Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

koralovka
15. dec 2011

@vefi89 Bože kiež by si mala pravdu🙂 Nevieš si predstaviť aké je toto dieťa vybojované...bude tretím cisarákom to riziko okolo, mužove reči a nechcenie a teraz toto...som na nervy, ak by to bolo choré asi by som to neuniesla. Vo výsledkoch bolo IgG O,13 a IgM O,22

vefi89
15. dec 2011

@koralovka 😀 😀 😀 to sú až moc dobré výsledky 😉
ja som mala oveľa kritickejšie, myslím IgG som mala aj cez 200 😀 😀

koralovka
15. dec 2011

@evka1984 Ako si dopadla? Ak tam nebola IgA malo to byť ok, prekonané, nie? Bábo zdravé? Dakujem

koralovka
15. dec 2011

@vefi89 To som rada, ani nevieš ako...znamená to že ked tam nie je IgA a hladiny nízke prekonala som ju dávnejšie? Myslíš že mi dajú aj tak anitbiotiká?

vefi89
15. dec 2011

@koralovka prečo by ti mali dávať ATB?.... nemajú dôvod predsa 🙂

jankasramka
16. dec 2011

@koralovka a mas nejake ine priznaky? horucku ?
ak nie tak mozes testy hodit do kosa a byt rada lebo toxoplazmozu si uz prekonala takze uz sa nenakazis 😉
inak ak sa smiem spytat, co ti povedala dr.?

jankasramka
16. dec 2011

@koralovka inak ti to super vysvetlila @vefi89 .
a toxoplazma je parazit takze to sa ATB nelieci

marianna28
16. dec 2011

Ahojte - neviem, ako sa toxo riesi na slovensku, ale v Rakusku je to takto: pokial je vysledok toxo v krvy vyssi, ako 80%, je napr. vo Wien specializovane centrum - tam si tehulka polezi ca 8 dni a toxo je potlacena infuzkami, alebo injekciami - no a par tabletkami - pokial je toxo pod 75%, nerobi sa nic, sleduje sa krv, oznami sa pacientke, ze ma prekonanu toxo a robia sa neskor rozbory u krpceka v brusku. Nic strasne - zijeme vo vyspelej dobe, vsetko sa da pomerne rychlo zistit a vyhnat z tela. Teda ale mna tiez najprv naplasili, ake vselijake vplyvy to moze mat na miminko - vraj ten parazit sposobuje az slepotu - a ja som mala veru silne dioptrie (laserova op), tak moc som sa bala o krpcekove oci - ale verim, ze je to ok 😉

koralovka
18. dec 2011

@jankasramka Dakujem za odpoved, no práve mi povedala, z toho mála čo vedela, že ak to bude aktívna nákaza tak mamku preliečujú liekmi a u dieťaťa sa robí potom odber plodovej vody, ale o nejakom IgA ani nechyrovala. Na chodbe som stretla kamošku lekárku a tá mi povedala že sú to total nízke hladiny a nech nestraším.

koralovka
18. dec 2011

@vefi89 V prípade prekonanej toxo sa vraví, že sa už nenakazíš ale ani sa to nedá celkom liečiť, myslíš že sú nejaké negatívne príznaky tohto prekonania v neskoršom období? Alebo podľa toho, kde sa to ,,usalašilo" v tele?

vefi89
18. dec 2011

@koralovka 90% ľudí nevie o tom, že prekonalo niekedy toxo... a to väčšina príde na to len vďaka tehotenstvu... nevidím v tom žiadne negatívum.... pozri sa na to ako na kiahne.. raz to prekonáš, nelieči sa to, vyzdravieš a máš doživotnú imunitu... prečo potom z toho robiť nejaký poplach? 🙂

evka1984
18. dec 2011

@koralovka áno brala som antb preistotu asi 2 mes. potom som išla na kontrolné testy a všetko bolo ok, takže záver znel prekonané dávno. Malo by byť všetko ok.

jankasramka
19. dec 2011

@miad45 jedanenky to su co za bludy???? to ako sa volal lekara co rozhodol o tom ze ti budu davat 2 mesiace ATB ? to ti tam tiez vnukli myslienku o ockovani maciek proti toxoplazme???sak to tu uz tisic krat pisali ze je to parazit...

jankasramka
19. dec 2011

@evka1984 niet nic lepsieho ako brat preventivne ATB 2 mesiace....hlavne ze vsetky tehulky sa strachuju co mozu a nemozu jest ale hentake svinstvo budu brat dobrovolne. nepochopim.

evka1984
19. dec 2011

@jankasramka ja som nemala na výber... prvé testy mi vyšli na hranici, aj ked tam IgA nebolo nevedeli sa zhodnúť na tom že kedy som to vlastne prekonala a ešte mi aj odporúčali prerušenie tehu 😠 nič príjemné.... tak ma začali liečiť.... že tieto antb malému neuškodia a ked mi urobili kontrolné testy po vyše mesiaci tak sa zistilo že je to vlastne ok, lebo som to prekonala dávno. Bola som z toho na prášky a konzultovala som to s 5 odborníkmi na toxo ... uvažovala som aj o amniocentéze ale našťastie sa to vyriešilo. Ja si to už nepamatám, ale viem že som mala IgG pozit, IgA negat, IgM pozit (a to ich miatlo, lebo to vraj musí byť negat. aby to bolo ok) a ešte voláke IgE som mala hraničné.

jankasramka
19. dec 2011

@evka1984 akoze si nemala na vyber? to si nesvojpravna ci co? ved je tolko dostupnych informacii na nete, staci len chciet vediet o co ide. keby mi niekto povedal ze mam brat mesiac ATB tak to by som sa na to teda asi aj sama pozrela o co ide. alebo ty si este hadam nepocula o rezistencii na ATB?

ja mam tiez dost zle skusenosti ohladne vedomosti slovenskych lekarov o toxoplazmoze ale ved uz nie sme v dobe kedy treba slepo doverovat mastickarom.
no ale koniec koncov nebudem moralizovat. ved to dieta nosis pod srdcom ty a nie ja ani nijaky ignorantsky doktor.

koralovka
20. dec 2011

Najlepší je náš zverolekár🙂Ten povie hned ako sa veci majú a doktorov posiela späť do školy🙂 Ja volám už len zverolekárovi cha

koralovka
20. dec 2011

@vefi89 Teraz v 16 týždni mi budú brať krv zasa na AFP či AFT výsledky tak nejako, neukáže sa tam nejaká pitomina zasa kvôli prekonanej toxo? pri malej ma tiež strašili s retardáciou a dala som sa naviesť na odber plodovej vody, samozrejme všetko ok, niekedy mám dojem že s tými materiálmy kupčia alebo čo...

veronikam
20. dec 2011

Ja som cely zivot pri zvieratach, vzdy sme doma mali niekolkod druhov zvierat - psy, macky, korytnacky, andulky, sliepky, zajace, osipane......, a 7 rokov som jazdila na koni. Pocas 4 rokov pred tehotenstvom sme mali doma kocura, ktory je s nami vnutri. V tehotenstve mi vyslo v testoch, ze nemam v sebe vytvorene protilatky proti toxoplazmoze. Pytam sa lekarky, ze ako je to mozne, ze kedy sa to stava. A ona ze: Asi ste nebola v styku so zvieratami. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 . To uz fakt nechapem, ked cely zivot som obklopena zvieratami, ako toto bolo mozne. A vsetko prebehlo v poriadku, kocura sme nevyhodili a nastastie ziadnu pliagu domov nepriniesol (zije s nami vo vnutri no venci sa vonku).

miad45
21. dec 2011

Ahoj @koralovka už si presne nepamätám aké boli tie hodnoty. Hneď ako mi lekárka zistila podozrenie na toxo, výsledky boli pozit. tak ma poslala na infekčné. Nasadili mi antibiotiká a po 4 týždňoch robili opakovaný odber krvi. Len na upresnenie musím uviesť , že ja som krátko (2 mesiace )pred otehotnením potratila. T.j. v máji 2010 som potratila a v juli 2010 som zistila , že som znova tehotná. Doktorka na infekčnom aj moja gynekologička sa zhodli v tom, že prvý potrat mohol byť aj výsledkom prekonanej texop. Hodnoty, ktoré mi potom opakovane vyšli mali už klesajúcu tendenciu . Tieto hodnoty (na toxo) máme v krvi dlho, preto sa vraj nedá presne zistiť, či sa človek nakazil teraz alebo je nakazený už dlhšiu dobu a ide o tzv. dozvuky. (to som nazvala len ja) A to bol pravdepodobne môj prípad. Ja som pravdepodobne toxoplazmózu mala už keď som bola tehotná prvý krát. Ako takú istotu, že dieťatko je zdravé som dostala až po návšteve genetiky a odbere plodovej vody presne 23.12.2010 (pretože mi vyšli 2 x zlé výsledky aj na triple test ) Ale to je už iný príbeh.
Dôležité je , že sa mi v apríli narodil zdravý synček.

miad45
21. dec 2011

@jankasramka , bola to doktorka z infekčného , ktorá mi predpísala ANT. Ja nie som zástancom chémie a pokiaľ nemusím nesiaham hneď po tabletkách. Lenže ja som 2 mesiace pred mojim otehotnením potratila a mala som strašný strach. Ešte som sa poriadne nezotavila z potratu a zrazu som bola tehotná. Strašne som sa bála , že znova potratím alebo sa dieťatko nenarodí zdravé. Predsa len , to prostredie do ktorého prišlo (myslím maternicu) nebolo ešte úplne o.k. V takom prípade, keď vám doktor povie že máte toxo. a čo všetko sa môže stať, tak človek urobí čokoľvek , len aby zachránil to nenarodené dieťatko.

lucia.kl
21. dec 2011

@veronikam som si prečítala tvoj príspevok a som sa pozastavila na d lekárkou, že pozitývne protilátky znamenajú že si nebola v styku zo zvieratami - práve zo styku zo zvieratami máš pozit. toxo. prenášajú ju hlavne mačky a mohla si ju dostať ešte v detste len si o tom nevedela a prišli na to v tehu... mne vyšli 1x pozit. testy v 5. rokoch, takže som bola sledovaná každý rok a keď mi v tehu vyšli pozyt. tak som len lekárovi povedala, že viem, že to mám od 5 rokov....

veronikam
21. dec 2011

@lucia.kl Vies co nie, si ma zle pochopila (ale som to mozno zle vysvetlila), ja som nemala pozitivne protilatky. Mne tvrdila, ze ja v tele vobec nema ziadne protilatky, takze ak by som nahodou bola v styku s nakazenym zvieratom, tak moje telo sa nebude vediet branit 😉 .

lucia.kl
21. dec 2011

@veronikam tak to som potom asi zle pochopila, alebo niečo zle prečítala 😀

jankasramka
21. dec 2011

@koralovka inak mas pravdu- uplne vazne veterinari vedia o tomto ochoreni ovela viac ako MUDr.

pipi11
26. dec 2011

ahojte vie mi niekto poradit prekonala som v tehotenstve akutnu toxo dcerka sa mi narodila s vrodenou toxo vsetky testy ma zatial v poriadku chvalabohu dufam ze vsetko dobre dopadne netreba to podcenovat mne tiez tvrdili ze ked uzivam lieky ze sa nic nemoze stat

janulka80
14. mar 2012

@koralovka Ahoj, mame krasneho, zdraveho chlapceka. V decembri 2011 oslavil rok a naozaj nemame ziadne zdravotne problemy 🙂

lenka369
23. apr 2012

ahoj. neviete mi niekto poradiť. Co znmenaju v tehotenstve výsledky toxoplazmy IgG 483,60 a IgM reaktivne znamena to že som tu toxoplazmu už niekedy mala alebo ju mam teraz.dakujem za odpovede

vefi89
24. apr 2012

@lenka369 Iga nemáš zapísané? o stranu dozadu som o tom písala... a to si mala prvé odbery, či si mala už aj kontrolné? Lebo takto to nevyzerá moc dobre 😒

lenka369
24. apr 2012

@vefi89 ahoj dakujem za odpoved tieti boli prve odbery dalsie mi robili až o 5 týždňov a tiež su pozitvne ale idem k lekarke az dnes takze neviem tie nove hodnoty,som velmi vystrašena dufam že babo bude ok,

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre