Užívanie Euthyroxu v tehotenstve

lulu1502
14. jan 2009

Ahojte neviete mi niektorá poradiť prosím Vás. Ja mám asi 2 roky vyoperovanú štítnu žľazu. Doktor mi vždy vravel že ak zostanem tehu tak musím okamžite prísť a zvýši mi dávku. V júni som ostala tehotná krv mi zobral len v tedy a viac odmietol. teraz v poslednom čase sa cítim dosť unavená až mám depresie a uzkosti. Je to tým že mi chýbajú hormony? Prosím poradte čo mám robiť.

bondy1
26. okt 2009

Ahojte maminky, tiež mám prosbu - ako často sa v tehotenstve robia odbery na endokrinológii ? Prvý mi robili cca v 9tt - na moju výslovnú žiadosť - sestrička ma vôbec nebola ochotná objednať, výsledky už mám - sú vraj dobré -dávku Euthyroxu netreba zvyšovať - ale na ďalší odber sa mám ozvať za tri mesiace - to budem v šiestom mesiaci tehu - stačí to ? Netreba chodiť každý mesiac ? nejako sa mi to celé nezdá - všade sa píše o nutnosti sledovania štítnej v tehotenstve, neviem či to je v poriadku...

bondy1
26. okt 2009

To katinka004 - to bude nejaká blbosť Katka, L thyroxín určite nespôsobuje downov syndróm - nedostatok jódu môže mať vplyv na vývoj - intelekt dieťatka - na kontrolné odbery treba chodiť, pretože tehotenstvom sa potreba L thyroxínu zvyšuje - treba usledovať dávkovanie, ale keď berieš zodpovedne lieky (ráno, na lačno) aspoň pol hodku pred jedlom - určite to bude v poriadku, nič zlé nehrozí...

monikabe
26. okt 2009

Ahojte, moja skusenost je taka, ze pocas tehu som chodila na vysetrenie ku endokrinol. kazde 3 mesiace, na posledny trimester mi doktorka zvysila davku, maly je zdravucky, Euthyrox je pocas tehotenstva uplne v pohode. Teraz po porode mi davku opat znizila a vsetko je tak ako ma byt. Takze ziadnu paniku 😉

alusha
26. okt 2009

ahoj bondy, ja som tiez bola na kontrolu v 4. mesiaci a najblizsie mam prist v siestom mesiaci, davku mi nezvysovala, mam dobre vysledky... takisto to bolo aj v prvom tehotenstve a o tom downovom syndrome, tak to som v zivote nepocula, ale je to blbost, je potrebne brat lieky, lebo stitna zlaza pracuje za dvoch, aspon mne to tak odovodnila dr.

alusha
26. okt 2009

bondy este k tym vitaminom... ja beriem sice len L thyroxin 50 pol tabletky, ale pri prvom tehu som uzivala vitaminy calibrum cele tehotenstvo, doktor mi nehovoril, ze by sa to nemalo spolu... teraz som brala len kyselinu listovu a snazim sa jest viacej ovocia a zeleniny

diapozitiv01
26. okt 2009

Ahojte,
mne zistili poruchu stitnej zlazy konkretne hypofunkciu na zaciatku tehotnosti, vtedy som brala 25(50 qg euthyroxu potom mi dokyna zdvihla na 50, 75obden. na kontroly som chodila (krv) kazdy mesiac. Naozaj dokladne sledovanie stitnej zlazy je velmi dolezite (nedostatok hormonov ovplyvnuje negativne vyvoj nervovej sustavy dietatka ako i mentalne zaostavanie (retardaciu, kretenizmus,...). Vacsinou doktorovia hned na zaciatku tehu preventivne zdvihaju davky uzivane v normalnom rezime..

bondy1
29. okt 2009

Ďakujem kočky, som trochu kludnejšia - u našej endokrinologičky je vždy nával, Doktorka je super, ale nová sestrička ako drak 😕 raz povie tak, potom vlastné slová poprie - bála som sa, že sa nechce zaťažovať s častejšími odbermi, ale zdá sa, že raz za trimester je norma u viacerých. Ja tiež užívam popri L-thyroxínu (125) len kyselinu listovú - Calibrum baby som skúšala brať ešte pred otehu, ale nerobilo mi dobre... Ďakujem za ukludnenie...

bondy1
29. okt 2009

mne dávku zvyšovali v júni a v auguste sme otehu - 125 L-thyroxín je dosť - snáď bude všetko OK

iwa1
29. okt 2009

babule nebojte sa, ja chodim kazdy trimester na odbery a teraz pojdem az v sestonedeli..po porode si mam znizit davku euthyroxu na 100 a potom dojst na krv, ze mi nastavia uz davku na mna a nie ako mam teraz na nas obe 😉 😀

ja k tomu uzivam aj femibion 400 a endokrinologicka nepovedala, zeby nam to mohlo skodit 😉 🙂

ajkaben
2. jún 2010

Ahojte dievcata,
som v 16stom tyzdni a na gynde mi zistili ze mam THS 4,3.
Mam ist k endokrinologovi v piatok. Zatrial som (asi) nemala problem so stitnou zlazou. Aky to ma vlyv na babatko? doktorka na gynde bola skupa na slovo tak hladam odpovede na internete.
P.S. : Doma mam 4rocnu dcerku a pri porode mala 4kg a prisla na svet 10dni po termine.

zuzulos
4. jún 2010

Ahojte, no, tak sa pridavam aj ja, bohuzial mi tiez zistili znizenu funkciu stitnej zlazy, AZ v 17tt, TSH som mala 6,2. Bola som trosku v soku, pretoze nikdy som nemala ziadne priznaky ani problemy, ale najviac co ma mrzi je to, ze mi to zistili takto neskoro... Bola som u endokrin. - dala mi Euthyrox 50 - ale mam brat len pol tabletky prve dva tyznde, potom zvysit na celu. Ked som sa dr. pytala, ci to nie je neskoro, a ci to moze mat nejaky vplyv na babatko, tak mi povedala, ze tieto odbery na stitnu zlazu su povinne az myslim od noveho roku, ze dovtedy sa to kazdej tehotnej zene nerobilo, a ze tym padom ani nemohli vediet, ci maju znizenu funkciu alebo nie, a dietatko mohlo byt zaostalejsie, ale zase nemuselo byt....A ze postihnute dietatko moze mat aj ktorakolvek ina matka, ktora s tymto nema problem, ktora je uplne zdrava... No, tak ma velmi neukludnila s tymito info, ale ja verim ze to bude OK, ze to drobec si len zo mna "zobral" to co potreboval, a preto sa mi znizil ten hormon. Nechcem sa stresovat, ako ma byt, tak bude, vzdy som sa zdravo stravovala, brala vitaminy, tak verim tomu,ze babatko bude OK.... :-/

zuzulos
4. jún 2010

...ozaj, a toto je moje druhe tehu, maly bude mat v auguste 2 roky, tak ze aj z toho dovodu mozem mat znizeny ten hormon, ze ked su dve tehotenstva dost blizko za sebou, ze aj to da "zabrat" organizmu....
A nepoculi ste nieco o oleji z tekvicovych semiacok s organicky viazanym jodom? Mne ho jedna znama velmi doporucovala, len neviem ci je dobre ho kombinovat s liekmi....

hencidlo
4. jún 2010

ahoj zuzulos ja mam tiez problem so stitnou, ale mne stitna ovplyvnuje aj moje otehotnenie a to som uz nastavena na 4,9 a bolo mi povedane, ze aj to je moc pokial chcem zostat tehu, norma by mala byt od 1,5 do 2,5. Takze aj ty by si mala mat pravdepodobne taketo hodnoty, ale to je len moj nazor.
Ano aj ja som pocula o tom oleji, vraj je to ako doplnok stravy ale 250 ml stoji 50 €.

ajkaben
4. jún 2010

tak som bola u endokrinologicky, urobola mi utz a mam tam nejake zmeny stitnej zlazy. moja stitna zlaza malo pracuje. aj mne lekarka povedalal ze max. hodnota TSH v tehotenstve je 2,5. dali mi lieky euthyrox jednu tabletu rano 25mg. vraj zatial to ze som nemala lieky by nemalo ublizit babatku, ale neskor by to malo vplyv na jeho motoriku, nervy, vyvoj a tak... dufam ze budeme ok.

petasllov
12. sep 2010

ahojte, som v 12 týždni, predvčerom mi volala sestrička, že nemám dobré výsledky zo štítnej žľazy a vyzerá to na zníženú funkciu. Lekár ma poslal na endokrinológiu. Chcem sa opýtať, či už nie je neskoro začať s liečbou, keď už mám prvý trimester za sebou a práve tam sa vyvíjajú všetky dôležité orgány, či to, že som sa neliečila, môže mať na dieťatko nejaké následky a ak sa teraz začne s liečbou, či to môže ešte nejako pomôcť. Nikdy som nemala žiadne zdravotné problémy, ale pravda je, že mi ani nikto nikdy nerobil žiadne odbery na zistenie funkčnosti štítnej žľazy. Výsledky z krvi boli: TSH 1.208, anti-TPO 59.80 - rozumiete niekto týmto značkám a číslam? Ak mi to viete vysvetliť, budem vďačná.

hedka17
8. okt 2010

ahojte mne robili tiez test na stitnu zlazu a ths mam 5,25. V stredu mam ist na endokrinológiu, ale doktorka vravela, ze malemu by to nemalo uskodit ja dufam, ze ma pravdu,lebo tyzden ako to viem sa velmi bojim. Budem sa snazit tej pani co tam robi(pozna sa s mojou maminou)opytat sa ake to moze mat nasledky, aj ked teta to ma od maleho dievcata, ma 2 deti a obe su zdrave.

natatt
28. apr 2011

katinka004, zaujalo ma, čo si tu (ešte 25.okt.2009 o 16:51) napísala.Veľmi by ma zaujímal záver... Mala tvoja rodina pravdu, alebo nie? ☹ Zaujíma ma to preto, že mi niektoré veci v dávkovaní liekov na štítnu žľazu nesedia a neviem sa dopátrať pravdy. Aj tu bol jeden postreh o tom, že 2 baby s úplne rovnakými hodnotami dostali úplne rozdielne dávkovanie liekov. Nerozumiem, ako môžu byť pri rovnakých výsledkoch tak odlišné liečby! A ešte 1 vec ma už niekoľko rokov zamestnáva...Aj tým, čo majú hyper, aj tým čo majú eufunkčnú štítnu žľazu, obom skupinám ordinujú ten istý liek(euthyrox)! Ja viem, toto by mali byť otázky na niekoho iného, ale ak dostanem od teba odpoveď na tvoju poznámku z roku 2009 a bude nedajbože pozitívna, tak už začnem aj tieto nelogické veci chápať. 🤐

venny26
24. júl 2011

@petasllov ahoj ja mám výsledky THS 0,073 a sestrička mi nič nepovedala, nechápem, v pondelok tam naklušem lebo to je strašne nízka hodnota. Bojím sa som už v 17tt či je bábo v poriadku.

petasllov
24. júl 2011

@venny26 neboj, snáď to bude v poriadku, myslím si, že keby to nebolo ok, tak ti sestrička alebo doktorka povie, ale pre istotu sa spýtaj. Inak, počas tehotenstva som mala našťastie hormóny ŠŽ v norme, len protilátky boli zvýšené, no ale teraz po pôrode sa mi to všetko spustilo, mám zvýšenú funkciu ŠŽ, super, nie?! 😠
Každopádne sa o tom informuj a daj potom vedieť, čo ti povedali. Držím palce 😉

venny26
24. júl 2011

@petasllov jasné dám vedieť, a ďakujem za upokojenie.

petasllov
25. júl 2011

@venny26 a na kyselinu skús mandle, ale nelúpané. inak mne potom zaberal z lekárne aj Anacid, je to také mliečko, síce hnusné, ale mne okrem mandlí zaberalo len to 😉

lucka.lucy
4. aug 2011

Ahoj tehulky, som 9 tt uz pomaly 10tt a beriem euthyrox 150, lebo som bola operovana na SZ. Dr ma videla v 5tt alebo 6tt a povedala,ze je vsetko ok a ze ma bude musiet vidiet nabuduce. Viete mi povedat v ktorom mesiaci sa normalne robi kontorla?? dik 🙂) 😉

kubinca
8. sep 2011

@lucka.lucy ja som tiez bola asi v 5tt na kontrole u endo. a potom som chodila kazdych 6 tyzdnov na krv... asi v 6. mesiaci mi uz stanovil davku a ze uz sa mi hodnoty nemenia, a potom som bola na kontrole az 3 mesiace po porode.... 😉

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nat28
21. sep 2011

Ahojte, som v 16tt a od zajtra zacinam brat lieky na zniz. funkciu SZ. Moja gynekologicka ma poslala na endo uz v 10tt kvoli zvysenemu anti TPO, ale tvrdila ze TSH mam ok, aj ked som ho uz vtedy mala 4,6. Na endo som pritom sledovana bola, naposl som tam bola na odberoch v 9tt, vsetko bolo v poriadku. Potom v 10tt mi to vyskocilo. Dalsi odber som mala az v 14tt a dnes 16tt mi prisli zle vysledky, vraj treba nasadit lieky. Dr idem zajtra, netusim ake mam hodnoty, ale bojim sa ze ked uz v 10tt to bolo 4,6 co to bude teraz. Preco bola taka hodnota podla labaku v norme, ked sa vsade pise ze norma je do 2,5? Bojim sa ci nie je neskoro ☹

tehulka2011
21. sep 2011

@nat28 ahoj v tehotenstve su ine normy

nat28
21. sep 2011

@tehulka2011 no ved o to mi ide, vsetci pisu ze v tehu je norma do 2,5 a mna v 10tt pri hodnote 4,6 nikto neriesil. teraz sa samozrejme velmi bojim

marci2305
29. sep 2011

Ahojte všetky. Mne idú zajtra vyberať celú štítnu žľazu. Bojím sa toho..☹ Mám 28 rokov a ešte chceme bábätko, no neviem aký vplyv na to bude mať. Lieky budem musieť užívať až do konca života. Mám strach, že by mohli nastať komplikácie. Rozmýšľam nad všetkým. Nemáte nejaké skúsenosti. Vopred ďakujem za informácie.

masinka
1. okt 2011

@marci2305 ahoj, ja mam sice iba znizenu funkciu stitnej zlazy... ale tiez lieky budem brat uz navzdy. a kamoske este v puberte tiez vyoperovali SZ a ma krasne trojrocne dievcatko, takze nicoho sa neboj, ked ti spravne nastavia davkovanie, este mozes mat kopu deti 🙂

jarabica123
3. okt 2011

@marci2305 Ahooj, ja mam 25 stitnu zlazu mi vyberali asi pred 5 rokmi. Tiez uplne celu. Tiez som sa toho bala, lebo vsetci lekari, ze aka mlada, ved este bude chcet mat deti a neviem co. Ale jednoducho to bolo treba. Mozem ti ale povedat , ze po operacii sa citim ovela lepsie, som dobre nastavena na lieky, a ked si dobre nastavena, nie je problem. Teraz mam 25 a otehotnela som na druhy mesiac snazenia sa, takze hlavu hore, vsetko dobre dopadne, Drzim palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre