Užívanie Euthyroxu v tehotenstve

lulu1502
14. jan 2009

Ahojte neviete mi niektorá poradiť prosím Vás. Ja mám asi 2 roky vyoperovanú štítnu žľazu. Doktor mi vždy vravel že ak zostanem tehu tak musím okamžite prísť a zvýši mi dávku. V júni som ostala tehotná krv mi zobral len v tedy a viac odmietol. teraz v poslednom čase sa cítim dosť unavená až mám depresie a uzkosti. Je to tým že mi chýbajú hormony? Prosím poradte čo mám robiť.

mamamima
2. feb 2009

lulu aj mne brala krv len na zac. tehu a potom v 25tt zo 75mg mi dala 150mg a ze to si uz babatko same tvori hormony v SZ takze by to malo byt ok, teraz idem az 8 tyz. po porode, po por. sa mam vratit na pov. 75 mg...unavena mozes byt
z tehu, to sme teraz uz asi vsetky a teiz mavam depku, pri reklame sa rozrevem a tak 😀 😉 ale ak nemas dobry pocit, tak zajdi za lekarom, preistotu 😉

alfomilka
2. feb 2009

ja uzivam tiez euthyrox. Uz som ho dokonca nemusela brat, ale len co som otehotnela, mala som sa okamzite prihlasit u endokrinologa a musim chodit kazdych 6 tyzdnov na kontroly, kde mi beru krv. A su taki zlati, ze mi hned poobede aj zavolaju, ze ako, aby som nemusela cakat tyzdne, kym pridu vysledky.

macabi
2. feb 2009

ahojte, tiež mám zníženu funkciu šž a doktorka mi povedala, že hneď ako ostanem tehu mám prísť...od začiatku tehu chodím na krv aj kontroly každý mesiac a dávku mám zvýšenu...beriem euthyrox 50....

sveva
2. feb 2009

Ahojte. Aj ja mám zníženú funkciu ŠŽ, beriem euthyrox a prakticky všetko ste už napísali. 😀 Tá únava a depresia patria k tehotenstvu. Nepoznám ani jednu mamičku, ktorá na konci tehu bola plná energie. To dieťatko je predsa už veľké a má málo miesta. TAk hlavu hore. 😉

bibi78
4. feb 2009

Podobne ako vacsina, aj ja mam znizenu funkciu sz a brala som Euthyrox 25. Ked som doktorke povedala, ze chceme mat babo, tak mi automaticky zvysila davku na 50, aby sa telo vopred pripravilo... Tiez mi prizvukovala, ze ihned, ako zistim, ze som tehotna mam prist. Lenze medzitym sme sa odstahovali do zahranicia a tunajsi doktori beru veci ovela pozvolnejsie, ako je vo zvyku u nas a tak ma gynekolog poslal na odber kvrvi az v 8tt a teraz cakam na vysledok. Tiez mi to pripadalo neskoro, chcela som v tom mat jasno, hned pri zisteni tehu, ved 1. trim je najdolezitejsi pre vyvoj babatka, ale dufam, ze vsetko je 😎 ...

zajo510
4. feb 2009

ajojte, a j ja sa pridávam, mám zníženu fciu šž, počas prvého tehu mi zvýšili z 25 na 75 euthyrox a potom zase na 25 ked som už kojila a ono to celkom vyzeralo, že možno aj vysadíme pomaly liek, ale som otehotnela, takže mám zase 75. hned ako som zistila, že som tehu tak som si zvýšila dávku, nie som za samoliečiteľltvo :o) ale vyzhádzala som podľa predošleho tehu a aj tak moja dr. mala vtedy mesiac dovolenku - tak som sa k nej dostala až na konci 3. mesiaca. na kontroly chodím každých 6 týždnov dosť ma to obmedzuje ale je to dôležité, tak to tolerujem.

miika
4. feb 2009

ahojte. mam znizenu tvorbu a pred otehotnenim som brala Euthyrox 75ku. Hned ako som zistila ze som tehotna som bola na odbere, endokrinolog mi zvysil na 100ku. Teraz chodim kazdy mesiac na odber krvi a vysledok zistujem telefonicky. Ak mi lekar povie, ze je vsetko ok, tak beriem 100ku, ak sa nieco zmeni, zvysi mi davkovanie. Je cudne, ze niektori to beru tak poctivo a ini 2x za cele tehotenstvo...

zzuzzik
15. feb 2009

ahojte kočky, takmne zistili zniženu funkciu až ked som bola tehu 8t pri odbere a v deviatom som uz brala euthyrox 50, myslite že to nie je už neskoro pre mimi? mohlo sa niečo stať, ked som na začiatku ani nevedela že mam zniženu funkciu? je možnosť že by som mohla kvoli tomu potratiť alebo že by sa zle vyvyjalo?tak sa bojim. ☹ teraz som v desiatom a za dva dni idem na kontrolu, a ešte k tomu všetkemu mam zyšenu teplotu, asi som prechladla

iron
15. feb 2009

Ahojte, no ja tiež beriem euthyrox... a ostane mi až do konca života... 😒
Zzuzzik, neboj sa nebude to problem pre babatko, len ho nezabudni brat ako ti povedali. Teraz pocas tehotenstva by si mala chodit kazdy mesiac na odber a vysetrenie k endokrinologicke, aby ti kontrolovala hladinu hormonov....a podla vysledkov ti davky liekov upravi.....

zzuzzik
15. feb 2009

dakujem iron ze si ma povzbudila, ja sa len bojim ze mi to zistili podla mna neskoro, kedze prve tri mesiace su najdolezitejsie a ja prve dva ani neviem ze mam znizenu funkciu, to ma stve asi najviac 😠 aby babo nebolo postihnute alebo mi nemalo nejaku vaznu poruchu, ved to je podla mna dost neskoro to teraz nasadit, neviem ja asi panikarim, aj ked endokrinolog vravel ze je to velmi dolezite pre vyvoj tak sa teraz toho bojim

bibi78
17. feb 2009

zzuzzik, hlavne sa nestresuj, lebo stres stitnu zlazu este viac zhorsuje. teraz sa sustred na to, co bude a nie co bolo! prve tri mesiace su dolezite, ale zaroven si take male dietatko zije zo zasob, ktore tvoje telo nahromadilo este predtym, ako si bola tehotna. takze je mozne, ze prave preto, ze tvoje telo musi teraz utiahnut vsetko za dvoch (teda aj stitna zlaza teraz pracuje za vas oboch) mas nedostatok tohto hormonu. navyse 50 nie je taka strasna cifra, su zeny, ktore beru 150 a viac. nasi lekari su velmi opatrni a rataju aj s tou najhorsou alternativou, tak sa nenechaj vykolajit, ked dr. povie, "ze je to velmi dolezite", ako pises, koniec koncov, nikto to nespochybnuje. najdolezitejsie je to, ze si to zistila pomerne skoro a teraz robis vsetko preto, aby sa dietatko spravne vyvijalo. a vobec sa neobvinuj. moja kamaratka do 3. mesiaca nevedela, ze je tehotna, vela cestovali po juznej amerike, v Guatemale dostala zaludocnu chripku, dala sa dokonca ockovat proti tetanu a celkovo prezila za ten 1. trimester az az. napriek tomu je ich mala zdrava a nezanechalo to ziadne nasledky ani na nej, ani na malej. takze hlavu hore a uzivaj si to. stres je zbytocnym nepriatelom buducich mamiciek, aj babatka! 😉

zuzinr
27. feb 2009

Aoj Lullu,

citam ze chodis k Hechtovi, teda neviem ja som o nom nepocula ziadne dobre veci co sa tyka jeho profesneho vzdelania - endokrinologia (a to najma od nitrianskych zdravotnikov). Ja tiez beriem euthyrox, som 7 mesiacov po operacii vyoperovani stitnej zlazy a moj lekar (dr. Uhelsky) ked som mu povedala ze by som chcela druhe dieta tak mi automaticky o nieco zvysil davku - teraz som v 5 mesiaci a uz 2x od vtedy mi zvysil davku. Mne to bolo aspon bvysvetlene tym ze ked mamicka pribera na vahe tak vtedy je potrebne zvysit davku lebo ditatko si z toho tiez odcerpava. Skus pouvazovat nad zmenou lekara, ja som so svojim spokojna a este viem ze v nemocnici robi este jedna doktorka na endokrinologii maju spolocnu ambulanciu s Uhelskym len si teraz nespomeniem ako sa vola. A este som chcel anapisat, ze mi lekar povedal ze po porode si mam hned dat nizsiu davku zo 125 na 100 a 2 mesiace po porode mam prist znova na kontrolu krvi. Keby si mala este nejake otazky tak sa ozvi.

alena22
2. mar 2009

Ahojte mne vybrali stitnu( vdaka nej som ani tehu nemohla byt) a papam euthyrox dokonca az 125 a mam krasneho zdraveho snyceka a on ma stitnu uplne v poriadku 😉
da sa to zvladnut ale ozaj nestresovat to vobec nepomaha treba byt v kluse a pravidelne nasvtevovat lekara 😉

petra.s
2. mar 2009

Ahojte

mne sice neoperovali stitnu zlazu, ale tiez mam poruchu a sice znizenu cinnost. Pred tehotenstvom som brala 25 a v tehotenstve mi zvysila lekarka v prvych troch mesiacoch davku najprv na 50 a teraz beriem 100. A na kontroly chodim pravidelne, takmer kazdy mesiac. Este pred otehotnenim ma upozornila, ze akonahle otehotniem, musim prist a zvysime davku.

susisus
5. mar 2009

Ahojte tehulky, no ja som uzivala 4 roky euthyrox 25 a minule leto sme s lekarkou vysadili, teraz som v 3 mesiaci a povedala ze by som pre istotu mala zacat uzivat znova 25, nemam zle vysledky, len som na spodnej hranici - neviem coho... Tak neviem. Moc sa mi do toho nechce, ja sa lepsie citim bez liekov ako s liekmi...

ani3012
5. mar 2009

no ja mám zase zvýšenú funkciu štítnej žlazi. Na kontrole som bola v 3. týždni, hneď ako mi vyšiel test pozitívne. výsledky dopadli dobre a druhú kontrolu som mala minulí týždeň (20.týždeň), aj ta dopadla dobre. Lieky beriem stále rovnako, striedam 50- 75 každý deň.
pre susisus:
Ten hormón je naozaj dôležitý, tak ak ti ho predpísali, tak ho ber. Tu už nejde len o teba ale aj o malinke. 😉

susisus
5. mar 2009

Ach jaj, tak to vyskusam, drobcek za to stoji, len som zvedava ci nezacnem znova zvracat, ked hned po zobudeni budem musiet zapit tabletku a nejest pol hodiny 😒

bibi78
5. mar 2009

Susisus, ja som vzdy mala ten isty problem, teda, este ked som neuzivala euthyrox, musela som sa ihned rano najest, inak mi zacalo byt hned zle. Teraz to riesim tak, ze si dam budik o pol hodinku skor (ak pracujes), vezmem tabletku a potom este pol hodinu lezim alebo niekedy aj zaspim. Skus zostat v posteli, je to lepsie, ked si v klude a lezis, vtedy sa hlad dostavuje ovela neskor. 😉

ani3012
6. mar 2009

pre susisus:
Ja si dávam lieky ráno o 4 hod., lebo vstávam o 5:45 (aby som z tej noci ešte niečo mala. 😀 ). Potom sa s chalanmi môžem naraňajkovať. Ale zle by ti už pomaly nemalo byť, mne to prešlo po 3. mesiaci, a to mi bolo zle 24 hodín 😝 .

susisus
7. mar 2009

Baby tak som si dnes dala tabletku 🙂 Bude to narocne, lebo som zacala znova vracat po dvoch tyzdnoch kludu, ale nejak to zvladnem, skusim sa budit skor ako to robite vy a snad to pojde 😉

ani3012
7. mar 2009

ale to tiež nieje dobre, ak svojmu telu raz ten hormón dáš a raz nie. A dva týždne je dlha doba. Ja si pamätám, že mne doktorka pomaličky zvyšovala dávku. Trvalo to mesiac, než som sa dopracovala k 75.

susisus
7. mar 2009

ani3012: teraz celkom nerozumiem ako si to myslela ale vysadene lieky som mala asi rok, neboli potrebne - ani teraz vlastne niesu nejak velmi potrebne, len koli babatku mi nasadila. A nejem hned naraz 25, ale zacinam stvrtkou tablety 🙂

ani3012
7. mar 2009

no ja som si myslela, že si si ich sama prerušila a po dvoch týždňoch začala užívať nanovo 😅
Tak sa drž, zle by ti už nemalo byť 😉

susisus
8. mar 2009

Nienie, to dva tyzdne som nevracala a teraz som zacala znova, tak o to tazsie sa mi zacinaju brat tie lieky 😉 A dakujem pekne ani 🙂

susisus
9. mar 2009

Kocky posledne dva dni mi bolo straaaasne a dnes som si vyskusala nedat Euthyrox a cuduj sa svete, je mi dobre 😲 Tak neviem neviem... Radsej ho nebudem jest, ak mam zvracat az kym nejdem spat...

bibi78
9. mar 2009

Susisus,

tieto spravicky su skor pre Tvoju endokrinologicku a gynekologa, porad sa s nimi a nasleduj ich odporucania... v tomto stave by si nemala nic riskovat... 😉

ada30r.
18. mar 2009

Ahoj maminy. Ja už budem mať pomaly ročné bábo. Pred tehotenstvom som brala euthyrox 25 (tiež znížená), celé tehotenstvo tiež 25 (kontroly asi po 2-3mesiacoch), lebo som mala výsledky Ok, aj po pôrode (ešte stále kojím) a keď mala malá 5 mesiacov, tak sa výsledky tak zhoršili, že som dostala rovno 100. potom som sa výsledky upravili ale nechali mi 100ku. Ja som sa ale sekla, a posledné 3 týždne som omylom užívala 25ku. Na to mi odišla endokrinologička, nová sa čudovala liečbe (že prečo som začala brať 100 - ako keby som si to ja ordinovala - sila niektorí lekári..), a výsledok bol tým pádom horší, tak mi nová povedala, že vyskúšame 50, po 4 týždňoch výsledok tiež nie celkom dobrý, tak že , čo keby som skúsila jeden deň 50 a druhý 75 (ako keby som ja vedela, že ako je to dobré).

Čo sa týka vplyvu na bábo, tak sa lekárky vyjadrovali dosť neurčito, tak už vážne zvažujem, že malú odstavím - idem aj do práce, len sa mi zatiaľ nedarí - a tiež ma zaujíma, či neexistuje nekajá alternatíva, napríklad homeopatia, špeciálna životospráva( samozrejme popri riadnej liečbe). Neviete o niečom?

Inak som od pôrodu dosť pribrala a malá je tiež taká pevnejšia a nie práve moc nadšená spaním.

susisus - môže to byť len tou nevolnosťou, ale spýtaj sa lekárky, či ti nestačí len 12,5 - lebo aj vyšia dávka, ako je potrebná môže spôsobovať ťažkosti - hoci neviem, či také ako máš ty. Alebo sa nauč prehltnúť tabletku bez vody - inak sa odporúča s malým množstvom vody euthyrox. Teraz som zistila, že si dávaš len1/4.

bebebrumik
19. mar 2009

ahojte, neviete nahodou, aký vplyv na babatko može mat uživanie Euthyroxu prip. znižena funkcia štitnej žlazy?

susisus
19. mar 2009

ada30r. : Ahoj Adi, ano jedla som len stvrtku (chcela som postupne prejst na 25) a opakovane ked som ju vyskusala zjest tak som zvracala az kym som nesla spat. A tak som sa rozhodla ho neuzivat a citim sa perfektne - na 100%. Otehotnela som pocas obdobia NEUZIVANIA a ked sa babatku toto prostredie pacilo, tak si myslim, ze mozme nadalej takto pokracovat. O par tyzdnov idem na kontrolu a poviem to doktorke. Nebojim sa, pretoze nemam zle vysledky a urcite je lepsie to, pri com sa ja citim lepsie... Ved uvidim co povie doktorka, mozno ma zdupe 😉

felicia1
29. apr 2009

Ahojte baby,dnes mi lekar povedal ze mi nepracuje sitna zlaza,mam to dost zle a diagnoza sa vola nie co na h neviem to porecitat v papieroch,pred tyzdnom som bola u lekara ze nemam ovulaciu a trpim bolestami v podbrusku,zobral mi krv na hormonalny a aj stitnu zlazu,lebo po porode som sice schudla ale mam viac ako ked som otehotnela,dnes prisli teda vysledky a ja som bola z nich hotova,co najskor mam ist k endokrinologicke tak sa tusim vola a ma mi nasadit liecbu,no mam je povedat ze by sme chceli babo druhe,no doki mi povedal ze teraz aj tak neotehotiem,lebo ovulka neni u mna a ked aj nastane po liekoch mi da endo....mame si davat pozor lebo pre babo je to velke riziko,ze po liekoch schudnem a aj ja mam inak sa zacat stravovat a potom mozem zacat snazilkovat ja stitna zlaza zacne pracovat,ja o tejto chorobe nic neviem,mam len 23 rokov,uz som si aj poplakala ale to mi nepomoze,chcela by som vediet kolko trva tyznov,mesiacov kym zacne fungovat a mozme sa hned potom snazit?lebo som precitala par diskusii ale tam pisu zeny ze jedna 2 roky sa liecila,a som dost mimo z toho a este by som cchela vediet ze ked zacnem bral lieky a neskor by sme aj otehotneli ze ci nemoze byt babatko ohrozene

neviem ci mi budete vediet zodpovedat ale ak ano ,dakujem pekne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre