Užívanie Euthyroxu v tehotenstve

lulu1502
14. jan 2009

Ahojte neviete mi niektorá poradiť prosím Vás. Ja mám asi 2 roky vyoperovanú štítnu žľazu. Doktor mi vždy vravel že ak zostanem tehu tak musím okamžite prísť a zvýši mi dávku. V júni som ostala tehotná krv mi zobral len v tedy a viac odmietol. teraz v poslednom čase sa cítim dosť unavená až mám depresie a uzkosti. Je to tým že mi chýbajú hormony? Prosím poradte čo mám robiť.

terezka044
29. apr 2009

felicia to bude hypotyreoza alebo hypertyreoza.jedna je zvysena a jedna znizena funkcnost stitnej zlazy.
endokrinologia tam ti spravia ultrazvuk krku, pozru ta ako si na tom a podla toho budes brat lieky - najskor euthyrox, popr. nejaky iny liek. pomahaju upravit hormony stitnej zlazy. neboj sa toho.
to, ze neotehotnies.. to tak neber, nie je to pravda. nemusi zakonite byt. ja sa na stitnu zlazu liecim asi od 9tich rokov, a tiez som stale pocuvala ze budem mat problem otehotniet a nebudem mat deti. a som sa tym ani netrapila vsak mam casu dost.. ale otehotnela som (neplanovane), takze ak clovek chce, tak to pojde aj vam. hlavne musis byt psychicky v pohode.
nie je to tak hrozne ako sa to zda - mozno budes trpiet vacsou unavou ako obycajne, ale da sa to vyvazit potravinami, vela ovocia a zeleniny treba jest, klicky, strukoviny. popr sa skus opytat lekarky co este pomaha a co by ti odporucila 😉
23 si naozaj mlada, neboj sa. ak chces mat babatko tak mas na to skvely vek a ta zlaza urcite nebude prekazkou. hlavne bud v pohode ako vravim a nestresuj sa zbytocne. trosku cvic, aspon nejaky pohyb nech ma telo, vela odpocivaj, skus brat nejake doplnky ktore pomahaju.. a urcite to pojde.
babatko nie je ohrozene, neboj. mne lekarka zvysila davku ked som otehotnela, babatko ma vsetko co potrebuje.

mneme
29. apr 2009

felicia, ako pise terezka, neboj - je to riesitelny problem, kopec bab s touto diagnozou ma bez problemov babo. ak ti nepracuje stitna zlaza, mas hypotyreozu, t.j. znizenu funkciu stitnej zlazy. urobia ti aj sono, podla toho zistia, ci ju mas aj zvacsenu. znamena to, ze budes musiet brat lieky, ktore ti tieto hormony doplnia umelo. v tejto teme su dokonca baby, co maju stitnu zlazu vyoperovanu a hormony prijmaju len v liekoch. je to celozivotna diagnoza, ktoru netreba podcenovat, ale ziadna tragedia 😉 teraz by si podla lekara asi nemala otehotniet, kym ti nenasadia spravnu davku liekov - z vysledkov krvi zistia, ako silnu potrebujes. ked ti davku trafia, budes ju skratka denne brat a tym je problem vyrieseny. ked otehotnies, pravdepodobne ti davku upravia - to je dolezite najma v prvom trimestri, po 12 tt ma uz vraj dietatko vlastnu stitnu zlazu a vystaci si s nou same. len to netreba zanedbat, neriesene poruchy stitnej zlazy v tehotenstve vedu k znizenej inteligencii dietatka (myslim, ze kvoli nedostatku jodu)

lul
29. apr 2009

neboj, papam euthyrox a cakame babo 😉 musim byt pod kontrolou, mat nastavenu liecbu a malo by to byt ok 😉

janka79
30. apr 2009

ja beriem euthyrox a v tehotenstve chodim na kontroly krvi chodim k endokrinologovi kazdy mesiac...aj u gynekologa sa robia krvne vysetrenia, tak povedz jemu, nech ti zoberie krv koli stitnej zlaze a ked nebudu vysledky v norme posle ta na endokrinologiu

felicia1
30. apr 2009

baby dakujem vam pekne

a co sa moze stat ak sa to nebude liecit?to len ze co to moze sposobit?chystam sa obvolat end buduci tyzden,zajtra je sviatok ale v pondelok volam

a kolko asi trva kym zaberie liecba a budeme sa moct snazit?tak priblizne

zuzana76
30. apr 2009

ahoj, ak sa nebudes liecit, budes sa zle citit, nebudes moct otehotniet, alebo ak otehotnies , mozes potratit. Ja mam problemy so stitnou zlazou aj pristitnymi telieskami, liecbu som zacala v septembri 2005, bola som tehotna, v oktobri 2005, teda asi mesiac po nasadeni liecby som potratila, kedze som este nemala vyrovnanu hladinu hormonov. Endokrinolog mi povolil snazenie po roku a mesiaci, teda v oktobri 2006 a v novembri 2006 som otehotnela. Pekne vyckaj a to ti povie endokrinolog, kedy mozete zacat. Mozno o pol roka, mozno o rok, vsetko zavisi v akom stadiu to mas.

terezka044
1. máj 2009

felicia, ako uz zuzka povedala, mozes mat tie problemy, ktore spomenula... takisto mozes byt velmi ospala, malatna a mat zavrate, alebo zacnes nekontrolovatelne priberat/chudnut.
a liecba je dlhodoba, tazko povedat, kedy zaberie, ale ked beries lieky, tak mozes byt kludna, lebo si na spravnej ceste. ja sa napriklad liecim odmalicka, uz som bola na 0.5tablete kazdy den 25tky, teda jedna z najmensich davok, no ked som otehotnela, zvysila sa mi na 1.5 denne. uvidime ako po 6nedeli, potom dam vediet 😉

mneme
1. máj 2009

felicia, okrem priznakov neliecenych poruch stitnej zlazy, ktore popisali zuzka s terezkou to moze viest aj k mnohym inym porucham, kedze hormony stitnej zlazy posielaju pokyny ostatnym organom v tele, aby spravne fungovali (napr. aj vajecnikom - zrejme preto mas problemy s ovulkou). nechcem ta strasit vecami ako vypadavanie vlasov alebo zvyseny ocny tlak a pod. kazdopadne, urcite to nezanedbaj - ak nie kvoli sebe, tak kvoli planovanemu babetku - okrem potratu by ta pocas pripadneho tehotenstva mohli stretnutut aj vyvinove poruchy, najcastejsou je kretenizmus - znizena inteligencia
to, ako dlho trva liecba vobec netusim - ja sa liecim od puberty a uz som presla niekolkymi zmenami davok. aka je tvoja prognoza, ti bude vediet povedal len endokrinolog

felicia1
6. máj 2009

caute

buduci tyzdne idem k endo......dnes som volala ze ci sa mozem objednat ze mi ich doporucil moj gynekolog ja som z nr a ona je v leviciach,dalelko ale nevadi,vraj ak sa chcem objednat tak do oktobra maju plno,ale mozem prist hocikedy pocas maja s tym ze mi daju casenku,casenku davaju od 6:00 a ordinuju od 8:00 takze ak tam budem o 6:00 tak mam realnu sancu byt o 8:00 prva,2 hodiny sa budeme tulat s muzikom po leviciach,no ziadna slava a teraz rozmyslam ze asi mi len krv vezme a sono a potom asi budem cakat na vyseldky nejaky cas a potom zas k nej pre tabletky?????????????????????alebo mi da aspon nieco ked zbada ake mam hodnoty co mi robil gynekolog odbery????????????????akoze si to neviem predstavit,no ked som jej precitala hodnoty tak povedala ze liecba je nevyhnutna,vobec sa mi do toho nechce,ale musim

lolitkamtc
19. júl 2009

Ahojte babenky toto je faktt asi naj stranka aka je. Preklikala som mozne-nemozne, no tu som sa dozvedela asi najviac. FELICIA tu stitnu zlazu nepodcenuj, funguje ti vdaka nej cele telo. A pozor nemusi byt dedicna, to je este horsie, nikdy nevies kedy to pride.Ja som si stitnu zlazu doslova odpalila vdaka mojej mame, ktorej bolo lepsie dat posledne penizky na cigy a kavu, ako vlastnym detom na jedlo....Dlhy pribeh!!! ☹ Liecim sa uz 6rokov na znizenu funkciu zlazy/euthyrox 75/, a pri vecsine stitniarov je liecba dozivotna.Nie je to nic strasne, rano tabletka na lacno a to je vsetko.Uzivala som aj antikoncepcne tabletky no nesedeli mi. Uz 5 rokov neberiem nic. Mam 24r, a s mangelom sme sa snazili asi mesiac....A tiez som pocuvala ake su problemi s otehotnenim a vynosenim babetka. Je to hlavne od psychiky.M sme si povedali ano, chceme babo, snazili sme sa asi mesiac, kym som nemala starsnu chut si spravit testik. A bol pozitovny.Som uz v 14tt, a mame zatial vsetko ok, a to mame doma aj fretku.
Takze urcite zdravie nepodcenuj. Pocuvaj doktorov, oni vedia...CAS JE NAJLEPSI LIEK! Ked bude pripravena ta spravna spermoska tak to pride. Netlac na pilu, lebo sa zlomi. Ono to pride.
A co sa tyka liecby, pocas teho..ti ju endosko zvysi iba koli babike, vsetko bude OK!!!!!!!
Drzim vsetkym zienkam palceky/aj na nozkach 😉 /, nech sa Vam dari.

susisus
19. júl 2009

Mne nejde do hlavy jedna vec, máme s kamoškou - tehuľkou rovnaké výsledky krvi na štítnu žľazu a jej doktorka jej predpísala jesť 100 a mne moja predpísala jesť 50... To asi troška z brucha predpisujú... 😠

bibi78
29. júl 2009

Neviete nahodou, ci uzivanie euthyroxu neskomplikuje, pripadne uplne znemozni kojenie?

deina
11. aug 2009

Dnes som volala so sestrickou a vraj mam znizenu funkciu stitnej zlazy - co to pre znamena pre babo? Zistili mi to az teraz, ak som mala nieco predtym, tak som o tom nevedela. Citam tu o moznom znizeni intelektu babetka - nie je uz neskoro zacat teraz s liecbou?

bibi78
11. aug 2009

Deina, toto by si mala prebrat so svojou endokrinologickou, pripadne gynekologom. Mozno Ti naordinuje nejake lieky, ale ak si nemala ziadne priznaky pred tym, nemalo by to mat nejaky dopad na babatko. Urcite to nemas v ziadnom katastrofalnom stave, zistilo by sa to skor. To, ze Ti slabsie pracuje stitna zlaza moze byt prave nasledkom tehotenstva, kedze telo musi pracovat (vytvarat hormony) za dvoch. S liecbou zacat nie je neskoro nikdy, budes to potrebovat aj pocas kojenia. 😉

deina
11. aug 2009

Vdaka, Bibi - vo stvrtok mi da papier k endokrinologicke, len dovtedy sa tu uzeriem od nervozity, co to je, kde sa to vzalo. Nevies, ci sa to kontroluje viackrat v tehotenstve? Mam tu v knizke nejaky skrining (skrining autoimunnej hypotyreozy), tak predpokladam, ze to uz raz kontrolovali - vtedy to bolo vporiadku.

lul
11. aug 2009

ja som tiez pod kontrolou endokrinologicky, co som tehotna som tam bola uz 2x. naposledy mi zvysila davku, lebo vraj by sme si s tym dvaja nevystacili.

ten dopad na dojcenie zaujima aj mna, lebo chcem dojcit ako dlho sa bude dat.

deina - neboj, asi to bude fakt len v zaciatkoch, lebo by sa na to prislo skor 😉 a intelekt je podla mna aj dedicny, tak sa neboj, dieta hlupe urcite nebude 😉

deina
11. aug 2009

Uz som sa ukludnila, ked som videla v tehu knizke, ze to uz raz kontrolovali a bolo to ok. Asi sa v tehotenstve prejavi vselico...

A co s dojcenim? Tiez by som rada dojcila tak dlho, ako sa bude dat.

bibi78
11. aug 2009

ja som tuto otazku polozila vyssie a prislo mi par odpovedi do IP - vsetky pozitivne 😉 . takze dojcit sa moze, potvrdil mi to v sobotu aj moj gynekolog, vraj v tom nie je vobec ziaden problem. praveze sa musi brat euthyrox pocas kojenia a asi sa budu robit aj vysetrenia, ci je stav stabilizovany.

deina, ked Ti uz robili rozbor krvi v tehu a vtedy bola st. zlaza ok, tak sa absolutne nemas coho bat, babo bude v pohode, proste to iba prislo, lebo Tvoj organizmus musi teraz znasat vacsiu zataz ... 😉

lul
11. aug 2009

diky bibi 🙂

deina
11. aug 2009

Vdaka, Bibi. Ono to na prve pocutie znie dost hrozne, vyplasila som sa a az potom som sa pozrela do knizky, ci to nebol uz opakovany test.

zuuuzana7
13. aug 2009

ahojte baby,

mala by som otazku. taktiz sa liecim na znizenu funkciu stitnej zlazy (euthyrox 125). chystame sa na ivf a niekde som citala, ze tsh hodnota musi okolo 2 byt? ja mam 4,39 znamena to, ze mi lekar nasadil nizku davku tsh hormonu? viete mi prosim niekto poradit? aka hodnota je korektna?

civavava
15. aug 2009

ahoj zuzana, ja beriem tiez 125ku, a spravna hodnota ma byt do 2, je to spravne. tak zajdi za lekarom, nech ti zoberie krva a podla vysledku nech upravi vysku hormonov.
ten moj ma sledoval, kazdy 3. tyzden mi bral krv, zacinali sme na 50mg a skoncili na a 125mg, s idealnou hodnotou TSH aj T3. pa

groka
15. aug 2009

ahojte

tak ja som mala pred 3 mesiacmi tsh 25 a dnes mam 3 mozme sa zacat snazit hodnotu by sme mali mat do 5 nad 5 uz nie je dobre sa snazit,velmi sa tesim ze sa nam tak rychlo podarilo to zhodit na take male cislo,ale mne k tomu pomohlo aj schudnutie 12 kilov na ktorych som tvrdo makala takze teraz len cakam na malicky zazak cislo 2

inak beriem euthyrox75

melinduska
19. aug 2009

babenky beriem euthyrox 50... TSH som mala 7,5... beriem ich 2 tyzden /na lacno fuuj/ chceli by sme babo mate nejake skusenosti ci sa to niekomu podarilo? zatial ked som ich nebrala snazenie bolo o nicom... citala som aj o nejakom prolaktine ze to ma spolu nejaky suvis...please napiste mi nieco pozitivne ☹

bibi78
21. aug 2009

melinduska, ved je nas vela tehuliek alebo mamiciek, ktore berieme Euthyrox. ja som tiez brala 50 a podarilo sa nam otehotniet vo velmi kratkom case. na druhej strane je vela zien, ktore su "uplne zdrave" a nedari sa im... to nezalezi od tisic dalsich okolnosti, ci otehotnies. kazdopadne, drzim palce a treba mysliet pozitivne a nezameriavat sa iba na otehotnenie, treba nastavit tomu volny priebeh a ked to pride, bude to prijemne "prekvapenie"... 😵

petulienka
11. sep 2009

melinduska, ja som pri prvom brala euthyrox a otehotneli sme bez problemov a teraz cakame druhe, sice po 2 potratoch, ale otehotnela som a beriem euthyrox 100 6 dni v tyzdni... nic sa neboj chce to cas, pevne nervy a ked sa ti ustalia hormony a zaberu poriadne lieky, otehotnies... viem co hovorim 😉

tunylyk
11. sep 2009

aj ja beriem euthyrox 50,na porvom mimi sme sa museli troška dlhšie posnažiť,no to druhé sa nám podarilo na prvý šup 😉

bondy1
17. sep 2009

Ahojte kočky, chcem sa spýtať - mám hypothyreózu - beriem euthyrox 125, niekde som čítala, že by sa nemali brať vitamínové prípravky s obsahom jódu, aby sa nerozhasilo nastavenie, neviem či brať tehu vytamíny, alebo nie - nemáte s tým osti?

bondy1
17. sep 2009

skúsenosti 🙂

katinka004
25. okt 2009

ahojte zienky mam na vas otazocku...moja rodina ma strasi ze kedze uzivam l thyroxin momentalne 50 tak moje malinke moze mat dawnov syndrom a podobne ochorenia neviete o tom nieco????? som v tretom mesiaci a uz som bola na odbere u endokrynologa takze o mne vedia

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre