boli riadne umyté.

juju81
25. júl 2011

dakujem @molka. praveze tam nie je napisane nic, iba toxoplazmoza a 320. neviem, ci to meraju nejako inak ako na sk... kazdopadne mi potom hned zase brali krv aby zistili kedy som to mala... ja tiez dufam, ze som to uz prekonala, ale mam strach....
mna napadli macky, pretoze ked som bola mala, tak sme vzdy maly aspon 2-3 a chovali sme ich vonku. ale mas pravdu, moze to byt aj zeleninou/ovocim... 😢

lucmarc
25. júl 2011

ahojky, jednoznačnú odpoveď ti určite dá infektológ, tak neváhaj a hľadaj nejakého, ten ti vysvetlí, že na gynekológii NEVEDIA presne merať toxo a zbytočne chaosia veľa krát...mne sa stalo to isté, hneď na začiatku tehu, urobili mi 2x testy (na infektológii) a tiež išlo o to, že som to prekonala a mám protilátky v tele..ale tie nervy neprajem nikomu, kvôli tomuto som aj menila gynekológa..

human
25. júl 2011

Ahoj dievčatá,

asi 95% populácie prekoná niekedy v živote toxoplazmózu. To je úplne v poho, ja som mala hraničné hodnoty keď som mala 15, ale liečená som nebola, prekonala som to sama. Samozrejme protilátky mi vykážu v krvi ešte stále. Toxoplazma gondi je prvok, ktorý má viac hostiteľov. Pohlavné štádium prebieha v tele mačky. Do nášho tela sa to dostane väčšinou tak, že mačky podupe po svojej stolici a potom nás škrabne a nám sa to dostane do krvi. Krvnou cestou to môže byť zanášané do svalov či orgánov, kde sa to potom ukladá vo forme mikroskopických cýst. Prenášačmi môže byť vyše 100 druhov cicavcov, ale tie nie sú tak nebezpečné ako mačkovité, lebo v nich neprebieha pohlavné štádium. Choroba môže mať akútny alebo chronický priebeh. Pri akútnom sú vysoké teploty pri chronickom nízke + únava a tak, väčšinou to napadne niektorý orgán. Fatálne to môže byť vtedy, ak to napadne nervovú sústavu. Ale do týchto štádií sa to v drvivej väčšine prípadov nedostane. Choroba prebehne latentne a väčšinou si ju infikovaný ani nevšimne. Je nebezpečné, ak choroba je aktívna počas tehotenstva alebo ju matka dostane počas tehotenstva. Môže to spôsobiť potraty, hydrocefalus u bábätka, slepotu... Nebojte sa teda, veľká väčšina z nás protilátky v krvi má vykázateľné, ale netreba sa zľaknúť. Jediné čo odporúčam, je vyhýbať sa zďaleka všetkým mačkám. Nehladkať ich žiadnom prípade. Nesmiete byť v kontakte s chorobou. Ak máte hodnoty vysoké, nejedzte nič, čo kedy malo kontakt so zvieracími črevami - teda klobásy, jaternice, salámy etc. a zeleninu poriadne umývajte. Ak máte doma UV - odporúčam 20 minút sterilizovať pod UV (horské slnko napr.). Vajíčka pred použitím poriadne poumývajte. Ak vaše dcéry túžia po mačke, tak im radšej kúpte psa, alebo čokoľvek iné.

juju81
25. júl 2011

ahojte... dakujem za povzbudzujuce slova 🙂
hej, cakam na vysledky od infektologa, mali by byt nabuduci utorok.
ked som sa to prvy krat dosvedela v piatok, tak som samozrejme bola velmi v soku.. doktorka mi vravela, ze to tu je velmi ojedinele (zevraj v europe je to ovela beznejsie) a aj ked som sa rozpravala z kamaratkami, co tu mam (bud japonky alebo baby z australii, usa), tak tiez bud predtym o tom vobec nepoculi, alebo nepoznali nikoho, kto by to mal... tak som sa zacala citit ako nejaka spinava nositelka parazitov 😔 ... az kym som nesla na net (co takisto nie vzdy pomaha) a dozvedela sa o tom viacej... som rada, ze som nasla toto forum.

mariynka
28. júl 2011

ahojte, doniesli sme si domov maleho kocurika.. ale vsetci ma zacali strasit toxoplazmozou.. naozaj sa mam zacat bat? ☹ ☹ lebo som pocula nazory, ze ak nebude papat surove maso,tak by ju nemal dostat.. a ked ho dame ockovat a odcervit?aj tak ju moze dostat?mame ho vonku,je to klasicka dedinska macka,ale sem tam si ho pomojkam,pohladkam.. ma 7tyzdnov 🙂 je to male maciatko 🙂
ale teraz neviem,co robit ☹
mam si dat pred planovanym tehotenstvom urobit testy na toxoplazmozu?co hovorite? 😖 😖 😒

juju81
29. júl 2011

@mariynka, na tvojom mieste by soms i rozhodne dala urobit testy na toxoplazmozu, pretoze ak zistis, ze si ju uz prekonala, znamena to, ze si immuna a uz ju dostat nemozes... takze logicky by si nemusela mat stres ani z noveho kocurika. 🙂
macky sa nakazia toxoplazmozou, ak sa dostanu k surovemu masu, ktore ma tohto parazita. kedze mas kocurika vonku, tak sa moze stat, ze si ulovi sem tam mysicku, alebo vtacika, a moze to dostat (aj ked je ockovany).
takze fakt odporucam tie testy spravit prv, aby si potom pocas tehotenstva nemusela stresovat 😢

mariynka
29. júl 2011

@juju81 dakujem za radu a neboj, aj ty budes urcite v poriadku 😉 🙂

juju81
30. júl 2011

dnes som dostala vysledky a vyzera, ze som uz imunna!!! 😀 tak strasne sme si aj s mm vydychli.
dakujem za podporu 😵

human
30. júl 2011

@mariynka Ahoj, mačky sú takmer všetky nakazené, nákaza sa prenáša aj transplacentárne, teda z matky na plod a okrem toho stačí, ak mačka zožere myš, alebo teda akékoľvek surové mäso cicavca alebo vtáka, tak ako vraela juju81. Skoč ale s mačiatkom k veterinárovi, myslím, že už existuje vakcína, ktorou sa dajú očkovať aj mačky proti toxoplazmóze. Pozor na škrabance a určite ej nedávajte surové maso ;).

mariynka
30. júl 2011

@human skriabe jak besny 😒 😒 ved ma 7tyzdnov,chce sa hrat 🙂

human
30. júl 2011

@mariynka daj veľký pozor. Ja som asi spadla na druhú stranu koňa, bo moja sestra z toho veľmi ochorela, trvalo 3 roky kým ju vyliečili, aj to antimalarikami, štítnu žľazu jej to zlikvidovalo uplne, tak teraz musí jesť hormóny a je chudá až strach. Tak ja sa trochu asi viac bojím, než je zdravé. Vyhýbam sa mačkám úplne, a neviem poradiť nič iné. Ale opäť - som ovplyvnená veľmi zlou skúsenosťou 🙂. Ale viem si predstaviť, že také mačiatko zlaté s veľkými očami.... a môžem Ti tu mudrovať do nekonečna, iste si ju necháš :D.

mariynka
30. júl 2011

@human a cim sa nakazila?mackou? 😒

human
30. júl 2011

Áno, dostala od priateľa :(.

mariynka
30. júl 2011

@human priatel mal toxo a ona to dostala od neho???? 🙄 ja ze sa to prenasa len zo zvierat na ludi,nie ze z ludi na ludi.. 🙄 ☹

vikinka2009
30. júl 2011

ahojte ,som teh.5 t.,pred otehotnenim som mala odobratu krv na toxoplazmozu,IGG je pozit, 240 IU,IGMnegat,
INTERPPRETACIA VYSLEDKU:ZISTENE PROTILATKY SU ANAMNESTICKE,SVEDCIA O NEAKTIVNEJ TOXOPLAZMOVEJ INFEKCII.moj gynekolog este nevie o tomto odbere,je to tak,ze som prekonala ochor,a babu nic nehrozi,alebo mam ist na infekcne?

anjelicek26
30. júl 2011

@mariynka - toxoplazmozu ziskas z 90% vtakov, potom neumytou zeleninou ci ovocim a na poslednom mieste je az ta macka a to by si musela chytat vykaly infikovanej macky - co nie je pre boha kazda - a tymi rukami jest. My sme dali zobrat kocurovi krv, bola negativna a bol kym som porodila len dnu a nechodil von - teda nezral mysi ani vtaky. Viac fakt neries.

anjelicek26
30. júl 2011

@vikinka2009 - neaktivna toxoplazmoza =prekonana toxoplazmoza= uz ju nikdy v zivote nedostanes, nemusis sa teda bat vobec nicoho.

Znamena, ze si v minulosti - moze byt aj roky dozadu - toxoplazmozu prekonala - co 40% dospelej populacie. Riziko je len PRVOTNE nakazenie toxoplazmozou v tehotenstve. Co sa tebe stat uz nemoze - uz si ju mala.

Si uplne v poriadku a uzivaj si tehu. Ja som obe tehu striehla ako ostriez, lebo napriek 7 rokov s mackou co lieta po vonku a zerie vsetko mozne (okrem doby co som bola tehu) tu toxoplazmozu nie a nie dostat 😝

mariynka
31. júl 2011

@anjelicek26 dikes 🙂 zatial nie som tehul,riesim to ale radsej dopredu.. 😉 🙂 a ked si umyje ritku a potom si oblize srst a ja ho pohladkam? nemozem si to vajicko preniest na ruku?ale zas je pravda,ze ja sa po kazdej hre s nim umyvam 😉 ale zase,moze sa mi to prichytit aj na tricko,sveter,teplaky..len akoby sa mi to dostalo do zaludka? 😀 😕 mam pocit, ze ma zbytocne strasia.. moja babka,svagrinka,kopec znamych rastli s mackami,aj pocas tehu a nikomu sa nic nestalo.. ale je dobre byt informovany 😉 🙂

molka
31. júl 2011

my máme doma dve mačky, ktoré žijú na dvore a behajú kade-tade. V tehotenstve ma poslali na infekčné kvôli potvrdeniu, že toxo bola naozaj prekonaná a nejedná sa o akútne štádium. Tam mi lekárka povedala, že mačky síce nemusím cielene vyhľadávať, ale sa im nemusím ani vyhýbať, pretože zďaleka nie sú tak nebezpečné, ako nás všade plašia.

vikinka2009
31. júl 2011

@anjelicek26 ahoj,dakujem za potesujucu spravu,no aj ja som to tak pochopila z tohto fora,je to prekonane babetku nic nehrozi... 🙂 ocakavam ze ked mi budu robit odbery lekar aj tak nariadi infekcne,chcem si uzivat tehotenstvo,konecne nie je tak rizikove ako prve 2,tak teraz toto,ale budem silna kvoli drobcekovi,peknu nedelu do Velkej Britanie,ahoj

human
31. júl 2011

@mariynka Ne ne, tú mačku dostala od neho. 🙂

anjelicek26
31. júl 2011

@mariynka - ak budes tehu, das ho otestovat, ci toxo nema - a ak nema a ostane cely cas vo vnutri, tak ju nenachyta odnikadial - bude nadalej uplne zdravucky. My sme tiez kocurovi zatrhli po toxo teste vychadzky a doky nam vravela, ze viac prevencie fakt netreba.

human
31. júl 2011

@anjelicek26 Prepáč, ale mýliš sa. Mačka je definitívny hostiteľ, kým ostatné cicavce či vtáky len medzihostitelia. Pohlavné štádiá sa vyvíjajú v čreve mačky, preto infekčné štádiá sú vo výkaloch. Tie sa ľahko dostanú na pazúry, lebo mačka si po sebe výkaly zahrabáva. Škrabnutím sa dostanú do našej krvi a roznesú sa do orgánov a svalov. A takýmto spôsobom je teda aj človek medzihostiteľom. Ostatné zvieratá (cicavce a vtáky) sú tiež medzihostiteľmi, teda takisto majú v orgánoch či svaloch cysty, tak ak by sa mal človek od nich nakaziť, musel by ich zjesť zasurova. Alebo teda v zle tepelne upravenom mäse. Skrz zeleninu len ak je zle umytá a sú na nej výkaly mačky. Tu je vývinový cyklus, aha: http://www.vuvb.uniza.sk/Zoology/zoo_web/protoz...

anjelicek26
31. júl 2011

@human - mne toto hovorila nasa gynekologicka, predovsetkym prenos z domacej macky na zenu je mizerne maly - asi lebo aj keby mali domace macky toto za pazurmy - nezvyknu skriabat, ze ano - naopak prenos zo zeleniny, vtakov a inych cicavcov je omnoho castejsi. Isteze je macka primarny hostitel, kde sa toxo mnozi.

Len tak na okraj - psy nemozu mat toxoplazmozu? Idem si nastudovat ten link.

Ja som toxo nemala doteraz, pri oboch tehu mi kazdy mesiac odoberali krv, aby vylucili akutnu nakazu, kocur bol na testoch a potom nemohol chodit von. Viac prevencie vraj nie je potrebne. A moja gynekologicka je siroko daleko uznavana odbornicka. Takze nemam dovod jej nedoverovat ci to spochybnovat. predovsetkym vravela, ze za posledne roky mala pripady aktivnej toxo pri tehulkach prave pri zenach, co macky nemali 😔

human
31. júl 2011

@anjelicek26 Zlé je, že už skoro všetky mačky sú nakazené, ale im to vôbec nič nerobí. Žena sa môže nakaziť aj alimentárnou cestou samozrejme, teda ak mačka má na kožuchu oocysty a žena ju hladká, a potom si neumyje ruky pred jedlom. Ide o to, že keďže mačka to má vo výkaloch, tak tie infekčné štádiá neustále produkuje do svojho prostredia. U ostatných zvierat sú len cysty vo svaloch a v črevách vlastne nemajú nič, preto sú o veľa menej nebezpečné. Ja som vyštudovala parazitológiu na katedre zoológie, tak preto viem okolo toho toľko mudrovať :D. Toxoplazma gondii je prvok, takže už patrí k nám, do zoológie, nie do bakteriológie. Ale opäť: je možné očkovať proti toxoplazme aj mačky. Môžu mať aj psy toxoplazmu, ale tie sa moc nekonzumujú, takže tam je riziko prenosu minimálne. Prítomnosť toxoplazmy u medzihostiteľa sa dá vykázať sérologickými testami, teda dokázať prítomnosť protilátok v krvi, teoreticky by sa dali aj biopsiou, teda analýzou tkaniva, ale tuším to sa moc nerobí, . U mačkovitých sa ale dá vykázať v stolici. Všetky tieto geoparazity aj iné parazity majú nejaký vývinový cyklus a prekonávajú vývinové štádiá v medzihostiteľovi/-och, a v definitívnom hostiteľovi, kde dozrieva pohlavné štádiu parazita a dochádza k vzniku zygoty. Je fajn vedieť o týchto cykloch, lebo tak sa potom človek vie účinne brániť. 🙂.
Že kedy choroba u ženy prepukne, je celkom nevyspitateľné. U mojej sestry prepukla tiež až niekoľko rokov po tom, čo sa mačky zbavila. môže prebiehať aj latentne či chronicky, teda tak, že človek nemá šajnu, že ju vôbec má a potom stačí nejaké oslabenie imunity a proces sa rozbehne. Tie cysty sú potom vo svaloch celý život, preto sú vykázateľné protilátky ešte veľmi dlho. Ja som sa naposledy dotkla mačky keď som mala 19 a protilátky mám stále (mám 33).

gabika84
31. júl 2011

moj nazor je taky, ze odjakziva sa vsetky tehotne strasia tym, ze len preboha nehladkaj macky, lebo urcite potratis, porodis poskodene dieta atd. je to taky "hon na carodenice"- v tomto pripade na macky.
ano, od macky sa da nakazit, za niektorych okolnosti, ale to aj dalsimi xy dalsimi sposobmi. a aj ked sa matka nakazi (pokial to nie je naozaj v rannom stadiu tehu), v dnesnej dobe sa to da velmi dobre liecit. urcite viac deti podlahne hoci aj chripke ako babatiek toxo. podla mna sa neda presne urcit, ako a kedy sa zena nakazila. ale ak ma nahodou doma macku, urcite jej kazdy bude vraviet- vidis, to kvoli tomu!! hoci to nemusi byt pravda. ak by sa to dalo zistit, velmi by ma zaujimalo, kolko matiek trebars rocne potrati kvoli tomu, ze mali toxoplazmozu, ktorou sa nakazili prave od macky (napr. tej domacej)

human
31. júl 2011

@gabika84 To sa môže stať (potrat, hydrocefalus etc.) len v prípade, ak je choroba v aktívnej fáze. Drvivá väčšina z nás ju v aktívnej fáze nikdy nezažije. Netreba samozrejme panikáriť, ale určite by som si v tehotenstve dávala väčší pozor. Aspoň aby som znížila riziko, že niečo chytím. ;).
Matky s toxiplazmózou sú viac pozorované lekármi. Práve od mačky? 🙂 Sú dve možnosti, od mačky, alebo tepelne nedostatočne upraveného mäsa. Neviem v živote koho je čo pravdepodobnejšie. Ja sa mačkám vyhýbam, tak ak by sa mi zdvihli protilátky nad nejakú hranicu, tak by som to musela zvaliť na zle umytú zeleninu, kde boli výkaly mačky, alebo tepelne neopracované maso. 🙂

sirinka
4. aug 2011

@human ako si preboha prisla na to, ze 90 percent maciek je nakazenych? ockovanie proti toxo tak to by ma zaujimalo...o nicom podobnom som nepocula...
a mozes objektivne dokazat, ze tvoja sestra sa nakazila od macky?

macky su velmi cistotne zvierata, takze pokial vas neposkriabu pocas alebo tesne po zahrabavani svojho vykalu v case ich aktivnej infekcie, co trva cca 2-3 tyzdne jej zivota, tak si labky vycistia a ziadne vykaly so sebou nenosia kade tade...druha vec je, ked vas taka macka pohryzie, pretoze po oblizani labiek, im to moze ostat v papulke, ale takyto prenos je extremne zriedkavy...
a logicky...podme do cias minulych, kedy macky boli uplne beznou sucastou skoro kazdeho domu ako prevencia proti mysiam, hygienicke navyky boli nizsie, ved keby macky boli skutocne taka velka hrozba, tak by hadam ludstvo aj vymrelo uz.... 😉

sirinka
4. aug 2011

@human a co myslis tym, ze drviva vacsina ju v aktivnej faze nikdy nezazije? pokial sa toxoplazmozou nakazych, aktivnu fazu urcite prekonas, aj ked mozno bezpriznakovu...az potom sa dostava do latentneho stadia, kedy nijako nie jee nebezpecna....
vo velmi vynimocnych pripadoch moze choroba nanovo vypuknut, stava sa to ludom s extremne oslabenou imunitou...vacsinou trpiacim onkologickym ochorenim alebo nakazenym virusom HIV.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre