Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

roxi
26. apr 2007

emjee, mne prišli výsledky asi za 2 týždne, skús tam za pár dní zavolať, držím palce, aby zistili v čom je problém a aby sa Ti čo najskôr narodilo krásne zdravé bábo,

ramzesa
26. apr 2007

Mozno je to len plany poplach. Ja som jeden tiez zazila, nie s toxoplazmozou ale mononukleozou. Niekedy v detstve som ju prekonala a v krvi mi ostali protilatky. Domov mi prisiel papierik, ze sa mam hned dostavit, ale predpokladala som kvoly comu, lebo uz aj predtym som mala kvoly protilatkam problemy. Ale tiez som bola z toho mimo, ze co to moze byt. Su to riadne stresy pre buducu mamicku. Inak asi do stvrteho mesiaca prveho tehu som byvala s mackou a nastastie som nic nechytila. A kamaratka, co prekonala toxo mi vravela, ze vacsina zien, kt. tuto chorobu niekedy v zivote prekonaju, maju chlapcov. Ona sama ma dvoch 😖 . teraz neviem, ci dievcatka namaju vobec alebo len v ojedinelych pripadoch 😒 .

bihan
26. apr 2007

Sue - mačičky sú v tomto dosť často nevinne, lebo tie výklady by museli stáť min. 48 hodín, aby sa v nich stihla toxo rozšíriť a potom by sa ti museli dostať nejako do tráviaceho traktu, takže s mačičkou to má možno len toľko spoločné, že mačky občas robia svoje potreby do záhrady, kde ľudia pestujú zeleninu a tebe sa dotane do tela nedostatočne umytá...
A potom je to tepelne nedostatočne upravené mäso, zle umytá zelenina a pod... ale 80 percent obyvateľov nášho regiónu má už toxo často za sebu, takže sa zbytočne netreba stresovať. Hladkaním mačky toxo určite nedostaneš 😉
Ika_ba - veľmi ma mrzí, čo sa ti stalo, ale to by musela byť veľká náhoda, keby za tvoje potraty bola zodpovedná toxpolazmóza, lebo zdravý človek sa z nej dostane asi ako z chrípky a potom má voči nej doživotnú imunitu (takže v najhoršom prípade by mohla byť zodpovedná za tvoj prvý potrat ☹ )
Ja som na výsledky čakala jeden deň ale bola som si po ne rovno v labáku a bolo to vo Francúzsku, ale pochybujem, že by to na Slovensku trvalo oveľa dlhšie 😉

bihan
26. apr 2007

Ramzesa - moja mamina toxo mala a má len dievčatá 😉

ramzesa
26. apr 2007

takze jej to mozem vyvratit 😉

ramzesa
26. apr 2007

a ako je to s varenim masa v kuchte, tam sa maso vari ovela kratsie, znicia sa "zaskodnici" po polhodonovom vare? 😕

bihan
26. apr 2007

qqqq na predchádzajúcej stránke písala, že sa ničia tie mršky už pri 60 stupňoch, takže riziko by ani pri krátkom ale dostatočneom varení nemalo byť.. ale opakujem, toxo je nebezpečná iba ak ste ju ešte neprekonali a to je prípad len málokoho.

ramzesa
26. apr 2007

ja som myslela celkovo, salmonela, svalovce a tie vselijake "bestije" 😕 fuuuj

ika_ba
27. apr 2007

ahojte,
idem sa pochvalit. dnes uz vysledky boli, a povedali mi, ze je to negativne. na jednej strane sa tesim, ale na druhej strane, zatial mi nezistili, preco som uz 2x potratila. vsetky vysledky mam totiz dobre.

jajka78
13. mar 2008

Ahojte,ja mam tiez zistenu hodnotu toxoplazma IgC pozitivnu. Ale je tam zvlastna hodnota 294,700IU/ml a v ramci toho robili rubeolu IgC a hodnota 41,200 IU/mol.Neviete co to znamena? Doktor povedal ze je vsetko v poriadku a sestricka len pri odbereoch povedala ze este musime spravit na toxopl.raz.
Nic nagativne.Ale aj tak som zvedava. Hodnota IgmM je negativna.

lienockaa
13. mar 2008

jajka78- aj ja mám titer IgG na toxoplazmózu pozit., na rubeolu síce všetko negat., ale idem Ťa ukľudniť..IgG svedčí pre prekonanú infekciu, čiže si imúnna a aj Tvoje bábätko tým pádom a už toxoplazmózu nedostaneš..pokiaľ je IgM negat., tak chorobu isto nemáš..odber na toxoplazmózu robia ešte na konci tehotenstva, tam sa u Teba len pozrú, či to číslo-294,700 IU/ml kleslo, alebo stúplo, volá sa to že titer protilátok..

a ak rozmýšľaš, že z čoho to máš, prečítaj si túto tému celú..nie je to iba od mačky..ja u seba podozrievam najskôr prácu a potulky záhradou, nazbierané ovocie zo zeme v detstve, možno aj zle umyté..a tak sa ani nečudujem, že mi vyšla pozit. prekonaná infekcia..🙂

mywiel
13. mar 2008

Ja immunna nie som tak mi kontroluju krv zakazdym, macku doma ale nemam a som vegetarianka. 😀 Treba dobre umyvat zeleninu a ovocie a aj ruky pred jedlom, nejest surove vajcia a je to ok.

jajka78
13. mar 2008

lienocka,vdaka si ma ukludnila. ano citala som, aj u mna mohla byt v detstve, ako deti sme jedlli ovocie len tak, a zahrada to je moje 🙂
zele. a ovocie umyvam poctivo, aj ruky. a surove vajcia, to nehrozi.

lienockaa
13. mar 2008

jajka78- nemáš za čo..prajem príjemný zvyšok tehulkovania a zdravé bábätko..🙂

jajka78
14. mar 2008

dakujem, tebe sa to uz krati a preto lahky porod a zdraveho, krasneho chlapceka 😀 My by sme radi chlapceka tiez ale v podstate je nam to jedno, aj mala paradnica moze byt, len nech je zdrave babulko male.

miskakiska
14. mar 2008

Ahojte.Chcem sa spytat mne robili minuly rok v oktobri imunologicke vysetrenie na caste herpesy a pri nom sa vyskytujuce ine neziaduce priznaky ako svrbive vyrazky,zapal spojiviek.zachrastaveny nos a pod.V tom oktobri mi brali krv a tiez som sa teraz pozrela ci tam nieco nemam z tych Ig...Mam tam IgG-11.2 g/l norma je 7,0-16,0 potom tam mam IgM-1,7 g/l norma je 0,4-2,3 no a dalej IgA a IgE.Ked ste tu pisali o tej toxosviniarke tak ma to napadlo sa na to pozriet.Krv na gynde mi uz na toto brali vysledky este nemam ale chcem sa spytat ci to moze byt ono z tej imunologie a co tie hodnoty znamenaju ak niektora viete.Tiez neviem ci som ju v detstve prekonala ale cakam uz druhe babo a nejak sa nepametam ze by som drzala macku na rukach alebo zle umytu zeleninu.Ja musim umyvat poriadne lebo sa mi hned vyhodili afty v ustach a to tiez nebolo dva x prijemne.Dakujem za odpoved

lienockaa
14. mar 2008

miskakiska- nerozumiem Ti úplne, hoci sa veľmi snažím..🙂to, čo píšeš výsledky,to je ako vyšetrenie imunoglobulínov ako takých, alebo sú to už konkrétne protilátky proti nejakej vírusovej chorobe?..lebo ak to je len vyšetrenie bežného spektra imunoglobulínov, tak z toho nezistiíš, či si mala toxoplazmózu, na to je úplne iný odber..výsledky sa síce tiež udávajú pozitivitou, alebo negativitou IgM a IgG, ale nie je to to isté,ako bežné spektrum..

totiž, imunoglobulíny- bežné spektrum vypovedá o celkovom stave Tvojej imunity a dá sa z toho zistiť, či Ti niektoré protilátky nechýbajú, alebo či ich nie je príliš veľa, čo by svedčilo pre zápalové ochorenie napr., ale aj pre veľa iných chorôb, napr. hematologických..rozoznávame to podľa toho, ktorý Ig je zvýšený..ale nezistíš na základe toho vyšetrenia, že akú konkrétnu vírusovú chorobu máš, alebo si mala..ber to ako všeobecné vyšetrenie..na podrobný rozpis je málo aj celá diskusia na MK..🙂

ale protilátky proti toxoplazmóze vypovedajú len o tej jednej konkrétnej chorobe..IgM proti toxoplazmóze sú pozitívne pri akútnom ochorení na toxoplazmózu /t.j. teraz tá choroba v Tebe prebieha/
IgG svedčia pre prekonanú infekciu toxoplazmózou..toto ber ako špecifické vyšetrenie..

dúfam, že to takto stačí vysvetliť..🙂a mimochodom, ani ja som si nevšimla, že som nejakú toxoplazmózu prekonala..

stvura
15. mar 2008

Ahoj kocky, no mne vysli asi vsetky testy co mohli zle.
Aj toxoplazma samozrejme. Kedze som milovnik zvierat a velmi dlho som bola vegetarian tak jedine co ma napadlo bolo, ze som toxo mohla mat od maciek {skor maciatok a ich exkrementov} alebo zo zle umytej zeleniny.
Vysledky testu trvali 12 dni a opakovaneho testu, ktory bol uz zamerany na zistenie blizsich udajov 10 dni. Vyslo mi ze som prekonala toxo v detstve - absolutne som to nepostrehla... a tak moje babetko bude uz mat v sebe protilatky.

miskakiska
15. mar 2008

lienockaa dakujem za odpoved tak dufam ze tie vysledky budem mat na gynde ok ale to uvidim az 25 kedy idem do poraddne.Neviem ci by ich uz mali tento tyzden co pride ale asi nie lebo to mi brali teraz 10.No skusim sestricke zavolat snad uz bude vediet.Pa pa

majula009
21. mar 2008

Ja mam kocura, nechodi von a má všetky testy porobene kvoli výstavám aj kvoli nám samozrejme...Veterinar mi povedal ked som otehotnela ze nevidi dovod na to robit mu testy znova a stresovat ho ze ono to nieje take easy chytit...tak ja neviem, mne robili toxo niekedy v 11 až 12 tt a bolo to ok, avsak vcera ma ten moj chlpáč trosku poskrabal lebo sa mi hral s rukou tak dufam ze sa nám nic nestane...Papa len krekry a dva krát zmrazene maso raz za týžden...s výkalmi do styku neprichádzam lebo to cisti mama, ale moze mat pod nechtami este...no neviem...tiež sa bojim...Iné mačky ani psa by som nechytila...dufam ze ten nas je zdravy naozaj... 😀

zuzynka
14. máj 2008

prosim vas pomozte mi, uz 3 mesiace mam teploty a bolenie hlavy. bola sam na vsetkych moznych vysetreniach a tyzden som lezala aj v nemocnici. minule som bola pri jednom doktorovi, ktory mi pomocou pristroju skumal vsekty organy a zistil ze mam asi macaciu chorobu-toxoplazmozu. mam len 13 rokov a velmi sa toho bojim idem este aj na krv aby mi to urcite zistili. pomozte mi ci je to normalne a ake ine zle priznaky to este moze mat.

zuzynka
14. máj 2008

prosim vas a ak sa vyliecim budem moct mat potom aj deti??

jankando
14. máj 2008

nestastna...tak ako uz holky pisali , ze toxo sa nedostava len od zvierat, ale i od nie dobre tepelne urpaveneho jedla..a to mne tu sestricka nie ze zakazala, ale poradila, aby som nejedla makke syry, vajicka na makko, takztiez, treba davat veelky pozor , aby maso, ktore upravujes,bolo dostatocne tepelne upravene a tiez nie dobre umyta zelenina, ci ovocie..to vsetko moze posobit...no mne odkedy povedala toto moja sestricka, tak som nejako v podvedomi vylucila vajcko skoro vobec a to doma som bola s mojim psikom a tuna v uk mame domaceho zajacika, takze to nemusi byt len zvieratkami...tak davaj pozor.. 😉

jankando
14. máj 2008

ale je pravdou, ze neviem, ci ju mam a ci nie, musim zistit az pojdem najblizsie k midwife...tu to funguje trochu inak ako u nas doma.. 😖
no a neviem, ci mi uz na to test robili a ci nie..nemate niekto skusenosti z uk ohladom tych testov?

mywiel
15. máj 2008

Jankando mne pri kazdej kontrole beru krv a robia test na toxo, lebo nie som immunna tak to sleduju na kazdej kontrole u dokiho. 😉

gapa
15. máj 2008

zuzynka, nemaj vôbec strach, že by si kvôli toxoplazmóze v 13rokoch nemohla mať v dospelosti deti. Toxoplazmóza je nebezpečná len v prípade, že na nu ochorieš v tehotenstve. Aspon budeš voči nej imúnna. Ja som ju tiež prekonala, ani som o tom nevedela. A dieťa mám. 🙂
No pomôcť ti musí v prvom rade lekár. Vela štastia, nech tie potvory, čo ti robia problémy nájdu a úspešne zničia! 😉

mamamima
18. jún 2008

Ahoj Nešťastná...chcem sa ťa spýtať, nedočítala som sa nikde tvoju odpoved, že ako si nakoniec dopadla...ja mám tiež s toxo v tehu nemilé skusenosti, dostala som ju v 1 trimestri pred dvomi rokmi, teraz som opäť tehotná, v 6,5 tt, už by to malo byť po takej dobe ok, čakám na výsl., budú o 3 týž. Držím všetkým palčeky.

pici
19. jún 2008

toxoplazmozu sposobuje bakteria toxoplazma gondi. nebezpecna je v tehotenstve, nakolko vo vacsine sposobi potrat alebo geneticke vady plodu.
niekedy sa ani neprejavuje. kamaratka to mala a to sa maciek ani nedotkla. prenasaju to macky a kraliky. vykalmi. mala zdute uzliny na krku. bola dva tyzdne na infekcnom.

cukruska1920
27. jún 2008

Ahojte...potrebujem poradit.....brali mi krv a zisitili mi toxoplazmozu..teraz mi robili opakovany odber a bojim sa ze ak som nahodou tehotna ze mi to moze nejak uskodit...mate s tym niektora skusenosti? a kolko zvykne trvat liecba? dakujem

mywiel
1. júl 2008

Toto som pisala do poradne dokimu...

Poradna MUDr. Michal Koucký - Porodník
Toxoplazmoza
Dobry den,
chcela by som vediet ci je este riziko pre miminko ak sa nakazim toxoplazmozou v 38tyzdni tehotenstva? Nemam totizto protilatky na tuto chorobu a moj gynekolog mi povedal, ze uz do porodu mi nebudu robit ziadne odbery krvi tak sa bojim aby sa to nezanedbalo kym porodim. Je mozne, ze sa nakazim zo zle umytej zeleniny a salatu ktore som jedla v restauracii a ak ano je to este nebezpecne pre dieta, ked uz zachvilu idem rodit?
Vopred dakujem.

Dobrý den,ano,riziko tu je,ale velmi,velmi nízké.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre